Autor Wątek: Leszcz - jak i kiedy?  (Przeczytany 292852 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #630 dnia: 03.09.2022, 12:57 »
Koko przyjacielu,na temat fizyki masz dużo większe pojęcie ode mnie,ale weź pod uwagę gęstość wody i jej różny ciężar . Gdy się ochładza,wierzchnia warstwa wody ,staje się cieższa i opada,wówczas ma miejsce zjawisko miksji,czyli mieszania się warstw wody.
 Gdy wieje mocny wiatr,a woda jest chłodna lub wychładza się,jej gęstość jest większa,porusza się w całym słupie,a nie tylko wierzch,zwłaszcza jeżeli dno jest bardzo nierównomierne.
Oczywiście mowa o głębokościach powiedzmy 4-6m.Im głębiej,tym ruch podwodny jest bardziej znikomy.

To o czym piszesz,ma miejsce przede wszystkim w upały,gdy faktycznie wierzch wody jest najlżejszy,bo najbardziej nagrzany.

Oczywiście największy podwodny ruch,jest w pobliżu brzegów i fal w nie bijących,tu pełna zgoda.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #631 dnia: 03.09.2022, 13:02 »
A mówimy o kilogramach kukurudzy suchej (przed ugotowaniem) czy mokrej (po ugotowaniu)? Ciezko mi uwierzyć w necenie 100-150kg suchej kuku...

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #632 dnia: 03.09.2022, 13:05 »
A mówimy o kilogramach kukurudzy suchej (przed ugotowaniem) czy mokrej (po ugotowaniu)? Ciezko mi uwierzyć w necenie 100-150kg suchej kuku...

Nie Ty jeden nie wierzysz i nie musisz.  Namaczają worki i to tyle.


Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #633 dnia: 03.09.2022, 13:08 »
A mówimy o kilogramach kukurudzy suchej (przed ugotowaniem) czy mokrej (po ugotowaniu)? Ciezko mi uwierzyć w necenie 100-150kg suchej kuku...

Nie Ty jeden nie wierzysz i nie musisz.  Namaczają worki i to tyle.
Mniejsza o tych co nęcą 150kg kuku :) Napisz proszę czy piszesz o suchej czy namoczonej kuku w odniesieniu do swojej strategii necenia

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #634 dnia: 03.09.2022, 14:45 »
Koko przyjacielu,na temat fizyki masz dużo większe pojęcie ode mnie,ale weź pod uwagę gęstość wody i jej różny ciężar . Gdy się ochładza,wierzchnia warstwa wody ,staje się cieższa i opada,wówczas ma miejsce zjawisko miksji,czyli mieszania się warstw wody.
 Gdy wieje mocny wiatr,a woda jest chłodna lub wychładza się,jej gęstość jest większa,porusza się w całym słupie,a nie tylko wierzch,zwłaszcza jeżeli dno jest bardzo nierównomierne.
Oczywiście mowa o głębokościach powiedzmy 4-6m.Im głębiej,tym ruch podwodny jest bardziej znikomy.

To o czym piszesz,ma miejsce przede wszystkim w upały,gdy faktycznie wierzch wody jest najlżejszy,bo najbardziej nagrzany.

Oczywiście największy podwodny ruch,jest w pobliżu brzegów i fal w nie bijących,tu pełna zgoda.

Tak masz rację. :) Woda powierzchniowa ogrzewa się lub ochładza i występują jej pionowe ruchy powodujące okresowe mieszanie się warstw na całej głębokości. Są to jednak ruchy bardzo powolne i nie spowodują one przemieszczenia zanęty na dnie.
W moim wpisie chodziło jednak nie o te sprawy, ale o możliwość przemieszczania się zanęty po dnie.

Aby przemieścić zanętę na dnie potrzebna byłaby odpowiednia prędkość przepływu tam wody.
Generalnie siłą istotnie napędzającą ruch jest wiatr lub jeśli nie ma wiatru powrót wcześniejszego jej spiętrzenia do poziomu neutralnego. Oba te oddziaływanie dotyczą bezpośrednio tylko niewielkiej warstwy powierzchniowej.
Nawet jeśli spiętrzona powierzchniowa warstwa wody będzie miała gęstość większą niż pozostała, np. zimą ( będzie więc dążyła do wracania niżej), to powracając bardzo wyhamowana zostanie przez objętość jej głębokości.

Swego czasu „trochę” czasu poświęciłem na rozeznawanie dryfu wody na jeziorze i także coś na ten temat na forum napisałem. Problem jest bardzo trudny do pomiaru i czasochłonny. Natknąłem się na szereg barier, chociażby brak środka pływającego i na razie z tematu zrezygnowałem. :(

Napisałeś, że masz możliwość dostępu do podwodnej kamerki. Ciekawe byłoby wykorzystanie jej do bezpośredniej obserwacji wielkości ruchu wody przy dnie.
 :)
Marian

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #635 dnia: 03.09.2022, 14:56 »
Kamerę wykorzystują koledzy karpiarze,natomiast to dla celów obserwacji nęcenia.

Nie wchodzę w dalszą polemikę,bo Twoja wiedza jest większa od mojej w tym zakresie i zdaję się na Twoje przemyślenia 😊.


Adrian,ja zawsze kukurydzę gotuję,do takiego stanu,że  w palcach mogę ją rozgnieść.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #636 dnia: 08.09.2022, 17:38 »

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #637 dnia: 28.09.2022, 14:25 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #638 dnia: 05.10.2022, 23:52 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #639 dnia: 06.10.2022, 18:19 »

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #640 dnia: 21.10.2022, 19:07 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #641 dnia: 29.10.2022, 12:14 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #642 dnia: 30.10.2022, 19:00 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #643 dnia: 22.11.2022, 14:50 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Leszcz - jak i kiedy?
« Odpowiedź #644 dnia: 25.11.2022, 20:30 »