Autor Wątek: Ogrzewacz z doniczki  (Przeczytany 5752 razy)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Ogrzewacz z doniczki
« dnia: 04.05.2021, 14:30 »
Zainspirowany filmikiem, na którym zaprezentowano zrobiony z doniczek ogrzewacz na świeczki, postanowiłem wykonać własną wersję.
A że nie lubię półśrodków, to się nie będę jakimiś wypierdkami bawił. Zakupiłem podgrzewacze gastronomiczne:
https://www.hendi.pl/paliwo-do-podgrzewaczy-czas-spalania-ok-8-h-z-knotem-250-g-6-sztuk-kod-193808
Są też mniejsze pojemności do wyboru.
Płomień z tego idzie jak pieca i temperatura jest słuszna. Jest to czysty glikol dwuetylenu, więc spala się na H2O i C02.

Elementy składowe:


Na początek chciałem to po prostu postawić na podstawce od doniczki i przykryć doniczką. Ale raz, że jak zacząłem wiertłem do betonu wiercić w doniczce bez udaru, to zrobiło się fioletowe, a zagłębiło może z milimetr. Otwory miały być po to, by powietrze od dołu zaciągało dla lepszego spalania. Żeby się czasem czad nie zaczął wytwarzać. No to otworów nie dało się zrobić, ale uzmysłowiłem sobie rzecz ważniejszą. Jakbym tę puszkę zamkną w środku, to by się nieźle naprawdę nagrzała i całość mogłaby wybuchnąć...

Dlatego postanowiłem z desek zrobić odpowiednią podstawkę, która podniosła doniczkę na wysokość krawędzi puszki. Kilka desek, wykrojnica, cztery śrubki.


Można składać.


Eksperymentalne palenie dowiodło, że podstawka pod doniczkę jest zbędna, bo na dole już nic się nie nagrzewa i można całość postawić normalnie na stoliku.


A na koniec zupełnym przypadkiem się okazało, że drewniana podstawka się składa do transportu :D


I gotowe. Grzeje bardzo fajnie. Zrobiłem sobie takie dwa i spałem w Chub Visor Bivvy bez żadnych narzut zimowych przy około 4*.

Tylko jedno należy dodać. I tak kupiłem czujnik czadu i wrzuciłem go pod łóżko. Tutaj żartów nie ma i lepiej zawsze być chronionym.

Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #1 dnia: 04.05.2021, 14:36 »
A żeś wykombinował :thumbup: Mocno gorąca ta doniczka się robi ?


Pozdrawiam Łukasz

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #2 dnia: 04.05.2021, 14:43 »
No... po chwili już parzy. Potem nie sprawdzałem :P

Tylko teraz tak patrzę... Glikol dwuetylenu. Piszą, że spala się całkowicie bez trujących gazów, ale mi tu google poprawia na glikol dietylenowy, a on już wytwarza przy spalaniu toksyczne gazy.

Jest na sali jakiś chemik i wyjaśni gdzie tu jest błąd? Na pewno środek ten spala się nietoksycznie, bo jest do stosowania w gastronomii w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wyjazdem jak sprawdzałem, to właśnie jakoś dogrzebałem się, że spala się na wodę i dwutlenek węgla. A teraz nie mogę tego znaleźć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #3 dnia: 04.05.2021, 14:48 »
To jest dopuszczone do obrotu i często widzę jako podgrzewacze przy szwedzkich stołach, także spokojnie. Przydałaby się do tego jakaś osłona z siatki ,bo te kampingowe rzeczy to przeważnie ortalion, a w nocy to nigdy nie wiadomo, ale patent dobry. Ja się kiedyś awaryjnie dogrzewałem lampą gazową nakręcaną na butlę taką jeszcze z czasów PRL, dało się przy -5 spać w namiocie z tropikiem , również z tej epoki. Kiedyś to robili fajne rzeczy.



Pozdrawiam Łukasz

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #4 dnia: 04.05.2021, 14:53 »
McGiver 8)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #5 dnia: 04.05.2021, 15:06 »
No... po chwili już parzy. Potem nie sprawdzałem :P

Tylko teraz tak patrzę... Glikol dwuetylenu. Piszą, że spala się całkowicie bez trujących gazów, ale mi tu google poprawia na glikol dietylenowy, a on już wytwarza przy spalaniu toksyczne gazy.

Jest na sali jakiś chemik i wyjaśni gdzie tu jest błąd? Na pewno środek ten spala się nietoksycznie, bo jest do stosowania w gastronomii w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wyjazdem jak sprawdzałem, to właśnie jakoś dogrzebałem się, że spala się na wodę i dwutlenek węgla. A teraz nie mogę tego znaleźć.

Glikol dietylenowy – organiczny związek chemiczny z grupy dioli. Jest drugim w szeregu homologicznym glikoli polietylenowych.

Związek ten jest stosowany do produkcji płynów zapobiegających zamarzaniu. Jest szkodliwy, może powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, płuc, oczu i skóry. Ma również działanie narkotyczne.

Dla bezpieczeństwa lepiej użyć innego źródła ciepła.

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 783
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #6 dnia: 04.05.2021, 15:08 »
Ja zauważyłem, że Michał w ogóle nie idzie na pół środki :) Głowa pełna pomysłów i co najważniejsze skutecznych :thumbup:

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #7 dnia: 04.05.2021, 15:09 »
Ma również działanie narkotyczne.[/color]

A to dlatego Michał w takim dobrym nastroju wrócił z ostatniej wycieczki ;)


Pozdrawiam Łukasz

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #8 dnia: 04.05.2021, 15:16 »
No... po chwili już parzy. Potem nie sprawdzałem :P

Tylko teraz tak patrzę... Glikol dwuetylenu. Piszą, że spala się całkowicie bez trujących gazów, ale mi tu google poprawia na glikol dietylenowy, a on już wytwarza przy spalaniu toksyczne gazy.

Jest na sali jakiś chemik i wyjaśni gdzie tu jest błąd? Na pewno środek ten spala się nietoksycznie, bo jest do stosowania w gastronomii w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wyjazdem jak sprawdzałem, to właśnie jakoś dogrzebałem się, że spala się na wodę i dwutlenek węgla. A teraz nie mogę tego znaleźć.

Glikol dietylenowy – organiczny związek chemiczny z grupy dioli. Jest drugim w szeregu homologicznym glikoli polietylenowych.

Związek ten jest stosowany do produkcji płynów zapobiegających zamarzaniu. Jest szkodliwy, może powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, płuc, oczu i skóry. Ma również działanie narkotyczne.

Dla bezpieczeństwa lepiej użyć innego źródła ciepła.
Ale to właśnie nie jest ten związek.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #9 dnia: 04.05.2021, 15:18 »
Glikol dwuetylenowy i dietylenowy to jest to samo. Di czyli dwu

Przedrostki zwielokrotniające
Podkomisja Nomenklatury Nieorganicznej PTChem zaleca stosowanie międzynarodowych przedrostków zwielokrotniających (greckich lub łacińskich)[2]. Według niektórych autorów, ze względu na ugruntowane nazwy tradycyjne, dopuszcza się stosowanie przedrostków polskich[22][23].

Wybrane przedrostki zwielokrotniające[22][24]:

1 – mono
2 – di (dwu)/bis[ii]
3 – tri (trój)/tris[ii]
4 – tetra (cztero)/tetrakis[ii]
5 – penta (pięcio)/pentakis[ii]
6 – heksa (sześcio)/…[ii]
7 – hepta (siedmio)
8 – okta (ośmio)
9 – nona (dziewięcio)
10 – deka (dziesięcio)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #10 dnia: 04.05.2021, 15:21 »
Glikol dietylenowy – organiczny związek chemiczny z grupy dioli. Jest drugim w szeregu homologicznym glikoli polietylenowych.

Związek ten jest stosowany do produkcji płynów zapobiegających zamarzaniu. Jest szkodliwy, może powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, płuc, oczu i skóry. Ma również działanie narkotyczne.

Dla bezpieczeństwa lepiej użyć innego źródła ciepła.

No dobra, ale jest szkodliwy przy jakim sposobie użycia? Przy spożyciu na pewno. Podobnie jak alkohol etylowy, który również bywa używany jako paliwo. Propan też jest szkodliwy... przy wdychaniu.
Marcin

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #11 dnia: 04.05.2021, 15:24 »
Wydaje mi się że chodzi o spożycie ....Michał przyznaj się bez bicia... paliłeś tylko nie piłeś :P


Pozdrawiam Łukasz

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #12 dnia: 04.05.2021, 15:26 »
https://www.hendi.pl/paliwo-do-podgrzewaczy-czas-spalania-ok-8-h-z-knotem-250-g-6-sztuk-kod-193808

Tutaj na stronie jest załącznik z charakterystyką do pobrania.

W całej piszą właśnie o toksyczności po spożyciu. Co do spalania jest tylko napisane, żeby uważać, bo mogą się wytworzyć tlenki węgla, czyli właśnie czad, gdy jest za mało tlenu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #13 dnia: 04.05.2021, 15:31 »
https://www.hendi.pl/paliwo-do-podgrzewaczy-czas-spalania-ok-8-h-z-knotem-250-g-6-sztuk-kod-193808

Tutaj na stronie jest załącznik z charakterystyką do pobrania.

W całej piszą właśnie o toksyczności po spożyciu. Co do spalania jest tylko napisane, żeby uważać, bo mogą się wytworzyć tlenki węgla, czyli właśnie czad, gdy jest za mało tlenu.

Pomysł jest super. Może wystarczy zamontować w namiocie czujnik czadu. Są po 20 zł ,  lepiej niech Cie odudzi taki czujnik, niż nie obudzić się wcale.

Z niczego zrobić coś, naprawdę podziwiam.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ogrzewacz z doniczki
« Odpowiedź #14 dnia: 04.05.2021, 15:36 »
To ja wrzuciłem sobie pod łóżko taki za 140.

Ale warto jednak ustalić ponad wszelką wątpliwość, co tam się przy spalaniu wytwarza. Na stronie głównej piszą, że nie emituje toksyn ani zapachów. Spałem z dwoma palącymi się całą noc, obudziłem się normalnie, bez bólu głowy czy czegoś takiego. Nic nie śmierdziało.

Ale czujnik czadu wykrywa tylko czad i drobnych stężeń sarinu, gazu musztardowego czy innego kryptonitu nie wykryje...

Krwawy Michał

Purple Life Matters