Autor Wątek: Metoda z PVA  (Przeczytany 30676 razy)

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #15 dnia: 10.09.2015, 10:22 »
Chciałem ją rozciąć, owinąć podajnik i związać taśmą PVA ale nie wiem czy jest sens się tak bawić ;-)

Wysłane z Nexus 5

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Online zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #16 dnia: 10.09.2015, 10:27 »
Ten pomysł z siatką jest genialny. W sobotę testy.
Zbyszek

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #17 dnia: 10.09.2015, 10:33 »
Jak duża jest ta 70-tka,bo ja mam siatkę fi 55mm. Są jeszcze większe. Najmniejsze jakie widziałem to chyba 18mm.
Dobrze by było,żeby właśnie wstawiać tu jaki tunel pasuje do jakiego podajnika.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #18 dnia: 10.09.2015, 10:35 »
Chciałem ją rozciąć, owinąć podajnik i związać taśmą PVA ale nie wiem czy jest sens się tak bawić ;-)

Wysłane z Nexus 5

Spróbuj... Wszystko zależy tez od rodzaju siatki jaką masz. Ja mam taką o rzadkim splocie, która się łatwo rozwala i jest średnio rozciągliwa. Podajnik large ESP po załadowani jest 'wysoki' i nie obejmie go sama siatka. Ciężko się też bawić w takie delikatne operacje nad wodą. Ale może coś wykombinujesz? :D
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #19 dnia: 10.09.2015, 10:36 »
Jak duża jest ta 70-tka,bo ja mam siatkę fi 55mm. Są jeszcze większe. Najmniejsze jakie widziałem to chyba 18mm.
Dobrze by było,żeby właśnie wstawiać tu jaki tunel pasuje do jakiego podajnika.

Jeżeli masz 55 mm to będzie pasować :) Chyba idealnie :)
Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #20 dnia: 10.09.2015, 10:37 »
Jak duża jest ta 70-tka,bo ja mam siatkę fi 55mm. Są jeszcze większe. Najmniejsze jakie widziałem to chyba 18mm.
Dobrze by było,żeby właśnie wstawiać tu jaki tunel pasuje do jakiego podajnika.

Mniej więcej 1,5x szerokość Drennan L. Musiałbym zmierzyć w domu i wtedy podam dokładny wymiar :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #21 dnia: 10.09.2015, 10:40 »
Chciałem ją rozciąć, owinąć podajnik i związać taśmą PVA ale nie wiem czy jest sens się tak bawić ;-)

Wysłane z Nexus 5

Spróbuj... Wszystko zależy tez od rodzaju siatki jaką masz. Ja mam taką o rzadkim splocie, która się łatwo rozwala i jest średnio rozciągliwa. Podajnik large ESP po załadowani jest 'wysoki' i nie obejmie go sama siatka. Ciężko się też bawić w takie delikatne operacje nad wodą. Ale może coś wykombinujesz? :D

Boję się, że w zimny dzień ręce mi skostnieją i nie będę miał takiej swobody ruchów jak w cieplejsze dni :) chociaż przekonuje się do worków i dodatku pelletu do nich.

Ja mam taką folię, która praktycznie się nie rozciąga. Siatka jaką miałem (duże oczka) była lepsza ale nie widziałem jeszcze worków z takiego materiału (jest folia). Mam jeszcze kilka dni na planowanie taktyki, chociaż może się okazać, że i tak ryba nie będzie brać :P
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #22 dnia: 10.09.2015, 10:41 »
Michał żartowałem. Wiem jak wygląda xl. Wydaję mi się,że w taki tunel wejdzie spokojnie nawet podwójnie naładowany.

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #23 dnia: 10.09.2015, 10:50 »
Przed chwilką rozmawiałem z kolega, który już trochę karpi w życiu wyciągnął i powiedział mi, że niektóre ryby wyczuwają PVA i brań jest mniej niż np. na zestaw wywożony :-\
Jožin z bažin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #24 dnia: 10.09.2015, 10:56 »
Przed chwilką rozmawiałem z kolega, który już trochę karpi w życiu wyciągnął i powiedział mi, że niektóre ryby wyczuwają PVA i brań jest mniej niż np. na zestaw wywożony :-\

Dobra uwaga, to też mnie zastanawiało. Ilość PVA w woreczku jest duża, dlatego dodatek atraktora myślalem, że załatwi sprawę. Przy siatce ta ilość jest znikoma...



Lucjan

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #25 dnia: 10.09.2015, 13:32 »
Wszystko ładnie i pięknie tylko jak długo należy tak wykonaną niespodziankę dla ryb trzymać w wodzie?

