Autor Wątek: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą  (Przeczytany 6491 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #15 dnia: 26.06.2016, 07:06 »
Nagrywajcie, fotografujcie do woli :-[ bo tak ktoś napisał na SIG :P
Tylko potem nie płaczcie, jak za fotkę zapłacicie lepiej niż fotka od ITD czy innej tego typu mafii.

K woli wyjaśnienia dla Panów Strażników SSR:
"Art. 7. Konst.
Działanie organów państwa
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa."
Znaczy to, że strażnik SSR nie może może robić fotek i filmów bo tak mu się podoba. Nie może wyjść z założenia, że coś co nie jest zabronione jest dozwolone. Odnośnie tych żółtych skarpetek - właśnie od takich durnych zapisów trzeba się odwołać do TK ??? BOĆ PRZECIEŻ MOŻNA W PROPOZYCJI USTAWY NAPISAĆ ŻE STRAŻNICY MAJĄ CHODZIĆ TEŻ W ŻÓŁTYCH RURKACH. Na wedkuje.pl nie pamiętam kto ale wstawił tekst wykładnię dla nagrywania i fotografowania przez SSR. Największym problemem jest to, że filmujący nie może mieć fizycznie dostępu do materiału który nagrał czy zrobił zdjęcia bo jest to korupcjogenne ( kolegi nagrania można usunąć przecież ). Zgodnie z prawem materiały nagrane lub foto mają być odpowiednio przechowywane a nie w szafie pana komendanta SSR.

Innym tematem jest fotografowanie w przypadku popełniania przestępstwa - ale zapewniam Was, że każdy prawnik bez problemu wykaże, że jeśli nie było zgody na fotki lub film nikt tych fotek robić nie może. A wtedy też powiedzcie, że na SIG pozwolili :P 8)

Wideorejestrator nie filmuje ludzi docelowo - filmuje co się dzieje na drodze. Zapewniam was, że sytuacja jak powyżej - każdy prawnik wykaże, że nie było zgody. Pomijam aspekty, że w aucie może być pan i pani nie koniecznie jadący na zakupy a raczej w celach damsko-męskich bez wiedzy swojej ( swojego ) towarzysza życia. I co wtedy jak taki pan poprosi o skasowanie albo od razu pójdzie do swojego prawnika?  Kila miesięcy temu na przejściu pojawił się rowerzysta z kamerką na głowie. Ewidentnie filmował wszystko w koło. No i trafił na mnie. Podszedłem i powiedziałem, że mojej zgody nie ma na taki proceder. Coś tam próbował bąkać, żebym poszedł w p... a że ja byłem też na przejażdzce  rowerkiem też powiedziałem, że ma usunąć nagranie bo dzwonię gdzie trzeba i jadę za nim więc mi nie ucieknie. Jakiś pan się dołączył i gość przy nas skasował całą zawartość - można ? Można !!
Nie dopiszę już, że  wielu krajach jest zakaz posiadania w aucie kamerki.


"Cytat: JKarp w 24.06.2016, 10:45
Jeśli ja powiem, że nie, to znaczy nie chcę być fotografowany.
Tak jest! :beg: O:)
 
Pamiętajcie więc, jeśli złodziej będzie Wam plądrował podwórko, będziecie chcieli go nagrać, a on nie wyrazi na to zgody, to musicie czym prędzej go przeprosić i odstąpić od tej czynności, bo wejdziecie w konflikt z prawem.
A nie daj Boże, jak będziecie chcieli zrobić zdjęcie Januszowi bez jego zgody! To już będziecie musieli liczyć się z poważnymi konsekwencjami :o"

Możesz sobie kpić do woli. Ja jednak jestem innego zdania. Po to kilkanascie razy czytałem Ustawę o rybactwie, żeby potem jakiś niedouczony strażnik nie wciskał mi głupot.
Po to kiedyś wszedłem w polemikę ze straznikami, żeby na rybach jakiś pajac nie nagrywał zza krzaka jak siedzę w gaciach a moja pani postanowiła akurat okazać się zepsutą do szpiku kości damą i brzydko się zabawić O:)

Taki mały test z wiedzy około prawniczej  - co należy zrobić skoro pan strażnik PSR lub policjant postanowi i wykona nam przeszukanie w namiocie ? Oczywiście, że ma prawo - ale jakie prawo ma przeszukiwany i o co powinien poprosić ? Żądać wręcz !!


JK

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #16 dnia: 26.06.2016, 07:22 »
Nagrywajcie, fotografujcie do woli :-[ bo tak ktoś napisał na SIG :P
Tylko potem nie płaczcie, jak za fotkę zapłacicie lepiej niż fotka od ITD czy innej tego typu mafii.



Wideorejestrator nie filmuje ludzi. Zapewniam was, że sytuacja jak powyżej - każdy prawnik wykaże, że nie było zgody. Pomijam aspekty, że w aucie może być pan i pani nie koniecznie jadący na zakupy a raczej w celach damsko-męskich bez wiedzy swojej ( swojego ) towarzysza życia. I co wtedy jak taki pan poprosi o skasowanie albo od razu pójdzie do swojego prawnika?  Kila miesięcy temu na przejściu pojawił się rowerzysta z kamerką na głowie. Ewidentnie filmował wszystko w koło. No i trafił na mnie. Podszedłem i powiedziałem, że mojej zgody nie ma na taki proceder. Coś tam próbował bąkać, żebym poszedł w p... a że ja byłem też na przejażdzce  rowerkiem też powiedziałem, że ma usunąć nagranie bo dzwonię gdzie trzeba i jadę za nim więc mi nie ucieknie. Jakiś pan się dołączył i gość przy nas skasował całą zawartość - można ? Można !!

"Cytat: JKarp w 24.06.2016, 10:45
Jeśli ja powiem, że nie, to znaczy nie chcę być fotografowany.
Tak jest! :beg: O:)


JK

Nowszej interpretacji nie znalazłem ale chyba gość wie co mówi.

http://prawo-nowe-technologie.pl/kamery-samochodowe-a-ochrona-danych-osobowych/

https://www.zakiewicz-adwokaci.pl/a,28,kamerki-w-samochodach-porada-prawna-dla-kierowcow.html

Tak się zastanawiam czy jak wjeżdżasz na stację benzynową to też każesz wyłączać monitoring bo nie chcesz być filmowany? :'( :'( :'(
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #17 dnia: 26.06.2016, 07:34 »
Tak się zastanawiam czy lubicie być nagrywani :P
On "dopuszcza" a nie zezwala. Jednym z synonimów dopuszczać jest patrzeć przez palce. Już takie coś budzi moje wątpliwości.
" iż Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, dr Wojciech Rafał Wiewiórski, dopuszcza możliwość rejestrowania kamerami samochodowymi innych uczestników ruchu dla własnych potrzeb. Takie nagranie może również zostać przekazane organom ścigania."

Jest jedno ale - w sklepach, na CPN itd ( u mnie w pracy też ) są wielkie tablice, że " monitoring itd " bo wymaga tego prawo. Czy na aucie nakleisz sobie info, że nagrywasz ? No czekam na odpowiedź - tego wymaga prawo.
http://blog-daneosobowe.pl/ochrona-danych-osobowych-a-monitoring-wizyjny-w-koncu-ustawa/
"1. Obowiązek informacyjny

Osoby znajdujące się w obszarze objętym monitoringiem muszą mieć tego świadomość. W jaki sposób tę świadomość zapewnić?

Należy umieścić na obszarze objętym monitoringiem tablice/naklejki informujące o zainstalowanych kamerach. Dobrze byłoby na tabliczkach zawrzeć również informację o tym kto jest administratorem danych (wraz ze wskazaniem dokładnej nazwy i adresu). Jeśli ze względów estetycznych nie jest to możliwe, osoba objęta monitoringiem musi mieć inną możliwość dowiedzenia się kto jest administratorem sporządzanych nagrań (np. informacja na stronie internetowej, regulamin sklepu, itd.)
Powyższe tablice/naklejki te należy umieszczać w miejscach widocznych – tak, aby można je było łatwo dostrzec.
Aby komunikat o monitoringu był powszechnie rozumiany (również dla obcokrajowców), informacja o nim musi być również przedstawiona w formie graficznej – poprzez umieszczenie odpowiednich piktogramów. "

No i co teraz ?

JK

Offline Doczu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #18 dnia: 26.06.2016, 07:37 »
Jest jedno ale - w sklepach, na CPN itd. (u mnie w pracy też) są wielkie tablice, że "monitoring itd.", bo wymaga tego prawo.
A co powiesz na monitoring miejski, czy też drogowy (sterowanie ruchem)?
Widziałeś tabliczki na każdym słupie i skrzyżowaniu, na którym jest zamontowana kamera? Ja nie przypominam sobie.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #19 dnia: 26.06.2016, 07:44 »
Treść wpisu usunięta przez użytkownika.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #20 dnia: 26.06.2016, 07:57 »
A potem przez takie dywagacje i stawanie okoniem niektórych obywateli prawo zostaje skomplikowane tak, że złodziej może kraść i nic mu zrobić nie można.
No ale ważne, że możemy się pokłócić z policją. I czasem nawet wygramy...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #21 dnia: 26.06.2016, 07:57 »
Jest jedno ale - w sklepach, na CPN itd. (u mnie w pracy też) są wielkie tablice, że "monitoring itd.", bo wymaga tego prawo.
A co powiesz na monitoring miejski, czy też drogowy (sterowanie ruchem)?
Widziałeś tabliczki na każdym słupie i skrzyżowaniu, na którym jest zamontowana kamera? Ja nie przypominam sobie.

Tak - jest info o kamerach przy wjeździe do miejscowości. Zajęło mi to kilko sekund sprawdzenie.
http://prawo.vagla.pl/node/8207
JK

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #22 dnia: 26.06.2016, 07:59 »
A potem przez takie dywagacje i stawanie okoniem niektórych obywateli prawo zostaje skomplikowane tak, że złodziej może kraść i nic mu zrobić nie można.
No ale ważne, że możemy się pokłócić z policją. I czasem nawet wygramy...

To nie jest stawanie okoniem a dbanie o własne prawa.
JK

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #23 dnia: 26.06.2016, 07:59 »
Tak się zastanawiam czy lubicie być nagrywani :P
On "dopuszcza" a nie zezwala. Jednym z synonimów dopuszczać jest patrzeć przez palce. Już takie coś budzi moje wątpliwości.
" iż Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, dr Wojciech Rafał Wiewiórski, dopuszcza możliwość rejestrowania kamerami samochodowymi innych uczestników ruchu dla własnych potrzeb. Takie nagranie może również zostać przekazane organom ścigania."

Jest jedno ale - w sklepach, na CPN itd ( u mnie w pracy też ) są wielkie tablice, że " monitoring itd " bo wymaga tego prawo. Czy na aucie nakleisz sobie info, że nagrywasz ? No czekam na odpowiedź - tego wymaga prawo.
http://blog-daneosobowe.pl/ochrona-danych-osobowych-a-monitoring-wizyjny-w-koncu-ustawa/
"1. Obowiązek informacyjny

Osoby znajdujące się w obszarze objętym monitoringiem muszą mieć tego świadomość. W jaki sposób tę świadomość zapewnić?

Należy umieścić na obszarze objętym monitoringiem tablice/naklejki informujące o zainstalowanych kamerach. Dobrze byłoby na tabliczkach zawrzeć również informację o tym kto jest administratorem danych (wraz ze wskazaniem dokładnej nazwy i adresu). Jeśli ze względów estetycznych nie jest to możliwe, osoba objęta monitoringiem musi mieć inną możliwość dowiedzenia się kto jest administratorem sporządzanych nagrań (np. informacja na stronie internetowej, regulamin sklepu, itd.)
Powyższe tablice/naklejki te należy umieszczać w miejscach widocznych – tak, aby można je było łatwo dostrzec.
Aby komunikat o monitoringu był powszechnie rozumiany (również dla obcokrajowców), informacja o nim musi być również przedstawiona w formie graficznej – poprzez umieszczenie odpowiednich piktogramów. "

No i co teraz ?

JK

Ja nie lubię płacić podatków i co z tego.

Skoro dopuszcza to nie zabrania. Można to robić. Koniec, kropka.

Teraz to:

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-cywilne-1/-prywatny-monitoring--w-prawie-polskim-.html

Nawet pojawiają się wątpliwości co do rozpowszechniania wizerunku jako szczegółu, całości zdarzenia/sytuacji. Może i to można robić?

Co do informowania o rejestratorach samochodowych to ta sprawa nie jest uregulowana prawnie. Ustawa jest w fazie projektu lub już jej nie ma.

http://di.com.pl/ustawa-o-monitoringu-zobaczcie-projekt-zalozen-a-nie-tylko-fast-fooda-49266

Odnośnie chuliganów.

http://www.dobreprogramy.pl/ETS-prywatny-monitoring-wideo-nie-wymaga-uzyskania-zgody-chuliganow,News,59773.html

Co prawda nie Polska ale Unia.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Kadłubek

  • Gość
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #24 dnia: 26.06.2016, 08:02 »
Treść wpisu usunięta przez użytkownika.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #25 dnia: 26.06.2016, 08:04 »
A potem przez takie dywagacje i stawanie okoniem niektórych obywateli prawo zostaje skomplikowane tak, że złodziej może kraść i nic mu zrobić nie można.
No ale ważne, że możemy się pokłócić z policją. I czasem nawet wygramy...

To nie jest stawanie okoniem a dbanie o własne prawa.
JK
Jest.
Brak Ci wyczucia po prostu. Prawo nie będzie pisane pod Ciebie, żebyś Ty mógł robić to i tamto, bo przecież Ty uczciwy jesteś i nikt nie ma prawa sprawdzać, czy czegoś nie przeskrobałeś. Wszak to szczyt bezczelności. Prawo jest tworzone dla wszystkich i przez właśnie taką postawę niektórych obywateli złodzieje i chamy czują się bezkarni.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Kadłubek

  • Gość
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #26 dnia: 26.06.2016, 08:13 »
Treść wpisu usunięta przez użytkownika.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #27 dnia: 26.06.2016, 08:13 »
Na to czekałem 8)
Wskaż podstawę prawną ZAKAZU nagrywania lub upubliczniania z zamazaną twarzą.
Zmuszenie do skasowania nagrania jest przestępstwem. Gratuluje chwalenia się tym! Podać Ci art. z kodeksu karnego?
Mówimy o sytuacji prawnej w PL nie w innych krajach! W DE zakazane jest nagrywanie wideo-rejestratorami (z tego co pamiętam).
Co do praw osób przeszukiwanych-kodeks postępowania karnego, odpowiednia ustawa np. o policji, rozporządzenia ministra MSWiA (policja, SG itp).


Cytat: JKarp w Dzisiaj o 07:06
A wtedy też powiedzcie, że na SIG pozwolili :P 8)
Zakaz jest bo na forum napisali - argumentum a contrario

Masz w tekście z linku: "Tak jak wspomniałem we wstępnie, w Polsce nie ma żadnej ustawy lub rozporządzenia poświęconego stricte monitoringowi wizyjnemu."

To też pusty zapis na który nie możesz się powołać bo to nie podstawa prawna!

Poza tym co innego osoba prywatna, firma, urzędnik czy państwo. Napisz kogo ma się dotyczyć! Ja pisałem (i zaznaczyłem to) o osobach prywatnych.


Powiadasz podstawę prawną - Np Ustawa o danych osobowych.
Widziałem odcinek Uwaga Pirat gdy pan zakazał robienia sobie filmu z jego udziałem. Policjant powiedział, że nagrywana jest jego praca a wizerunek zostanie zamazany, głos zmieniony itd. Wiecie co zrobił ten filmowany. Stwierdził, że skoro jest nagrywana praca policji poprosił, że jak skończą nagrywać on wtedy załatwi sprawę mandatu. :P Proste jak metr sznurka he he.
Napisałem - jak dla mnie niech was nagrywają wszyscy komu się podoba. Ja sobie na to nie zamierzam pozwolić.
A nagranie sam skasował - ja nie dotykałem kamerki. Proszę podaj - no czekam.
Prosiłem o konkrety a nie link do Ustaw o policji itd :thumbdown:
Oczywiście, że policjant ma prawo bo "przypuszcza itd itp " - no a protokół z przeszukania ? Przecież jest to oczywiste, że musisz o coś takiego poprosić ( żądać ) dla swojego dobra.

JK

Offline Doczu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #28 dnia: 26.06.2016, 08:24 »
Tak - jest info o kamerach przy wjeździe do miejscowości. Zajęło mi to kilko sekund sprawdzenie.
Od ręki potrafię Ci wymienić przynajmniej kilka miast z mojej okolicy, gdzie takich tabliczek nie ma a monitoring miejski jest. I nie musi być takich tabliczek na wjeździe do miasta, bo na razie żadna Ustawa tego nie wymaga. Na obiektach monitorowanych owszem.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Robienie zdjęć i nagrywanie osób nad wodą
« Odpowiedź #29 dnia: 26.06.2016, 08:26 »
A potem przez takie dywagacje i stawanie okoniem niektórych obywateli prawo zostaje skomplikowane tak, że złodziej może kraść i nic mu zrobić nie można.
No ale ważne, że możemy się pokłócić z policją. I czasem nawet wygramy...

To nie jest stawanie okoniem a dbanie o własne prawa.
JK
Jest.
Brak Ci wyczucia po prostu. Prawo nie będzie pisane pod Ciebie, żebyś Ty mógł robić to i tamto, bo przecież Ty uczciwy jesteś i nikt nie ma prawa sprawdzać, czy czegoś nie przeskrobałeś. Wszak to szczyt bezczelności. Prawo jest tworzone dla wszystkich i przez właśnie taką postawę niektórych obywateli złodzieje i chamy czują się bezkarni.


Prawo nie jest pisane pode mnie ale nie może też tak być, że wykorzystuje się czyjąś niewiedzę do poprawienia statystyk.

Mojego syna spisali na przystanku MPK bo rzekomo palił i pił piwo bo puszka leżała po piwie nie opodal. Po pierwsze nie pali po drugie brak badania alkomatem a przecież to jest podstawa do twierdzenia, że pił piwo na przystanku ( czy gdziekolwiek ). I przyszedł wyrok zaoczny - jak pamietam 600 zł do zapłaty i koszta sądowe. Gdybym machnął ręką, poddał się sześć sttówek by poszło w p... >:O Zacząłem drążyć, napisałem odwołanie i lipa... panowie policjanci niestety ale zostali poproszenie na sali sądowej o przeproszenie mojego syna. Przyszło z 20 ( tak 20 ) kolegów syna jako świadków, że nię pali. Sąd poprosił a wynik alkotestu i okazało się, że takowego nie ma.   Można- można tylko trzeba znać swoje prawa. W pewnym momencie jeden z policjantów powiedział, że utrudniam śledztwo he he na sali sądowej ??? Brak słów na takich... i kasy na wypłaty.
Dlatego uważam, że swoje prawa trzeba znać a nie być jak ten baran w rzeźni ... 8)
Ale mamy wolny kraj - każdy robi jak uważa. Jedni myślą, że "organom" wolno wszystko a inni znają swoje prawa ( obowiązki również znają ).
JK