Autor Wątek: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?  (Przeczytany 15465 razy)

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #15 dnia: 10.04.2021, 20:43 »
Boruta bedzie dobrze.   

Byłoby znacznie gorzej , gdybyś nie zatrzymał się do kontroli i próbował uciekać ale zapomniał że jedziesz..................
 walcem :)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #16 dnia: 10.04.2021, 20:44 »
Powiedz, że to nie Ty jechałeś. Zazwyczaj mają słabe kamery, więc jak tylko z instrybutora nalewałeś to raczej nie zidentyfikują, opłać tylko paliwo i tyle.

W tym konkretnym przypadku zapłacenie za paliwo nie ma wpływu na bieg postępowania, bo równie dobrze mógłbym przyjść do Twojego domu zabrać Ci telewizor, a jakbym został w końcu schwytany, to bym do Ciebie przyszedł i Ci za niego zapłacił. Myślisz, że to by mi pomogło uniknąć odpowiedzialności ? Nie kombinowałbym też ze "słabymi kamerami", tylko grzecznie wyjaśnił dlaczego do tego doszło  ;)   

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #17 dnia: 10.04.2021, 21:22 »
Trudno Arkowi nie przyznać racji.

Uwierzcie na słowo, w ilu to już sprawach robiły się z igły widły, tylko dlatego, że ktoś w naprawdę błachej sprawie, czasem dziecięco wręcz śmiesznej, odpalał takie numery, że szok ???

Serio, sprawa jest dosyć lajtowa, wyjaśniona i zakończona między stronami, więc normalny sąd da normalny wyrok i po strachu.

Jak się zacznie składanie fałszywych zeznań, działanie z kimś w porozumieniu by zmylić organy śledcze, to dopiero będzie cyrk i zrobi się gorąco. Naprawdę nie polecam w życiu dwóch rzeczy. Napinki i ściemniania.

Cała resztę załatwisz mówiąc prawdę, z poczuciem humoru i szacunkiem dla drugiego. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #18 dnia: 10.04.2021, 21:29 »
Powiedz, że to nie Ty jechałeś. Zazwyczaj mają słabe kamery, więc jak tylko z instrybutora nalewałeś to raczej nie zidentyfikują, opłać tylko paliwo i tyle.
Głupia rada. Jeśli mają numery rejestracyjne, a jesteś właścicielem samochodu to mówiąc, że to nie Ty, musisz wskazać, kto w tym czasie użytkował samochód, chyba, że wcześniej zgłosiłeś kradzież.
Zresztą już się przyznałeś, zapłaciłeś i wykazałaś dobrą wolę. W tym momencie wszelkie mataczenie wskazywałoby na intencjonalną chęć nie zapłacenia a nie na roztargnienie. Myślę, że możesz być spokojny, może będziesz musiał zapłacić max. kilkadziesiąt PLN, w najgorszym razie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #19 dnia: 10.04.2021, 22:17 »
Dam znać jak to się skończyło, jutro na ruby trzeba jechać się wyluzować 8)
Paweł

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #20 dnia: 10.04.2021, 22:23 »
Myślisz ,że za kratkami będziesz miał internet :P


Pozdrawiam Łukasz

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #21 dnia: 10.04.2021, 22:33 »
Kurcze lepiej iść do paki na zimę. Ciepło jest, jeść dadzą.
Teraz na wiosnę....szkoda..

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 803
  • Reputacja: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #22 dnia: 10.04.2021, 22:39 »
Dobrze, że kasjer w instrybutor albo opony nie strzelał jak odjeżdżałeś :P.
- Arek -

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #23 dnia: 10.04.2021, 23:00 »
Koledzy, nie żartujcie sobie tak. Boruta jest zestresowany, bo niechcący, przez roztargnienie, nie zapłacił paru złotych za paliwo. Ja zwykle tankuję za ponad 200 PLN do pełnego baku. Jakbym się zapomniał to co, dożywocie?
Boruta, nie przejmuj się, jedź na ryby. Trochę rozumiem złośliwość kolegów ;). Bo też mnie korci, żeby nie powiedzieć, jedź, bo może to ostatni raz :P
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #24 dnia: 10.04.2021, 23:11 »
Będziemy Ci w paczkach przysyłać VHSy z filmami Lucia Łowcy, żeby dni szybciej mijały :P

