Autor Wątek: Inwazja ślimaków  (Przeczytany 1411 razy)

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Inwazja ślimaków
« dnia: 03.07.2021, 17:14 »
W tym roku wędkuję nad nowym zbiornikiem, wyniki fajne, woda zadbana, ale jest jeden poważny problem, a mianowicie ślimaki. Do wieczora jest spokój, ale potem wyłażą setkami i pchają się dosłownie wszędzie: do zanęty, do torby, do podbieraka, nawet na mnie zdarza im się zaszarżować >:O jak się przed nimi bronić ? Co zrobić by trzymały się zdała ode mnie i mojego sprzętu ?
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #1 dnia: 03.07.2021, 17:24 »
Domowy sposób na ślimaki to sól kuchenna. Nie przejdą przez taką przeszkodę. Zabezpieczenie stanowiska nad wodą może być trudne chyba że masz beton/drewno na stanowisku.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 421
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #2 dnia: 03.07.2021, 17:43 »
Załóż ogródek, to pogadamy...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 994
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #3 dnia: 03.07.2021, 17:56 »
Chyba nie ma rady chyba. Teściowa ma ogrodnictwo, tego syfa bez skorupy próbowali na każdy sposób wytępić.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #4 dnia: 03.07.2021, 17:59 »
Domowy sposób na ślimaki to sól kuchenna. Nie przejdą przez taką przeszkodę. Zabezpieczenie stanowiska nad wodą może być trudne chyba że masz beton/drewno na stanowisku.

Myślałem właśnie o okręgu z soli, coś jak przy wywoływaniu duchów, tylko ile by tego musiało być gdybym chciał zrobić krąg o średnicy ok 2m aby zmieścić wszystkie graty :D mimo wszystko jeśli nie będzie lepszych propozycji to wypróbuję
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #5 dnia: 03.07.2021, 18:51 »
Cytat z Muratora ;D
Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, zwabione – po prostu wpadają do tych pułapek.

https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/slimaki-w-ogrodzie-domowe-sposoby-na-slimaki-w-ogrodzie-aa-1PDf-55WJ-wG9F.html

Podają też inne sposoby które mogą być skuteczne podczas wyjazdu na ryby.

Załóż ogródek, to pogadamy...

Nie ma na to żadnej chemii? Wychowałem się na wsi ale nie kojarzę problemów ze ślimakami. Stonka ziemniaczana to inna historia :)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 421
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #6 dnia: 03.07.2021, 18:53 »
Czasy, w których się wychowaliśmy, to były... inne czasy. :(

Jest plaga tych gołych. Jakiś obcy gatunek inwazyjny czy coś takiego. Nawet mi się nie chce o tym czytać.

Jest chemia, owszem. Tylko taki ślimak jest trujący dla jeży i ptaków potem. Nie dla mnie takie zabawy. Pułapki z piwem, inspekty otoczone moskitierią. Zbieranie codziennie po kilkaset sztuk. Jakoś człowiek sobie radzi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #7 dnia: 03.07.2021, 18:55 »
Ślimaki to taki problem? W czym one tak naprawdę przeszkadzają? Nie gryzą nie przenoszą chorób itp...

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #8 dnia: 03.07.2021, 18:59 »
Jeżeli trują jeże i ptaki to odpada taki pomysł. Zapytam rodziców czy zaobserwowali coś takiego.

Z tego co wiem stonka prawie wyginęła w ich okolicy. Jest mało upraw ziemniaków i nie mają co żreć. Pamiętam czasy kiedy trzeba było opryskiwać kilka razy a na koniec i tak zostawały tylko łodygi.

Ślimaki to taki problem? W czym one tak naprawdę przeszkadzają? Nie gryzą nie przenoszą chorób itp...

Chociażby w tym że zostawiają wszędzie śluz i potem są widoczne połyskujące paski. Jak będzie okazja to zrobię zdjęcie i wrzucę.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 866
  • Reputacja: 392
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #9 dnia: 03.07.2021, 19:21 »
Wiem o co chodzi nie jedną nockę w życiu zrobiłem...ale nadal twierdzę, że w porównaniu do kleszczy czy mrówek to "pikuś" i ja bym sobie głowy nimi nie zawracał 🙄.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #10 dnia: 03.07.2021, 19:29 »
A mi przeszkadza gdy sięgam do zanęty a tam 15 gamoni. Dotknąć je też zadba przyjemność. Wypróbuję też patent z piwem. Może będą chodzić na browara a nie moją zanętę :D
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #11 dnia: 03.07.2021, 20:55 »
Próbowałem domowych sposobów w ogrodzie. Na nic, puszki z piwem, popiół, jako bariera dobrze działa ale draństwa wyłażą nocą z ziemi i rano już niczego nie ma. W zeszłym roku niczego nie mogłem wyhodować. Pietruszki, koperku a bazylii to już od kilku lat nie miałem. Nawet jak całej nie zżarły, to ucinały łodygę przy samym korzeniu. I przyrzekłem sobie, że w następnym roku pójdę w ostrą chemię. I w tym roku dotrzymałem. I wreszcie mam pietruszkę, bazylię, koperek i mnóstwo trupów do zbierania każdego dnia, zwłaszcza po deszczu. Niestety za płotem mam niezamieszkaną i zapuszczoną działkę, więc mają skąd przychodzić.
Pozdrawiam,
Tomek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 421
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #12 dnia: 03.07.2021, 21:29 »
Tomba, na dobry początek odgrodź się od tej dżungli gęstą siatką. Przynajmniej metr wysokości, a na dole szczelnie żeby dotykała do podmurówki. Powstrzymasz z 90%, a to już coś. Jeśli poszedłeś w chemię, to masz wtedy walkę na luzie wygraną. Trupów pozostanie do sprzątnięcia z 10%.
Ja też kładę przy tych delikatniejszych uprawach skórki od melonów lub arbuzów. To jest ich mega przysmak i do tego lezą. Potem tylko zebrać sqrwysyny.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #13 dnia: 03.07.2021, 22:20 »
Tej mojej wrażliwej części ogródka to jest 2,5 m na 5 m, pomidorom nie szkodzą. Sypię na najwyżej połowie z tego, bo reszta to chrzan i zioła wieloletnie typu  rozmaryn, melisa, cząber, którym ślimaki wielkich szkód nie zrobią. Ostatnio ich jakby mniej, chyba te małe gnojki wychodzące z jajeczek wyzdychały.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline takmin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pn-Wsch
Odp: Inwazja ślimaków
« Odpowiedź #14 dnia: 03.07.2021, 22:42 »
Nie wiem czy skuteczne ale w rodzinie wspominał ktoś o pokruszonych skorupkach po jajkach.