Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1880360 razy)

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12225 dnia: 09.05.2021, 20:18 »
Wrzuć zdjęcie do tego prostokąta i kliknij. Następnie zapisz na pulpicie.
Zbyszek

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12226 dnia: 09.05.2021, 20:42 »
Przesiadka ze sprzętu budżetowego feederowego z allegro na półkę wyżej +/-800zl(wędka+kołowrotek). Jakich odczuć można się spodziewać ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Odpowiem na przykładzie firmy Drennan gdzie mam porównanie dwóch feederów Acolyte (11ft wersja Plus i 9 ft wersja Ultra) do trzech feederów z Serii 7 (12 ft wersja Competition, 11 ft wersja Method Feeder i 10 ft wersja Carp).
Acolyte to półka cenowa około 1000 zł, 7 seria zaś ok 500 zł.

Pierwsze co się rzuca w oczy to wygląd. Droższa seria jest wyraźnie odchudzona, ładniejsza. Jest z pełnego korka, gdy seria 7 to mix korka i pianki.
Acolyte jest lżejszy, ma węglowe szczytówki w stosunku do szklanych w 7 serii.
Co do pracy, to Acolyte jest bardziej "cięty", szybciej zacina, jest wyraźnie mniej spolegliwy, twardszy, choć nie przekłada się to na spinki ryb. Gorzej się ładuje przy wyrzucie, ale za to jest bardziej precyzyjny i powtarzalny.

Acolyte (jak z resztą cała półka wędek 1000+) to już wyraźnie wędki zawodnicze. Całą radość jaką przepełnione są wędki z 7 serii, zastąpiono zimną kalkulacja i szybkim załatwieniem holu.

Do codziennego wędkowania bez zawodów wybieram serie7. Dają one dużo większą zabawę w trakcie wędkowania, nie są wcale z jakichś dużo gorszych kompozytów. Ich wykonanie, podobnie jak w serii Red Range (którą też posiadam) stoi na bardzo wysokim poziomie, i moim zdaniem wystarczają one z nawiązką na potrzeby wędkarza rekreacyjnego.

Myślę, że analogicznie będzie w każdej innej topowej firmie jak Daiwa, Guru, Matrix, czy Preston.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12227 dnia: 09.05.2021, 21:19 »
Jaka budowa zestawu będzie lepszą opcją na rzekę z dość dużym uciągu (koszyki 60-100g) dla początkującego rzecznego feederowca?

Do łowienia większych ryb zdecydowanie zestaw ze skrętką + koszyczek zablokowany od góry stoperem na odcinku żyłki 5 - 15 cm. Koszyczki z kolcami/wąsami + umyślnie tworzone wybrzuszenie na zanurzonym odcinku żyłki - w tej kwestii zob. np. poniższy filmik (w razie potrzeby dostępne polskie napisy) około 32 minuty:


Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12228 dnia: 10.05.2021, 19:45 »
Pany, niedługo planuję łowić po praz pierwszy na pickera na metodę. Może trafić się kilkukilowy karpik. Na co należy uważać łowiąc na pickera? Jakieś doświadczenia?
Marcin

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12229 dnia: 10.05.2021, 20:06 »
Picker to tak jakby delikatniejszy feeder. Trochę ich przerzuciłem i trafiają się pickery do zadań specjalnych przy których ogarniesz praktycznie każdego bonusa, ale są też bardzo delikatne pickerki, raczej przeznaczone do mniejszych ryb. Tymi delikatniejszymi też wyholujesz sporego bonusa, tyle że nie będzie to pewny i szybki hol.

Ogólnie musisz "wyczuć" kijek i z czasem będziesz wiedział na co możesz sobie pozwolić

Kilkukilogramowego karpika ogarniesz każdym pickerkiem - jednym to potrwa krócej a innym trochę dłużej ale spokojnie da radę

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12230 dnia: 10.05.2021, 20:15 »
Witam, wczoraj złowiłem klenia 30+ który miał nieregularne ubytki w łuskach, w sumie to z 20% z całości, żadnych ran czy śladów po zębach nie było, niestety zapomniałem zrobić zdjęcia, a dziś zastanawiam się co mogło być przyczyną?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12231 dnia: 10.05.2021, 20:21 »
Jak dobry picker to na nic nie trzeba uważać 8). Kiedyś postanowiłem zabrać mojego ulubionego pickera na komercyjne karpie. Pomyślałem, że najwyżej go złamię na dużej rybie, nigdy nie złamałem kija na rybie. Ale się nie da. Dobry węgiel Balzera z lat 90-tych nie łamie się nawet, jak już się rękojeść zaczyna uginać.
Ma za to wiele zalet. Możesz założyć lekki podajnik np. 15 g Prestona, dodawany do zanęty MMM. Idealny na muliste dno. Zauważyłem, że mam na niego więcej brań, niż na cięższe podajniki. Podajnikiem ponad 20 g już się gorzej rzuca. Nie to, że bałbym się o złamanie ale nie ma takiej siły, żeby wystrzelić ciężki podajnik.
Hol karpi ponad 3 - 4 kg trwa trochę dłużej niż na feedera, chociaż niewiele ale jak dużo bierze takich ryb to trochę zaczyna denerwować. Ryb ponad 5 kg osobiście nie miałem na pickerze ale da się wyholować nawet 10+ ale przy dość delikatnym zestawie trwa to odpowiednio długo. Żyłkę główną do pickera stosuję 0,23 mm a przypon 0,19 - 0,22 mm. Ale to na komercyjne karpie. Jeśli większe ryby są tylko okazjonalnym przyłowem to można jeszcze linki odchudzić ale nie widzę większego sensu schodzenia przy metodzie z żyłką główną poniżej 0,20 a przyponem poniżej 0,18 mm.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12232 dnia: 11.05.2021, 19:43 »
Panie i Panowie, łowiąc na metodę i stosując DUMBELLS'y POP UP, jakiej długości powinien być przypon?
pozdrawiam Benon

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12233 dnia: 11.05.2021, 20:04 »
Panie i Panowie, łowiąc na metodę i stosując DUMBELLS'y POP UP, jakiej długości powinien być przypon?
Ja stosuję 10 cm na karpia, a na amura 16 cm.

Offline Don_M

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bartek
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12234 dnia: 12.05.2021, 12:14 »
Małe słoiczki na przynęty do metody, wiem że przewijały się przez to forum (cena to bodaj 2-3zł za sztukę), czy jest ktoś w stanie podrzucić linka do allegro? :D

Offline Swar89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kraków
  • Ulubione metody: method feeder

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder

Offline Don_M

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bartek
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12238 dnia: 12.05.2021, 13:21 »
dzięki wielkie :)

drugi* traf najbardziej celny, o te słoiczki 30ml z allegro mi chodziło!

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12239 dnia: 12.05.2021, 13:36 »
Przejrzyj oferty od tego sprzedawcy z allegro, ma różne pojemności tych słoiczków
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell