Autor Wątek: Waga karpia /przyrost  (Przeczytany 9803 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 218
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #45 dnia: 14.02.2022, 19:58 »
Jeżeli ktoś pisze że od wiosny do jesieni karp urosnoł 15cm - to dla mnie głupota.
Ale jeżeli rośnie w ciągu dwóch lat 15 cm to jest real.

I uwierz czytam - może ty nie chcesz zrozumieć co inni piszą.

Czy coś jeszcze w temacie ???
Ehhh i po co dyskutować jak to nie ma sensu, bo każdy ma swoją rację...
Piszę Ci jak jest. Zbiornik żyźny to i ryba szybko rośnie, a karp najszybciej przybiera na wadze i wzroście między 30, a 60 cm. Powyżej 60 cm zauważyłem stagnację w tempie przyrostu.
Na komercji ryby może wolniej rosną na długość, ale zdecydowanie szybciej nabierają masy, bo nie muszą tracić siły na żerowanie na naturalnym pokarmie tylko wsysają proteinę, gdzie na zestaw ludzie sypią wiadro kuku + pół kilo proteiny.

U mnie na płytkim zalewie po zalaniu po 10 latach ludzie łapali karpie po 15 kg, a obok mam gliniak o głębokości 4m i zbiornik ma jakieś 70 lat regularnie zarybiany i największy karp złapany to 12 kg... tam w ogóle ryba nie rośnie.

 :beer:
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #46 dnia: 14.02.2022, 20:01 »
Jest pokarm to są przyrosty, proste. Jeśli taki karp musi sporo pływać żeby się najeść to i zużywa przy tym sporo energii. Bardzo ważna jest kaloryczność pożywienia. W naturalnym środowisku bardzo często głównym pożywieniem są różne ślimaki, raki oraz małże. Kaloryczność takiego naturalnego pokarmu i trudność zdobycia w porównaniu do kulek proteinowych i stawowo komercyjnych to dwa różne "światy". Nie mając odpowiedniej ilości pokarmu ryba w pewnym okresie rozwoju przestaje rosnąć. Szacować to ile karp urośnie można na stawach hodowlanych gdzie jest stała ilość pokarmu.

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #47 dnia: 15.02.2022, 17:00 »
Czyli na łowisku komercyjnym gdzie wędkarze regularnie walą do wody zanęty , pellety, kukurydzę i kulki proteinowe karp w ciągu 10 lat może urosnąć grubo powyżej 10 kg

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 441
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #48 dnia: 15.02.2022, 17:45 »
Aż mnie ściska mieć taki stawik - gratz :thumbup:

Dla mnie najlepszy relaks, cisza, spokój, przyroda...Tu filmik jak staw miał rok.

https://patrz.pl/film,vid_20170627_181208,210993.html

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #49 dnia: 15.02.2022, 17:51 »
Czyli na łowisku komercyjnym gdzie wędkarze regularnie walą do wody zanęty , pellety, kukurydzę i kulki proteinowe karp w ciągu 10 lat może urosnąć grubo powyżej 10 kg
Oczywiście.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 218
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #50 dnia: 15.02.2022, 18:07 »
Aż mnie ściska mieć taki stawik - gratz :thumbup:

Dla mnie najlepszy relaks, cisza, spokój, przyroda...Tu filmik jak staw miał rok.

https://patrz.pl/film,vid_20170627_181208,210993.html

Elegancki
Ptaszki pięknie śpiewają :bravo:
Maciek

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 441
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #51 dnia: 15.02.2022, 18:46 »
Elegancki
Ptaszki pięknie śpiewają :bravo:

Niestety wady również są. Nawet stosunkowo nieduży staw (17x37m od tego roku będzie 20x40) to sporo pracy i ciągłą walka z przybyszami z lądu (wydra) i powietrza (zimorodek). Taka odwieczna nierówna walka, wybulisz kilkanaście tysi, co roku kupujesz rybki, a zwierzyna wpada jak na darmową stołówkę.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #52 dnia: 15.02.2022, 18:54 »
Zimorodki to raczej drobnicę łowią czy masz przybyszy z Czarnobyla? :)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 441
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #53 dnia: 15.02.2022, 21:36 »
Zimorodki to raczej drobnicę łowią czy masz przybyszy z Czarnobyla? :)

Kupując narybek karpia masz karpiki 10-13cm, ta gadzina spokojnie sobie radzi z nimi mimo, że sam wiele większy nie jest. Z większymi skutecznie radzi sobie wydra i czapla ???

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #54 dnia: 15.02.2022, 22:20 »
Jestem ignorantem w sprawie ptaków innych niż kurczak na obiad :P Wikipedia twierdzi ze zimorodek ma około 16cm długości i waży 30-45g Jeżeli jest w stanie zjeść karpia tej wielkości to normalnie brak słów.

Widziałem gdzieś repellenty na wydry i inne bobry. Sprawdza się coś takiego? Gospodarstwa rybackie muszą sobie jakoś radzić.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 281
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #55 dnia: 15.02.2022, 22:30 »
Też jestem zaskoczony tym że zimorodki wyżerają takiej wielkości karpiki. Nie raz nad Bugiem obserwowałem te ptaki podczas polowania, nigdy nie widziałem żeby polowały na ryby większe niż 3-4 cm, chociaż i większe obok pływały, przeważnie był to narybek grasujący przy brzegu.
Tomek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 936
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #56 dnia: 15.02.2022, 22:31 »
Piękny staw. :bravo:
Nad Sanem widziałem jak zimorodki polowały na rybki 7-8 cm.
A skąd tam wydry? Niedaleko jakaś rzeka?

Moje doświadczenia z kilku komercji.
Duża część stada karpi 4 kilowych w ciągu 5 lat osiągnęła wagę 8-9 kg.
Niektóre egzemplarze więcej.
Amury - mniejszy przyrost. Jesiotry - jeszcze mniejszy.
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 441
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #57 dnia: 16.02.2022, 07:09 »
Jestem ignorantem w sprawie ptaków innych niż kurczak na obiad :P Wikipedia twierdzi ze zimorodek ma około 16cm długości i waży 30-45g Jeżeli jest w stanie zjeść karpia tej wielkości to normalnie brak słów.

Widziałem gdzieś repellenty na wydry i inne bobry. Sprawdza się coś takiego? Gospodarstwa rybackie muszą sobie jakoś radzić.
Zimorodek jest pi razy oko wielkości szpaka, ale szpadę, znaczy dziób ma kilku centymetrowy. Podejrzewam że spokojnie i większym aniżeli 10 cm da radę.
Dla wydr jest raj, rowy melioracyjne, rzeczka 200 m i stare torfianki. Ale gdyby tego nie było, nie jest to przeszkoda. Wydry potrafią przemieszczać się do 100km na dobę. Repelenty działają tak jak i na komary, chwilowo, czyli na dłuższą metę słabo. Najlepiej sprawdza się ogrodzenie z wkopaną 30 cm siatką i ok 50 cm siatki przed ogrodzeniem na płasko. Ale to koszty, bo ogrodzenie przekroczy 10 tyś więc trochę bez sensu, poza tym robi się klatka. Innym rozwiązaniem jest pastuch elektryczny, to dość skuteczna broń, minus mam taki że niby blisko domu ale przez drogę i 230v nie doprowadzę. W tym roku pomysł z zasilaniem panelem fotowoltaicznym, zobaczymy. Minus pastucha zrywają linki sarny przychodzące pić wodę. Także wiecie... roboty cały czas a efekty różne.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 218
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #58 dnia: 16.02.2022, 07:47 »
Jestem ignorantem w sprawie ptaków innych niż kurczak na obiad :P Wikipedia twierdzi ze zimorodek ma około 16cm długości i waży 30-45g Jeżeli jest w stanie zjeść karpia tej wielkości to normalnie brak słów.

Widziałem gdzieś repellenty na wydry i inne bobry. Sprawdza się coś takiego? Gospodarstwa rybackie muszą sobie jakoś radzić.
Zimorodek jest pi razy oko wielkości szpaka, ale szpadę, znaczy dziób ma kilku centymetrowy. Podejrzewam że spokojnie i większym aniżeli 10 cm da radę.
Dla wydr jest raj, rowy melioracyjne, rzeczka 200 m i stare torfianki. Ale gdyby tego nie było, nie jest to przeszkoda. Wydry potrafią przemieszczać się do 100km na dobę. Repelenty działają tak jak i na komary, chwilowo, czyli na dłuższą metę słabo. Najlepiej sprawdza się ogrodzenie z wkopaną 30 cm siatką i ok 50 cm siatki przed ogrodzeniem na płasko. Ale to koszty, bo ogrodzenie przekroczy 10 tyś więc trochę bez sensu, poza tym robi się klatka. Innym rozwiązaniem jest pastuch elektryczny, to dość skuteczna broń, minus mam taki że niby blisko domu ale przez drogę i 230v nie doprowadzę. W tym roku pomysł z zasilaniem panelem fotowoltaicznym, zobaczymy. Minus pastucha zrywają linki sarny przychodzące pić wodę. Także wiecie... roboty cały czas a efekty różne.

W mojej okolicy na jednej z hodowli też mieli problem z wydrą. Ogrodzili staw w koło pastuchem trzy linie do 70 cm nad grunt. Wydra się wyniosła.
Maciek

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 441
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Waga karpia /przyrost
« Odpowiedź #59 dnia: 16.02.2022, 08:10 »

W mojej okolicy na jednej z hodowli też mieli problem z wydrą. Ogrodzili staw w koło pastuchem trzy linie do 70 cm nad grunt. Wydra się wyniosła.

Wystarczą 3 linie 30cm, dokąd miałem ogrodzony staw pastuchem to się gotowało w sezonie w stawie od ryby, jak sarny potargały mi linki i słupki, to moment na brzegach leżały kupki łusek, taka ta robota, wydra piękny zwierz ale szkodnik straszny. Ona bystrzak taki jest i jak chociaż raz ją "pizło" prądem, to sobie zapamiętała, gdzie jeść się nie przychodzi. Karpie po 4 kg to dla niej żadna przeszkoda.
Z hodowli co biorę narybek z jeszcze jednym gagatkiem właściciel się mierzy-orzeł bielik. Potrafi wiosną/latem karpia 5kg schwytać w szpony (pokazywał mi zdjęcia takiej ryby co w jakiś sposób wypadła mu ze szpon i znalazł na brzegu) przekłuty szponami za grzbiet tylko dziury zostały, a w niedalekiej odległości gniazdują sobie, więc wpadają po obiadki na wynos.