Autor Wątek: Zarybienia  (Przeczytany 6481 razy)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Zarybienia
« dnia: 22.04.2015, 09:55 »
Tak czytam dzisiejszy wątek dotyczący wyników, a dokładniej ilości karpia w naszych łowiskach i doszedłem do wniosku, że można by zrobić małą statystykę.
Jeśli macie dostęp do danych ze swoich okręgów i stowarzyszeń, to dawajcie znać ile i czego się wpuszcza do Waszych wód.

Ja na początek przedstawiam zarybienia w moim okręgu (wszakże jestem w PZW od niedawna, wcześniej łowiłem na wodach gospodarstw rybackich, a oni danych nie podają, bo musieli by mocno kłamać pewnie :) ).
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/37/cms/szablony/5159/pliki/zarybienie2014.pdf
Oczywiście to są dane oficjalne.

W wolnej chwili zadałem sobie trud policzenia ile wpuszczono do wody karpi i ile linów. Ku mojemu wielkiemu zadowoleniu stosunek karpia do lina wygląda 1153/1229 kg kroczka na korzyść lina :D
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 738
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #1 dnia: 22.04.2015, 10:17 »
Oni nie mogą zarybić tych wód karpiem bigdom, bo to są jeziora innego typu, zazwyczaj polodowcowe. Jeżeli Olsztyn zarybiałby na maksa karpiem to juz byłaby totalna porażka...
Przyjrzyj się jednak kilogramom na jezioro. 30, 50 kilogramów lina na jedno jezioro to nie jest dużo. Wędkarze odławiają znacznie więcej... >:( Myślę, że takie zarybienia nie są w stanie wyrównać  połowy strat...

Ciekawe jak wyglądają zarybienia u innych forumowiczów...
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 284
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #2 dnia: 22.04.2015, 10:21 »
http://www.pzw.org.pl/15/cms/17339/zarybienia

u mnie to tak wyglada w tym roku
Maciek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #3 dnia: 22.04.2015, 10:32 »
Luk, oczywiście, że nie mogą. Tzn. gdyby u nas była presja na karpia, to by zarybiali więcej. Kwestia podejścia zarządu i samych wędkarzy.
Poza tym, to jest kroczek, więc ilościowo inaczej to wygląda. W Warm.-Maz. wodach króluje spining i pogoń za szczupakiem.

W Twoich wodach Luk jest sporo lina, leszcza. Gospodarka jest, że to tak ujmę, sustainable. Przecież u Ciebie nie ma zbyt wiele naturalnych zbiorników, więc idąc z naszą filozofią: walimy karpia do bólu!

Przykład wód Maćka, gdzie karpia jest 10 razy więcej. Mogliby zmienić stosunek na korzyść lina? Jasne, że by mogli!

Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 284
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #4 dnia: 22.04.2015, 10:38 »
Wolalbym zeby ploc , leszcza, klenia , okonia wpuscili rdzenne gatunki sa na wymarciu i ci tylko karp karp
dobrze ze chociaz ze rapierznikiem dobrze zarybiaja
Maciek

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #5 dnia: 22.04.2015, 10:44 »
Wolalbym zeby ploc , leszcza, klenia , okonia wpuscili rdzenne gatunki sa na wymarciu i ci tylko karp karp
dobrze ze chociaz ze rapierznikiem dobrze zarybiaja
  masz racje Maćku od tego karpia głowa boli,a gdzie jak mówisz rdzenne gatunki,przecierz nasze wody mają świetne warunki do dalszego rozrodu. a onoi tylko karp i karp

Offline FiveO

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #6 dnia: 22.04.2015, 12:11 »
Za rok 2014 Okręg Katowice:
http://www.katowice.pzw.org.pl/cms/18521/zarybienie_wod_okregu_2014
W zeszłym roku na łowisku prywatnym na którym łowie było zarybiane 2 x karpiem po 200 kg i 1x 100 kg karpia + 100 kg leszcza i amura
Daje to 500 kg karpia i 100 kg leszcza i amura 2 lata temu zarybili też jaziem, ale nie pamiętam ile tego były od 50 kg do 100 kg
Pozdrawiam :)
Roman.

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #7 dnia: 22.04.2015, 13:12 »
Za rok 2014 Okręg Katowice:
http://www.katowice.pzw.org.pl/cms/18521/zarybienie_wod_okregu_2014
W zeszłym roku na łowisku prywatnym na którym łowie było zarybiane 2 x karpiem po 200 kg i 1x 100 kg karpia + 100 kg leszcza i amura
Daje to 500 kg karpia i 100 kg leszcza i amura 2 lata temu zarybili też jaziem, ale nie pamiętam ile tego były od 50 kg do 100 kg

No i właściwie o co chodzi? w Twoim poście? porównanie do tego jednego stawu?
Janusz

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #8 dnia: 22.04.2015, 19:55 »
U mnie to jest 98%karp chyba jak wszedzie nie mozna sie doprosic jazia ,lina, zlotego karasia czy sandacza.W tamtym roku wpuscili kilka sztuk tolpygi, jesiotra , 1000szt malego amura, troszke zlotego i srebrnego karasia,zas w tym narazie 700 kg karpia.Maleńkiej ploci tony, jest tez duzo suma,malo szczupaka i okonia. Tak to wyglada w moim stowarzyszeniu a sory jeszzce cos takiego mjalo miejsce Zarybienie Karasiem, dużą Płocią, pięknym Okoniem ale ile czego to nie wiem. moze tylko napisali na stronie ze wpuscili  bo zadnych fotek niema :)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #9 dnia: 22.04.2015, 20:37 »
Za rok 2014 Okręg Katowice:
http://www.katowice.pzw.org.pl/cms/18521/zarybienie_wod_okregu_2014

Czy ja dobrze czytam?? 236 TON KARPIA??!! Wy chcecie mi powiedzieć, że to wszystko potrafią wędkarze wyłowić?! No jestem pod wrażeniem. Naprawdę.

Na Śląsku musi wędkarstwo na prawdę niezwykle popularne. Przy Was u mnie wędkarstwo to wręcz mało popularna nisza :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 284
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #10 dnia: 22.04.2015, 20:46 »
Dominik ta kwota jest rozlozona na mnostwo zbiornikow caly okreg
fakt jest taki ze jak hajery zwesza mieso to loja do bolu dlatego moj okreg nawt niechce miec porozumienia z katowicami i chlopaki z katowic musza placic cala karte a my u nich
Maciek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #11 dnia: 22.04.2015, 21:01 »
Katowice mają tylko trochę więcej ilościowo wód, niż Olsztyn. Różnica jest 200 krotna!!!
Ja rozumiem, że trochę inne wody, ale ludzie, wierzyć się nie chce, że Hajery mają takie parcie na karpia.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 738
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #12 dnia: 22.04.2015, 21:14 »
Bigdom - Śląsk ma 8 mln mieszkańćów, tam trzeba więcej wpuścić aby nakarmić... ;D
Lucjan

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #13 dnia: 22.04.2015, 21:15 »
Fajnie że nie wszyscy tutaj popierają politykę masowego zarybiania karpiem. Sam owszem mam duży sentyment i wędkarski szacunek do tego gatunku, ale ta karpiomania wydaje się być już bardzo przesadna.
Nie mówię o łowiskach komercyjnych. To inna sprawa. Jak ktoś ma ochotę, niech wrzuci tam karpia więcej niż jest wody. To jego sprawa i jego klienci. A o gustach się nie dyskutuje.

Ale wody PZW to inna sprawa. Tam karp powinien być wpuszczany w rozsądnych ilościach. I podzielam zdanie, że zarybieniowy nacisk powinien być na rodzime gatunki, w tym oczywiście drapieżniki.
Swoją drogą, to może warto byłoby pomyśleć nad (także rozsądnym) zarybianiem wód PZW, w tym rzek, PRAWDZIWYM SAZANEM. On jest hodowany. Znam jednego hodowcę który ma tę rybę na stawach.
Dla niewtajemniczonych,- proszę nie mylić karpia królewskiego pełnołuskiego z sazanem. Bo spotykam się dość często z tą pomyłką.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zarybienia
« Odpowiedź #14 dnia: 22.04.2015, 21:19 »
Bigdom - Śląsk ma 8 mln mieszkańćów, tam trzeba więcej wpuścić aby nakarmić... ;D

Ja to wszystko rozumiem. Mój okręg, to może z 10-15% tego, ale 200 razy więcej karpia?? Luk, jak byśmy nie liczyli, to różnica jest porażająca. Natomiast ilość lina w przeliczeniu na ilość mieszkańców (nie tylko wędkarzy) w okręgu już jest w miarę podobna.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik