Autor Wątek: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?  (Przeczytany 58146 razy)

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« dnia: 08.01.2016, 12:55 »
Cześć Wszystkim
Jako, iż jestem jeszcze laikiem w wędkarstwie gruntowo-feederowym chciał bym się od was dowiedzieć:

Jakie zapachy w poszczególnych porach roku wam najbardziej się sprawdzają?
Jakie zapachy używacie na zawodach w zależności od pory roku?
Jakie dodatki stosujecie w zależności od pory roku?
Czego unikać wiosną? czego latem? a czego może jesienią?


Po prostu chciałem zrobić takie zestawienie zapachów w jednym temacie, a następnie wyrysować wykres zapachowy na bazie waszych opinii.
Jeśli temat był proszę administracje o przeniesienie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Adam

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.01.2016, 13:21 »
Ja Ci powiem tak. Generalnie są pewne kanony, zasady, które po prostu się przyjmują bo "statystyka" to nam podpowiada. Z zanętami jest podbnie. Wiosna, jesień - generalnie mówią, że bardziej korzennie, mniej słodko a nawet słono!. Lato zaś - podobno słodko. Ale czy to się sprawdza wszystkim i zawsze? Oczywiście, że nie. Szczególnie, że dużo się zmieniło jeśli chodzi o zanęty, bo w ostatnim czasie coraz popularniejsze są zanęty "rybne". Okazuje się, że są to zapachy coraz częściej stosowane, głównie na komercjach ale również już na wodach PZW. Jeśli mówimy o komercji, to mnie w zasadzie od kwietnia do późnego listopada najlepiej sprawdzają się właśnie zanęty rybne. Na tych łowiskach, na których łowię są najskuteczniejsze przez cały sezon. Na łowiskach PZW różnie. Jeśli znam łowisko to nigdy nie biorę pod uwagę zasad a kieruję się tylko i wyłącznie doświadczeniem. Komponuję taką zanętę o takiej nucie zapachowej, jakie ryby chcę łowić i która sprawdza się na danym łowisku. Jeśli zaś wody nie znam, to przede wszystkim kluczowy jest dla mnie gatunek poławianych ryb a od pory roku uzależniam ilość mieszanki. Pora roku, jako czynnik wpływający na zapach ma u mnie minimalne znaczenie.
Grzegorz

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.01.2016, 14:38 »
U mnie , a łowiłem tylko na wodach pzw bywało różnie, ale zbytnio nie zmieniałem "arsenału"

Druga połowa marca i kwiecień przeważały sztuczne robaczki od Drennana :P

Jak dobrze pamiętam , później każdego dnia robiłem sobie "day test" - testowałem sobie różne kombinacje.

Bardzo dobrze sprawdzały mi się kuleczki pop ups od Lorpio, ananasowe (2 kolorowe, koniec kwietnia - początek maja , ładne duże karpiki wchodziły ) , ale później była cisza , nic.

Czerwiec , lipiec - pellet "ostra kiełbasa" + kukurydza wanilliowa CUKK, pellet Robin Red + kuku wan. CUKK, kuleczka truskawa + pellet. Dość często całą sesję w kółko to samo :)

Sierpień , wrzesień praktycznie to samo , plus kuleczki od Drennana Tutti-Frutti połączone z kuku Cukka oraz zieloną kuku "amurowską" :-[

Od czasu do czasu zarzucałem na włos kuleczki pop-ups 12 mm białe "sól i pieprz" ESP.

Z poważaniem Marcin

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.01.2016, 14:53 »
Ciekawy temat, chętnie poczytam :). Mi latem sprawdzały się : Pikantna kiełbasa, Robin red, robaki czerwone. :) Co do zanęt to stosowałem tego sezonu tylko MVDE Bream Classic czyli na słodko + caramel MVDE
Krzysztof

Offline Nathaniel

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 090
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.01.2016, 15:08 »
Dobry temat leci :thumbup:

Offline vito222

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • na luzie
  • Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.01.2016, 22:36 »
W 2015 roku na moich wodach pzw skuteczność zapachów wyglądała tak :
Marzec - Kwiecień - pellety krylowe i rybne zakładane na gumkę wyłącznie w rozmiarze mikro  4 i 6 mm i odziwo pęczek robiony w kurkumie.
Maj - Lipiec - dendrobena na włosie z kuku wanilia, pęczek białych.
Sierpień - Październik - duże pellety Red Robin z kuku, dumbellsy f1 żółte,   
Z zapachami to tak jak koledzy wyżej piszą, wiosna mało i raczej mięśnie, wiosna to słodkie i dużo ( w tym okresie można mieszać te rybne zapachy z zapachami słodkich owoców, np. ryba i truskawka, czy ananas), jesienne zapachy to korzenie i mięsne które też warto mieszać. Tak czy inaczej czasem coś na pozór nie panującego do wszelkich norm okazuje się w wędkarstwie kamieniem milowym tyczy się to również komponowania zapachów zanęt i przynęt.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #6 dnia: 09.01.2016, 00:16 »
Na wiosnę genralnie daje bardzo mało  zapachu do zanety i jest to truskawka świetnie wabi klenie w sezonie latem najczęściej daje carmel i wanilia jesienią często goździk Ale tak jak napisał mój poprzednik są pewne kanony co nie znaczy że trzeba się ich sztywno trzymać :)
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #7 dnia: 09.01.2016, 00:58 »
Jak wiecie łowię ciagle od wielu lat w tych samych wodach które też przewlekle nęcę całymi miesiącami

Moje wnioski są następujące :

- nie tyle liczy się zapach sam w sobie  co pozostałe działanie dodatku zapachowego. Większość dodatków korzennych ( kolendra, cynamon, goździk, anyż, kozieradka i podobne ) oprócz zapachu wywiera też istotne działanie na trawienie pokarmu, zwiększa perystaltykę jelit i powoduje uczucie głodu, przyspiesza przemianę materii. Sadzę że warto więc stosować te dodatki wtedy gdy jest niska temperatura wody i ryby trawią wolniej ale w zimnej wodzie niezbędny jest umiar, nie można przesadzić gdyż efekt będzie odwrotny od zamierzonego

- w ciepłych porach roku  gdy woda kipi życiem i mnóstwem naturalnych zapachów więc wtedy trzeba się jakoś przez nie  przebić, wyróżnić , wprowadzić coś co odbiega zapachem od tego co ryby czują w swoim środowisku więc lepiej sprawdzą się zapachy słodkie, owocowe, maślane itp

- jesienią gdy ryby już czują zbliżającą się zimę doskonale sprawdzają się zapachy rybne , wydaje mi się że ryby skupiają się na przyjmowaniu pokarmu jak najbardziej wartościowego pod wzgledem  zawartosci białka i tłuszczu

- gdy mam od dłuższego czasu nęcone łowisko i nagle ryby przestają brać oznacza to najczęściej że przesadziłem z ilościa ziarna , wtedy niezależnie od temperatury wody stosuję przyprawy korzenne a także miksy azjatyckie (curry, tandoori) a nawet ostre chilli po to by pobudzić rybom trawienie i apetyt
Pozdrawiam - Gienek

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #8 dnia: 09.01.2016, 07:16 »
U mnie od 2 sezonów wiosną sprawdza się czekoladowa zaneta.  Lato to truskawka i wanilia a jesień ryba.
Michał

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #9 dnia: 09.01.2016, 08:50 »
Ja tylko dodam, że od końca jesieni do początku wiosny, wtedy kiedy woda jest zimna, zapach odgrywa drugorzędna rolę, liczy się za to bardzo kolor przynęty. Ona musi wabić mocno. Jak kiedyś już pisałem, kulki fluoro robione przez firmę Ringers, jak się zwierzał Steve Ringer, są aromatyzowane pod wędkarza aby je kupił. Ryby 'łykną' bez problemu coś co zapachu nie ma :)

Zimą aromatyzowanie alkoholem daje efekty, a cały rok można dodawać soli, jeżeli mówimy o smaku, choć w tym przypadku liczy się inna właściwość chlorku sodu.

Polecam kombinowanie z zapachami cały rok, bo możemy znaleźć wiele 'kluczy' do sukcesu. Jednocześnie ostrzegam przed zbyt mocno aromatyzowanymi zanętami, mogą wcale nie pomagać. Takich rzeczy jak SPicy Meat czy Cheesy Garlic z Sonu nie używam na wodach stojących oprócz lata, są zbyt intensywne według mnie i zbyt sycące.
Nie sugerujmy się tez miłymi zapachami jakie ma wiele polskich zanęt, nie zawsze to co nam podchodzi, podejdzie rybom :)

W moim przypadku rybie smaki to podstawa, ich używam cały rok. Jako atraktorów używam melasy - tu pod leszcza, truskawki - ta kombinacja z rybą świetnie się sprawdza wszędzie, dodaję też 'aktywatorów' - takich jak Activ8 z Mainline, których receptura to ileś składników działających na rybę i jej zmysły. Czasami używam konopnych atraktorów, głównie pod brzanę lub lina. I to chyba wszystko.

Wychodzę z założenia, że zanęta nie łowi, liczy się technika, sposób łowienia. Przy dobrej jakości zanętach 'rybnych' mamy smak pochodzący od prawdziwego jej składnika (mączki rybne)  - co działa o wiele lepiej niż zanęta spożywcza o smaku takiego halibuta. Może dlatego nie kombinuję aż tak bardzo z zapachami. Ale po wpisach innych mam zamiar zabawić się w małego zielarza :D
Lucjan

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.01.2016, 14:01 »
Czy warto dosładzać latem zanęty na bazie mączek rybnych ?? Np. melasą ?
Adam

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #11 dnia: 11.01.2016, 14:05 »
Czy warto dosładzać latem zanęty na bazie mączek rybnych ?? Np. melasą ?




Oczywiście . W tych sprawach nie ma granic , możesz kombinować na najdziwniejsze sposoby . Należy testować , będziesz wiedział czy działa po wynikach .

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #12 dnia: 11.01.2016, 14:05 »
Zależy pod co... Na leszcza jak najbardziej, na karpia nie trzeba, ten wszystko zeżre. Ogólnie melasę można dodawać, nie powinna przeszkadzać...
Lucjan

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #13 dnia: 11.01.2016, 14:06 »
Ja przy ciepłej wodzie praktycznie do każdej zanęty dodaję melasę.  8)
Dawid

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapachy zanęt - jakie w danej porze roku?
« Odpowiedź #14 dnia: 11.01.2016, 14:12 »
a ja .. ja to nawet do zimnej ..... :P dodaje melasy..... :P
Maciek