Autor Wątek: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod  (Przeczytany 1585 razy)

Offline mercunio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 2
Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« dnia: 24.01.2021, 12:04 »
Hej hej, kompletuje powoli zestaw karpiowy na wiosnę, potrzebuję kołowrotka, rod poda i sygnalizatorów z centralką.
Wiele godzin spędziłem przeszukując forum wzdłuż i wszerz ale nadal nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Wędka jaką posiadam to Mistrall aqua carp 3,6m 3lbs.

Budżet jaki posiadam na kołowrotek:   +- 300 zł
Przeglądając forum w oczy rzuciły mi się te propozycje
- Okuma 8k
- spro long cast 460
- spro black pit 6000
- Okuma longbow xt
- Okuma custom black cb 80
Łowić będę na dużym jeziorze, zarówno z wyrzutu jak i wywózki (ale częściej z wywózki około 200-250m ) a także okazjonalnie na komercjach. Zakres ryb to 5-20 kg.

Budżet na rod poda +- 200 zł

Tutaj w sumie jedyną propozycją od forum był:
- Anaconda Magist Rod Pod

Znajdzie się coś lepszego w podobnej cenie?

Budżet na centralkę z sygnalizatorami +- 400 zł (najlepiej 4+1, ale 3+1 też może być)

Tutaj zastanawiam się nad paroma propozycjami:
-Monster fishing mf 219 4+1 - 460 zł
- Monster fishing mf 220 4+1 - 410 zł
- CRYSTAL FR 698  4+1 - 415 zł
- CRYSTAL RF 1118 4+1 - 400 zł

Da się jakoś wyłonić zwycięzców z poszczególnych kategorii? A może znajdą się jakieś propozycję na które wcześniej nie trafiłem? Dzięki za pomoc i poświęcony czas! :)

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #1 dnia: 24.01.2021, 12:19 »
Okuma 8K - jeśli nie chcesz nawijać podkładu, musisz liczyć się z tym, że ok. 60% linki nie będzie wykorzystane. Albo będziesz musiał dokupić płytką szpulkę. Dodatkową kwestią jest to, że nie masz wolnego biegu. Mi to osobiście nie przeszkadza. Póki co to wyjąłem na te kołowrotki dwie ryby, a zacząłem nimi łowić w listopadzie.

Stanowisko karpiowe Carpex Silver od Robinsona. Mam takie od roku, całkiem dobrze się spisuje, aczkolwiek w mojej opinii ma jedną wadę. Mianowicie jest nieco za niskie, a to czasami bywa męczące. Dlatego teraz jestem na etapie jego niewielkiej modernizacji.

Kupując sygnalizatory musisz jeszcze liczyć się z tym, że potrzebujesz hangerów/swingerów. A to też robi koszty. Mam kupione w tamtym roku MF-213 3+1, w pierwszej wersji - cena 420 zł. Nic nie mogę o nich powiedzieć, bo zaliczyły dopiero jeden wypad nad wodę. Na dniach przyjdą mi do nich swingery, też z Monstera, z serii MF-SW20, w wersji black musisz liczyć się z kosztami 40 zł/sztuka. Tyla płaciłem w sklepie internetowym.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #2 dnia: 24.01.2021, 12:22 »
Jeśli chodzi o rod poda, to mam i używam Quantum Radical Freestyle i jest :thumbup:, ok 200zł w promo można wyhaczyć.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #3 dnia: 24.01.2021, 12:57 »
Kołowrotki mogę Ci polecić z autopsji Tica Scepter 9000GTX z dwoma szpulami - płytką i głęboką ok 260PLN + wysyłka, solidne konstrukcje o wzorowej pracy.
Rod pod z Ravena X2 axis lekko ponad budżet 326PLN lub jak przedmówca Quatnum, a Crystale FR698 4+1 masz za 375PLN na OLXie :thumbup:

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #4 dnia: 24.01.2021, 13:59 »
Dobre podpórki a nie rod pod.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #5 dnia: 24.01.2021, 14:09 »
Kozi jak zwykle, rozwiązał wszelkie problemy ludzkości w pięciu wyrazach :D

Wbij sobie dobre podpórki w skałę. Albo rozstaw na pomoście.

Sam nie używam rodpoda, ale jakoś potrafię sobie wyobrazić sytuacje i warunki inne niż te, w których sam łapię ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #6 dnia: 24.01.2021, 14:13 »
Kolega nigdzie nie pisał, że będzie łowił w takich warunkach. Do pomostu masz standy które wkrecasz w deski i jest to 100 razy lepsze rozwiązanie niż taki stojak za 200 zł. A komplet czterech dobrych podpórek kosztuje 150 zł.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #7 dnia: 24.01.2021, 14:14 »
Ok :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #8 dnia: 24.01.2021, 14:16 »
Nie napisał również, że NIE będzie łowił, w takich warunkach ;D
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #9 dnia: 24.01.2021, 14:32 »
Nie napisał również, że NIE będzie łowił, w takich warunkach ;D
Racja, tak czy inaczej dla mnie osobiście rod pod to opcja gdy faktycznie nie da się rozstawić podpórek.

Offline mercunio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 2
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #10 dnia: 24.01.2021, 14:47 »
Najczęściej łowię z pomostu, niestety podpórki odpadają, ponieważ zazwyczaj łowię razem z wujkiem i gdybyśmy mieli korzystać z podpórek wkręconych w pomost po prostu nie pomieścilibyśmy się. Dlatego stawiam na rod poda. Poza tym posiadam podpórki w razie co.

Obejrzałem trochę materiałów i w kwestii sygnalizatorów i rod poda prawdopodobnie zdecyduję się na
- QUANTUM FREESTYLE - w cenie 230 zł
- Crystale FR698 4+1 - 375 zł

Uważacie, że to dobry wybór?

Pozostał jeszcze kołowrotek, czyli największy dylemat :facepalm:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #11 dnia: 24.01.2021, 15:06 »
Tice Sceptera GTB miałem i jest to kapitalny młynek ,w dodatku masz dwie różne szpule , w tej cenie są to młynki bardzo ciekawe ,Okuma 8k czy Custom black cb 80 też będą dobrym wyborem ,osobiście nie kombinowałbym za bardzo i wybrał z tych modeli :thumbup:

Offline mercunio

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 2
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #12 dnia: 24.01.2021, 16:44 »
Tice Sceptera GTB miałem i jest to kapitalny młynek ,w dodatku masz dwie różne szpule , w tej cenie są to młynki bardzo ciekawe ,Okuma 8k czy Custom black cb 80 też będą dobrym wyborem ,osobiście nie kombinowałbym za bardzo i wybrał z tych modeli :thumbup:

Nie mogę nigdzie znaleźć tego kołowrotka. W międzyczasie bardzo spodobała mi się Okuma 8k, obawiam się tylko, że może być za duża, ponieważ wątpię czy będę potrzebował aż 550 m żyłki. Jednak może warto trochę na wyrost? Znajdzie się jakiś szczęśliwy posiadacz Okumy, który zdradzi swoją opinię?

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #13 dnia: 24.01.2021, 16:47 »
... Do pomostu masz standy które wkrecasz w deski i jest to 100 razy lepsze rozwiązanie niż taki stojak za 200 zł...

Kozi zapomniałeś dodać, że na pewnych łowiskach można znaleźć zakazy przykręcania podpórek czy stojaków do pomostu. Czasami jestem z wizytą u rodziny nad Zalewem Koronowskim i staram się wtedy pospacerować nad wodą. Pomost, który został tam zbudowany 3 lata temu po kilku miesiącach wyglądał jakby ktoś ponawiercał w nim kilkadziesiąt otworów obok siebie, dlatego też właściciel pomostu )ośrodek wczasowy) wprowadził całkowity zakaz przykręcania stojaków czy podpórek do pomostu. W sumie nie dziwi mnie to bo wyglądało to strasznie. To tak jakbyś zbudował sobie taras i po wizycie kilkunastu wędkarzy samemu byłoby Tobie przykro patrzeć na to co się z nim stało.


Pozdrawiam
Mirek

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Kołowrotek + syg. z centralką + rod pod
« Odpowiedź #14 dnia: 24.01.2021, 16:52 »

Nie mogę nigdzie znaleźć tego kołowrotka. W międzyczasie bardzo spodobała mi się Okuma 8k, obawiam się tylko, że może być za duża, ponieważ wątpię czy będę potrzebował aż 550 m żyłki. Jednak może warto trochę na wyrost? Znajdzie się jakiś szczęśliwy posiadacz Okumy, który zdradzi swoją opinię?

Do tej Okumy można zakupić płytką szpulę. Głęboką zawsze możesz wtedy sprzedać.

Poniżej masz filmik Wojtka Warmuza na temat tego kołowrotka. Filmik jest sprzed kilku lat a nadal używają tych młynków.

Pozdrawiam
Mirek