Autor Wątek: Wczesnowiosenne liny na feeder  (Przeczytany 43931 razy)

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #90 dnia: 23.01.2022, 21:31 »
Z tego co zauważyłem sprawdzają mi się naturalne przynęty białe , kukurydza, rzeka prawie nie ma prądu, zestaw mam helikopter amortyzator 1 mm 12 cm i przypon  50 cm  1 lin na zasiadke wchodził ale na metode żaden,woda bardzo przejrzysta to mnie właśnie nurtuje jak radzicie spróbuję zmieniać kolory.Amortyzator bo łowię plecionkami.
Jakie sztuki sie trafiają?

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #91 dnia: 23.01.2022, 21:45 »
Moje doświadczenie dotyczące łowienia linów jest następujące - nie dalej niż kilkanaście metrów od brzegu, niekoniecznie blisko zielska, słodka zanęta, żółty lub pomarańczowy wafters. W minionym roku udało mi się złowić kilka linów (mimo, że nie były moim celem). Jako, że najczęściej łowię na bardzo płytkim łowisku (1-1,5 metra głębokości) to bardzo pomaga rzadkie przerzucanie zestawu (raz na 20-30 minut). Lin nie wymaga także grubego nęcenia.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline suszka33

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 4
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #92 dnia: 23.01.2022, 21:54 »
Ja przeważnie podajnik do białych  0,5 litra białych nie raz bacik 7m w tamtym roku do połowy października brały chciałem na metodę poławiać ale chyba nie umiem .Muszę przerobić zdjęcia wstawię wtedy, łowiłem takie przedziale 1 kg do 1,7 kg zawsze mam wagę została kiedy na karpie jeździłem kolega miał 52 cm ale plotki z nad wody głoszą o sztukach 4 kilowych porwanych przyponach.

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #93 dnia: 23.01.2022, 23:01 »
/quote]
Ile sypiesz tego makaronu na jedno nęcenie? ile udaje ci się złowić linów na jednej zasiadce? nie chcę mi sie wierzyć, że aż tak kolor ma znaczenie, próbowałeś robić jakieś porównanie, jedna wędka na zwykły makaron, druga na barwiony?
Nęcę 2-3 dni wieczorami, bardziej zależy to od dostępności środka transportu. Nie spinam się jakoś z ilością, to około 2 kulek wielkości pomarańczy za jednym razem, rzucanych z podchwytu/dołu (jak zwał tak zwał) może na 10-12 metr. Miejsce mam tam przegruntowane 1,70m, w lecie o poranku jest tam ciepło ale słońce nie świeci wprost na tafle wody, czytałem że lin tego nie lubi i jest to zgodne z moimi obserwacjami. Nie udało mi się na zasiadkę więcej złowić jak 3 i też nie jakieś oszałamiające sztuki, bo i też czas na nie jest krótki od początku zasiadki. Jesli jestem nad zbiornikiem o 5:00 to najpierw nęcę, a potem się rozkładam, powiedzmy że te 2,5h mam czasu na lina, potem, kiedy słońce padnie na taflę wody już żadnego nie złowię (przynajmniej ja nie potrafię). Natomiast każdy lin którego wyciągłem, był właśnie na czerwoną przynętę, makaron albo robaki obydwu typów. Nie łowię na dwie linie, nie robię też w związku z tym testów, to tylko moje obserwacje. Może w tym roku uda się na dwie wędki połowić, bo już trochę opanowania z wedką posiadam, to i łatwiej będzie kontrolować dwa kije (choć parcia jakiegoś na to nie czuję).
Nosferatu z koncentratu

Offline suszka33

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 4
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #94 dnia: 24.01.2022, 14:14 »
I łowisz metodą.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #95 dnia: 24.01.2022, 14:51 »
Ta czerwona przynęta to jest ciekawe zagadnienie - czerwony kolor im głębiej tym jest mniej widoczny. Teoretycznie powinien być słabo dostrzegalny. No ale z drugiej strony jokers też jest czerwony i ryby zasysają aż miło. Ciekawe w takim razie czy w rybich oczach ten kolor rzeczywiście jest czerwony czy mieni się inną barwą.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #96 dnia: 24.01.2022, 15:01 »
Musi być inny bo długość fali która odpowiada za czerwoną barwę nie dociera zbyt głęboko. Pojawi się Koko i wyjaśni mechanizm powstawania kolorów :)

W telegraficznym skrócie chodzi o to że konkretna długość fali "odbija" się od obiektu i taki kolor widzimy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #97 dnia: 24.01.2022, 15:05 »
Czerwony kolor na lina bardzo często się przewija. Na pewno coś w tym jest. A fakty są też takie, że przeważnie łowi się go gdzieś płytko, więc i czerwień pewnie tam jeszcze widać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #98 dnia: 24.01.2022, 16:10 »
Tak, liny łowi się zazwyczaj na płytkiej wodzie i rzeczywiście czerwony może być bardziej widoczny. Ciekawa sprawa robi się natomiast na kilku metrach głębokości, gdzie łowi się np. leszcze na jokersa.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #99 dnia: 24.01.2022, 16:21 »

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #100 dnia: 24.01.2022, 19:03 »
To może przynęty powinny być zielone lub niebieskie :P
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #101 dnia: 24.01.2022, 19:06 »
Zielony marcepan na lina jak najbardziej :P

Offline suszka33

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 4
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #102 dnia: 24.01.2022, 19:56 »
Tak ja właśnie używam zielony marcepan i daje radę na liny i japonyWszyscy wędkarze na tej rzece urzywaja tej zanęty może dlatego ryba jest przyzwyczajona i dobrze reaguje na nią .

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #103 dnia: 24.01.2022, 20:00 »
Tak ja właśnie używam zielony marcepan i daje radę na liny i japony.
Przyjacielu marcepan ,miód ,tutti frutti na lina to podstawa :beer:

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Wczesnowiosenne liny na feeder
« Odpowiedź #104 dnia: 24.01.2022, 20:20 »
Od 15 marca mogę łowić już złodki na jeziorze około 300 ha, gdzie występuje sporo lina.

Pytanie gdzie go szukać na tak rozległej wodzie? Głebokość maksymalna jeziora to 24m, większość dna to głębokości około 10-12m. Latem nagrywałem liny na kamerze podwodnej na głębokości około 2m, awe wrześniu miałem brania tych ryb na 6m.
Szczerze to nie mam pojęcia gdzie te ryby mogą być w drugiej połowie marca, równie dobrze mogą być na zimowiskach na głębokiej wodzie.