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #26 dnia: 10.09.2015, 13:35 »
Standardowo + czas rozpuszczania. Rozpuszczanie myślę, że potrwa 2-3 minuty, a jak długo chcesz trzymać podajnik to już zależy od Ciebie :) ja trzymam zwykle 15-20 minut, jak nie ma brań zdarzy się i 30 minut.
Teraz planuje użyć podajnika ESP XL więc z góry zakładam, że będzie w wodzie dłużej niż mniejszy bo po pierwsze jest większa pojemność, a po drugie robi się zimniej i wrzuca się mniej zanęty do wody.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #27 dnia: 10.09.2015, 14:03 »
Witam wszystkich
Taka mała prezentacja, nie będziemy gdybać jakiej średnicy użyć siatki do podajnika. Trzeba wypróbować, żeby się przekonać. Bo zakup nie odpowiedniej siatki co nie pasuje nam do podajnika, będzie po prostu zbędnym wydatkiem dla nas.

Zastosujemy tunel, siatkę PVA, największa 44mm, mniejsza 23mm, i najmniejsza 18mm. Tak jak na zdjęciu. Na najmniejsza w takim przypadku nie przyda się nam do żadnego podajnika. Mam taki rozchylacz do siatek własnej roboty, do każdej średnicy mam takie coś, najważniejsze jest żeby nam podajnik wszedł do środka a w środku siatka rozszerza się jak balon z wodą. Więc stosowanie grubszych siatek nie zda skutku, bo nam zanęta po zarzuceniu będzie obijała się o siatkę. Musi być trochę ciaśniej.


Do największej siatki, z tego zestawu użyłem 44m i podajniki największe E-S-P. Zaś w drugim 23m siatka, i podajniki Drennan od 45g w dół.


Test przeprowadze na podajniku E-S-P 100g + zanęta. Zważyłem wychodzi 140g. Taki większy pakunek. Bezpośrednio wepchałem to w siatkę 44mm. Nie było problemu. Więc nie potrzeba kupować siatek o większej średnicy.


Wyszła mi taka bomba. Można dokładnie wymierzyć długość siatki,  żeby nie marnować siateczki PVA. Ale ja pokazałem na dłuższym odcinku jak to można zrobić. Koniec siatki wiążemy na supeł.


Do zawiązania siateczki możemy użyć taśmy, linki lub nici PVA. Tak jak na zdjęciu. Jedno z trzech. Można też użyć tańszych wyrobów: Tandem Baits, Jaxon lub Trapera. Są one o wiele tańsze. Ja takie użyłem jak na zdjęciu bo akurat takie mam :)


Po obcięciu i zawiązaniu wychodzi nam taki pakunek.


Lub ewentualnie wystającą część obciągnąć z powrtoem na dół, zawiązać i wychodzi nam takie grubsze zabezpieczenie, które i tak rozpuści się w wodzie. Taki inny sposób podwójny.


Lub rozciąć u góry wystające końce i zawiązać to jak buta na węzeł. Tak jak na zdjęciu.


I wyjdzie nam coś takiego.


Więc do siatki 44m wejdą nam podajniki z zawartością zanęty E-S-P 56g, 70g, 85g, 100g. Nie ma problemu tak jak na zdjęciu.


Można też inny podajnik zamontować w worku PVA, tylko należy pamiętać żeby był odpowiedniej średnicy. Ja dla prezentacji użyłem ciut większego worka do podajnika E-S-P 100g. I też dało radę jak na zdjęciu widać. Ładnie obkleić czy to taśmą PVA czy nicią PVA lub ewentualnie jak ktoś nie ma to na ślinę.


I taki pakunek wyrzucić daleko w łowisku. Jak to wpadnie do wody to tak jak na zdjęciu.


Dla szybszego rozpuszczenia się PVA przed wrzuceniem do wody można nakłuć to igłą, żeby szybciej woda doszła do środka oraz zawartość zalać dipem dla lepszego efektu.


Moment się rozpuszcza.


I po chwili została tylko taśma ale ją grubo powiązałem tak szybko dla prezentacji. Ona też się rozpuści. Po czym po chwili pelet zacznie się rozsypywać i zacznie nam pułapka działać. Dla prezentacji umieściłem przynęte na wierzchu podajnika. Ale większość kolegów może ją zastować w środku.

Dziękuję, może się to komuś przyda.
Pozdrawiam Sylwek
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #28 dnia: 10.09.2015, 14:06 »
Zasłużony

Wysłane z Nexus 5

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda z PVA
« Odpowiedź #29 dnia: 10.09.2015, 14:07 »
Tylko pytanie, masz ESP L czy XL?

Wysłane z Nexus 5

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm