Autor Wątek: Bat na Odrze - pierwsze kroki  (Przeczytany 3176 razy)

Offline The_gie

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Bat na Odrze - pierwsze kroki
« dnia: 31.03.2017, 07:27 »
Cześć.
    Mam nadzieję, że nie rozszarpiecie mnie za powtarzające się pytania. Zazwyczaj wędkuję metodą gruntową, czasami spiningiem. Jakoś przez lata zdarzyło się, że pominąłem przygodę ze spławikiem. W sezonie letnim wędkuję z przyjaciółmi na Odrze w okolicach Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry.
   Czy możecie rozwiać moje wątpliwości:
- gdzie powinienem szukać ryby wędkując na główce, czy na napływie czy na odpływie, bliżej klatki czy bliżej nurtu ?
- jakiej wagi spławiki powinienem używać ?
   Poniżej zdjęcie poglądowe.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bat na Odrze - pierwsze kroki
« Odpowiedź #1 dnia: 31.03.2017, 08:11 »
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania - http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=7014.msg217512#msg217512

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Bat na Odrze - pierwsze kroki
« Odpowiedź #2 dnia: 31.03.2017, 08:44 »
To, gdzie szukać ryb determinuje też metoda połowu. Łowiąc tyczką, mógłbyś usiąść i łowić w zasadzie wszędzie. Pomijam to, gdzie jest więcej ryb a bardziej kierunkuję swoją odpowiedź pod kątem stosowanej metody. Ty chcesz łowić batem, więc najwygodniej i prawdopodobnie najskuteczniej będzie Ci łowić tutaj:



Lepiej utrzymasz spławik w punkcie, zanęta będzie mniej więcej w jednym miejscu, woda będzie spokojniejsza. Nie wiem jaki uciąg jest u Ciebie na Odrze, jeśli nie występuje to możesz ryb szukać wszędzie, jeśli natomiast jest spory to łowienie w nurcie batem mija się z celem. Nie utrzymasz spławika w miejscu, nie poprowadzisz go tak, jak trzeba. Tam w grę oprócz tyczki i oczywiście gruntu, w grę wchodzi bolonka ale ta też ma swoje ograniczenia wynikające z jej specyfiki.

Oczywiście to czysto teoretyczne gdybanie, być może gdybym był nad wodą w ogóle bym nie usiadł na tej główce. Jak już jesteś nad wodą, powinieneś sam ocenić nie tylko gdzie są czy mogą być ryby ale też czy jesteś w stanie łowić w danym miejscu, daną metodą skutecznie i wygodnie. To bardzo ważne.
Grzegorz

Offline The_gie

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bat na Odrze - pierwsze kroki
« Odpowiedź #3 dnia: 31.03.2017, 09:02 »
Tak też myślałem aby siadać na napływie i w spokojniejszej wodzie próbować łowić. Bat 7m, teraz się zastawiam jakie spławiki dobrać, jaki zakres od ilu do ilu ?

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Bat na Odrze - pierwsze kroki
« Odpowiedź #4 dnia: 31.03.2017, 09:49 »
To już zależy od tego jak tam woda się zachowuje i jak chcesz podawać przynętę. Najpierw bierzesz pierwszy parametr - tutaj wyznacznikiem jest to, żeby nie był na przykład przytapiany itp, później stabilność przynęty - im stabilniej chcesz podać tym zwiększasz gramaturę. Nie mam pojęcia jak tam woda się zachowuje, jaka jest specyfika miejsca, w którym łowisz, jaka jest głębokość więc musisz to sobie sam określić. Mogą to być na przykład 2 gramy a może być i dużo więcej.
Grzegorz