Autor Wątek: Kleszcze  (Przeczytany 24491 razy)

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #120 dnia: 09.04.2021, 19:12 »
Właśnie najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że żadne badania nie są wiarygodne, ich skuteczność sięga max 70%, a to zbyt mało, aby brać je za pewnik.

Lekarze- jak w każdym zawodzie trafiają się półgłówki (branży lekarskiej też się to tyczy), dlatego w takich sprawach, gdzie jest możliwość warto doszkolić się dla samego siebie. Ja się doszkoliłem na swoje potrzeby, zaś wynik tego "samodokształcania" się to konieczność zastosowania kuracji antybiotykowej

...oczywiście, że jest to trochę nad wyrost, biorąc pod uwagę, że boleriozą zakażonych jest do około 30% kleszczy. Ale osobiście wolę mieć 100% pewności, że boleriozy nie złapię, kosztem nawet tego, że wezmę antybiotyk (bo to też dla zdrowia obojętne nie jest). Po drugiej stronie masz tylko 70% szans, że nic Ci nie będzie gdy nie masz objawów. Dla mnie to za mało. Wspomnę może tylko o tym, że antybiotyki brałem w życiu kilka razy (dwa razy  na kleszcza i może jeszcze miałem ze dwie kuracje), także unikam ich jak ognia. Nigdy na żadne przeziębienie antybiotyków nie używam, z prostej przyczyny, praktycznie każde to sprawa wirusów, nie bakterii (temu tak rzadko choruję zapewne).


Offline MadaBrasem

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #121 dnia: 10.04.2021, 17:39 »
Mam berneńczyka jeszcze roku nie ma, kochane bydle ogromnie. Nie ma szans w tym gąszczu kłaczków cokolwiek znaleźć.
Kolega mnie zaciekawił tym Tickless'em. Ja do tej pory tabletki. Obroża taka odstrasza?

Nie tyle odstrasza, co powoduje "totalne zidiocenie" kleszcza - nie jest w stanie nas/psa namierzyć i zaatakować. Ja uważam, że działa, od momentu stosowania Tickless'a kleszczy nie było. Muszę jednak dodać, że nie jest to rozwiązanie perfekcyjne. W zeszłym roku "permanentna" obroża z przyczepionym Tickless'em uchroniła psiaka przed wszystkimi kleszczami, jednak spowodowała wylinienie sierści pod obrożą :-\ w tym roku obrożę będę zakładał jedynie na spacery, natomiast na własnym podwórku będzie zdejmowana, dlatego mimo Tickless'a tabletki zostają i jedną już podałem.
Paweł

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #122 dnia: 01.08.2021, 18:23 »
Czy stosowanie permetryny nie wpływa negatywnie na materiały z których wykonane są kombinezony wędkarskie? Macie jakieś swoje doświadczenia?

Bohdan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #123 dnia: 01.08.2021, 18:30 »
Nie wpływa. W tamtym roku spodnie "wędkarskie" traktowałem kilka razy permetryną. Gacie do tej pory się nie rozpadły, oddziaływania negatywnego nie stwierdzono.
Marcin

Offline bohdan321

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 13
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #124 dnia: 01.08.2021, 18:57 »
To bardzo dobra wiadomość :D :beer: Muszę zadziałać, bo moja psychika jest na wykończeniu :P przez te pajęczaki

Bohdan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #125 dnia: 01.08.2021, 21:23 »
Ja pryskam sobie skarpetki wokół kostek i już mam po problemie z pogryzionymi na rybach nogami ponizej spodni.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #126 dnia: 20.08.2021, 12:59 »
W tym roku wczepiło mi się już 6 skurwlów (w tym 2 urwane >:O), więc kupiłem takie ustrojstwo, ponoć bardzo skuteczne. Oby się nie przydało.

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #127 dnia: 20.08.2021, 13:05 »
Posiadam i robi robotę zawłaszcza przy małych skurwolach. Wystarczy wykręcić kleszcza w odwrotną stronę niż wskazówki zegara.
- Arek -

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #128 dnia: 20.08.2021, 16:08 »
Kleszcz to nie jest śrubka, żeby go wykręcać :D
Nie wiem, skąd się wziął ten pomysł. On nie ma gwintu, nie wkręca się. Jeśli przy wyrywaniu źle go złapiemy, to rozrywamy mu głowę i zostają w skórze te szczypczyki wraz z aparatem gębowym.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 336
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #130 dnia: 20.08.2021, 18:49 »
I wszystko jasne. Do mnie rzeczowe, inteligentne argumenty zawsze trafiają. Rozumiem już, po co ten obrót. :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #131 dnia: 22.10.2021, 07:48 »
Może kogoś zainteresuje, bo boreliozy u wędkarzy pewnie sporo.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-22/nowy-antybiotyk-daje-nadzieje-na-wyeliminowanie-boreliozy/

Tutaj link do czasopisma "Cell" (niestety artykuł płatny, ale może ktoś ma dostęp):
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)01058-8
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #132 dnia: 22.10.2021, 18:29 »
Póki co, to melodia przyszłości.
Znam dwie osoby, które wyleczyły(nie zaleczyły) się z boreliozy, chociaż podobno to niemożliwe. :)
Adam