Autor Wątek: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę  (Przeczytany 4891 razy)

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #15 dnia: 04.09.2021, 18:16 »
Z tego co wiem to kola lowieckie maja ubezpieczenie od takich zdarzen , przynajmniej kiedys tak bylo.


Pozdrawiam Łukasz

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #16 dnia: 04.09.2021, 18:42 »
Kolega miał niedawno zdarzenie z sarną, udało mu się ją ominąć ale wskutek manewru wypadł z drogi, dachował i auto do kasacji. Przyjechała policja, przebadali go alkomatem, spisali protokół, potwierdzili, że na drodze nie ma znaku z jelonkiem i że to nie pierwszy raz sarna wypada na drogę. Poradzili, żeby napisać o odszkodowanie do Zarządu Dróg. Napisał i dostał jakieś odszkodowanie, nie wiem dokładnie ile, nie pokryło wartości samochodu ale coś tam dostał. Jakby był znak z jelonkiem, to nic byś nie dostał i jeszcze byś musiał zapłacić karę.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #17 dnia: 04.09.2021, 18:53 »
Z tego co wiem to kola lowieckie maja ubezpieczenie od takich zdarzen , przynajmniej kiedys tak bylo.
zdarzenie miało miejsce prawie w centrum miasta, więc koło łowieckie nie ma nic do tego. Zarząd Dróg , no i zobaczymy jak się sprawa skończy, niestety się obawiam że w odpowiedzi dostane "... cmoknij nas w dupę..." i zostanie sprawa w sądzie.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #18 dnia: 04.09.2021, 20:55 »


Pozdrawiam Łukasz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #19 dnia: 04.09.2021, 21:04 »
Trafiłem na dzika który pobiegł sobie dalej a auto rozbite,nic nie wskórałem i sam musiałem pokryć szkody,skontaktowałem się z adwokatem lecz od razu mi zasugerował że sprawa ciężka,kupę czasu zajmie i wynik nie pewny więc zrezygnowałem

Mądry adwokat. Nie chciał od Ciebie wyciągnąć kasy. Tym się często właśnie różnią od "doradców prawnych", o których mowa niżej ;)


Oczywiście ze masz szanse, sam fakt ze nie było znaku. To już nie te czasu ze jesteś przegrany. Doradca prawny z zapoznaniem się Twojej sytuacji max skasuje Cię w kwocie plus minus 200zl wiec warto.


Co z tego, że nie było znaku. Najpierw sprawdź kiedy trzeba stawiać znak A18b ? Służy on do oznaczania miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę (w tym konkretnym miejscu) lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju. Jak udowodnisz, że to miejsce było takim miejscem, a to Ty przed sądem musisz to udowodnić jako powód ? Jednak to jest mało istotne. Naprawdę.

Jak udowodnisz inną okoliczność czyli to, że jakby był tam postawiony znak, to nie wjechałbyś w sarnę, która wbiegła Ci na maskę samochodu? Nawet jak będziesz jechał 20 km/h to i tak w sarnę przywalisz. Każdy biegły do spraw ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków to powie, a taki na tego typu sprawie zawsze będzie wydawał opinie. Kolizje z sarnami mają miejsce, bo sarny nagle wybiegają na jezdnie. Gdyby to nie było nagłe zdarzenie, nie byłoby kolizji. Nie ma związku przyczynowego pomiędzy brakiem umieszczenia znaku drogowego, a kolizją skoro jest to zdarzenie nagłe i losowe.

Odpowiedzialność za szkody komunikacyjne (w przypadku zwierząt żyjących w stanie wolnym), opiera się na zasadach odpowiedzialności ogólnej - deliktowej. Są takie przesłanki jak: Szkoda. Szkoda musi być wyrządzona przez zarządce saren działającego w ramach swych uprawnień  (organ osoby prawnej). Musi być jego wina (np. zaniechanie). A między czynnościami organu (zaniechaniem) i szkodą musi być normalny związek przyczynowy. I teraz jak wykazać istnienie wszystkich tych przesłanek ? Nie da się w praktyce w przypadku kolizji z sarną.