A tak poważnie, będzie dobrze. Niska szkodliwość, "kradzież" na bardzo niską kwotę, więc zwykłe wykroczenie. Myślę, że skończy się na niewygórowanym mandacie
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: 15
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #25 dnia: 11.04.2021, 01:04 »
Taka jest prawda że jak się w sklepie coś ukradnie chyba poniżej 800 zł czy też 1000 zł to nie wiem jak to napisać że żadnej kary nie płaci bo poniżej normy Musisz przeczytać jak to jest tak sam z stacją paliw powiedzieć Po Prostu Prawdę  że miałeś Ciężki Dzień i coś cię martwiło np choroba kogoś czy coś innego i sam nie wiesz dlaczego nie poszedłeś nie kasy by zapłacić tylko wsiadłeś w samochód i odjechałeś. Radzę Ci Kolego Mówić Prawdę bo Cię mogą oskarżyć o nieprawidłowe zeznania. Będzie Dobrze Najwyżej Będziesz musiał zapłacić za Sprawę w Sądzie Pozdrawiam   

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #26 dnia: 11.04.2021, 01:18 »
Spotkałem się z takimi przypadkami, jak pamiętam nie było z tego żadnej sprawy, jedynie trzeba było uiścić kasę za paliwo. Ale w różnych miejscach może być różnie.

Radzę stanowczo powiedzieć prawdę, że po prostu przez roztargnienie zapomniałeś zapłacić, że zawsze tam tankujesz i zdarzyło się to pierwszy raz. Na miejscu Waszej policji poszedłbym w stronę braku celowości działania i morzył sprawę, gdyż jakie to przewinienie, gdzie tablice nie zakryte, wszystko jak na dłoni, zero kombinacji - raczej  jest to logiczne, że zamiaru nie było (a to powinno być kluczowe).

Prawda i tylko prawda.
Jutro zapytam kumpla, który pracuje na stacji benzynowej, mają takie przypadki bardzo często. 


PS. Tak czy inaczej sprawa wykroczeniowa, także nie przejmuj się zbytnio.


PS2 Wyrok prezentowany przez Selektora dotyczył już działania celowego, gdyż osoba umówiona na płatność, nie dokonała jej, a to trochę zmienia postać rzeczy.

Cytat z uzasadnienia:

"Powyższe przemawia za tym, iż obwiniony nie miał zamiaru zapłacić za zatankowane już wcześniej paliwo ".

 W każdej sprawie istotny jest właśnie zamiar. Także idź tą drogą jak było naprawdę

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #27 dnia: 11.04.2021, 06:17 »
No właśnie ten policjant powiedział że widzi tu celowe działanie bo nawet w budynku stacji nie byłem. Jakiś taki nadgorliwy i chyba wszędzie bandziorów widzi. Tłumaczę mu ze mam czystą kartę, nie zasłaniałem się, trzeźwy byłem no i na 50 zł bym kradł.... Z tego co zrozumiałem to on był w mocy nałożyć na mnie mandat ale tego nie zrobił bo jemu się wydaje że to było celowe działanie..
Mi to się zdaje że jemu bardziej na rękę jak sprawa do sądu trafi bo "złapie plusa"
Co będzie to będzie, mam tylko nadzieję że ta nauczka nie będzie droższa jak tysiąc zł bo wsadzić mnie nie wsadzą przecież za 51 zł.
Sąsiad też taki numer zrobił tylko że on tankował gaz i paliwo a zapłacił tylko za gaz tak że był w lepszej sytuacji - kosztowało go 10 lat temu 300 zł plus koszty sprawy, ale był na, sali sądowej i mógł się bronić.

Wolał bym nawet przed sądem stanąć i się tłumaczyć ale z tego co mówił to sprawa odbędzie się bez mojego udziału i przyjdzie wyrok.
Paweł

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #28 dnia: 11.04.2021, 09:50 »
Nawet jeśli przyjedzie wyrok zaocznie, to masz prawo się od niego odwołać i wtedy będziesz się tłumaczył przed sądem.
Tylko wtedy będziesz miał na pewno inne koszty sprawy.

Ja bym cierpliwie czekał ;)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #29 dnia: 11.04.2021, 10:58 »
Taka jest prawda że jak się w sklepie coś ukradnie chyba poniżej 800 zł czy też 1000 zł to nie wiem jak to napisać że żadnej kary nie płaci bo poniżej normy Musisz przeczytać jak to jest tak sam z stacją paliw

Nie żadne 800 zł, czy też 1000 zł, a tyle co w tym artykule ;)

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-wykroczen-16788218/art-119

Kradzież mienia w Polsce jest bowiem tzw. czynem „przepołowionym”  - może być kwalifikowana jak przestępstwo albo też jak wykroczenie. Na przestrzeni lat kwota, o której mowa jest w tym artykule podlegała ciągłym zmianom (było np. 250 zł, a nawet odniesienie do wartości nie przekraczającej 1/4 minimalnego wynagrodzenia). Obecnie wrócono do korzeni, czyli do lat 70-tych kiedy wchodził w życie kodeks wykroczeń. Wówczas też w kodeksie wykroczeń w czasach PRL granicą odpowiedzialności karnej było 500 zł :) W zależności więc od wartości mienia będziesz odpowiadał albo za wykroczenie albo za przestępstwo, dlatego też pisałem, że jakby przyjechał kombajnem i zalał do pełna, to mógłby się stresować ;) Także miałby problem gdyby wielokrotnie zapominał o płaceniu.

No właśnie ten policjant powiedział że widzi tu celowe działanie bo nawet w budynku stacji nie byłem. Jakiś taki nadgorliwy i chyba wszędzie bandziorów widzi. Tłumaczę mu ze mam czystą kartę, nie zasłaniałem się, trzeźwy byłem no i na 50 zł bym kradł.... Z tego co zrozumiałem to on był w mocy nałożyć na mnie mandat ale tego nie zrobił bo jemu się wydaje że to było celowe działanie..
Mi to się zdaje że jemu bardziej na rękę jak sprawa do sądu trafi bo "złapie plusa"
Co będzie to będzie, mam tylko nadzieję że ta nauczka nie będzie droższa jak tysiąc zł bo wsadzić mnie nie wsadzą przecież za 51 zł.
Sąsiad też taki numer zrobił tylko że on tankował gaz i paliwo a zapłacił tylko za gaz tak że był w lepszej sytuacji - kosztowało go 10 lat temu 300 zł plus koszty sprawy, ale był na, sali sądowej i mógł się bronić.

Wolał bym nawet przed sądem stanąć i się tłumaczyć ale z tego co mówił to sprawa odbędzie się bez mojego udziału i przyjdzie wyrok.


Zarówno to wykroczenie, jak i przestępstwo można popełnić wyłącznie umyślnie i to jeszcze w formie zamiaru bezpośredniego. Bezsprzecznie kolega odjechał i nie zapłacił za paliwo. Nie wrócił też na stację, aby za nie zapłacić. Zamyślił się. Zapomniał. Zdarza się każdemu. Jednak kradzieże paliwa na stacjach w Polsce to norma, dlatego pracownicy w takich sytuacjach zawsze informują policję. Kolega nie zasłaniał twarzy czapką, nie zasłaniał numerów rejestracyjnych auta, nie "kombinował" tankując patrząc jednocześnie na kamery na stacji, więc nie miał zamiaru bezpośredniego kradzieży paliwa. Jednak to, czy sąd da mu wiarę, to zależy od spójności jego wyjaśnień i oceny jego zachowania przez sędziego. Oczywiście dotyczy to sytuacji jak będzie chciał walczyć przed sądem i tłumaczyć się z tego na rozprawie, bo bezsprzecznie nie zapłacił za paliwo i nie wrócił na stację, aby za nie zapłacić. Gdyby każdy mógł się zwolnić z odpowiedzialności za kradzież paliwa tym, że zapomniał zapłacić, to sądzę, że 99,9% sprawców kradzieży paliwa tłumaczyłaby się właśnie zapomnieniem lub roztargnieniem i zdecydowana większość rodaków by kradła paliwo na stacjach ;) 

Dlatego policjant postąpił tak, a nie inaczej, bo pewnie miał już nie raz do czynienia z kradzieżą paliwa i pewnie każdy mu się tłumaczył tym, że za zapomniał zapłacić. Dlatego nie ma co się przejmować, bo to tylko wykroczenie. Zdarza się każdemu, chociażby jadąc autem za szybko, używając słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym itp. itd. ;) Trzeba wziąć to na klatę albo też wytłumaczyć się na rozprawie licząc, że sędzia da wiarę naszemu roztargnieniu. I przede wszystkim nie kombinować, bo wtedy sędzia dowali grzywnę i jak pisze Azymut z igły zrobią się widły.