Autor Wątek: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe  (Przeczytany 6044 razy)

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #15 dnia: 26.04.2021, 22:07 »

Taka na przód.


Te na tył i koń może ciągać za zestawy a kija nie wciągnie. Możesz sobie iść gdzie chcesz i na ile chcesz ,a jeśli znikną ci kije, to tylko jak ktoś je sobie pożyczył, na pewno nie przez rybę.

Zamiast kołowrotka z WB ,kup sobie oryginalny zestaw Guru, lepiej na tym wyjdziesz.


Pozdrawiam Łukasz

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #16 dnia: 26.04.2021, 22:29 »
Na przód bym tego Guru nie dał. Nie chroni przed wyskokiem wędki. Pazur chroniący wędkę musi być trochę zagięty do środka, jak np. w starych podpórkach matrixa.
A na pojedynczy kij to Colmic albo z Haldorado.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #17 dnia: 26.04.2021, 22:39 »
Miałem różne na przodzie, neoprenowe i inne dziwolągi. Ten zestaw mam przetestowany i nie ma takiej opcji ,żeby ryba przesunęła kij chociaż o centymetr. Przód jest cały gumowany miękką gumą i nie ma fizycznej możliwości wypięcia wędki. Na fajkę neoprenową to można przy jednym kiju sobie pozwolić na dwa to tylko Reaper . Taki układ jest wygodny bo wszystko pod ręką i pod okiem a nawet jeśli nie patrzysz ,to najwyżej po jakimś czasie usłyszysz hamulec albo zobaczysz przegięty kij.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #18 dnia: 26.04.2021, 22:40 »
Ja mam coś takiego z Mistralla
https://mistrall.com.pl/podporka-vx,sp,51,4317
sprawdza się. Tych szerokich na dwa kije nie lubię stosować bo często się na podpórce okręca ,kolebie . Zresztą wolę podpórki z osobna po dwie na wędkę.I tak najczęściej łowię na jeden kij .

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #19 dnia: 26.04.2021, 22:44 »
Bo do szerokiej podpórki, trzeba dobrą wkręcaną sztycę a nie patyk ;) Przypatrz się na moim zdjęciu na czym ta podpórka siedzi. Mam taką plastikową z twojego linku też i niestety bałem się ją zakładać przy droższych kijach -to twardy plastik , niekoniecznie przyjazny dla sprzętu.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #20 dnia: 26.04.2021, 22:49 »
Mam wkręcane z elektrostatyka i zależy od gruntu , na żwirze ,kamieniach nie wkręcisz porządnie.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #21 dnia: 26.04.2021, 22:52 »
Ta moja jest z metalowym pokrętłem tak jak są zrobione bazy do parasoli , nie ma opcji żeby nie weszła , chyba że na kamień trafisz to trzeba w bok przesunąć.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #22 dnia: 26.04.2021, 23:08 »
Lukas na niektórych miejscówkach mam kamienie i żwir ,ty widzę masz lajtowo.

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #23 dnia: 26.04.2021, 23:12 »
Ta podpórka Jarka z Mistralla też bardzo dobra, jak ktoś woli mieć osobne dla każdej wędki. Ważne, że ma osłonę od góry przed wyskoczeniem wędki. Można stosować na dwóch sztycach albo na jednej z buzzbarem. Trochę podobna do Colmica ale wygląda solidniej.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #24 dnia: 26.04.2021, 23:18 »
Lukas na niektórych miejscówkach mam kamienie i żwir ,ty widzę masz lajtowo.

Mam glinę , to wyrobisko po cegielni, jak jest sucho to nic w ziemię nie wbijesz, a ta podpórka pójdzie. W twoim przypadku to bym tam postawił rod poda i nie kombinował z wbijaniem , nie masz lajtowo ;) u mnie za to jest jak na lodowisku jak deszcz popada i zaraz buty po 10kg ważą.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #25 dnia: 26.04.2021, 23:55 »
@gemaro - tu masz zestaw z Lorpio który jest kopią tego z Guru

https://ekspert-sklep.pl/pl/p/ZESTAW-PODPORKI-LORPIO-SUPER-GRIP-FEEDER-1x-PRZOD-2x-TYL/15698
Tu są same dolniki
https://allegro.pl/oferta/podporka-lorpio-super-grip-feeder-tylna-10591409498
Cena jest śmieszna, a ten rodzaj podpórki trzyma jak diabeł, wiem bo sam mam takie podróby chyba z Mistralla.

Ale nie zmieniając tematu, osobiście lubię wolny bieg i cały czas z niego korzystam, w sumie nie wyobrażam sobie życia bez niego. Zawsze zestawy mam na podpórkach więc kwestia wagi nie robi mi różnicy. Czy przerzucam co 5-15-30 minut nie wpływa na mój dyskomfort (bardziej doskwierają komary, deszcz, wiatr czy upał). To dla mnie zwyczajnie kwestia praktyczna, ide na stronę, coś zmieniam w ustawieniu stanowiska, grzebie w szpargałach czy dochodzę do wniosku że zwiążę sobie przypon (jak już totalnie nic nie bierze, a jednak liczę na cud) KLIK - po sprawie. Ba! jestem czasem tak leniwy, że kiedy za bardzo podciągnę zestaw to włączam małym palcem wolny bieg żeby go opuścić do ręki, bo waga podajnika 20 gramowego spokojnie wybiera mi żyłkę. Życie bez wolnego biegu było by dla mnie życiem na krawędzi, ciągłym strachu, może bym się wrzodów nabawił, a przecież na ryby jeżdżę nie po to ;)
Nosferatu z koncentratu

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #26 dnia: 27.04.2021, 06:21 »
Drogi do szczęścia są różne, ja osobiście wolę mieć luźny hamulec, i zamiast klasycznego klipa używam sposobu z gumką który prezentował Mostek.

Patent jest genialny, i gumka gwarantuje bezpieczeństwo bo strzeli w momencie odjazdu, zostawiając rybe "w trasie". Na tyły mam Guru, z przodu Haldorado Save Blue.

Podpórki stosuje z Prologic. Dodatkowo, za 5 zł kupiłem sobie w hipermarkecie budowlanym gumowy młotek. W razie wyschniętej ziemi czy gliny na brzegu, po prostu wbijam podporke młotkiem (gumowy nie uszkadza metalowych podpórek) a następnie przykręcam do gwintu Haldorado i Guru. Jedyny minus jest taki, że najczęściej po takim zabiegu na brzegu, wędkowanie trzeba rozpocząć od ok 25 metra bo ryba odsuwa się z powodu hałasu. Bez młotka wcześniej miałem ogromne problemy bo wsadzić nóżkę na te 5 cm w ziemię, dodatkowo zestaw się kołysał bo brakowało "uziemienia".
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline marox

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kolno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #27 dnia: 27.04.2021, 08:08 »
Wracając do WB. Ja po nocnej przygodzie z wciągniętą wędką zacząłem stosować kołowrotki z WB przynajmniej na nocki i to nawet na wodach PZW. I ktoś pewnie powie, że dopiero coś dużego wciągnie sprzęt, a dużych ryb na zbiornikach PZW jak wiemy jak na lekarstwo. Wracając do tematu WB. Następnego dnia, gdy zrobiło się ciepło wszedłem do wody z racji tego że było tam w miarę płytko. Pomacałem nogami po dnie i wyciągnąłem wędkę. Jakie wielkie było moje zdziwienie gdy na haczyku wisiał lin 38 cm, czyli nie aż taki potwór, a miał siłę żeby wciągnąć wędkę. Aktualnie kołowrotki z WB można dostać w małej wadze, sporej wielkości nawojowej szpuli i solidnej konstrukcji w cenie zupełnie przystępnej, nie odbiegającej większości opisywanych tu na forum kołowrotków.  A zupełnym wypasem to mieć sprzęt z WB, a do tego dobrze trzymające podpórki tak jak piszą koledzy powyżej. Czasami się zdarza, że człowiek zamyślony zapomni się, nie włączy WB, wtedy pomogą podpórki. Sprzętu nigdy za mało. :D :thumbup:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #28 dnia: 27.04.2021, 08:28 »
Wolny bieg to dobre rozwiązanie, i działa OK, może do wyczynu nie jest dobre. Ale ja jak najbardziej polecam. Mie ma żadnych różnic tutaj w sprawie zacięcia, za to łatwiej jest reagować, zwłaszcza jak się nie ma wędek przy ręku.

A co do zabierania wędek, to dobrym patentem jest cofanie wedki za siebie po zarzucie, co daje nam metr zapasu, do tego trzeba odpowiednio ustawić hamulec, aby ryba nie mogła swobodnie wybierać żyłki. Wtedy czując opór sama zmienia kierunek, inaczej jest jak obok są zawady lub jakieś grążele... A co do wciągania wędek, to rzeczywiście, mniejsze karpie czy takie liny potrafią to zrobić, dając dzikie odjazdy :)
Lucjan

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #29 dnia: 27.04.2021, 08:48 »
Bezpieczny klips z aliexpress i wolny bieg dobrze wyregulowany, można nawet drzemkę złapać co mi się czasem zdarza😀  mi na Wiśle wędka poleciała razem z podpórką hehe
Paweł