Autor Wątek: Metoda - spostrzeżenia i wnioski  (Przeczytany 57016 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #15 dnia: 07.11.2014, 17:57 »
Jest kilka sposobów... Pierwszy to korektorem pmalować żyłke za klipem, która jest nawinięta na szpulę. Później można zawsze zapiąć ja z powrotem. Innym sposobem sa specjalne markery - kawałki gumek które zawiązuje sie na żyłce. Ale to raczej jest dobre w karpiarstwie - gdzie masz wielie przelotki... Trzecia metoda, to policzyć ile obrotów masz z klipem na żyłce. Później po 'utracie' odległości, wracasz poprzez odkręcanie kołowrotka do tyłu.

A jak odpiać żyłkę z klipa? Normalnie - póki o tym pamiętasz nie jest to trudne. Gorzej jak ryba wybierze żyłkę... Trzeba wtedy palcem ją odczepić, uzyskująć troche luzu, idąc do przodu, pochylając się... Polecam popróbować na sucho... Nie zdarza mi sie to często. ;)
Lucjan

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #16 dnia: 07.11.2014, 18:53 »
O ile mogę, to dorzucę filmik ze starszych produkcji MRK.cz. Tam autor, około 7:43 min demonstruje, jak bezpiecznie odpiąć żyłkę z klipa.

https://www.youtube.com/watch?v=5e2eAZTJmyo

elvis77

  • Gość
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #17 dnia: 07.11.2014, 20:02 »
Można też zawiązać stoper na żyłce za klipsem

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #18 dnia: 08.11.2014, 18:15 »
Witam
wczoraj odwiedziłem sklep wedkarski i zakupiłem sobie cały zestaw do metody,polecono mi haczyki bezzadziorowe drennana carp match numer 12 i preston innovations PR36 numer 18,według Was nadają się te modele do metody? a o do reszty asortymentu,wybrałem wszystko firmy DRENNAN i mam nadzieje że dobrze wybrałem.
Jutro idę nad wodę wypróbować nową metodę,zobaczymy czy coś mi z tego wyjdzie :-)
Pozdrawiam Adrian

Offline kujaw

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska i Norwegia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #19 dnia: 08.11.2014, 18:44 »
Dzięki  Arcymisiek to jest dobry patent na klipa  :)dobry link pozdrawiam  Piotr :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #20 dnia: 08.11.2014, 18:49 »
Wybierasz dobrze - ale co do tych haków - to numer 12 jest OK, 18 to juz raczej nie za bardzo... Kupiłeś gotowe przypony czy same haki? Jeżeli możesz to miej przypon 10 cm do Metody i zwykły hak - i spróbuj trzech białych na haku (martwych). Często ta przynęta najlepiej się sprawdza o tej porze roku.
Lucjan

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #21 dnia: 08.11.2014, 18:59 »
Luk,kupiłem same haki,na jutro uwiązałem haczyki drennana 12,a co do prestona to też patrzyłem na nie i myślałem że są za małe itp,ale sprzedawca mówił że na nie łapie i są rewelacyjne,ciągnie na nie karpie do 6kg,więc sobie pomyślałem że nic nie zaszkodzi ich mieć w pojemniku.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #22 dnia: 08.11.2014, 23:02 »
Nie zaszkodzi, zgodzę się z tym. Ja nie schodzę raczej poniżej nr 16 do Metody. PR36 nr 18 bardziej nadaje sie do tyczki, spławika lub pellet wagglera. Ale może byc też idealny do małego podajnika z Prestona lub Drennana.
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #23 dnia: 08.11.2014, 23:29 »
PR 36 - testowałem ostatnio sporo nr 14 (pisaliśmy o tym z Lucjanem w korespondencji).
Niezłe haczyki, ale na metodę w moim odczuciu średnio. Trochę słaby drut i kilka razy mi się rozgięły.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #24 dnia: 09.11.2014, 15:59 »
Witam
właśnie wróciłem z placu boju,haczyk drennana carp match bezzadziorowy mnie zawiódł,drugi wyrzut ostre branie i siedzi,walka trwała do samego końca,sięgam po podbierak,karpik robi ostatnie szarpnięcia przy brzegu i po chwili czuję ten nie miły luz na lince,wypiął się,do końca dnia bez brania.
Sam haczyk jest super,karpik był dość duży,haczyk nic nie ucierpiał ale wolał bym jednak z zadziorem hak,więc teraz moje pytanie,jaki haczyk wybrać z zadziorem?numer może być 12 taki jaki miałem ten, ale chciał bym jednak z zadziorkiem.
Pozdrawiam Adrian

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #25 dnia: 09.11.2014, 17:28 »
Adrian to, że karp się wypiął wcale nie oznacza, że haki bezzadziorowe Drennan są złe. Osobiście używam tych samych jak i bezzadziorowych z Guru i uważam, że są świetne, a to, że ryba się wypięła to ja zawsze obwiniam siebie (kiepskie umiejętności itp.) albo uznaję, że ryba była w tym pojedynku lepsza. Moim zdaniem zadzior na haczyku zadaje większe cierpienie rybie (podczas wypinania) jak i jest mniej komfortowy w obsłudze (częste zaczepy o podbierak).
Robert

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #26 dnia: 09.11.2014, 21:37 »
Adrian to, że karp się wypiął wcale nie oznacza, że haki bezzadziorowe Drennan są złe. Osobiście używam tych samych jak i bezzadziorowych z Guru i uważam, że są świetne, a to, że ryba się wypięła to ja zawsze obwiniam siebie (kiepskie umiejętności itp.) albo uznaję, że ryba była w tym pojedynku lepsza. Moim zdaniem zadzior na haczyku zadaje większe cierpienie rybie (podczas wypinania) jak i jest mniej komfortowy w obsłudze (częste zaczepy o podbierak).

Tu wina może także leżeć po stronie zbyt twardego kija. Mam taki stary feeder Shimano Hyperloop, to bardzo, miękki, "spolegliwy" patyk -  jak krowi ogon,  ;) ale trzyma rybę pięknie...
Dawniej w zamierzchłych czasach  :) bawiłem się w  zwykłymi teleskopami DAM - były sztywne i nie wybaczały błędów, na nich miałem sporo "spadów" podczas holu.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #27 dnia: 09.11.2014, 23:22 »
Jeden spad to w ogóle moim zdaniem nie można wyciągnąć jakichkolwiek wniosków. Po prostu, może tak się lekko zapiął i tyle. Z pewnością nie można tym zdyskwalifikować haczyków bezzadziorowych.
Ja powiem, że o ile w zeszłym sezonie łowiłem jeszcze po części na haki z zadziorami, o tyle w tym sezonie całkowicie przeszedłem na haki bezzadziorowe. Nie mam już innych. Wszystkie z zadziorami dałem takim starszym panom, których czasem zabieram na ryby.
Jedyne zadziory mam teraz na hakach typowo karpiowych, hakach spinningowych i mormyszkach :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #28 dnia: 10.11.2014, 08:04 »
z pewnością macie wszyscy racje,to było moje pierwsze wyjście z metodą na ryby,drugi zarzut i od razu spad ryby dlatego te rozczarowanie,bardzo spodobało mi się łapania na metodę i będę szlifował ten sposób łapania,a co do haków to pozostaje przy tych co łapałem teraz,są super,doszedłem do wniosku że po prostu jest już jesień,ryba delikatnie pobiera pokarm,pellet miałem troszkę duży do tego haczyka bo miał 10mm i może dlatego słabo się zapiął.
Pozdrawiam Adrian

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #29 dnia: 10.11.2014, 08:22 »
Adrian - w tym roku łowiąc brzany uzywałem haków z zadziorem i bez - i uwierz mi - miałem spadów więcej tam gdzie zadziory. Absolutnie nie twierdzę, że to wina haków - po prostu spady ryb to normalka - począwszy od pierwszych sekund holu po te ostatnie. Zadzior i jego brak mają tu raczej niewiele do powiedzenia, mozliwe też jest że zbyt małą amortyzację miał kij, jak pisze Arcymisiek... :)
Lucjan