Autor Wątek: Shimano Ultegra XTE 14000  (Przeczytany 2513 razy)

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Shimano Ultegra XTE 14000
« dnia: 05.06.2023, 21:54 »
Wiem, że kilka osób szukało info odnośnie tego kołowrotka, więc podzielę się wrażeniami z kilku wypadów. Posiadam ten model od niedawna jednak miał już okazje się sprawdzić w boju na fajnych rybach zatem mam kilka przemyśleń.

Oficjalnie XTE jest następcą Ultegry XTD jednak są to dwa totalnie różnie maszyny. Pamiętam, że zanim weszło XTE to spora część ludzi uważała, że to właśnie odświeżona XTD z nową szatą graficzną - Nic bardziej mylnego.

Stara XTD to dobra maszynka jednak w przypadku rozmiaru 5500 nie nadająca się do super ciężkiego feedera (podajniki 80g i lepiej) z powodu braków mocy. Miałem i bardzo szybko się jej pozbyłem.

W przypadku XTE mamy do czynienia z takimi pojęciami jak ci4, hagane gear, czy super slow oscilation Co to oznacza w praktyce? Materiał ci4, czyli relatywnie lekki i sztywny materiał na korpusie. Hagane gear czyli korbka bezpośrednio wkręcana w przekładnie. Jak ma się to do realnego użycia? Ciężarek 110g nie sprawia żadnych oporów podczas zwijania. Oscylacja to 55 zwojów na jeden obrót korbka co w rezultacie daje nam bardzo równy nawój linki, która w żaden sposób się nie skręca, czy spada ze szpuli (Z powodu nierównego nawoju).

Na ogromny plus zasługuje również hamulec. Z tego co pamiętam to posiada podkładki filcowe przez co powinien być płynny i taki właśnie jest - Bardzo płynny, bez żadnych przeskoków czy dziwnych oporów. Do tego jest relatywnie krótki bo już pół obrotu wystarczy, żeby go zabetonować/zwolnić.

Całość zwieńcza wzorowa waga jak na tego typu konstrukcje (575g) oraz fenomenalna szpula do łowienia rzutowego (to akurat zaleta każdej z ultegr).

Cóż mogę dodać... Moim zdaniem kołowrotek ten nie ma wad. Mówię to jako ex posiadacz ultegry xtd oraz obecny xtc w wersji 5500. W przypadku XTC zawsze irytował mnie hamulec, który nie jest płynny ze względu na użyte w nim podkładki teflonowe. W przypadku XTE ten problem nie występuję.

No dobra, żeby nie było tak kolorowo to można wyróżnić jedną małą wadę :D Korbka, która podczas odkręcania nie chowa się w dół tylko do boku. Może być to problematyczne w przypadku niektórych pokrowców i często trzeba ją zwyczajnie osobno transportować, ale to raczej detal. No i może druga - Klip. Niestety nie jest on do końca przemyślany i nie trzyma linki 0.35 stabilnie. Bardzo często linka z niego po prostu wypada. Być może taki był zamysł - Nie wiem.

Moim skromnym zdaniem Ultegra XTE to niekwestionowany zwycięzca jeśli chodzi o kołowrotki big-pit w granicach 800-1300 zł. Jego cena to ~800 zł przy czym posiada on praktycznie wszystko to co kosztująca 500 zł więcej ultegra xtc. Jedyna jej przewaga to mniejsza waga o te 40g, czyli wielkie nic, na pewno nie wartę aż takiej dopłaty. Jest to moja subiektywna opinia na bazie użytkowania obu maszynek.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #1 dnia: 06.06.2023, 05:38 »
Hagane gear czyli korbka bezpośrednio wkręcana w przekładnie.

Nie korba, Hagane to nazwa przekładni. Jak niby sama korba miałaby poprawić jej moc ?

https://hagane-spirit.com/index.php?lang=pl
Dzierżno uzależnia

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #2 dnia: 06.06.2023, 06:07 »
Przekładnia Hagane to takie arcydzieło Shimano ,co do wkręcanej korby to jest to kolejny plus większa moc zwijania ,im korba dłuższa to tym lepiej :beer:

Offline KotKoi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 003
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #3 dnia: 06.06.2023, 06:18 »
Hagane gear czyli korbka bezpośrednio wkręcana w przekładnie.

Nie korba, Hagane to nazwa przekładni. Jak niby sama korba miałaby poprawić jej moc ?

https://hagane-spirit.com/index.php?lang=pl


Niektóre zdania skopiowane z opisu kołowrotka. :facepalm:
Trzeba błyszczeć :facepalm: ??? :facepalm:

Offline Zaba

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #4 dnia: 06.06.2023, 08:43 »

Stara XTD to dobra maszynka jednak w przypadku rozmiaru 5500 nie nadająca się do super ciężkiego feedera (podajniki 80g i lepiej) z powodu braków mocy.
 
Dziwne.. Koledzy mają 5500Xtd a ja 5500Ci4Xtc podpięte do spodów z ciężarami 150-180 gram, na rzeczne sumy i na brak mocy jeszcze nikt nie narzekał.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #5 dnia: 06.06.2023, 09:21 »
(...)
Stara XTD to dobra maszynka jednak w przypadku rozmiaru 5500 nie nadająca się do super ciężkiego feedera (podajniki 80g i lepiej) z powodu braków mocy. Miałem i bardzo szybko się jej pozbyłem

Totalna bzdura. Mam Ultegry 5500 podpięte pod wędki Mikado NocticsX 10ft 3,00lb i stanowi to świetny duet. Zestaw karpiowy z ciężarkiem 80gr. na bocznym klipsie latał spokojnie na odległość circa 80m. Bezbłędnie sobie to radziło pod karpiami +10kg. Patryk (Shreku82), który łowi kompletnie inną metodą, całkiem innymi zestawami, stwierdził, że jest to bardzo dobre połączenie i ma potencjał. Dlatego obawiam się, że tak nie do końca wiesz, o czym piszesz w temacie XTD5500.
A nie, przepraszam, ja mam faktycznie XSD 5500 i to ja się nie znam :facepalm:

Cytat: ledi12
(...)Hagane gear czyli korbka bezpośrednio wkręcana w przekładnie. Jak ma się to do realnego użycia? Ciężarek 110g nie sprawia żadnych oporów podczas zwijania. Oscylacja to 55 zwojów na jeden obrót korbka co w rezultacie daje nam bardzo równy nawój linki, która w żaden sposób się nie skręca, czy spada ze szpuli (Z powodu nierównego nawoju).

Przepraszam, ale że co? Hagane oznacza wkręcaną korbkę w przekładnię? No chyba, że posiadam inny model Ultegra XTE 14000. A wg danych producenta, w przypadku moich Ultegr, Hagane to technologia obróbki przekładni (odkuwana na zimno). Poza tym nie bardzo wiem co ma "piernik do wiatraka", czyli "super slow oscilation" do skręcania się żyłki? Jeśli zaś spojrzeć na samo "spadanie żyłki" to też nie tak do końca. Właśnie przez równomierny nawój żyłki, mamy zmniejszone opory "schodzenia żyłki" ze szpuli podczas rzutu.

Co do reszty argumentów/spostrzeżeń nie wypowiem się. Po prostu nie mam siły :facepalm:
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #6 dnia: 06.06.2023, 10:05 »


Wiem, że kilka osób szukało info odnośnie tego kołowrotka, więc podzielę się wrażeniami z kilku wypadów. Posiadam ten model od niedawna jednak miał już okazje się sprawdzić w boju na fajnych rybach zatem mam kilka przemyśleń.

Oficjalnie XTE jest następcą Ultegry XTD jednak są to dwa totalnie różnie maszyny. Pamiętam, że zanim weszło XTE to spora część ludzi uważała, że to właśnie odświeżona XTD z nową szatą graficzną - Nic bardziej mylnego.

Stara XTD to dobra maszynka jednak w przypadku rozmiaru 5500 nie nadająca się do super ciężkiego feedera (podajniki 80g i lepiej) z powodu braków mocy. Miałem i bardzo szybko się jej pozbyłem.

W przypadku XTE mamy do czynienia z takimi pojęciami jak ci4, hagane gear, czy super slow oscilation Co to oznacza w praktyce? Materiał ci4, czyli relatywnie lekki i sztywny materiał na korpusie. Hagane gear czyli korbka bezpośrednio wkręcana w przekładnie. Jak ma się to do realnego użycia? Ciężarek 110g nie sprawia żadnych oporów podczas zwijania. Oscylacja to 55 zwojów na jeden obrót korbka co w rezultacie daje nam bardzo równy nawój linki, która w żaden sposób się nie skręca, czy spada ze szpuli (Z powodu nierównego nawoju).

Na ogromny plus zasługuje również hamulec. Z tego co pamiętam to posiada podkładki filcowe przez co powinien być płynny i taki właśnie jest - Bardzo płynny, bez żadnych przeskoków czy dziwnych oporów. Do tego jest relatywnie krótki bo już pół obrotu wystarczy, żeby go zabetonować/zwolnić.

Całość zwieńcza wzorowa waga jak na tego typu konstrukcje (575g) oraz fenomenalna szpula do łowienia rzutowego (to akurat zaleta każdej z ultegr).





Musisz doczytać bo jakoś nie wydaje mi się, że cały kołowrotek wykonany jest z ci4 ?

Co do hamulca jesteś pewny, że to filc ? Pół obrotu to nie ma opcji, żeby to był tylko filc.

Sam wymieniałem właśnie z teflonu którego nie lubię na filc. I właśnie z takiego małego zakresu uzyskałem cały obrót który mega mi pasuje.




Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #7 dnia: 06.06.2023, 11:37 »
O matko ile żółci i standardowe towarzystwo wzajemnej adoracji :D Nie jestem alfą i omega i mogłem pomylić niektóre pojęcia, ale gdy czyta się ze zrozumieniem można łatwo złapać kontekst. I po raz kolejny podkreślę, co z resztą napisałem, że jest to SUBIEKTYWNA opinia, tak samo jak i każda recenzja.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #8 dnia: 06.06.2023, 12:22 »
O matko ile żółci i standardowe towarzystwo wzajemnej adoracji :D Nie jestem alfą i omega i mogłem pomylić niektóre pojęcia, ale gdy czyta się ze zrozumieniem można łatwo złapać kontekst. I po raz kolejny podkreślę, co z resztą napisałem, że jest to SUBIEKTYWNA opinia, tak samo jak i każda recenzja.
Może jesteś kąpany w gorącej wodzie :P :P
Jak dobrze pamiętam to było to samo z plecionkami, które reklamowałeś po pierwszym wędkowaniu :P :P

Offline KotKoi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 003
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Shimano Ultegra XTE 14000
« Odpowiedź #9 dnia: 07.06.2023, 04:38 »
O matko ile żółci i standardowe towarzystwo wzajemnej adoracji :D Nie jestem alfą i omega i mogłem pomylić niektóre pojęcia, ale gdy czyta się ze zrozumieniem można łatwo złapać kontekst. I po raz kolejny podkreślę, co z resztą napisałem, że jest to SUBIEKTYWNA opinia, tak samo jak i każda recenzja.
Może jesteś kąpany w gorącej wodzie
Jak dobrze pamiętam to było to samo z plecionkami, które reklamowałeś po pierwszym wędkowaniu
Nie czepiać się.
Facet wie co mówi

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka