Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558699 razy)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1320 dnia: 12.04.2019, 10:22 »
Dziś od 9-13 i potem 15-17 byłem nad ową zarybianą rzeką :facepalm: rano 2 wędki, kukurydza, robak czerwony i próbowałem też na pellet (nic) rano 6 płotek po południu nic :( W rejestrze datę wstawiłem, ryb nie zabrałem O:) niech mają rybaki 8) jak zechcę zjeść to filety se kupię :thumbup:

 :thumbup:

Ja to się ostatnio zastanawiam, czy poza wpisywania wizyt nad wodą nie zacząć ujawniać w rejestrze ryb z tych "szlachetnych" gatunków, po złowieniu i wypuszczeniu. Może przyczyniłoby się w jakimś stopniu do odbudowy ich populacji? O ile ktokolwiek przeczyta ten rejestr :)

Offline DKapek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dawid. Pozdrawiam z Irl.
    • Torn
  • Lokalizacja: Dublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1321 dnia: 12.04.2019, 11:03 »
Powiem wam szczerze. że współczuje wszystkim łowiącym w Pl i nie wyobrażam samego siebie, łowiącego na wodach pzw z jakimś dziwnym rejestrem. Do tego wszystkiego te opłaty... pf...

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1322 dnia: 12.04.2019, 19:25 »
Dopiero dziś zauważyłem ten wpis na profilu Wód Polskich ::)







Offline tata1959

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radymno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1323 dnia: 12.04.2019, 20:16 »
Powiem wam szczerze. że współczuje wszystkim łowiącym w Pl i nie wyobrażam samego siebie, łowiącego na wodach pzw z jakimś dziwnym rejestrem. Do tego wszystkiego te opłaty... pf...
Ja Ci też współczuję. 8) Nawet bardzo.
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1324 dnia: 13.04.2019, 07:33 »
Kolejna dyskusja na fejsie.
Co ciekawe dyskusje rozpędził wędkarski świat.
https://www.facebook.com/111623372233439/posts/2270413926354362/
Maciek

Online Merikh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1325 dnia: 17.04.2019, 13:32 »
Dziś od 9-13 i potem 15-17 byłem nad ową zarybianą rzeką :facepalm: rano 2 wędki, kukurydza, robak czerwony i próbowałem też na pellet (nic) rano 6 płotek po południu nic :( W rejestrze datę wstawiłem, ryb nie zabrałem O:) niech mają rybaki 8) jak zechcę zjeść to filety se kupię :thumbup:

 :thumbup:

Ja to się ostatnio zastanawiam, czy poza wpisywania wizyt nad wodą nie zacząć ujawniać w rejestrze ryb z tych "szlachetnych" gatunków, po złowieniu i wypuszczeniu. Może przyczyniłoby się w jakimś stopniu do odbudowy ich populacji? O ile ktokolwiek przeczyta ten rejestr :)

To ktoś ze straży zwraca uwagę na to co masz wpisane w tabelce z gatunkiem ryb i ilością zabranej ?
U mnie sparwdzają tylko czy jest wpis ... /edit: ostatnio nawet nie sprawdzają czy karta opłacona byle był ten wpis ...
I taki bonusik na koniec
Cytuj
UCHWAŁA nr 52/2019 Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Białej Podlaskiej dnia 06.03.2019 r. w sprawie ilości kontroli przez strażników Społecznej Straży Rybackiej; Na podstawie § 47 pkt 10 Statutu PZW Prezydium Zarządu Okręgu uchwala : &1
Minimalna ilość kontroli wykonywana przez strażników Społecznej Straży Rybackiej – 7 razy.
&2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Sekretarz ZO PZW Prezes ZO PZW Mikołaj Efimow Jan Kwiecień

Z tego wynika, że pewnie w tym roku zaledwie 7 razy sprawdza czy mam wpis (o ile trafię na nich)... na rzece Bug nie powiem pilnują, ale na innych zbiornikach ...
Adrian

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1326 dnia: 18.04.2019, 06:45 »
Ja wypełniam rejestr tylko czasami 8) ryby z mojej rzeki wypuszczam , może i bym zjadł , ale nie chce mi się babrać z jakąś tam płotką - wczoraj przez 7h tylko 2szt. :facepalm: ale dopiero ryba wchodzi , i łowię tylko takie co przejdą przez oczka od siaty , bo Pan Rybak obecnie już przegrodził całe ujście z jezioro >:O były głosy że nie oznakowana siata bojki nie ma , więc teraz jest już ok :bravo: tak właśnie wygląda racjonalna gospodarka w wydaniu PZW :thumbup: a barany niech płacą składki :P
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1327 dnia: 18.04.2019, 09:04 »
Porażka :thumbdown: :(
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1328 dnia: 18.04.2019, 09:32 »
U mnie wymyślili, że każda ryba wrzucona do siatki ma być od razu wpisana w rejestr. Dla mnie to dobre rozwiązanie, bo i tak nie zbieram, a przy kontroli łatwo sprawdzić czy stan wpisany zgadza się z faktycznym.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1329 dnia: 18.04.2019, 10:11 »
Mnie to w tym rejestrze wkurza to że zrobili książeczkę (Mazowieckie) gdzie są wyszczególnione łowiska itd. co mnie nie obchodzi gdyż i tak nie pojechał bym na Biebrzę czy gdzieś dalej od domu :facepalm: a mało jest miejsca na wpisy , dokładnie 32 ! to dla kogoś jak ja co mieszka przy wodzie jest porażką , bo jestem prawie co dzień - za kolejny rejestr pewnie trzeba zapłacić, ale najgorsze jest to że koło otwarte 3 razy w tygodniu i chyba pod emerytów bo w godzinach 9-13 tylko jednego dnia jest 15-17 i dla kogoś kto pracuje do 16 i ma z pracy do koła 30km to już wesołe nie jest .
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline krzysiekniepieklo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Reputacja: 36
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1330 dnia: 18.04.2019, 11:00 »
Mnie to w tym rejestrze wkurza to że zrobili książeczkę (Mazowieckie) gdzie są wyszczególnione łowiska itd. co mnie nie obchodzi gdyż i tak nie pojechał bym na Biebrzę czy gdzieś dalej od domu :facepalm: a mało jest miejsca na wpisy , dokładnie 32 ! to dla kogoś jak ja co mieszka przy wodzie jest porażką , bo jestem prawie co dzień - za kolejny rejestr pewnie trzeba zapłacić, ale najgorsze jest to że koło otwarte 3 razy w tygodniu i chyba pod emerytów bo w godzinach 9-13 tylko jednego dnia jest 15-17 i dla kogoś kto pracuje do 16 i ma z pracy do koła 30km to już wesołe nie jest .

Taniej Ci wyjdzie zapłacić od czasu do czasu mandat.
http://blog.wiara.pl/krzysiekniepieklo

 i praktycznie jednoosobowe forum       http://prorok.phorum.pl

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1331 dnia: 18.04.2019, 12:46 »
łowię tylko takie co przejdą przez oczka od siaty , bo Pan Rybak obecnie już przegrodził całe ujście z jezioro >:O były głosy że nie oznakowana siata bojki nie ma , więc teraz jest już ok :bravo: tak właśnie wygląda racjonalna gospodarka w wydaniu PZW :thumbup: a barany niech płacą składki :P

To jest przepływowe jezioro? Co to za jezioro i rzeka ?

Zgodnie z art. 17a  z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, aby móc przegradzać sieciami więcej niż połowę szerokości łożyska wody płynącej trzeba zawsze posiadać zezwolenie starosty na takie przegradzanie. Z tego co widać na zdjęciu to całość jest przegrodzona :facepalm:

Poza tym trzeba sprawdzić czy to jezioro i rzeka nie wchodzą w skład wód śródlądowych żeglownych, które są uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych dróg wodnych. Na takich wodach nie można przegradzać więcej niż połowy szerokości łożyska wody !!! Na takich wodach jakiekolwiek ustawianie sieciowych rybackich narzędzi połowowych zawsze wymagać będzie dodatkowo zezwolenia starosty, wydanego w uzgodnieniu z właściwą terytorialnie administracją wód śródlądowych żeglownych oraz organem administracji żeglugi śródlądowej. Poza tym w takim zezwoleniu zawsze musi się znaleźć okres połowu. Nie może być tak, że ktoś sobie non stop sieci tam trzyma.

Mogę Ci pomóc napisać pismo do starostwa z pytaniem czy jest w ogóle taka zgoda, czym została ona umotywowana (to jest najważniejsze) i  na jaki okres czasu są tam ustawione te sieci. W trybie dostępu do informacji publicznej muszą udzielić odpowiedzi na pytanie.

Takie przegradzenie jest też karalne. Zgodnie z art. 27c ust. 1 pkt 7 ustawy o rybactwie śródlądowym kto "przegradza łożysko wody płynącej sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi bez zezwolenia, o którym mowa w art. 17a ust. 1 lub 2, albo przegradza to łożysko niezgodnie z tym zezwoleniem – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Można dobrać się panu rybakowi do tyłka, chociażby w tym zakresie, aby nie przegradzał więcej niż połowy szerokości łożyska wody.

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12972.0


Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1332 dnia: 18.04.2019, 16:34 »
Mnie to w tym rejestrze wkurza to że zrobili książeczkę (Mazowieckie) gdzie są wyszczególnione łowiska itd. co mnie nie obchodzi gdyż i tak nie pojechał bym na Biebrzę czy gdzieś dalej od domu :facepalm: a mało jest miejsca na wpisy , dokładnie 32 ! to dla kogoś jak ja co mieszka przy wodzie jest porażką , bo jestem prawie co dzień - za kolejny rejestr pewnie trzeba zapłacić, ale najgorsze jest to że koło otwarte 3 razy w tygodniu i chyba pod emerytów bo w godzinach 9-13 tylko jednego dnia jest 15-17 i dla kogoś kto pracuje do 16 i ma z pracy do koła 30km to już wesołe nie jest .

Taniej Ci wyjdzie zapłacić od czasu do czasu mandat.
Też jestem tego założenia , ale to raczej nie realne , bo na rzece jeszcze mnie w życiu nie skontrolowali , nic tu nie ma to i kłusownikom się nie opłaca żaków stawiać , więc i PSR jeździ tam gdzie może zarobić :facepalm:
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1333 dnia: 18.04.2019, 16:40 »
łowię tylko takie co przejdą przez oczka od siaty , bo Pan Rybak obecnie już przegrodził całe ujście z jezioro >:O były głosy że nie oznakowana siata bojki nie ma , więc teraz jest już ok :bravo: tak właśnie wygląda racjonalna gospodarka w wydaniu PZW :thumbup: a barany niech płacą składki :P

To jest przepływowe jezioro? Co to za jezioro i rzeka ?

Zgodnie z art. 17a  z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, aby móc przegradzać sieciami więcej niż połowę szerokości łożyska wody płynącej trzeba zawsze posiadać zezwolenie starosty na takie przegradzanie. Z tego co widać na zdjęciu to całość jest przegrodzona :facepalm:

Poza tym trzeba sprawdzić czy to jezioro i rzeka nie wchodzą w skład wód śródlądowych żeglownych, które są uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych dróg wodnych. Na takich wodach nie można przegradzać więcej niż połowy szerokości łożyska wody !!! Na takich wodach jakiekolwiek ustawianie sieciowych rybackich narzędzi połowowych zawsze wymagać będzie dodatkowo zezwolenia starosty, wydanego w uzgodnieniu z właściwą terytorialnie administracją wód śródlądowych żeglownych oraz organem administracji żeglugi śródlądowej. Poza tym w takim zezwoleniu zawsze musi się znaleźć okres połowu. Nie może być tak, że ktoś sobie non stop sieci tam trzyma.

Mogę Ci pomóc napisać pismo do starostwa z pytaniem czy jest w ogóle taka zgoda, czym została ona umotywowana (to jest najważniejsze) i  na jaki okres czasu są tam ustawione te sieci. W trybie dostępu do informacji publicznej muszą udzielić odpowiedzi na pytanie.

Takie przegradzenie jest też karalne. Zgodnie z art. 27c ust. 1 pkt 7 ustawy o rybactwie śródlądowym kto "przegradza łożysko wody płynącej sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi bez zezwolenia, o którym mowa w art. 17a ust. 1 lub 2, albo przegradza to łożysko niezgodnie z tym zezwoleniem – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Można dobrać się panu rybakowi do tyłka, chociażby w tym zakresie, aby nie przegradzał więcej niż połowy szerokości łożyska wody.

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12972.0
Jezioro jest przepływowe, Ełckie się nazywa, w mieście Ełk a rzeka też Ełk, siata stoi na ujściu w miejscowości Barany N53*47'35,00" E22*19'38,52". Pismo możesz napisać i wysłać mi na PW 8)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1334 dnia: 18.04.2019, 21:14 »
Dzisiaj jestem w bojowym nastroju :P Jako, że piszę dziś szereg "próśb", to i Tobie takie pismo sporządziłem (w załączeniu plik).
Wrzucam też bezpośrednio do tego tematu, bo może komuś się przydać taki wzór, jak pisać pismo do urzędu ;)


Ełk, dnia………

Do
Starosty Powiatu Ełckiego
Starostwo Powiatowe,
Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska
ul. J. Piłsudskiego 4,
419-300 Ełk



Imię i nazwisko wnioskodawcy, adres zamieszkania
oraz adres mailowy:


………………………………………….
………………………………………….
…………………………………..
………………………………………….
………………………………………….

WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Działając na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. 2018 poz. 1330 z późn. zm.)  wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w następującym zakresie:
skan, ewentualnie fotokopia zezwolenia starosty (wraz z uzasadnieniem) na przegrodzenie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska rzeki Ełk w miejscowości Barany (współrzędne geograficzne N53*47'35,00" E22*19'38,52").

Proszę o przekazanie wyżej informacji e-mailem na mój adres mailowy wskazany w treści pisma.

Uzasadnienie

I. Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1476 z późn. zm.) przegradzanie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej jest możliwe wyłącznie na wodach niezaliczonych do wód śródlądowych żeglownych i wymaga zezwolenia starosty. Tym samym ustawodawca jednoznacznie wskazał, iż brak jest możliwości przegradzania sieciami rybackimi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej bez zezwolenia starosty wydanego w tym zakresie.

Przez jezioro Ełckie przepływa rzeka Ełk, która wpada do jego środkowej części i wypływa z plosa południowo-zachodniego. Na ujściu rzeki w miejscowości Barany użytkownik rybacki przegrodził całą szerokość łożyska rzeki. Takie działanie jest niezgodne z prawem bez istnienia zezwolenia starosty wydanego w tym zakresie. Na dowód tego, iż łożysko rzeki Ełk w miejscowości Barany jest w całości przegrodzone sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi, posiadam stosowną dokumentację fotograficzną. Jednocześnie urzędnicy Starostwa Powiatowego w Ełku zawsze mogą osobiście dokonać oględzin przedmiotowego miejsca.

Dlatego też zwracam się o udostępnienie informacji publicznej w postaci skanu, ewentualnie fotokopii zezwolenia starosty (wraz z uzasadnieniem) na przegrodzenie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska rzeki Ełk w miejscowości Barany.

Zgodnie z treścią art. 17a ust. 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym takie zezwolenie powinno określać uprawnionego do rybactwa, miejsce wystawiania narzędzi, ich rodzaj i ilość, sposób oznakowania oraz okres połowu. Dlatego też proszę o przesłanie skanu zezwolenia wraz z uzasadnieniem dlaczego Starosta w Ełku wydał zgodę na przegrodzenie całej szerokości łożyska rzeki oraz na jaki okres czasu zostało wydane to zezwolenie. Jedynie na marginesie wskazuje, że aktualnie sądy administracyjne w Polsce stoją na stanowisku, iż takie zezwolenie ma charakter decyzji związanej z ingerencją w środowisko, a tym samym przy wydawaniu takiej decyzji, należy brać pod uwagę treść art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2013 r. Prawo ochrony środowiska, który to uzależnia korzystanie z zasobów środowiska od uwzględnienia zasady zrównoważonego rozwoju, który definiuje art. 3 pkt 3 tej ustawy. Dlatego też proszę o przesłanie informacji publicznej w postaci kompletnego zezwolenia z którego będzie wynikać dlaczego i na jaki okres czasu starosta ełcki wydał zgodę na przegradzanie rzeki Ełk w miejscowości Barany.

II. W sytuacji braku zezwolenia Starosty w Ełku w powyższym zakresie, wnoszę o zwrócenie się do Prokuratury Rejonowej w Ełku, ul. Piłsudskiego 18, 19-300 Ełk z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 27c ust. 1 pkt 7 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Zgodnie z treścią tego artykułu kto "przegradza łożysko wody płynącej sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi bez zezwolenia, o którym mowa w art. 17a ust. 1 lub 2, albo przegradza to łożysko niezgodnie z tym zezwoleniem – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".

Pragnę nadmienić, iż w sytuacji braku złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściwych urzędników starostwa powiatowego w Ełku - wówczas gdy okaże się, iż  brak jest zezwolenia starosty w zakresie o którym mowa w treści niniejszego pisma – to o treści niniejszego pisma zostanie poinformowany organ nadzoru nad Starostą ełckim ( t.j. właściwy wojewoda oraz Prezes Rady Ministrów).

Na wypadek gdyby jednak takie zezwolenie istniało proszę o przesłanie jego skanu, ewentualnie fotokopii na mój adres mailowy podany niżej:
……………………………………..

Taka forma przekazania informacji publicznej jest powszechnie akceptowana w orzecznictwie sądów administracyjnych (vide Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 kwietnia 2018 r., IV SAB/Wr 46/18 czy też Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 3 listopada 2016 r., II SAB/Ke 49/16).





                                                 Z poważaniem      ………………………………………….
                                                                                        podpis