Autor Wątek: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?  (Przeczytany 11630 razy)

Offline Lelak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« dnia: 24.04.2021, 16:54 »
Witam Kolegów,to mój pierwszy post.Jeśli źle go umieściłem,to proszę o przeniesienie. Pytania o nęcenie długoterminowe powiążę z przykładem by było konkretniej:

Powierzchnia jeziora / Powierzchnia wysp
    130.20ha / 1.40ha
Maksymalna głębokość / Średnia głębokość
    24.5m / 6.0m

Zaczynam dopiero poznawać to jezioro,będę tam jednak często bywał-mieszkam ok 20km od niego i mam niedaleko teściów.Wędkując na tym jeziorze po stronie wschodniej parę razy w poprzednim sezonie na feeder(zanęta+robactwo) wchodziły płotki,okonie,krasnopiórki.Jeden z najważniejszych celi na ten sezon to -dorodne łopaty z właśnie tego jeziora. Idąc tokiem rozumowania B.Bartona oraz po przeczytaniu paru wątków na tym forum  na wiosenne łowisko leszczowe wybrałem płytki blat w północnej części  zbiornika.Zamierzam nęcić go długotrwale i tu pojawiają się pytania:
1) na forum spotkałem się z ilością 10kg kukurydzy na amura,czy leszcze w takim zbiorniku karmić podobnymi ilościami? będzie to bardzo trudne.Na innym jeziorze nęciłem maks.2kg miksu kuku ,pelet,pszenica dziennnie ,a i tak był sajgon w mieszkaniu :D
2)jeśli zamierzam nęcić zaznaczony blat gdy temperatura wody przekroczy 13-15 C,to jest sens używać spomba i ładować to ziarno na 50m przez pół godziny ,czy lepiej użyć łyżki i zanęcić skrót blisko brzegu?
2)mój miks oprę na kukurydzy,łubinie,pszenicy-względy finansowe :) czy widzicie sens w dodawaniu śruty kukurydzianej +atraktor?
3) najważniejsze- Wasza taktyka w łowieniu po nęceniu długoterminowym.Ja robię tak przez kilka dni podaję miks w upatrzone miejsce do miksu dodaje część zanęty z zapachem.Gdy zaczynam łowić feederem do koszyka trafia głównie zanęta a grube ziarno którym nęciłem jest w niewielkiej ilości.Drugi sposób to wstępne nęcenie spombem ale w mniejszej ilości ,następnie zestaw z oliwką i przynętą na haczyku.
4)temat tarła leszcza czy zdąży wyjść do żerowania na płytką wodę  przed tarłem. Obecnie nie mierzyłem temperatury wody ale obstawiam ,że nie ma 10C. Niby jeszcze miesiąc czasu ,temperatura wody powinna podskoczyć i wtedy liczę ,że wyjdą na ten blat.Od miejscowych apaczy wiem ,że pare lat temu wchodziły im w siatki własnie pod tymi brzegami.Czego nie popieram bo byc może nie ma już czego tam szukać :(

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi bo temat ostatnio mocno wszedł mi do głowy i nie zamierza jej opuścić ;)

Offline Lelak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.04.2021, 18:59 »
*4 na pewno zdąży wyjść ,źle napisałem.Zastanawiam się tylko ile będę miał czasu od 13C do tych 17-20 C gdy zacznie się trzeć.Z tego co mi wiadomo.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.04.2021, 19:28 »
Jest tu gdzieś post kolegi Michała N. na temat długotrwałego nęcenia na dużych jeziorach. Nie mogę go znaleźć.
Myślę, że Michał niedługo tu zajrzy, to coś Ci napisze i da do swojego postu linka.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.04.2021, 19:43 »
Temat przerabiałem przez 5 lat, do wybuchu pandemii. Wtedy przestałem jeździć do pracy i przy okazji regularnie nęcić.
Dla mnie też jednym z gatunków był duży leszcz. Jezioro podobne 9m średnia głębokość.
Jednak do rzeczy:
1. Leszcze bardzo trudno leszcze przytrzymać w jednym miejscu - głębokości. Nęciłem od 2 do 4m. Mi udawało się średnio do końca lipca a potem musiałem ich szukać gdzieś indziej na 7-11m. O wiele łatwiej było z karpiem i amurem.
2. Sprawdź kamerą co wyżera twoją zanęte. Może się okazać, że masz tak dużo krąpie/płoci/wzdręgi/małego leszcza, że duże łopaty nie zdążą nawet powąchać zanęty. Kuku musi być twarda.
3. Ja nęciłem na raz 5-10l, 2-3x w tygodniu. Kuku,pellet 11mm, kulki i czasami po 4h już tego nie było. Patrz pkt. 2
Leszcze w pierwszej kolejności wyżerały kuku, potem pellet, kulki rzadko.
4. Pod koniec kwietnia w łowisku pojawiały się 3-4 ryby, a na początku czerwca dużo, dużo więcej. Tyle że kamera nie była w stanie nic nagrać przez zadymę, którą robiło stado.
5. Moje wyniki były bez rewelacji. Bardzo dużo ryb do 50cm. Jednak nic więcej. Tak jakby większych nie było. Podobno odcięcie zanotowałem w przypadku innych gatunków: płoć, okoń, lin. Np. W zeszłym sezonie złowiliśmy z kolegą 11 okoni w przedziale 36-37cm i tylko jedną 40. Niestety na moim jeziorze aktywnie działa dwunożny kormoran z nadania Wód Polskich i to może być powodem. Podobne wyniki mają inni moi koledzy.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 24.04.2021, 19:55 »
Zapomniałem dodać, że ja się nigdy temperaturą wody nie sugerowałem tylko kamerą. Jak zaczynały pojawiać się pierwsze leszcze to był znak, że już można nęcić. Z notatek mam, że najwcześniej było to 21 kwietnia a najpóźniej 13 maja.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.04.2021, 08:28 »
Jest tu gdzieś post kolegi Michała N. na temat długotrwałego nęcenia na dużych jeziorach. Nie mogę go znaleźć.
Myślę, że Michał niedługo tu zajrzy, to coś Ci napisze i da do swojego postu linka.

Oto link: https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=18188.0
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.04.2021, 08:30 »
:thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.04.2021, 09:33 »
Woda na moich jeziorach,w tej chwili ma 6*,także do leszczowego,jako takiego żerowania,jeszcze daleko (12-14*). Tarło leszcza,to 16* temp.wody min .i coś czuję ,że to będzie czerwiec,bo woda bardzo wolno w tym roku nagrzewa się,ale to wcale nie jest zła informacja,dla mnie wręcz przeciwnie,bo wydłuża się okres żerowania grubej płoci i tak samo prawdopodobnie będzie z leszczem.

Co do miejsca i nęcenia,to opisałem to w linku podanym przez kolegę Marcina.
Napisz jakie jest dno ? To zatoka,czy otwarta woda ? Głębokość i jej charakterystyka wraz z odległością ?
Wiosną na jeziorach, leszcz lubi zatoki 3-5m głębokości ,z gęstymi trzcinowiskami i twardym dnem.

Na nęcenie długofalowe jeszcze nie pora. Zacznij je,gdy woda przekroczy 10*. Kukurydza i łubin,będą ok. Namocz ze 3 dni,albo gotuj 1.5h i taką syp. Nie szalej z ilością,skoro nie jesteś pewien czy tam ryba podchodzi. Jeżeli nikt Cię nie podsiądzie,to proponuję,przez 3 dni podawać codzień 2l ziarna kukurydzy i konopii,a czwartego dnia łowić. Wtedy ocenisz,czy miejsce ma potencjał,ale podkreślam,akcję zacznij dopiero od stabilnych 11* wody,chyba,że chcesz nęcić płoć,ale to już inny temat.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.04.2021, 09:56 »
Lelak
Może wpierw kilka pytań.
Czy w tej wodzie gdzie chcesz łowić są leszcze...
Jeśli są to skąd wiesz...

