Autor Wątek: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?  (Przeczytany 1154 razy)

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« dnia: 05.11.2018, 13:10 »
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie - czy można, bezpiecznie dla sprzętu, okazjonalnie skracać bata o 1 element (dolnik)? Aktualnie posiadam bacik o długości 7 m i ta długość w 90% przypadków jest optymalna. Czasem przychodzi mi jednak łowić w miejscach, w których gałęzie drzew pozwalają na użycie kija max 5-6 m.
Przed napisaniem tego posta szukałem informacji w sieci i widzę, że zdania na ten temat są podzielone. Jedni piszą, że nie ma żadnego problemu, inni z kolei twierdzą, że tak nie można, bo dolniki są specjalnie wzmacniane i użycie bata bez dolnika skończy się pęknięciem lub zgnieceniem ostatniego segmentu.

Czy ktoś z Was próbował takiego skracania bata? Jest sens się w to bawić, czy może lepiej kupić jakąś niedrogą "szósteczkę" i spać spokojnie?

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2018, 13:17 »
Wiele lat temu też tak kombinowałem :facepalm: Potem w ferworze walki z kilowym karpikiem ścisnąłem za mocno rurę i mi przeszły takie sztuczki.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.11.2018, 13:51 »
Nie jest to rozwiązanie idealne, ale da rade tylko zainwestuj w korek lub expande.


Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2018, 14:42 »
Nie polecam, łatwo zniszczyc element.

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #4 dnia: 07.11.2018, 14:54 »
Dziękuję za wszystkie sugestie. Po przemyśleniu tematu postanowiłem jednak nie ryzykować - obawiam się właśnie zgniecenia ostatniego elementu. Zakup 6 m bacika za 150-200 zł będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Offline rive

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #5 dnia: 09.11.2018, 14:35 »
Jest to możliwe jak najbardziej. Ja osobiście przy połowie uklei skracałem tak uklejówkę z 4 m do 3 m. Wszystko z głową! :D

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 494
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #6 dnia: 11.11.2018, 00:13 »
Wszystko zależy od tego co to za bat. Jeśli mocny, o grubych ściankach to nie ma sprawy, jeśli nie, to cóż...Twoje ryzyko. Ja tak kiedyś "załatwiłem" Mikado Tournamenta gdy chciałem z 7 zrobić 5. Po tym zdarzeniu z dwóch starych szklaków dorobiłem sobie takie, że tak nazwę 50 cm "dopałki" do skracania na dwie różne długości. Teraz mam po 2 baty z każdej potrzebnej mi długości, ale wtedy patent się sprawdził.
Kuba

Offline S76

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 57
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Skracanie bata poprzez odjęcie dolnika?
« Odpowiedź #7 dnia: 13.11.2018, 21:50 »
Bat to Jaxon Float Academy Tele Pole Gtx 6,8 m, w mojej ocenie dość delikatny. Jak już wcześniej napisałem, obawiam się uszkodzenia (zgniecenia) ostatniego segmentu, dlatego po przemyśleniu tematu podjąłem decyzję o zakupie bata 6 m. Na chwilę obecną moim faworytem jest VDE-Robinson Team Nano Core Pole MX2. Dziękuję i pozdrawiam