Autor Wątek: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych  (Przeczytany 6567 razy)

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Witam serdecznie, w przyszłym roku przymierzam się na swoje pierwsze zawody, oglądam dużo filmów i czytam sporo w różnych źródłach. Zastanawiają mnie dwie kwestie związane z regulaminem pzw, tzn. Czy mogę użyć zwyklego fotela wędkarskiego z oparciem? Natomiast druga sprawa dotyczy donęcania w trakcie zawodów. W regulaminie napisane jest, że mozna donęcać kulami lepionymi jedną reką lub kulą lepionych bialych robaków bądź z kubka. Dzisiaj byłem podglądać zawodników na duzych zawodach w moim mieście i widzialem jak zawodnik lepił w trakcie spore kule oburącz dodając wczesniej jokersa , czy takie manewry są dozwolone? Bo widzialem też lowiących zgodnie z regulaminem czyli nabierali garść luznej zanęty scikali w dłoni i rzucali.
Połamania kija

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #1 dnia: 20.10.2019, 12:24 »
Zawsze z mniejszym lub większym zdumieniem czytam wątki o przepisach obowiązujących na zawodach PZW.

Jedną ręką można lepić kule? Tak stoi w regulaminie? :D A trzeba wtedy siedzieć, czy można też stać? A może jak w zapasach, muszą być trzy punkty podparcia, bo inaczej dyskwalifikacja? ;D
Czy można fotel z oparciem? :D Oparcie musi sięgać 58 mm poniżej linii wyznaczającej środek łopatek. A jeśli ktoś ma skoliozę, to musi przynieść zaświadczenie od lekarza, gdzie taką linię przeprowadzić.


Przepraszam za ten wpis...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #2 dnia: 20.10.2019, 12:32 »
1. Możesz siedzieć na czym chcesz.
2. Czy z ręki czy z kubka, kule do donęcania powinno się lepić jedną ręką. Wyjątkiem są kulki lepione z klejonych białych robaków. Niektórzy obchodzą ten przepis dodając np. jokersa do klejonych białych i lepią oburącz. klejenie ziemi/gliny lub zanety oburącz to faul.
Kuba

Offline daber85

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 226
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Na ryby!!
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #3 dnia: 20.10.2019, 12:34 »
Rozumiem kolego twoje zdumienie. Kilka razy czytałem ten tegulamin i dalej mam mętlik w głowie. Nie brałem nigdy udziału w zawodach i nie wiem jacy ludzie pilnują zawodników pod kątem zasad. Chcialbym uniknąć sytuacji kiedy zrobie calkiem nieswiadomie coś nie tak i potem tego żałować
Połamania kija

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #4 dnia: 20.10.2019, 12:37 »
Zawsze z mniejszym lub większym zdumieniem czytam wątki o przepisach obowiązujących na zawodach PZW.

Jedną ręką można lepić kule? Tak stoi w regulaminie? :D A trzeba wtedy siedzieć, czy można też stać? A może jak w judo, muszą być trzy punkty podparcia, bo inaczej dyskwalifikacja? ;D
Czy można fotel z oparciem? :D Oparcie musi sięgać 58 mm poniżej linii wyznaczającej środek łopatek. A jeśli ktoś ma skoliozę, to musi przynieść zaświadczenie od lekarza, gdzie taką linię przeprowadzić.


Przepraszam za ten wpis...

Dla nie startujących, to faktycznie bzdury i SF :D
Ale ten przepis akurat nie wziął się  znikąd, i jest słuszny :D Kiedyś niejednokrotnie gdy nie było takiego przepisu zawodnik któremu nie szło, a sąsiad łowił to kleił kilka potężnych kul, szedł na skraj stanowiska, wrzucał i łowiący miał pozamiatane.
Kuba

Offline Rych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 502
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Cały Świat / Gdynia
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #5 dnia: 20.10.2019, 12:46 »
Z tym lepieniem kul, to naprawdę nie potrafię tego zrozumieć. Niedługo pewnie wprowadza jakieś urządzenia, do lepienia kul no bo przecież, każdy ma innej wielkości ręce, a po za tym jeśli jest limit zanęty, to co za różnica jakiej wielkości ktoś kule robi. Jak dla mnie, jak ktoś by miał ochotę zrobić, jedna wielka kule z całości zanęty, to niech robi :P

Jestem ciekaw, kiedy wpadną na to żeby, każdy zawodnik musiał mieć taka sama wędkę, polecana przez organizatora :facepalm:

EDIT:

Dla nie startujących, to faktycznie bzdury i SF :D
Ale ten przepis akurat nie wziął się  znikąd, i jest słuszny :D Kiedyś niejednokrotnie gdy nie było takiego przepisu zawodnik któremu nie szło, a sąsiad łowił to kleił kilka potężnych kul, szedł na skraj stanowiska, wrzucał i łowiący miał pozamiatane.

Czyli teraz, jak wrzuci tyle samo zanęty, tylko w mniejszych kulach, to nie popsuje łowiska sąsiadowi? Bo nie rozumiem co to ma do wielkości kul.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #6 dnia: 20.10.2019, 12:55 »
Kolego, startowałeś kiedyś? Na jakiś poważniejszych zawodach? Jeśli nie, to nie musisz rozumieć. Podczas nęcenia początkowego czyli ciężkiego możesz sobie zrobić jedną kule z całej zanęty i wrzucić jak dasz radę, i nikt Ci tego nie zabroni. Jak ktoś ma małe dłonie a uważa że lepsza byłaby większa porcja zanęty to klei dwie kulki i obie pakuje do kubka czy wrzuci...
W wyścigach samochodowych czy żużlu też każesz wszystkim jeździć takim samym modelem?
Co do Twojego pytania - widziałeś filmy Górka jakie kule lepi do nęcenia? To wyobraź sobie jakie zamieszanie robi w wodzie i na dnie kilka takich kul. A teraz wyobraź sobie jakie kulki byłbyś w stanie ulepić jedną ręką i wrzuć takich nawet kilkadziesiąt.
Kuba

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #7 dnia: 20.10.2019, 13:00 »
Nie znam przepisów na zawodach ale może Quick Cone robić wałki i nęcić.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Sztywnej linki🎣

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #8 dnia: 20.10.2019, 13:01 »
Masz napisane, że ręką lub kubkiem, a Ty proponujesz niedozwolony doping! Dyskwalifikacja! :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #9 dnia: 20.10.2019, 13:05 »
Nigdy nie startowałem w zawodach spławikowych.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #10 dnia: 20.10.2019, 13:09 »
daber85 To tak to już jest w zawodach w szczeglności tej mniejszej rangi, chociaż nie jest to reguła i na MP też potrafią zawodnicy faulować. Często jest tak że zawodnicy startujący nawet nie znają regulaminu. Druga sprawa to to że sędziowie też nie interweniują kiedy ewidentnie zawodnik narusza zasady. Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i zaciskać zęby czasami bo taka jest rzeczywistość w naszym kraju. Zawodnicy są tacy że zrobi wszystko aby tylko zdobyć lokatę, oczywiście łamiąc regulamin. Mnie to osobiście bardzo irytuje jak widzę tych pseudo zawodników.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #11 dnia: 29.10.2019, 21:54 »
Możesz siedzieć na czym chcesz, jeśli nie przekracza wymiarów 1m x 1m i stoi poza wodą, chyba, że na odprawie powiedziano inaczej (chodzi o ustawienie, czasem dopuszczone jest rozłożenie się w wodzie - wszystko zależy od warunków)

Możesz nęcić kulami formowanymi dowolnie w czasie tylko nęcenia ciężkiego czyli po sygnale na 10 min przed rozpoczęciem łowienia (nr 3). Co wtedy wrzucisz i jak wrzucisz - Twoje. Nie można tylko używać żadnego urządzenia pływającego typu łyżka na pływakach czy też łódka. Po sygnale wolno łowić - wg ZOSW sygnał nr 4, kule zrobione wcześniej musisz rozkruszyć

W czasie trwania tury zanętę rzucaną ręką można nabierać i lepić tylko jedną ręką bez dociskania o cokolwiek. Wyjątek stanowi lepienie kuli klejonych robaków oraz kulki do kubka przy łowieniu tyczką.

Za lepienie kul dwoma rękami i władowanie ich do wody ręką w pierwszej kolejności jest ostrzeżenie, drugie zwrócenie uwagi = dyskwalifikacja w turze

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #12 dnia: 29.10.2019, 22:02 »
co do quick cone - jako takie samo urządzenie jest dozwolone w czasie formowania kul do nęcenia wstępnego. Podobnie jak proce z systemem formowania kul - Maver miał takie kiedyś w ofercie. Później tylko jednorącz i tu odstępstw nie ma

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #13 dnia: 29.10.2019, 22:29 »
-"W czasie trwania tury zanętę rzucaną ręką można nabierać i lepić tylko jedną ręką bez dociskania o cokolwiek. Wyjątek stanowi lepienie kuli klejonych robaków oraz kulki do kubka przy łowieniu tyczką."
 Zapomniałeś dodać że również zanęta przy nęceniu kubkiem wcześniej ma być pobrana z wiaderka jedną ręką.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline fkuzi555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kilka pytań odnosnie regulaminu zawodów spławikowych
« Odpowiedź #14 dnia: 29.10.2019, 23:06 »
Zgodą, zapomniałem  :)