Autor Wątek: D-Elixir  (Przeczytany 7098 razy)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
D-Elixir
« dnia: 03.03.2017, 19:57 »
Ciągłe poszukiwanie skutecznych przynęt i dodatków zainspirowało mnie by zrobić coś po swojemu. Wiadomo że rynek wędkarski aż kipi od setek rożnych przynęt i dodatków , jest tego tyle że życia zabraknie by wszystkie przetestować –  ale we mnie od zawsze jest coś takiego że mam największe zaufanie do czegoś co sam zrobiłem. Produkcja domowa wielu produktów które używamy jako przynęty jest jednak niemożliwa gdyż wymaga specjalistycznych maszyn – tak jest np w przypadku pelletów
Jednakże w przypadku dodatków i ,,dopalaczy" da się zrobić coś po swojemu

Chcę więc Wam przedstawić mój projekt który szumnie nazwałem D-Elixir
D – od mojej ksywki :) a eliksiry są znane od wielu wieków

Projekt obejmuje żel do dipowania oraz przynętę
Przynętą jest kuleczka wykonana z poliestru wyglądająca tak :





Jak widać gama kolorów jest bardzo duża wiec możemy próbować i zmieniać dowolnie. Średnica kuleczki to 8 do 10 mm , jest bardzo miękka, puchata , tonie w wodzie bardzo powoli , jest bardzo łatwa do zassania nawet przez nieduże ryby. Można ją zamocować na włosie na wiele znanych wszystkim sposobów . .Można używać wielokrotnie tą samą przynętę , nie rozpuszcza się w wodzie ani nie zmienia kształtu .Ma naśladować rozmoknięty kawałek pelletu . Sama w sobie rzecz jasna nie posiada własnego smaku ani zapachu ale ze względu na strukturę bardzo łatwo ją nasączać aromatami i atraktorami, jest to wręcz niezbędne.
Dlatego też wymyśliłem serię gęstych dipów
Ogólnie  chcę wyprodukować 6 rodzajów w zależności od pór roku a więc :

D-Elixir Spring one - ciemnozielony
D-Elixir Spring two – jasno żółty
D-Elixir Summer Cold - czerwony
D-Elixir Summer Hot - żółto-zielony
D-Elixir Autumn one - pomarańczowy
D-Elixir Autumn two - zielono-brązowy

Jak widać wyżej nie dzielę produktów na zapachy czy smaki a na pory roku, oczywiście każda pora roku ma swój swoisty smak i zapach , w zasadzie kombinację zapachową  taką do jakiej mam przekonanie wynikające z ponad czterdziestu lat spędzonych nad wodą

Wizualnie żel konsystencją przypomina znane wszystkim Goo i Lava. Można więc go stosować jako typowy dip dodając odrobinę na samą przynętę . Można go dodawać do mixu methodowego na bazie mączek rybnych , można nim nasączać niskotłuszczowe pellety, po rozcieńczeniu w niewielką ilością wody można nim dopalić zanętę . Można także wlewać do worków PVA , nie rozpuszcza ich

Na tą chwilę mam gotowy D-Elixir Spring one i two, oto one :

Pewnie pojawi się wiele zapytań o skład  - przekornie odpowiem że większość składników jest wszystkim dobrze znana i łatwa do pozyskania . Żaden ze składników nie jest w stanie zaszkodzić rybom na skutek konsumpcji, są popularnie i legalnie dodawane do żywności którą sami jemy .Gliceryna, guma guar, guma arabska, guma ksantanowa i agar są podłożem eliksiru
Skład opracowałem bazując na specyfice odżywiania ryb w określonych porach roku ,  z uwzględnieniem dodatków przyspieszających trawienie, przemianę materii i pobudzających apetyt . Organizm ryby  po spożyciu  reaguje wytworzeniem większych ilości enzymów trawiennych. Zawiera białka zwierzęce i roślinne, aminokwasy , sól, alkohol etylowy , przyprawy, ekstrakty pozyskane z roślin i zwierząt planktonowych oraz oleje rybne  , barwniki spożywcze, modulatory konsystencji. Pod znakiem zapytania stoi okres trwałości mojego produktu, nie jestem w stanie tego na tą chwilę sprawdzić , dip zawiera konserwant używany do produkcji kulek proteinowych
Do wyprodukowania jednej wersji D-Elixiru używam 12-15 składników
Oto kilka zdjęć z akwarium:
5 minut po włożeniu do wody

10 minut

Czerwony proszek na kulce to atraktor proszkowy , proszę zwrócić uwagę jak balansuje kulkę

Oto zdjęcie robione z lampą błyskową by pokazać efekt fluo:

Tak wygląda akwarium po 24 godzinach :

Wiele kolorów przynęt plus sześć rożnych dipów daje możliwość dziesiątek kombinacji , dodatkowo zadipowaną przynętę można jeszcze zasypać dipem proszkowym co zwiększa wydatnie kolejne możliwości. Poza tym otoczenie kulki dipem proszkowym powoduje że przynęta staje się pop-upem. Przy odrobinie wprawy można zbilansować przynętę by posiadała neutralną pływalność . Głównym zastosowaniem mojego projektu jest oczywiście łowienie methodą  choć w innych technikach też można by próbować . Wielką zaletą przynęty jest łatwość zassania , jej niska waga i miękkość wybitnie temu sprzyja . Projekt uważam za innowacyjny dzięki stosowaniu przynęty  nigdy wcześniej nie używanej, w dodatku sztucznej. No ale – jeśli używamy z efektami sztucznych robaków i kukurydzy plastikowej to ta przynęta tym bardziej powinna się sprawdzać , zwłaszcza że na jej powierzchni dłużej utrzyma się każdy atraktor.
Mam zamiar testować moje przynęty i dipy na zasadzie porównawczej łowiąc dwoma feederami methodowymi – na jednej wędce kupne przynęty i dipy , na drugiej moje handmade
W związku z tym że stosując projekt  sam moje spostrzeżenia na pewno nie będą obiektywne chętnie podzielę się produktem aby inni z Was mogli go przetestować ,oczywiście  zaznaczam że nie chcę żadnych pieniędzy jednakże nie mam zamiaru wysyłać eliksiru, jeśli ktoś ze Ślaska chce wziąć udział w testowaniu i wpaść do mnie po produkt – zapraszam ( po uprzednim uzgodnieniu na PW)
Jeśli będę miał czas by wziąć udział w Zlocie postaram się zabrać opakowania testowe i rozdać chętnym z dalszych okolic .
Moim marzeniem jest to by projekt  sprawdzał się, byśmy dzięki niemu więcej łowili i mieli w zanadrzu coś czego nikt nie ma, taką naszą forumową tajną broń.
Jeśli produkt wypali mogę go produkować na większą skalę , mam odpowiednie zaplecze.
Plusem może być także to że mimo stosowania w składzie dipów wielu różnych substancji  cena porcji będzie znacznie niższa niż markowych produktów tego typu . Kuleczki są bardzo tanie – opakowanie 100 szt w granicach 3 do 5 zł
Chętnie poznam też Wasze  sugestie i opinie co sądzicie o takim projekcie, czy ma to sens , czy nie uważacie tego jako wywarzanie otwartych drzwi ?

Na koniec zamieszczam krótki film z akwarium w którym podajniki z przynętą powleczoną dipem leżały pół godziny a więc dłużej niż trwa czas od rzutu do rzutu, proszę zwrócić uwagę na pracę dipu , temperatura wody w akwarium to zaledwie 12 stopni . Kuleczki były dodatkowo powleczone dipem proszkowym . Sam dip rozlewa się po dnie akwarium i praktycznie po godzinie całe dno było pokryte cieniuteńką warstewką


Przepraszam za słabą jakość filmiku ale to mój debiut
Pozdrawiam - Gienek

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #1 dnia: 03.03.2017, 20:01 »
Że tak powiem: ale źeś urwał ☺
Michał

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #2 dnia: 03.03.2017, 20:05 »
Napiszę tak: system zmiażdżony, mózg rozjebany :o :bravo: :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kulboczek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #3 dnia: 03.03.2017, 20:15 »
Robi wrażenie! :bravo: :thumbup:
A same kulki to wagowo jak wyglądają, bez nasycenia eliksirem? Toną razem z podajnikiem, czy też w pierwszej fazie zachowują się jak pop-upy, a z czasem nabierają i toną?
Chętnie na testy, tylko dlaczego nie wysyłasz?

Tyle pytań ???
Łukasz

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #4 dnia: 03.03.2017, 20:24 »
Robi wrażenie! :bravo: :thumbup:
A same kulki to wagowo jak wyglądają, bez nasycenia eliksirem? Toną razem z podajnikiem, czy też w pierwszej fazie zachowują się jak pop-upy, a z czasem nabierają i toną?
Chętnie na testy, tylko dlaczego nie wysyłasz?

Tyle pytań ???
Nie wysyłam bo nie mam czasu się tym zajmować po prostu, projekt i tak wykonuję w swoim zakładzie w czasie pracy
Kulka nienasączona niczym wrzucona do wody tonie , nie pływa po wodzie
Jeśli nasączysz dipem suchą kulkę wtedy drobne pęcherzyki powietrza uwięzione między włoskami kulki powodują że powstaje pop-up który po jakimś czasie tonie
Jeśli wsadzisz kulkę do dipu i ściśniesz ją pęsetą - usuwasz powietrze i kulka leży na podajniku
Co do wagi kulki - nie przyszło mi do głowy by dokonać taki pomiar, w każdym razie są bardzo lekkie - na oko mniej niż 0,1g, zważę w poniedziałek na wadze jubilerskiej i napiszę
Pozdrawiam - Gienek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #5 dnia: 03.03.2017, 20:30 »
Gienek, opatentuj to szybko!  :D

Ode mnie :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Lucjan

Offline Kulboczek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #6 dnia: 03.03.2017, 20:30 »
Robi wrażenie! :bravo: :thumbup:
A same kulki to wagowo jak wyglądają, bez nasycenia eliksirem? Toną razem z podajnikiem, czy też w pierwszej fazie zachowują się jak pop-upy, a z czasem nabierają i toną?
Chętnie na testy, tylko dlaczego nie wysyłasz?

Tyle pytań ???
Nie wysyłam bo nie mam czasu się tym zajmować po prostu, projekt i tak wykonuję w swoim zakładzie w czasie pracy
Kulka nienasączona niczym wrzucona do wody tonie , nie pływa po wodzie
Jeśli nasączysz dipem suchą kulkę wtedy drobne pęcherzyki powietrza uwięzione między włoskami kulki powodują że powstaje pop-up który po jakimś czasie tonie
Jeśli wsadzisz kulkę do dipu i ściśniesz ją pęsetą - usuwasz powietrze i kulka leży na podajniku
Co do wagi kulki - nie przyszło mi do głowy by dokonać taki pomiar, w każdym razie są bardzo lekkie - na oko mniej niż 0,1g, zważę w poniedziałek na wadze jubilerskiej i napiszę


To co napisałeś powyżej odpowiada na moje pytania :)
Gdybyś zmienił zdanie, dalej chętny jestem do testów ;)
Łukasz

Offline Kulboczek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #7 dnia: 03.03.2017, 20:33 »
Gienek, opatentuj to szybko!  :D

Ode mnie :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Na patent trzeba kilka tysi + roczna odnowa, bez składki chyba się nie obejdzie :P
Łukasz

Offline Tomnick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 069
  • Reputacja: 103
  • Lokalizacja: Słupsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #8 dnia: 03.03.2017, 20:37 »
Gienek szacun za pomysł i produkt :thumbup:
Tomek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #9 dnia: 03.03.2017, 20:37 »
Ludzie, co się tu wyrabia!
Miał być portal o wędkowaniu, a tu idee, wynalazki, jakieś czasopisma :P

Gienek, wielkie brava, wręcz owacje na stojąco :bravo: i gigantyczny :thumbup:
Czesiek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #10 dnia: 03.03.2017, 20:49 »
Gienek, opatentuj to szybko!  :D

Ode mnie :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Było by fajnie gdybyśmy razem potestowali  ten projekt na DD :)
Pozdrawiam - Gienek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #11 dnia: 03.03.2017, 21:12 »
Cześć, chętnie przebadam to cudo :D to znaczy przetestuję :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #12 dnia: 03.03.2017, 21:13 »
Gratuluję pomysłowości!! 
Widziałem na jednym z filmów węgierskich, ze używali gąbki układanej na dnie koszyczków przy feederze klasycznym. Nasączali Goo.
 Podoba mi się także Twój pomysł :)
Ode mnie :thumbup:
Fajne dipy.
Pozdrowienia
Czarek FKM

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #13 dnia: 03.03.2017, 21:14 »
:bravo: :thumbup:

MrProper

  • Gość
Odp: D-Elixir
« Odpowiedź #14 dnia: 03.03.2017, 21:27 »
Gienek :thumbup: :thumbup:

Sezon się zaczyna, a wraz z nim mnóstwo nowych pomysłów :bravo: :bravo: :bravo: