Autor Wątek: Gdzie szukać brzan?  (Przeczytany 7910 razy)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Gdzie szukać brzan?
« dnia: 17.05.2017, 10:20 »
Witam mieszkam w trójmieście i staram się zlokalizować brzany w okolicy. Z tego co się zorientowałem jedyną wodą  w okolicy, na której udało się złowić pojedyncze brzany jest Radunia. Ponieważ jestem absolutnie zielony jeśli chodzi o tę rybę proszę o podpowiedź jak powinien wyglądać odcinek rzeki (nurt, dno itp), na którym jest największe prawdopodobieństwo występowania tej ryby. Drugie pytanie to jak przygotować się od strony zestawu żeby łowić je w miarę selektywnie (w Radunii występuje bardzo dużo jazi i kleni)?

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #1 dnia: 17.05.2017, 10:57 »
Łowienie brzan wcale nie jest takie trudne.
Brzana lubi dobrze natlenioną wode i twarde ;kamieniste lub żwirowe dno.
Znajdziesz ją  głównie  przy zwalonych  drzewach oraz w głównym nurcie.

Zestaw powinien być  zbliżony do karpiowego, Jest to ryba , która  ma gwałtowne  odjazdy więc musi być  solidny sprzęt.

Moją  sprawdzoną przynęta  sa duże  pelety oraz kulki ale dużo  wpada na białe  robaki.
Nieda się  uniknąć  przyłowu klenia gdyż jest to ryba, ktora zjada wszystko.
 Dobrą zanęta  są  konopie gotowane oraz drobne pelety.

Nie jestem specem od brzan ale kilka już  udało mi się  złowić.
Pozdrawiam

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #2 dnia: 17.05.2017, 11:07 »
Dziękuję za wskazówki. Myślę że największy problem będzie z twardym, kamienistym lub żwirowym dnem :) Na Radunii jest głownie muł i piasek. Pewnie to tłumaczy znikomą ilość łowionych tu brzan.

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #3 dnia: 17.05.2017, 11:18 »
Dziękuję za wskazówki. Myślę że największy problem będzie z twardym, kamienistym lub żwirowym dnem :) Na Radunii jest głownie muł i piasek. Pewnie to tłumaczy znikomą ilość łowionych tu brzan.
Łowię też  brzany  gdzie jest dno z gliny.
Wiadomo jak brzany nie ma to się  jej nie złowi.  Tutaj trochę  ich pływa wiec napweno jest łatwiej.
Zapraszam do zerknięcia  w nasze filmy na YouTube  "Wędkarstwo Francuskie ,, 

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #4 dnia: 17.05.2017, 11:23 »
Filmy i kanał znam i bardzo lubię :) Dobra robota! Mam tylko nadzieję, że aby skutecznie łowić brany nie muszę sam smakować pelletów ;)

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #5 dnia: 17.05.2017, 11:24 »
Mam jeszcze pytanie co do głębokości. Czy brzany występują na płytkiej wodzie poniżej metra?

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #6 dnia: 17.05.2017, 11:27 »
Występują . U mnie na wsi pięknie  z mostu widać  brzany  tam glebokosc myślę że  nie orzekracza 50cm.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #7 dnia: 17.05.2017, 11:56 »
Sam w przeszłości łowiłem brzany. Na Dunajcu i Sanie trochę ich kiedyś było. Szybki nurt, głębokości różne, nawet 0,5 - 0,8 m, dna raczej kamieniste, żwirki, większe kamienie.
Problemem jest to, że w większości zostały zjedzone ....
Np. jak łowiłem z miejscowymi na Sanie to  zdarzało się, że darowali życie śwince, cercie czy kleniowi. Nie brzanie. Według nich były smaczne.
Brzany wypuszczałem tylko ja ... A i to nie zawsze :(
;)

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #8 dnia: 17.05.2017, 12:01 »
Sam w przeszłości łowiłem brzany. Na Dunajcu i Sanie trochę ich kiedyś było. Szybki nurt, głębokości różne, nawet 0,5 - 0,8 m, dna raczej kamieniste, żwirki, większe kamienie.
Problemem jest to, że w większości zostały zjedzone ....
Np. jak łowiłem z miejscowymi na Sanie to  zdarzało się, że darowali życie śwince, cercie czy kleniowi. Nie brzanie. Według nich były smaczne.
Brzany wypuszczałem tylko ja ... A i to nie zawsze :(
takie rzeczy tylko w Polsce. Francuzi twierdzą,  że  brzana, leszcz czy kleń  są  paskudne w smaku. Wiec takich ryb nie zabierają

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #9 dnia: 17.05.2017, 12:31 »
Chłopaki powiedzieli prawie wszystko. Na pewno jednak próbuj u siebie, koniecznie z feederem, na płytkiej wodzie również. Ja je łowie i na takiej poniżej 0.5 metra, ta ryba jest i na płyciźnie, i tam gdzie głęboko.

Ważne aby znaleźć brzany. U Sebka ich populacja jest liczna, ale na polskiej rzece nie będą wszędzie :). Najlepiej łowić poniżej jakiegoś progu wodnego, jazu, gdzie woda jest natleniona. Przy takich progach brzana siedzi dokładnie tam gdzie woda spada w dół, tam więc trzeba lokować zestawy. Inne kryjówki to dołki, krzaki, jakieś zawady.  Dobra taktyka to wędrówka wzdłuż rzeki. Robisz tak - rzucasz garstkę pelletów w takie dobre miejsca, na przykład z 5- 6 wytypowanych lokacji, a później wracasz do pierwszego miejsca i  łowisz. Nie ma brań - idziesz dalej. Tak można ładnie połowic tez i kleni. Ważne aby dobrze się skradać, bo ryba jest płochliwa.

Według mnie mniejsze rzeki maja potencjał, ponieważ polski typowy wędkarz nie wierzy, że tam mogą być ładne ryby, dlatego takie miejsca spokojnie można określać jako dzikie. Oczywiście zamiast feedera możesz też użyć spławika, jednak to trudniejsza metoda i często łowić będziesz drobnicę. A tutaj walnij pellet pikantna kiełbasę 8 mm z Lavą, i powinno być dobrze.

Ogólnie jeżeli rzeka jest szybka, to zawsze ma miejsca z twardym dnem, muł po prostu nie jest w stanie się utrzymać, zabiera go woda. Dlatego na swojej rzece zacznij od dokładnego jej zbadania. Przede wszystkim zacznij od mapy Google, i szukaj dobrych miejsc, to jest najlepsze z narzędzi do wstępnego typowania miejscówek :)
Lucjan

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #10 dnia: 17.05.2017, 12:40 »
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o pellet to czy będzie on skuteczny na wodzie, na której ryby nie są do niego "przyzwyczajone"

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #11 dnia: 17.05.2017, 12:47 »
Ja nie wierzę w to, że brzana nie zna pelletu i go nie ruszy ;) Ale zawsze miej alternatywę oczywiście. Zanęcać możesz konopiami (to działa bardzo dobrze na brzany), kukurydzą, białymi... Na pewno słabo działa dendrobena i rosówka, tych używaj tylko jak woda ma kolor i podnosi się lub opada. Oczywiście nie szkodzi zastosować przynętę combo - czyli pellet pikantna z kukurydzą. Brzany maja spore pyski, i taki pakunek łyknie taka mająca z 20-30 cm bez najmniejszego problemu. Kleń podobnie - może jaź miałby problemy :)

Pellet jest o tyle wygodny, że tonie i jest idealną rzeczą do nęcenia. Mając na przykład mieszankę pelletu halibutowego 4 mm i krylowego 6 mm, rzucasz garsteczkę takiej mieszanki w wybrane miejsca, poprawić można konopią. A za jakiś czas łowisz. Ważne jest, że nie od razu! Ryba musi nabrać pewności, podejść do przynęty...
Lucjan

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #12 dnia: 17.05.2017, 12:48 »
Piękne dzięki za wskazówki. Będę próbował.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #13 dnia: 17.05.2017, 13:37 »
Ja większość brzan złowiłem na parzone płatki owsiane, zanęta w "telewizorku" - koszyku z suchymi płatkami owsianymi.
W nocy szczególnie wiosną i jesienią rosówki też nie były złe.
;)

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 45
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gdzie szukać brzan?
« Odpowiedź #14 dnia: 24.06.2017, 19:42 »
U mnie na Wiśle w ub. sezonie brzany brały podobno genialnie na... dużą metodę ESP. Nie wiem, sam nie złowiłem tak ani jednej, ale od trzech kolesi nad wodą usłyszałem niezależnie to samo. Zanęty - oczywiście serowo-mięsne śmierdziuchy, więc żadnej rewolucji, ale metoda owszem.