Autor Wątek: Płoć nie tylko na spławik  (Przeczytany 147670 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 600
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #390 dnia: 07.03.2021, 17:46 »

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #391 dnia: 25.03.2021, 19:40 »
Pany, w tym roku przystąpiłem do długofalowego nęcenia płoci ziarnami w gliniance w 2 miejscach. Zaczałem nęcić pęczakiem z dodatkiem aromatu waniliowego. Sama glinianka ma ok. 3,5 - 4,5 m głębokości. Woda jest bardzo czysta nawet latem. Dno zbiorniak pokrywa warstwa moczarki. Czy w takich warunkach istnieje ryzyko, że ziarna "ugrzęzną" gdzieś w moczarce i nie będą dostępne na płoci, które nie będą mogły ziaren odnaleść? Macie może jakieś wskazówki do nęcenia długofalowego w typu zbiornikach wodnych? Na jeziorku łowię na slidera albo "laying-on", przynęta jest kładziona na dnie.
Marcin

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #392 dnia: 25.03.2021, 20:01 »
Pany, w tym roku przystąpiłem do długofalowego nęcenia płoci ziarnami w gliniance w 2 miejscach. Zacząłem nęcić pęczakiem z dodatkiem aromatu waniliowego.

A ja się przyznam bez bicia ;) że już od trzech tygodni nęcę pszenicą z dodatkiem aromatu waniliowego, 2-3razy w tygodniu a nęcę trzy miejsca. Prognoza pogody na przyszły tydzień, wskazuje że zrobię wypad nad wodę już z wędką. Oczywiście pochwale się e/w efektami lub porażką.
pozdrawiam Benon

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #393 dnia: 26.03.2021, 14:36 »
Pany, w tym roku przystąpiłem do długofalowego nęcenia płoci ziarnami w gliniance w 2 miejscach. Zaczałem nęcić pęczakiem z dodatkiem aromatu waniliowego. Sama glinianka ma ok. 3,5 - 4,5 m głębokości. Woda jest bardzo czysta nawet latem. Dno zbiorniak pokrywa warstwa moczarki. Czy w takich warunkach istnieje ryzyko, że ziarna "ugrzęzną" gdzieś w moczarce i nie będą dostępne na płoci, które nie będą mogły ziaren odnaleść? Macie może jakieś wskazówki do nęcenia długofalowego w typu zbiornikach wodnych? Na jeziorku łowię na slidera albo "laying-on", przynęta jest kładziona na dnie.
Może ktoś coś wie?
Marcin

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #394 dnia: 26.03.2021, 14:58 »
Może ktoś coś wie?

Marcin nikt Ci nie poda przepisu na tacy.
Jeden z przepisów masz powyżej, reszta to metoda prób i błędów. DZIAŁAJ, PRÓBUJ, WYCIĄGAJ WNIOSKI. Pamiętaj każda woda jest inna, na jednej sprawdzi się ziele kozieratki na innej wanilia lub konopie itd, itp. To nie jest matematyka tego nie obliczysz w/g wzoru ;)
pozdrawiam Benon

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #395 dnia: 26.03.2021, 16:08 »
OK Ben. W poście nie prosiłem o gotowy przepis na nęcenie, ale info czy pączak może "ugrzeznąć" w moczarce porstającej dno glinianki i przez to stać się niedostępny do pobrania przez płocie :beer:
Marcin

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #396 dnia: 26.03.2021, 19:49 »
O tej porze roku z moczarką nie powinieneś mieć kłopotów. Zas później pozostaje tylko usuwać ręcznie. Jakiś czas temu oglądałem filmik Lucjana, jak usuwał grabiami (dwie części metalowe spięte opaskami kablowymi zwanymi potocznie "trytkami" + jakaś grubsza linka) chyba nawet walczył zmoczarką. Niestety wymaga to wysiłku fizycznego, oraz e/w pod siedzenia stanowiska przez "konkurencję".

Osobiście na moim bajorze walczy się grążelami, jak większa rybka weźmie i da nura w grążele ... równe z zerwaniem minimum przyponu. Zdarzyło mi się że urwałem cały zestaw.

Wracając do nęcenia ... domniemam że ryba jak będzie znała zanętę/przynętę nawet w moczarce ją odszuka. Chyba każdy lubi smaczne - zwłaszcza darmowe kąski ;)
pozdrawiam Benon

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #397 dnia: 30.03.2021, 15:53 »
Pogoda dopisała a że do bajora mam 3,6km wybrałem się na rybki a raczej nad wodę pomoczyć kija. I faktycznie wypisz wymaluj takie zdarzenie miało miejsce :( Jest jeszcze za wcześnie i ryba praktycznie nie żeruje, posiedziałem sobie we wiosennych promieniach słońca i miałem zaledwie jedno branie. Było bardzo delikatne, jakiś maluch bawił/walczył z ziarenkiem pszenicy. Po zacięciu poczułem delikatną walkę i ...baj, baj. Spędziłem lekko ponad godzinkę nad wodą, przy okazji zanęciłem miejscówki. Wniosek - trzeba odczekać jeszcze tydzień, dwa.
pozdrawiam Benon

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 600
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #398 dnia: 30.03.2021, 23:11 »

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #399 dnia: 04.04.2021, 20:23 »
Czy warto jest dodawać pellet skretting 2mm do zanęty na płocie? Lubią ten pellet czy raczej pod karpie...

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 031
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #400 dnia: 04.04.2021, 21:31 »
Kiedy woda ma 7-8*,do zanęty płociowej dodaję mikropellet,często trafia się wtedy bonus.
Inna sprawa,że w ogóle duże płocie łowię na Metodę. Także bez przeszkód,można dodać pellet 2mm,ale w nie za dużej ilości.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #401 dnia: 05.04.2021, 08:51 »
Przez ostatnie 2 tygodnie nęciłem dwa miejsca pęczakiem o lekkim aromacie wanilii pod kątem łowienia płoci. Nęciłem co 2 dzień każde miejsce kiloma garściami pęczaku. W minioną sobotę byłem na płotkach. Jako mieszanką zanętowa służyła mieszanka małej ilości czarnej spożywki płociowej, odrobina MMM, śladowa ilość pinek oraz pęczaku. Do tego dodatek ziemi w stosunku 2:1. Nie było ani jednego brania na ziarno pęczaku na haczyku, na ziarno pęczaku oraz białą pinkę na haczyku też nic. Wzięły dwie mikropłocie na dwie pinki na haczyku. Łowiłem na delikatnego slidera, przynęta na haczyku była kłądziona na dnie. Wychodzi na to, że nęcenie pęczakiem nie przyniosło niestety efektu. Jeszcze za wcześnie na takie nęcenie ziarnami i trzeba poczekać, aż zrobi się naprawdę cieplej? Czy może coś innego nie zadziałało?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #402 dnia: 05.04.2021, 17:48 »
Przez ostatnie 2 tygodnie nęciłem dwa miejsca pęczakiem o lekkim aromacie wanilii pod kątem łowienia płoci. Nęciłem co 2 dzień każde miejsce kiloma garściami pęczaku. W minioną sobotę byłem na płotkach. Jako mieszanką zanętowa służyła mieszanka małej ilości czarnej spożywki płociowej, odrobina MMM, śladowa ilość pinek oraz pęczaku. Do tego dodatek ziemi w stosunku 2:1. Nie było ani jednego brania na ziarno pęczaku na haczyku, na ziarno pęczaku oraz białą pinkę na haczyku też nic. Wzięły dwie mikropłocie na dwie pinki na haczyku. Łowiłem na delikatnego slidera, przynęta na haczyku była kłądziona na dnie. Wychodzi na to, że nęcenie pęczakiem nie przyniosło niestety efektu. Jeszcze za wcześnie na takie nęcenie ziarnami i trzeba poczekać, aż zrobi się naprawdę cieplej? Czy może coś innego nie zadziałało?
Może ktoś coś?
Marcin

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #403 dnia: 05.04.2021, 17:56 »
W sobotę było spore ochłodzenie, temp. w granicach 3' stopni + silny wiatr, więc to nie wróżyło dobrych brań. Ja w piątek na rybach +20' i tak samo tylko 2 karpie, gdzie wcześniej wchodziło po 20 karpi (woda PZW), więc też zmiana pogody tu miała olbrzymie znaczenie (kierunek wiatru).

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Płoć nie tylko na spławik
« Odpowiedź #404 dnia: 05.04.2021, 18:02 »
@flowgrid.
Łowisz w rzece, czy na wodzie stojącej?. Teraz taki okres, że płocie to wędrowniczki w rzekach i ciężko je znęcić. Jednego dnia są tu, drugiego gdzie indziej. Tarło się im zbliża i nosi je po całym zbiorniku. Do tego jeszcze aura nie sprzyja. Całkiem możliwe, że w maju- czerwcu Twoja miejscówka będzie przy regularnym nęceniu dawała piękne okazy, ale teraz... No cóż, sam się przekonałeś. Połamania na przyszłość :)


Pozdrawiam- Tomek