A to poszkodowany musi wykazać istnienie tych przesłanek związanych z cudzą odpowiedzialnością za zdarzenie. Nawet więc jakby w tym miejscu było wiele kolizji z sarnami, to i tak nie udowodnisz winy nadleśnictwa, koła łowieckiego, powiatu, gminy, GDDKiA, cz też kogokolwiek tam jeszcze kto odpowiada za sarny na danym terenie w przypadku kolizji, że z ich winy sarna walnęła w nasze auto. Po drugie nie udowodnisz też istnienia normalnego związku przyczynowego, pomiędzy tym że ktoś nie postawił tam znaku, a tym że przez ten czyjś błąd walnąłeś w sarnę, bo co jakby stał tam znak, to byś w nią nie walnął lub też sarna stosowałaby się do znaku ?     

Nawet jakby istniało zaniechanie w postawieniu znaku, to nigdy nie wykażesz pozostałych przesłanek odpowiedzialności cywilnej, a szczególnie istnienia normalnego związku przyczynowego pomiędzy kolizją, a brakiem znaku. Sprawa do przegrania w sądzie najpóźniej w II instancji.

Wiem, irytujący jest fakt, że trzeba ponieść koszt naprawy samochodu. W praktyce tylko rolnicy są w stanie uzyskać odszkodowanie jeżeli chodzi o zwierzęta dziko żyjące, bo państwo poszło im na rękę i skonstruowało pod nich przepisy ;) Reszta musi obejść się smakiem. Dużo łatwiej (choć i tak niesamowicie trudno) jest dochodzić odszkodowania za drzewo, które spada Ci na maskę ;)   

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #20 dnia: 04.09.2021, 21:08 »
Nic nie wywalczy od zarzadcy drogi , tylko i wylacznie od kola lowieckiego ktore odpowiada za zwierzeta na swoim terenie.


Pozdrawiam Łukasz

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #21 dnia: 04.09.2021, 21:14 »
Od koła łowieckiego to możesz co najwyżej dostac śrutem w ....... Selektor napisał pieknie o znaku drogowym ale zobaczcie zdjęcie , przeciez te krzaki praktycznie wchodzą w pas jezdni ,czyli zaniedbanie zarządcy i tu był upatrywał przesłanki do wygrania rozprawy.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #22 dnia: 04.09.2021, 21:18 »
Sprawa do przegrania nawet jakby tam był las lub Puszcza Białowieska. Co do koła to najpierw trzeba doczytać za jakie szkody koło łowieckie ponosi odpowiedzialność. Podpowiem. Za szkody łowieckie.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #24 dnia: 04.09.2021, 23:35 »
Wiecie swoje a ja wiem od kogo pieniądze dostałem i za co.


Pozdrawiam Łukasz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #25 dnia: 05.09.2021, 12:19 »
Miałeś polisę AC, która ma wariant zapewniający ochronę nawet przy kolizji ze zwierzakiem ? Ewentualnie do zderzenia doszło w trakcie trwającego polowania i to udowodniłeś ? Tylko bowiem wówczas koło łowieckie ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność. I tak jest w Polsce od lat. Nie ma innej możliwości.

https://lexlege.pl/prawo-lowieckie/art-46/

Od lat 70-tych (czyli jeszcze w czasach PRL) państwo ogranicza swoją odpowiedzialność za szkody kolizyjne ze zwierzętami dziko żyjącymi. Orzeczenia zasądzające w Polsce odszkodowanie mogę policzyć na palcach jednej ręki. I tak większość z nich jest później zmieniania przez sądy odwoławcze, bo sędziowie sądów rejonowych błędnie przyjęli istnienie adekwatnego związku przyczynowego. W 2008 Sąd Apelacyjny w Lublinie (czyli sąd wyższej instancji, aniżeli sąd rejonowy) "popełnił" takie orzeczenie, na które wszyscy chcą się powołać, a które wykazywało istnienie związku przyczynowego pomiędzy brakiem znaku, a szkodą. Tyle, że w tej sprawie do zdarzenia doszło na terenie otwartym i kompletnie niezalesionym, a ponadto często tam dochodziło do kolizji ze zwierzakami przy braku istniejącego znaku. Drugie orzeczenie, które uznawało odpowiedzialność zarządcy, to orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2013 r. Jednak tam sprawa zakończyła się oddaleniem powództwa, bo powód w tej sprawie nie wykazał istnienia wszystkich przesłanek odpowiedzialności, gdyż nie wystarczy wykazać jednej przesłanki odpowiedzialności np. zaniechania postawienia znaku. Trzeba wszystkie. A najtrudniej jest właśnie wykazać istnienie związku przyczynowego. Wszelkie nieliczne wygrane w sądach rejonowych zasądzające odszkodowanie, to moim zdaniem błędnie prowadzone sprawy przez pełnomocników ubezpieczycieli albo przez reprezentantów podmiotów, które uznano za odpowiedzialnych za zwierzaki. Po prostu ktoś czegoś nie dopytał, o coś nie wnioskował. Naprawdę trudno jest wygrać w tego typu sprawie. Poza tym istotne jest np. to czy uderzyłeś w sarnę, czy też w watahę dzików, a więc czy miałeś np. szansę uniknąć kolizji. Pomagam m.in. myśliwym, więc wiem jak wygląda ich odpowiedzialność ;)

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #26 dnia: 05.09.2021, 12:41 »
Rozumiem, że każdy ma zdanie i pewne doświadczenie w tego typu sprawach.
1 . roślinność bardzo ogranicza widoczność obok jezdni
2 . brak jest jakiejkolwiek barierki, która  ograniczała by możliwość wtargnięcia zwierząt na jezdnię
3 . ograniczenie prędkości na tym odcinku jezdni wynosi 80 km/h , co znacznie wydłuża drogę hamowania

Tak jak wcześniej napisałem, zabrakło może 2m aby wyhamować przed sarną .

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #27 dnia: 05.09.2021, 12:46 »
Selektor a teraz wytłumacz mi jedno: sarna nalezy do kogo? Tak wiem do skarbu państwa ale pośrednio do kół łowieckich które na danym rejonie opiekuja się zwierzyną. W mieście przy drodze która zarośnieta jest praktycznie do krawędzi jezdni, wyskakuje sarna i rozbija samochód a przy drodze nie ma ostrzezenia ze trzeba uważac na zwierzyne.
Tak na zdrowy rozsądek jakim cudem to jest wina kierowcy ? Poszkodowany ma udowadniać że w tym czasie było polowanie lub nagonka która spłoszyła zwierzynę lub zarząd dróg nie postawił siatki lub nie wyciął krzaków. CHory kraj to powinno być postepowanie uproszczone - ustalamy w jakim rejonie doszło do zdarzenia, ustalamy  zarządce drogi i koło łowieckie , ustalamy wine jednego lub drugiego , ewentualnie obu . Koniec postepowania.
Ale u Nas My mamy udowadniac że to nie nasza wina :facepalm: :facepalm: :facepalm:
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #28 dnia: 05.09.2021, 13:13 »
Sprawa do przegrania nawet jakby tam był las lub Puszcza Białowieska. Co do koła to najpierw trzeba doczytać za jakie szkody koło łowieckie ponosi odpowiedzialność. Podpowiem. Za szkody łowieckie.

Więc powinienem zostać jeszcze skazany za kłusownictwo, oraz stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym.

To moja wina, że jechałem akurat prawym pasem z dozwoloną prędkością, gdybym jechał szybciej to przejechałbym przed sarną.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prośba o radę. Potrąciłem sarnę
« Odpowiedź #29 dnia: 05.09.2021, 13:22 »
Selektor a teraz wytłumacz mi jedno: sarna nalezy do kogo? Tak wiem do skarbu państwa ale pośrednio do kół łowieckich które na danym rejonie opiekuja się zwierzyną. W mieście przy drodze która zarośnieta jest praktycznie do krawędzi jezdni, wyskakuje sarna i rozbija samochód a przy drodze nie ma ostrzezenia ze trzeba uważac na zwierzyne.
Tak na zdrowy rozsądek jakim cudem to jest wina kierowcy ? Poszkodowany ma udowadniać że w tym czasie było polowanie lub nagonka która spłoszyła zwierzynę lub zarząd dróg nie postawił siatki lub nie wyciął krzaków. CHory kraj to powinno być postepowanie uproszczone - ustalamy w jakim rejonie doszło do zdarzenia, ustalamy  zarządce drogi i koło łowieckie , ustalamy wine jednego lub drugiego , ewentualnie obu . Koniec postepowania.
Ale u Nas My mamy udowadniac że to nie nasza wina :facepalm: :facepalm: :facepalm:

W cywilizowanym państwie tak to właśnie wygląda. Niestety my żyjemy w postkomunistycznym tworze zarządzanym przez komunistyczną swołocz.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg