Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1874742 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12360 dnia: 08.06.2021, 12:19 »
Obecnie poszukuję pickera 3m do łowienia na metodę oraz klasyka. Jakieś typy pickerów już mam. Natomiast zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie będzie lepiej zaopatrzyć się w wędką trochę dłuższą czyli 3,3m albo 3,6 jako bardziej uniwersalną. Jakie macie dowiadczenia w tym temacie?

Jeśli chcesz używać pickera zgodnie z koncepcją jaką powstał i robić z niego użytek na bliskich odległościach to ani nie myśl o wędce 11 ft a tym bardziej 12 ft.

Każda ma swoje zastosowanie i mocne, jak i słabe strony. Na blisko, lekko, i dyskretnie tylko picker. Osobiście preferują długość 9 jak i 10 ft.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12361 dnia: 08.06.2021, 12:55 »
Być może trochę namącę ale ja bym zastanowił się nad kwestiami :
Oprócz doboru wędki do odległości łowienia zwróć uwagę na jakim brzegu będziesz siedział mianowicie czy za plecami masz jakieś wysokie trawy jeżyny itp. czy w wodzie przy brzegu masz jakieś zielsko , czy siadasz na miejscówce wyciętej w trzcinach które wchodzą w wodę  czy będziesz łowił klasykiem z długimi przyponami, czy siadając blisko wody zaraz za plecami będziesz miał skarpę?
Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiesz  twierdząco to kij w długości 10 ft jest minimum a 11 ft jest optymalny niezależnie od odległości rzutu.
Jeśli jednak będziesz łowić  na czystych i równych brzegach zwłaszcza metodą to jak najbardziej 9 ft jest ok.
Z delikatnych feederów długości 11 ft mogę polecić browning koshnik (masa wyczynowców używa na zawodach) lub wersję budżetową flagman s canal 3,3 m.
Przy połowie białorybu ten flagman stał się pierwszym wyborem. Picker 9 ft z racji wyżej przytoczonych warunków poszedł w kąt i został u mnie jako zapas na czarną godzinę.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 994
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12362 dnia: 08.06.2021, 13:08 »
Obecnie poszukuję pickera 3m do łowienia na metodę oraz klasyka. Jakieś typy pickerów już mam. Natomiast zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nie będzie lepiej zaopatrzyć się w wędką trochę dłuższą czyli 3,3m albo 3,6 jako bardziej uniwersalną. Jakie macie dowiadczenia w tym temacie?

Chcesz Pickera czy krótki feeder ?
Feeder moim zdaniem będzie uniwersalniejszy, chociaż są pickery które mają mocy od groma.
Długość dobralbym do łowisk na jakich łowisz, ja osobiście używam w większości wędki 10ft i jest to moja ulubiona długość.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 503
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12363 dnia: 09.06.2021, 17:52 »
Dzięki panowie za info :beer:
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 503
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12364 dnia: 09.06.2021, 17:56 »
Pływający puch z pylącej topoli na wodzie wpływa w negatywny sposób na aktywność ryb na wodach stojących? Gdy puch z topoli pływa po wodzie obserwujecie obniżoną ilość brań albo ich brak?
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12365 dnia: 09.06.2021, 19:29 »
Pływający puch z pylącej topoli na wodzie wpływa w negatywny sposób na aktywność ryb na wodach stojących? Gdy puch z topoli pływa po wodzie obserwujecie obniżoną ilość brań albo ich brak?

Pokrywa się to raczej z upałem, który ogranicza brania.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12366 dnia: 09.06.2021, 19:49 »
Pływający puch z pylącej topoli na wodzie wpływa w negatywny sposób na aktywność ryb na wodach stojących? Gdy puch z topoli pływa po wodzie obserwujecie obniżoną ilość brań albo ich brak?

Byłem dwa razy i nie widać różnicy w żerowaniu. Gwałtowna zmiana pogody też nic nie zmieniła więc przyczyny muszą być inne.

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Reputacja: 47
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12367 dnia: 10.06.2021, 12:17 »
Pływający puch z pylącej topoli na wodzie wpływa w negatywny sposób na aktywność ryb na wodach stojących? Gdy puch z topoli pływa po wodzie obserwujecie obniżoną ilość brań albo ich brak?
Chcąc być precyzyjnym , za "alergiczne info "
Owocowanie topoli (maj-czerwiec) nie oznacza równoczesnego pylenia – to następuje znacznie wcześniej, bo na przełomie marca i kwietnia przed rozwinięciem liści.
Pyłek topoli nie jest silnym alergenem i rzadko powoduje wystąpienie objawów alergii. Owocowanie – wytworzenie białego puchu zbiega się w czasie z pyleniem traw, dlatego też często alergia na pyłek traw mylona jest z alergią na topolę.
Nie znam żadnych podstaw naukowych by topole obciążać winą za słabe brania , aczkolwiek jak już napisał kolega może się zdarzyć że często zbiega się to owocowanie z okresem szybkiego wzrostu temperatury , co najpewniej jest główną przyczyną . Sam już kiedyś zauważyłem pewien spadek aktywności jeśli chodzi o ryby . Po zazwyczaj dobrym marcu , kwietniu i początku maja gdzie zapowiada się super sezon przychodzi w końcu mają i czerwcu jakaś stagnacja .
Nie martw się wkrótce owocowanie się skończy .

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12368 dnia: 10.06.2021, 17:56 »
Dla mnie pyłek topolowy to pryszcz...
Za to puch z topoli to jak dla mnie jedna z gorszych wędkarskich plag.  Szczególnie na rzekach bywa tak że prawie nie da się łowić na feeder.   Płynie to draństwo z prądem  i czepia się na żyłce lub plecionce.  Dłuższe  przebywanie plecionki w wodzie czasem kończy się przy zwijaniu zablokowaniem szczytowej przelotki.  Jeśli  w porę nie zareagujemy to słyszymy trzask i po szczytówce. Odłamuje się pierwsza przelotka.  Winowajcą jest  pęczek mokrego puchu który nazbierał się na przelotce, trzyma się mocno i trudno go usunąć.  Sytuację pogarsza jeszcze węzełek przyponu strzałowego jeśli go używamy. Może to prawda że topole dodają uroku wiślanym brzegom, ale ja ich nie lubię , szczególnie wiosną.
Wiesiek

Offline ziggi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: krakow
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12369 dnia: 10.06.2021, 18:19 »
Dla mnie pyłek topolowy to pryszcz...
Za to puch z topoli to jak dla mnie jedna z gorszych wędkarskich plag.  Szczególnie na rzekach bywa tak że prawie nie da się łowić na feeder.   Płynie to draństwo z prądem  i czepia się na żyłce lub plecionce.  Dłuższe  przebywanie plecionki w wodzie czasem kończy się przy zwijaniu zablokowaniem szczytowej przelotki.  Jeśli  w porę nie zareagujemy to słyszymy trzask i po szczytówce. Odłamuje się pierwsza przelotka.  Winowajcą jest  pęczek mokrego puchu który nazbierał się na przelotce, trzyma się mocno i trudno go usunąć.  Sytuację pogarsza jeszcze węzełek przyponu strzałowego jeśli go używamy. Może to prawda że topole dodają uroku wiślanym brzegom, ale ja ich nie lubię , szczególnie wiosną.
      Też tak miałem.Myślałem że padł kołowrotek.W porę się zorientowałem bo było by po wędce.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 425
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12370 dnia: 10.06.2021, 18:44 »
Ostatnio tak miałem. Ale na stojącej, to mniej. Przez przelotki było uderzenie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline thegamer

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 15
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12371 dnia: 13.06.2021, 22:19 »
Może ktoś poleci mocne haczyki lub nawet bardzo mocne do łowienia dużych leszczy które poradzą sobie nawet z wiekszym karpiem? Łowię głównie na białe robaki, haczyki z łopatka.

Myślałem ze milo as 110 w rozmiarze 14 dadzą radę ale po dłuższej chwili to się stało z haczykiem.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12372 dnia: 13.06.2021, 22:37 »
Kamasan Animal

Offline thegamer

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 15
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12373 dnia: 13.06.2021, 22:58 »
A jakie rozmiary polecasz?

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12374 dnia: 13.06.2021, 23:02 »
Myślałem ze milo as 110 w rozmiarze 14 dadzą radę ale po dłuższej chwili to się stało z haczykiem.
Zastosuj rozmiar 10.
Niestety ten rozmiar 14 jest ogólnie słaby na karpia 1,5kg siłowego holu, to samo z 12. Przy amurze często mi pękał, ale zastosowałem rozmiar 10 i mam pewność, że wszystko wyjedzie z wody.