Autor Wątek: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)  (Przeczytany 12965 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #15 dnia: 31.07.2021, 19:09 »

Niestety ale kiedyś wszyscy zabierali ryby, wszyscy je jedli, dziś nie ma wędkarzy nad wodą a tej ryby nie ma. Wniosek? Błędne zarybianie i nieodpowiedzialna gospodarka powoduje że ryby nie ma a nie fakt, zabrania ryby znad wody.

Dziwnie te wnioski konstruujesz, naprawdę jestem pod wrażeniem. Ryby nie ma, bo je zeżarli, i to jest właśnie ta nieodpowiedzialna gospodarka, która nie polega na tarle przeżyciowym i ochronie stad tarłowych, ale na wielkich odłowach i wielkich zarybieniach. Za chwile się okaże, że ryb nie ma, bo padły przez robienie zdjęć :D :D :D

Mam identyczny wniosek po tegorocznych "sukcesach" na Wiśle, dzięki zuchwałej, polityce warszawki i jej genialnych włodarzy dalej woda płyną ścieki... Jak ktos nie wierzy to zapraszam na nocne połowy. Ryba jest ale nie bierze bo woda jest zanieczyszczona.
Sam ryb raczej nie zabieram chociaż raz na jakiś czas mam ochotę na rybie mięso.

Znowu pudło mości Bombay. Akurat płynące ścieki powodowały, ze ryb w Wiśle było masa, zwłaszcza na wysokości kolektorów. Więc jak ktoś uważa, że ścieki odpowiadają za mniejszą ilość ryb, to mnie śmiech ogarnia. I zapewniam, że na brudnej wodzie ryba bierze lepiej, na czystej zaś jest bardzo podejrzliwa. Więc nie ma sensu tu odwracać uwagi od prawdziwego powodu dla którego nie ma ryb. Albo odławia je rybak albo wędkarz, mając w nosie konsekwencje.

Na takiej Odrze ryby było dużo (mowa o Opolu), bo były cuchnące, i zjedzenie wątróbek takich płoci mogło się skończyć śmiercią. Dlatego mało kto te ryby zabierał. Im wody czystsze i im mniej ryb w innych zbiornikach (stojących), tym częściej właśnie się zabiera z rzek. Dlatego ryb tak ubyło od 2000 roku, bo zabierano na potęgę przy kurczących się stadach tarłowych. Na Dzierżnie Dużym jakby dać  możliwość zabierania ryb, to w 2-3 lata byłaby to podobna woda do pobliskich Pławniowic, gdzie o rybę ciężko.

Aby ryby były, trzeba więc rozumieć, że nie można brać bez umiaru. A tego fani mięsa za cholerę zrozumieć nie chcą :)
Lucjan

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #16 dnia: 31.07.2021, 19:22 »
Najgorsze, że masa ludzi tego nie rozumie. Na grupie FB gdzie udostępniono ten link przewija się masa mięsiarzy, którzy taki proceder pochwalają. Cytuje odpowiedz jednego gagatka w moją stroną, gdzie skrytykowałem to zachowanie. "Złowił to zabrał i chuj Ci do tego". I jak tutaj dyskutować z taką niżówką intelektualną? Nienażarte bydlaki kierowani prymitywnym instynktem a szerszego wglądu na sytuacje zero.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 370
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #17 dnia: 31.07.2021, 20:24 »
Wisłą już od dawna ścieki "czajkowskie" nie płyną. A w tym roku ryby nie biorą i powyżej Warszawy, na miejskim odcinku i poniżej. Sensowne łowienie skończyło się w maju, może w sierpniu coś się ruszy.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #18 dnia: 31.07.2021, 20:55 »
Pewnie zaraz oberwę…….
Nie zabieram ryb i zachęcam do takiego postępowania, ale w tym konkretnym wypadku pozwolę sobie na dwa spostrzeżenia:
1. Ryba która dała aktualny rekord Polski suma złowiona w Rybniku  została ostrożnie wypuszczona (widziałem filmik), ale po kilku dniach znaleziono padłego suma tej samej wielkości, najprawdopodobniej tego wypuszczonego. Mimo troski łowcy nie przeżył.
2. Sumy mają naprawdę apetyt adekwatny do swoich rozmiarów. Ich nadmiar w rzekach lub pojawienie się w niewielkich zbiornikach ( bezmyślne zarybienia) gdzie nigdy naturalnie nie występowały prowadzi, moim zdaniem, do spadku ilości ryb innych gatunków.  Z wprowadzeniem górnego wymiaru dla tego gatunku byłbym więc ostrożny…..

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #19 dnia: 31.07.2021, 20:57 »
Jakoś zdjęcia tego martwego suma nikt nie wrzucił 🙄 tak więc radzę nie powielać tych według mnie bzdur.

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Reputacja: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #20 dnia: 31.07.2021, 21:53 »
Jakoś zdjęcia tego martwego suma nikt nie wrzucił 🙄 tak więc radzę nie powielać tych według mnie bzdur.
Jak odpalisz link z pierwszej strony to przecież wisi na wadze podczepiony o belkę dachową. A później sesja w ogródku.
Powinni wypuścić tą rybę żeby kolejna osoba mogła się cieszyć jej złowieniem w przyszłości. A tak przeżrą to mięcho, rozdadzą rodzinie i tyle. Walorów smakowych zero ale 100 kilo mięcha za darmo. Łooo panie tylko brać, jak ślepej kurze ziarno. Taka mentalność, szybko to się nie zmieni.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #21 dnia: 31.07.2021, 21:58 »
Chodzi mi o suma z Rybnika który został wypuszczony i niektórzy twierdzą, że zdechł.

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Reputacja: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #22 dnia: 31.07.2021, 21:59 »
Chodzi mi o suma z Rybnika który został wypuszczony i niektórzy twierdzą, że zdechł.
A to przepraszam mój błąd.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #23 dnia: 31.07.2021, 22:57 »
Chata widać, że warta grubo ponad 600-700k pln, a gość zabrał głupią rybę...
Ciekawy jestem jak to skomentuje lokalne koło, PZW... bo tutaj jest potrzebne działanie.
U mnie pomiędzy wędkarzami na wiśle jest umowa, że sumy większe jak 150 cm muszą być wypuszczone, w przeciwnym wypadku wędkarz nie ma co wracać na łowisko.

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #24 dnia: 31.07.2021, 23:03 »
Gdyby ten sum był złowiony w Drogomyslu musiał by pływać na wstecznym i szorować brzuchem po dnie ... :facepalm: :facepalm: Wisła tam jest nie za szeroka i płytka kto ze Śląska ten wie jak choć trochę się interesuje. Po rozmowie z paroma znajomymi został złowiony w J.Goczałkowickim i nie na wędkę a na sieci, Ci Panowie z artykułu chcieli tylko zabłysnąć a trochę im to nie wyszło :'( :'( :'(
Pozdrawiam Piotr

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #25 dnia: 31.07.2021, 23:04 »
Chata widać, że warta grubo ponad 600-700k pln, a gość zabrał głupią rybę...
Ciekawy jestem jak to skomentuje lokalne koło, PZW... bo tutaj jest potrzebne działanie.
U mnie pomiędzy wędkarzami na wiśle jest umowa, że sumy większe jak 150 cm muszą być wypuszczone, w przeciwnym wypadku wędkarz nie ma co wracać na łowisko.

Koło nic nie zrobi. Powiedzą, że miał wymiar to zabrali. Po cichu mam nadzieje, że jednak ktoś się tym zainteresuję i padną jakieś działania. Chociaż mordy tych morderców są widoczne więc miejmy nadzieje, że zobaczy je jak największa liczba wędkarzy i nie będą mieli łatwego życia nad wodą.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #26 dnia: 31.07.2021, 23:05 »
w Świadku Sumierzy już huczy i buczy dlatego mój wcześniejszy wpis
Pozdrawiam Piotr

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #27 dnia: 31.07.2021, 23:25 »
Przeczytałem troszkę wpisów i bardzo mi się to podoba, że 90% ludzi potępia takie zachowania.
Jednak prawda z tym, że największym drapieżnikiem naszych wód jest CZŁOWIEK sprawdza się w 100%.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #28 dnia: 01.08.2021, 07:28 »
He... na fejsie jest narodowa chłosta.
Dla mnie to wszystko dziwne wisła do goczał to raczej nie rzeka pod taką rybe.... ale może.
Z biedy tej ryby nie zabili bo ze zdjęć kasy tam dość. Dla fejmu .... w ogródek trawka...
Brak ckliwości wędkarskiej otoczki kiji etc.
Kawał padliny leży goście mordki pokazali a naród pompuje.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Nowy rekord Polski suma (Gdyby żył...)
« Odpowiedź #29 dnia: 01.08.2021, 09:06 »
Sumy mają naprawdę apetyt adekwatny do swoich rozmiarów. Ich nadmiar w rzekach lub pojawienie się w niewielkich zbiornikach ( bezmyślne zarybienia) gdzie nigdy naturalnie nie występowały prowadzi, moim zdaniem, do spadku ilości ryb innych gatunków.  Z wprowadzeniem górnego wymiaru dla tego gatunku byłbym więc ostrożny…..

Masz rację, jednak tutaj nie o to chodziło. Po prostu nie powinno się pochwalać tego typu zdjęć, to znaczy mody na zabijanie i robienie zdjęć na tle domu czy kuchennych kafli. Można było zrobić zdjęcie nad wodą i nie mówić co dalej. Aby regulować liczbę suma, musimy wpierw załatwić sprawę odpowiednich badań, operatów i zarybień sumem, punktów za niego przyznawanych, do tego musi mieć to związek z ilością szczupaka. Wędkarze lepiej aby nie robili niczego na własną rękę :)
Lucjan