Autor Wątek: Bat - amortyzator gumowy  (Przeczytany 12839 razy)

Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Bat - amortyzator gumowy
« dnia: 09.05.2017, 11:23 »
Witajcie.

Kupiłem dzieciakowi bacik Trabucco Antrax 7 mb z wbudowaną gumą.

Wiem, że przeciwników gumy w batach jest więcej niż zwolenników, ale była taka okazja więc wziąłem.

Pytanie mam takie. Wydaje mi się, że trzeba zacząć od wymiany gumy na nową i tu pytanie na jaką.

Założona jest czerwona, wmontowana tylko w szczytówkę, czy to dobre rozwiązanie, czy proponowalibyście jakieś inne rozwiązanie??

Jedno jest pewne zmienić trzeba bo nie wiadomo ile w/w wytrzyma.

Jeszcze drobne pytanko ... jaka średnica żyłki do takiego bata powinna być stosowana i jakie przypony ??
 
0,12 na główną i na przypon 0,08 ?? wystarczy ??

Przepraszam za marudzenie ale to pierwszy BAT i w sumie przypadek, że się trafił.

A dzieciak jedzie na zawody w niedzielę i chciałem mu dać już sprawną zabawkę. :-D

Pozdrawiam Marcin (Maruda)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #1 dnia: 09.05.2017, 12:07 »
Guma w bacie, szczególnie przy połowie ryb średnich, czyli ani malutkich, gdzie łowi się szybkościowo ani dużych, gdzie trzeba stosować grube żyłki jest uzasadniona.

Łowiąc ukleje, małe płoteczki raz za razem, szczególnie na zawodach, guma na pewno opóźnia takie łowienie. Wtedy stosuje się pełne szczytówki o odpowiedniej średnicy, które amortyzują szarpnięcia rybek i moment podniesienia jej na wędce. Gdyby szczytówka była sztywna ryby po prostu mogły by spadać z haczyka lub sam haczyk w momencie zacięcia mógłby być rybom wyrywany z pyszczka.

Kiedy łowimy ryby większe na bata - wiele osób łowi duże karasie, karpiki itp wtedy stosowanie gumy nie jest uzasadnione. Po pierwsze guma musiała by być dużej średnicy, po drugie przy dużej już rybie została by ona naciągnięta do 2-3 metrów co w przypadku bata i zestawu równego długości wędki (lub odrobinę krótszego) wydłużyło by go o 2-3 metry i tym samym podebranie takiej ryby z wyciągniętą gumą było by bardzo trudne i niewygodne. Przy tej wielkości rybach stosuje się też grubsze żyłki a więc guma musiała by być o znacznej średnicy (jej wytrzymałość nie powinna być mniejsza od wytrzymałości żyłki).

Guma w bacie moim zdaniem nadaje się do łowienia ryb średnich, czyli na przykład ładnej wielkości płoci, średnich leszczy czy krąpi, linków, karasi. Wtedy przy zastosowaniu odpowiedniej średnicy gumy mamy zapewnioną amortyzację zestawu ale też tej gumy nie jest wyciągane przez rybę na tyle, by był problem z jej podebraniem.
Tak więc gumę w bacie polecam do łowienia szczególnie ryb średnich, powiedzmy takich do 1 kg. Te całkiem małe również da się łowić, jednak w tym wypadku lepiej sprawdzi się opcja z wklejaną, szklaną szczytówką.

Jeśli chodzi o średnicę gumy to 0,9-1,2 mm będzie odpowiednia. Żyłki 0,12 główna / 0,08-0,10 przypon będą odpowiednie.
Montaż w jednym elemencie - szczytowym - jak najbardziej prawidłowy.
Grzegorz

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #2 dnia: 09.05.2017, 12:25 »
Z dziesięcino letniego doświadczenia w łowieniu batem ryb o wadze dochodzących do 5 kg mogę stwierdzić że najlepszą opcją jest zamontowanie gumy o średnicy 1,2 lub 1,4 w 3 elementach
lub przynajmniej w 2 guma zamontowana w 1 elemencie bardzo szybko osiąga kres rozciągliwości i nie pracuje przy holu ryby tylko zachowuje się jak sznurek.
Co do rozciągnięcia się gumy na 3 metry to prawda ale tylko podczas walki gdy ryba jest ciągnięta już po wodzie to guma się chowa i niema problemów z podebraniem, oczywiście jeżeli jest ona odpowiednio naciągnięta       
Krzysztof

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #3 dnia: 09.05.2017, 12:50 »
Krzysztof, dobrze mówi, też tak zakładałem gumę.
Na którym elemencie, to zależało od wielkości ryb na jakie się na stawiałem. Średnica gumy jak i całej reszty jest ok.
Robert

Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #4 dnia: 09.05.2017, 13:13 »
Czyli trzeba to przerobić.

Tylko jak żeby nie spieprzyć :-D

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #5 dnia: 09.05.2017, 13:40 »
Krzysztof

Offline grych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 53
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grunwald
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #6 dnia: 09.05.2017, 13:43 »
Kiedyś wyczytałem w prasie wędkarskiej, że najlepiej w bacie jest zastosować >powergum<  Uzasadnienie było takie - mała ryba nie wyciągnie gumy, natomiast guma zamortyzuje zryw dużej ryby. Były to czasy, gdzie w Polsce guma ta była praktycznie niedostępna, a kiedy już znalazłem ją w jakimś sklepie internetowym, to zapomniałem jak ją założyć :facepalm: :facepalm:  (zakłada się ja inaczej niż 'zwykłą gumę')   Powergum może być niezłym rozwiązaniem i dobrą alternatywą dla 'zwykłej' gumy, szczególnie wtedy, kiedy możemy spodziewać się czegoś grubszego :)


Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #7 dnia: 09.05.2017, 13:56 »
Czyli logicznym jest że najbardziej uniwersalnym zestawem będzie mocna guma, z drobnicą bat sam sobie poradzi, a przyłowy i błędy w zacinaniu zawsze zamortyzuje. Jaką gumę polecacie w takim razie ?? 1,4 ??

Pozdrawiam Marcin

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #8 dnia: 09.05.2017, 13:59 »
Jakie ryby będziesz łowił przez większość czasu ??
Krzysztof

Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #9 dnia: 09.05.2017, 14:17 »
Większość czasu to syn 12 letni będzie łowił , trenował, bo chce się pobawić w zawodach kadetów :-)

Ja pewnie też będę raczej na zawodach używał, a tam wiadomo raczej nastawiam się na drobnicę, a przyłowy to przyłowy :-D

Pozdrawiam

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2017, 14:22 »
Dlatego pisałem, ryby o wadze do 1 kg spokojnie guma około 1 mm w jednym elemencie. Będzie to zestaw najbardziej uniwersalny ale też wygodny, gdyż montowanie amortyzatora w kilku elementach w bacie rodzi trudności w jego rozwijaniu/zwijaniu - będzie nadmiar gumy i trzeba będzie albo wyciągać szczytówkę albo go zwijać na większym korku.
Grzegorz

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2017, 14:23 »
To dokup szczytówkę za 15 zł i daj sobie spokój z gumą
Krzysztof

Offline Trike3

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2017, 14:52 »
Dyzma dopiero kupiłem bat i nie łowiłem do tej pory na tego typu wędzisko, może przypasuje mi ta technika i będę używał w każdej wolnej chwili. Amortyzator już tam jest, a zakładam że może uratować parę pyszczków ryb zanim syn się przyzwyczai do zacinania takim sprzętem.
Poza tym lubię przeróbki i korci mnie, żeby tam coś dołożyć. Jedno pytanie mam, jakbym założył gumę 1,4 w 2 elementy, i z tyłu byłaby drabinka, to czy po wędkowaniu wystarczy wyciągnąć w/w drabinkę i dowinąć do niej resztę gumy po złożeniu bata ??
Jaką wytrzymałość na zerwania ma taka guma 1,4 ??

Offline Klopotek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hoek van Holland / Słupsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #13 dnia: 09.05.2017, 19:19 »

Polecam zapoznać sie z tym mocowaniem 8)
Pozdrawiam
Łukasz

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bat - amortyzator gumowy
« Odpowiedź #14 dnia: 09.05.2017, 19:30 »
Tak jak Dyzma pisze. Żadne gumy do bacika, zmień szczytówkę i wędkuj.