Gadałeś z miejscowymi co łowią i na co łowią...
Maciek

Offline Lelak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.04.2021, 13:30 »
Tak rozmawiałem- są leszcze,lin,karaś ,tołpyga choć ta już pewnie bardziej jest legendą . Byłem dziś na tej miejscowce z deeperem ,woda ma 9-10*C. Jak mi się uda to wgram screeny z sondowania.Zauważyłem inny problem.Na tym samym brzegu z 500m obok jest rybaczowka z pomostami ,w sezonie właściciel może sypać grubo by przyjezdni wędkarze coś połowili.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.04.2021, 14:43 »
Kawał wody.
Łowie na takich z tym że płytszych ciężko dobrać się na takich akwenach do dużych ryb.
Miejsce to podstawa.
Niewiem jak rozegrasz temat ...
Ale ja wpierw dużo czasu poświecam na lokalizacje tras ryb.
Leszcze świetnie  dają znać o sobie o świcie ich spławy są dość spektakularne. I zaznacze mimo spławów nieraz bywa że płyną w toni i trasa nie pokrywa się żerowiskiem.
Ale to informacja gdzie podążają i trzeba poprostu podążać za nimi ... bo na 24 m łowić nie będziesz.
Co do głebokości róznie t o bywa w lecie u mnie lubią od 7 do 4 m. Mówie o rybach 50 plus .
Jeśli chodzi o echo - dobrze go rozczytój bo samo złe dobranie ustawień spowoduje błędy w interpretacji...
Maciek

Offline Lelak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.04.2021, 19:40 »
Miejscówka z mapy batymetrycznej.Dno twarde z warstwą osadu dennego.szeroki pas trzcin jednak trzcinowisko jest bardzo płytkie może do kolan.Gdy woda zaczyna sięgać metra trzciny się kończą . Niestety w trzcinowisku wycięto ścieżki jak alejki w parku. :) nie spodziewałem się tego widać miejscówka nie jest tak tajemnicza jak się spodziewałem.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.04.2021, 09:14 »
W tym roku zaszalałem bardzo ale to bardzo. Chyba można nazwać to nęceniem długoterminowym.
Od 4 tygodni nęcę przy brzegu na głębokości około 1,4 m kukurydzą. Do wody ląduje dzień w dzień 4-5 kg gotowanej kukurydzy al dente.
Pogoda w tym roku nie rozpieszcza dlatego dla mnie jeszcze jest zbyt zimno by siedzieć. Woda nie ma odpowiedniej temperatury. Leszcz co wcześniej zwykle bywało o tej porze roku się tarł.
Teraz trzcina jeszcze się nie rusza. Sprawdziłem dno, oczywiście na tyle co mogłem i towar znika. Raz tylko spławiczek poszedł w ruch i zabawa z małymi płotkami była.
Oczywiście to nie moje marzenie ale cierpliwie poczekam i ciekawi mnie co będzie dalej.
Latem udawało się złapać karpia, lina, leszcza w tym miejscu dlatego postanowiłem tak zrobić.
Nigdy tak jeszcze nie nęciłem o tej porze roku i taka ilością, dlatego zobaczymy co będzie.
Troszkę jestem zawiedziony, że duża płoć nie podeszła ale tylko raz byłem więc nie mogę wyciągać wniosków.
Jeśli towar znika to cos musi go szamać i to nie są ptaki.
Zobaczymy. Jeszcze się koledzy nie nabijajcie. ;D ;)




Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #13 dnia: 26.04.2021, 09:16 »
Kurczę, no jak dla mnie to stanowczo za wcześnie i wpieprzają to wszystko kaczki.
Obym się mylił :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nęcenie długoterminowe na jeziorze - jak?
« Odpowiedź #14 dnia: 26.04.2021, 09:54 »
Szybciej sobie miejscówkę zepsujesz niż osiągniesz porządny efekt z taką ilością towaru przy tej temperaturze wody 🙄.