Autor Wątek: Co wybrać? Czyli moje dylematy przy kompletowaniu pierwszego zestawu matchowego  (Przeczytany 10698 razy)

Offline Martinezzz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Cześć !
Staram się skompletować zestaw pod spławik i tu zaczynają się schody jaki kij i kołowrotek wybrać. Na wędkę chciałbym przeznaczyć max do 160 zł i do 100 zł za kołowrotek ( +/- 10zł). Nie jest to duży budżet i zdaje sobie z tego sprawę, ale tez nie chce wydawać dużej kasy na sprzęt którym będę się uczył łowić metodą spławikową. Z modeli wędek, które by mnie interesowały to:
MIkado Essential Match 420 5-25, TACHIBANA MATCH 420/25, Almaz Match 420 do 25g
KONGER Grandis Match
ROBINSON KINETIK MATCH 4,20
MISTRALL TOURNAMENT MATCH 4,20m
Kołowrotki:
MIKADO Mikazuki 3006FD match
CORMORAN CORCAST SUPER JET MATCH 4PiF 3000 lub 2500

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Myślę, że dobrze dobierasz rzeczy, z tego co widze kije są OK, kołowrotki wiadomo - w tej cenie nie jest łatwo znaleźć coś dobrego... Trudno mi powiedziec jak długo posłużą ale nie powinno byc źłe. Może ktoś inny wie coś o nich więcej...

To co mógłbym Ci polecić to sprawdzenie czy 4.20 metra jest Ci potrzebna. O ile nie łowisz daleko, może to nawet przeszkadzać. 3.90 metra jest idealna, często spotykam się z sytuacjami nad wodą, gdzie za soba mam drzewa - i długi kij jest wielka przeszkodą, zwłaszcza, że tutaj trzeba solidnie machać. Dłuższy kij jest tez trudniejszy do 'opanowani' zwłaszcza na początku. Ja swoimi matchówkami bez problemu osiagam duże dystanse.

Kołowrotek na pewno wybierz 3000, ta wielkość szpuli jest idealna.
Lucjan

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Osobiście polecił bym Ci Trabucco orbitron nrg tele match 4m do 25g. Wędka kosztuje w granicach 200 zł ale warta jest swoich pieniędzy.  Co do kolowrotka to jest tu cięższy wybór poniewaz osobiście preferuje shimano i z tańszych modeli polecił bym Ci catane i nexeva.  Ale są też inne firmy gdzie możesz dobrać tańszy kolowrotek. Posiadam w swoim zestawie nexeva 3000, zapłaciłem za niego 160 zł i jest ok. Tańszym rozwiązaniem jest Catana jakieś 130 zł.

Offline Martinezzz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
biorę pod uwagę też i wędki o długości 3,90 m. Dużo ostatnio oglądam filmów o metodach spławikowych i np: Kacper górecki i chłopaki z youtubowego kanału sensasa polecają wędki długie natomiast Paweł lorenc i ty Luku krótsze, także pomyślałem że wędka 4,20 to taki kompromis.

A co do teleskopówek nie jestem przekonany, swego czasu łowiłem nimi i czegoś mi w nich brakowało

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Co do modeli które wymieniłeś odradzil bym Ci Robinsona i cormorana ze względu na serwis. W tych firmach serwis to porażka. Co do Kongera to robi dobre wędki sam ma bolonke 6m z serii albion i jest rewelacyjna. Mikado jest dobra firma ale jej sprzęt osobiście mi nie podpasowal. Jak możesz to wejdź do jakiego kolwiek sklepu wędkarskiego i spytaj się o ten sprzęt jak mają to Ci pokażą. A tak najlepiej jest wybierać jak trzyma się w ręku.

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Z wędzisk mogę polecić Ci jeszcze trabucco antrax match carp 390 z cw do 20g. Koszt jej to jakieś 180 zł.  Sam chciałem taka kupić ale ze względu na fakt ze nie przepadam ze rękojeścią z korka lub pianki tylko czysty blank. To mój wybór padł na orbitrona nrg.

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Przy doborze kolowrotka proponował bym Ci zwrócić jeszcze uwagę z której strony jest hamulec. Czy z przodu w szpuli czy z tyłu kolowrotka. W tych tańszych kolowrotkach sprawdza się tylko przedni, tylny lubi się kleszczyc i zacinac. W moim przypadku 2 młynki z tylnym hamulcem poszły w śmieci.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Witaj. Tak do 100pln za kołowrotek to bym jedynie ryzykował coś z Dragona Przystępna cena i jakość!! Rozmiar 30-35! Oraz Okuma!!(np.OKUMA CARBONITE 2M RD/FD ). Obie firmy nawet na tańsze modele dają 5lat gwarancji!! A maczówki Mikado myślę że możesz spokojnie przymierzyć. Ale na początek też bym radził przemyśleć 390cm. Trabucco ma świetne kije!! Ale raczej poniżej 200pln nie zejdziesz!!
Arek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Ja myślę, że przydałoby się trochę więcej informacji na temat warunków, w jakich wędka będzie wykorzystywana oraz Twoich osobistych preferencji.

Co do marki, to podobnie jak Arek, jestem zdania, że z firmy Dragon możesz dostać niedrogi i porządny sprzęt.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline MG-42

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Na początek polecam z kołowrotków do 100 pln, kołowrotek z  płytką szpulą matchową Robinson Long Cast RD :) za tą cenę bardzo dobry!
Pozdrawiam Marek

Offline Martinezzz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Wielkie dzięki Panowie za liczne sugestie i pomoc.  Jak już się na coś zdecyduje na pewno się pochwalę.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Z Mikado mam X-plode match 420 25g. Wędka może być. Ale potwierdzam to, co pisze Mateo, że w podobnej (lub tylko nieco wyższej) cenie można kupić Dragona, który jest o wiele lepszy. Wiem bo mam wędki matchowe jednej i drugiej firmy (i żadnej innej-jakoś tak się złożyło). Choć na Mikado też specjalnie nie narzekam. Myślę jednak, że w Polsce Dragon ma najlepszą ofertę (jak dla mnie na przykład, rewelacyjne są spinningi tej firmy).
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Martinezzz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Cześć ! Zgodnie z obietnicą chciałem się pochwalić na jaki sprzęt się zdecydowałem. Wedka to konger grandis match 420 i do tego kolorowej okuma carbonite. Zylki, splawik i reszte zamierzam zakupić bliżej rozpoczecia sezonu. Dziękuje wszystkim za cenne rady. Wrzuce jeszcze zdiecia ale to bliżej wtorku. przepraszam za błędy ponieważ pisze tego posta z tel. Pozdrawiam.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
No to połamania Martinezzz, na dużych rybach! ;)
Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Wedka to konger grandis match 420 i do tego kolorowej okuma carbonite.
Napisz, jak sprawuje się ten Grandis. Ja kupiłem feeder grandis 210g Kongera. Złamałem szczytówkę (tę najsztywniejszą) na drugiej wyprawie rzucając ciężarkiem 150 g. Poza tym wędka okazałą się, jak dla mnie, za miękka. Nie jestem z niej zadowolony. Choć trzeba przyznać, że kijek lekki i delikatny. Bardziej nadaje się na jezioro (i tak będę go teraz uzywał), bo na rzece o sporym uciągu w ogóle się nie sprawdził. Być może matchówka właśnie z tej serii Kongera będzie bardzo fajna. Ciekawy jestem. 
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.