Autor Wątek: Paternoster ze skrętką  (Przeczytany 2335 razy)

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Paternoster ze skrętką
« dnia: 10.03.2019, 00:09 »
Hejka.
Właśnie wymyśliłem pewną modyfikację paternostera, w którym można użyć żyłek różnych grubości. na razie bez zdjęć i rysunków, ale przed chwilą zawiązałem i jutro pewnie wypróbuję na rybach. Ale do rzeczy:
1- na końcu linki głównej wiążemy skrętkę, ja zostawiam ją z pętelką, później można wsadzić w nią pętlę przyponu
2- skrętkę zawiązuję podwójnym węzłem, ale przed jego zaciśnięciem wkładam w pętelkę odcinek żyłki, która może być cieńsza niż żyłka główna
3- zaciskam pętlę skrętki, odcinam niepotrzebny koniec żyłki po wykonaniu skrętki
4- wsadzony w pętelkę skrętki odcinek żyłki zawiązuję węzłem jaki kiedyś znalazłem na pudełku Power Pro jako polecany do wiązania krętlików- wiązanie odbywa się od strony nad skrętką, czyli łączę dwa równoległe odcinki żyłki
5- zaciskam węzeł tego dołożonego odcinka żyłki, przy prawidłowym wykonaniu opiera się on o węzeł skrętki
6- na dołączony odcinek żyłki można nawlec stoper gumowy i podciągnąć do miejsca schodzenia się obu odcinków żyłki
7- na dołączonym odcinku żyłki wiążę agrafkę z krętlikiem dobierając długość żyłki tak, żeby krawędź ewentualnego koszyka wypadała wyżej niż koniec skrętki, to znaczy, żeby skrętka była dłuższa niż odcinek żyłki z koszykiem
8- do końca skrętki dołączamy przypon i voila- koniec :)
Wpadłem na to przed chwilą, ale już zawiązałem i fajnie wszystko odstaje od siebie- nie skręca się. Mam nadzieję, że  przejrzyście opisałem, bo nie wiem czy uda mi się to zobrazować fotkami lub rysunkiem- słaby w tym jestem. JA zrobiłem wersję bez stopera, lecz wydaje mi się, że powinien jeszcze bardziej oddalić od siebie skrętkę i ten dodatkowy kawałek żyłki.
Pozdro i może ktoś przetestuje- to dajcie znać jak to działa 8)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #1 dnia: 11.03.2019, 22:50 »
Wydzieliłem Twój wpis jako nowy wątek, bo tamten temat dotyczący klasycznych zestawów już jest dość długi.

Opisane w sposób zrozumiały :-)
Zatem feeder link został tu jakby zastąpiony tą cieńszą żyłką. Przy czym zestaw przypomina bardziej klasyczny paternoster, bo koszyk dołączony jest na stałe, a nie przelotowo.
Daj znać, jak to się sprawdziło w praktyce. Ja ten sezon raczej rozpocznę spławikiem.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #2 dnia: 11.03.2019, 23:11 »
Paternoster jest nieruchomy góra-dół na żyłce głównej blokowanej np. stoperami. Nie ma możliwości regulacji wysokości przyponu. Dobrze rozumiem?
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #3 dnia: 11.03.2019, 23:16 »
W tym, co opisał Tomek, odcinek z koszykiem jest na stałe dowiązany do miejsca przejścia żyłki głównej w skrętkę.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #4 dnia: 11.03.2019, 23:28 »
Tylko taka konstrukcja nie poruszą się góra-dół na pewnym odcinku. To gdzie tutaj Paternoster ?
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #5 dnia: 12.03.2019, 06:16 »
To nie lepiej coś takiego jak ma Martin 1,30min :
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #6 dnia: 12.03.2019, 08:42 »
Tylko taka konstrukcja nie poruszą się góra-dół na pewnym odcinku. To gdzie tutaj Paternoster ?
Paternoster jest na sztywno. Gora-dol to tylko jedna z jego pozniejszych odmian 

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #7 dnia: 13.03.2019, 19:09 »
Witajcie.
Parę dni mnie nie było, a tu zaskoczenie- mój post wydzielony jako założyciel nowego wątku :)- Fajnie.
Co do samego pomysłu na zestaw, powstał on jako zapobiegający splątaniom i w tej wersji najprostszej go wypróbowałem w niedzielę nad rzeką. Krótko mówiąc sprawdził się. Nie stosowałem stopera na dołączonej żyłce. Oczywiście zestaw powinien być zawiązany starannie, to znaczy długość skrętki musi być większa niż długość odcinka z koszykiem. Co za tym idzie im dłuższy odcinek z koszykiem, tym dłuższa skrętka. Im dłuższa skrętka, tym większa skłonność do zbliżania się do koszyka. Tak więc oba odcinki nie powinny być zbyt długie, ale wystarczy około 10 cm odcinka z koszykiem aby brania były dostrzegalne na szczytówce i trochę dłuższa skrętka. Pomysł na stoper między oboma odcinkami żyłek wziął się stąd, że  umieszczenie stopera na granicy dwóch żyłek odsadza nieco je od siebie- w teorii. Jest to moim zdaniem dyskretniejszy odpowiednik tego plastikowego czy gumowego elementu jaki występuje w zestawach helikopterowych do odstawiania przyponu od żyłki głównej. Jak się trochę ogarnę- wstawię fotki na których spróbuję przedstawić jak to wygląda w praktyce.   Przeprowadzę również próby ze stoperem umieszczonym między węzłami skrętki i tego dołączonego odcinka żyłki- być może będzie jeszcze skuteczniej odstawiał skrętkę (po obciążeniu koszykiem dołączonego odcinka żyłki). Ogólnie mój pomysł to nic wielkiego i raczej do specjalistycznych zastosowań, ale kto wie co jeszcze z niego wyjdzie i jak się rozwinie ;)
Na razie pozdrawiam Was panie i panowie- Tomek.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #8 dnia: 14.03.2019, 21:29 »
Tylko taka konstrukcja nie poruszą się góra-dół na pewnym odcinku. To gdzie tutaj Paternoster ?
Paternoster jest na sztywno. Gora-dol to tylko jedna z jego pozniejszych odmian 

Masz rację. :) :thumbup:
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Paternoster ze skrętką
« Odpowiedź #9 dnia: 14.03.2019, 21:40 »
Tylko taka konstrukcja nie poruszą się góra-dół na pewnym odcinku. To gdzie tutaj Paternoster ?
Paternoster jest na sztywno. Gora-dol to tylko jedna z jego pozniejszych odmian 

Masz rację. :) :thumbup:
Po to tu jesteśmy, żeby się uczyć  jeden od drugiego I nawzajem :thumbup: