Autor Wątek: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego  (Przeczytany 1601 razy)

Offline IluaneNarbe

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sośnicowice, Gliwice, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Dzień dobry wszystkim.

Kilka słów wprowadzenia - jestem początkującym wędkarzem (w średnim wieku) - zabawa z wędką trwa dopiero drugi miesiąc :)
Staram się łowić wg. Waggler Method, z filmów LUK’a (za które zresztą gorąco dziękuję).
Posiłkuje się także filmami z Górek TV, i tym forum.
Jak do tej pory byłem kilkukrotnie na łowiskach komercyjnych - taki tutorial, zaznajomienie się z działaniem wędki, zarzucaniem zestawu, gruntowaniem itp - uczę się jak dziecko, nigdy wcześniej nie wędkowałem. Wyniki z komercji to np. 7 amurów/karasi w 5 godzin, poczułem się w miarę pewnie, więc postanowiłem spróbować “na dziczy PZW”.

Obrałem sobie na pierwszy edukacyjny cel mały staw, 1,5h, który mam niedaleko od domu. Chodzi dokładnie o ten zbiornik:

https://wedkuje.pl/l/lowiska/69837

Byłem na nim kilkukrotnie, za każdym razem wzrasta skuteczność wędkowania (od wyjść gdzie 90% czasu to rozplątywanie zestawu, do ostatniego razu kiedy to udało się złowić kilka wzdręg i płoci wielkości palca, ale też dwie ładne płotki - dla mnie to spory sukces).
W tygodniu staw raczej pusty, w weekend potrafi wyglądać jak zawody wędkarskie - ostatnio było 14 wędkarzy, wtedy zajęte miejsce nie bardzo jest jak zmienić.

Wszystkie ryby oczywiście wypuszczam.

I przechodząc do meritum, pojawiło się kilka pytań, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi - mam tylko jednego wędkującego znajomego, ale nie chce się na nim uwieszać, bo ma swoje życie :)


1. Wg jakich kryteriów wybieracie miejsce nad stawem? Obecnie wybieram tak żeby mnie słońce nie raziło, i żeby było w miarę miejsca na rozmach z wędką, ale podejrzewam że są jakieś lepsze powody wybierania stanowiska… (pamiętajcie, jestem kompletnie zielony).

2. Wg jakich kryteriów wybieracie czy łowić z toni czy przy gruncie?

3. Wg jakich kryteriów ocenić czy stosować nęcenie mało i często, czy też kulami zanęty?

4. Jak dużo stosować przynęty w “mało i często” - kilka robaków co kilka minut? Rzucać wcześniej jakieś kule z zanętą? Widziałem na filmach że jednak na początku leci kilka kulek z zanętą, u Górka to nawet w kilogramach. Jest teraz wrzesień, staw w/w.

5. Czy może nie stosować “mało i często” a na początku wędkowania wrzucić kule zanęty, i potem ewentualnie dokładać?

6. Czy w kulach wrzucać samą zanętę czy także robaki?

7. Czy zanęcanie jest w ogóle konieczne?

8. Czy zanętę sypać samą, czy mieszać z ziemią? Czytałem tematy na forum, i nie wyrobiłem sobie konkretnego zdania…

9. Ile to jest “wystarczająco” zanęty na sesję 3-4 godziny? (Znowu, pamiętajcie że jestem zupełnie zielony - puszka kukurydzy z ziemią wystarczy, czy może wiadro? stosować gotowe zanęty 1 czy 10 kg? ;))

10.  Wszystkie ryby wypuszczam na bieżąco, więc nawet nie rozkładam siatki, ale widziałem na filmach, że autorzy zbierają najpierw ryby do siatki, a potem wypuszczają. Czy to ma jakiś sens poza pochwaleniem się na filmie? Czy to jest zgodne z RAPR (tam zabrania się przetrzymywania ryb nie przeznaczonych do zabrania)?

11. Po jakim czasie zmieniać przynętę jeśli nic nie bierze?

12. Gdzie w okolicy Gliwice-Kędzierzyn Koźle, tak powiedzmy do godziny drogi, warto się wybrać na PZW (może być priv, bo zauważyłem, że wędkarze nie chwalą się stawami/rzekami)?


Brak mi wiedzy żeby podejmować świadome decyzje, a nie chciałbym też nauczyć się łowić tylko  na jednym stawie, więc byłbym ogromnie wdzięczny za w miarę szerokie odpowiedzi...

Z góry dziękuję za pomoc.

Macie realny wpływ na mój wędkarski rozwój :)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 27.09.2021, 18:07 »
Dużo odpowiedzi znajdziesz w poniższych artykułach Luka

https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik

P. S. Na dole strony masz jeszcze odnośnik do drugiej "kartki" gdzie jest ciąg dalszy prac.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline IluaneNarbe

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sośnicowice, Gliwice, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: 27.09.2021, 18:29 »
Przeczytałem je wszystkie, ale niestety nie wykrystalizował mi się precyzyjny pogląd na w/w pytania, stąd prośba o pomoc.

Online hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: 27.09.2021, 20:08 »
Co do wyboru miejsca czasami jest to przypadek. Siada sie tam gdzie jest wolne. Sposób nęcenia to raczej sprawa indywidualna i musisz to sam ogarnąć. Łowienie bliżej dalej płycie głębiej to metoda prób i błędów. Co do wypuszczania ryb też mnie to zastanawia.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: 27.09.2021, 22:22 »
Cześć.
Z czasem sam ogarniesz co daje Ci lepsze efekty.
Ad.1
Tam, gdzie widać, że jest ryba.
Najlepiej gdy wiatr.wieje w twarz, gorzej gdy z boku, źle gdy w plecy.
Ad.2
Zależnie na co się nastawiasz. Jaki gatunek i wielkość ryb i jak reagują ryby na sposób prezentacji przyjęty.
Ad.3
Według poławianych gatunków ryb i ich kaprysów😏
Ad.4
Zależy jak reagują ryby. Czasami można rzucić kilka małych wałków/kulek na początek sesji, później  dosłownie kilka robaków, konopii, ziaren, pelletow czy co Ci się tam sprawdza co kilka minut. Czasami donęcanie kulkami odstrasza ryby. Górka sobie odpuść -na razie njeszcze nie Twoja liga😜
Ad.5
Jeśli zamierzasz siedzieć cały dzień to możesz zbombardować miejscówkę kulami i czekać. Jak ryby nauczone to podejdą szybko. Mało i często jest bardziej naturalne dla ryb, prze co będą mniej ostrożne.
Ad.6.
Nie samą zanętę ale zanętę z gliną/ziemią. Wg zasady na co łowisz tym nęć więc robaki jak najbardziej do mieszanki. Najlepiej martwe.(parzone, topione, rolowane itp)
Ad.7
Jeśli wchodzisz na często oblegana miejscówkę może być, że połowisz z marszu. W mniej uczęszczanych miejscach może okazać się niezbędnym "zbudowanie łowiska" przez nęcenie lub nęcenie długotrwałe..
Ad.8
Czytaj Ad.6
Ad. 9
Warto obserwować co się sprawdza lepiej. Najpierw.necic negatywnie małą ilością i obserwować reakcje ryb. Jak reagują na donęcanie. Brania się wzmagają- donęcać. Brania ustają- nie donęcać.
Ad.10
Na niektórych łowiskach nie wolno stosować siatki. Przeważnie są to łowiska "no kill". Ja wypuszczam od razu i nie zauważyłem negatywnych skutków. Często siatka służy do przetrzymania ryb do zdjęcia a w innych tylko tak się mówi, a bierze się na mielone😭
Ad.11
Po kilku rzutach jeśli nie ma brań to trzeba kombinować z przynętą na haku. Wszystko jest kwestią obserwacji i wyciągania wniosków .
Ad.12
Nie mam bladego pojęcia. Warto w wolny dzień pojeździć po łowiskach i zobaczyć. Gdzie ludzie - tam ryby :fish: :fish: : :fish:

Jeśli jest ktoś kto może jeszcze jakoś pomóc to śmiało. Sam chętnie czegoś się nauczę.


"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 619
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Waggler, Miejsca, Zanęty, Przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: 27.09.2021, 22:26 »
Cytuj
Wg jakich kryteriów wybieracie czy łowić z toni czy przy gruncie?

Kryteria gatunkowe (niektóre gatunki mają wyraźną skłonność do żerowania w toni, a inne zwykle trzymają się dna) i temperaturowe (czym cieplej, tym większa szansa na żerowanie w górnych strefach). Można oczywiście zastosować zestaw przegruntowany, ale z obciążeniem rozłożonym w sposób, który stwarza okazję także do brań w fazie opadu. Obecność żarłocznej drobnicy (ukleja, drobna wzdręga) może bardzo utrudnić łowienie przyzwoitych ryb z powolnego opadu na niewielkie przynęty (białe robaki, kastery).

Cytuj
Wg jakich kryteriów ocenić czy stosować nęcenie mało i często, czy też kulami zanęty?

Docelowy gatunek (gdy celem są np. leszcze, wskazany jest dywanik z mieszanki zanętowej) + obecność żarłocznej drobnicy, która może bezlitośnie wyżerać np. białe robaki czy kastery tuż pod powierzchnią, utrudniając skuteczne nęcenie większych ryb pływających niżej. Za pomocą odpowiedniego nęcenia często można ściągnąć ryby z toni w okolice dna (np. kule zanętowe o odpowiedniej konsystencji i pracy) lub zachęcić do żerowania wyżej (np. podawane luźno białe robaki lub kastery).

Cytuj
Jak dużo stosować przynęty w “mało i często” - kilka robaków co kilka minut? Rzucać wcześniej jakieś kule z zanętą?

Intensywność luźnego nęcenia najlepiej dostosować do aktywności ryb wyrażającej się braniami :) Jak najbardziej można najpierw zapodać kilka kulek zanętowych, a potem donęcać luźno.

Cytuj
Czy może nie stosować “mało i często” a na początku wędkowania wrzucić kule zanęty, i potem ewentualnie dokładać?

Przy klasycznym wagglerze można nęcić "mało i często", a przy tym luźno (robakami, konopiami, kukurydzą, pelletami), można nęcić "mało i często" niewielkimi (np. wielkości orzecha włoskiego) porcjami mieszanki zanętowej, można nęcić rzadziej (np. dwukrotnie podczas sesji) większymi porcjami mieszanki zanętowej, można także łączyć nęcenie mieszanką zanętową z luźnym donęcaniem.

Cytuj
Czy w kulach wrzucać samą zanętę czy także robaki?

Większych ryb raczej nie nęci się czystą "spożywką" - zwykle dodaje się elementy z zestawu: nasiona (np. gotowane konopie), ziarna (np. kukurydza - cała lub rozdrobniona), robactwo (białe robaki, pinka, kastery, siekane czerwone robaki, ochotka), pellety. Ile i czego się dodaje - to zależy od docelowych gatunków, oczekiwanych rozmiarów, a także rybiej aktywności w danym okresie (unikanie przekarmienia).

Cytuj
Czy zanęcanie jest w ogóle konieczne?

Sensowne nęcenie jest wysoce przydatne, bo ściąga, koncentruje i pobudza ryby (niekiedy nawet docelowego gatunku) ;)

Cytuj
Czy zanętę sypać samą, czy mieszać z ziemią?

W pełni sezonu na płytkich i w miarę rybnych zbiornikach można stosować samą "spożywkę" (uzupełnioną o nasiona, ziarna, robaki czy pellety). Na początku i pod koniec sezonu lepiej z ziemią, a nawet z przewagą ziemi (wersja ekstremalna z wyczynowej stajni: sama ziemia + robactwo).

Cytuj
Ile to jest “wystarczająco” zanęty na sesję 3-4 godziny?

Zależy od rybostanu oraz rybiej aktywności, którą warunkuje zwłaszcza temperatura. Na kameralnej wodzie stojącej (starorzecze) zwykle nie zużywam więcej niż kilogram "spożywki" (chodzi o suchą "spożywkę" z paczki, a nie finalną mieszankę), zaś chłodną porą najczęściej wyraźnie mniej.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: 27.09.2021, 22:30 »
Cześć, czołem! :)

Myślę, że dobrze byłoby najpierw sprecyzować, jakie dokładnie ryby chciałbyś poławiać, a jakich wolałbyś unikać. Ja mam często bardzo wyraźnie ustalone cele i wtedy odpowiednio dostosowuję zarówno technikę połowu, jak i rodzaj zanęty, przynęty, sposób zanęcania.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: 27.09.2021, 23:24 »
Autor tematu musi odrobić pracę domową i poczytać gdzieś żyją ryby które chce łowić oraz czym się odżywiają .

Offline IluaneNarbe

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sośnicowice, Gliwice, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: 28.09.2021, 08:58 »
Chodzi o łowienie biołorybu, a z tego co zdążyłem zaobserwować, to łowi się go z toni, z opadu i z gruntu, ale głównie z gruntu. Na pewno więc doświadczeni wędkarze mają jakieś kryteria, na podstawie których decydują czy przygotować zestaw pod grunt albo pod opad - a może na łowienie w toni. ;)

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: 28.09.2021, 09:47 »
Ja łowię z gruntu tylko,podstawa u mnie to zawsze obserwacja zbiornika,gdzie są trzciny zarośla,grążele jakieś drzewa zwalone,czy ryba się spławia,czy gdzieś bąbluje,wtedy dopiero wybieram stanowisko i zabieram się za poznanie ukształtowania dna,jak nie znajdziesz dobrego miejsca to najlepszy towar nic nie da
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: 28.09.2021, 09:49 »
Pooglądaj filmy jak się sonduje ukształtowanie dna ciężarkiem,szybko się idzie nauczyć a to bardzo pomocne
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler: miejsca, zanęty, przynęty - pytania początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: 28.09.2021, 10:38 »
Chodzi o łowienie biołorybu, a z tego co zdążyłem zaobserwować, to łowi się go z toni, z opadu i z gruntu, ale głównie z gruntu. Na pewno więc doświadczeni wędkarze mają jakieś kryteria, na podstawie których decydują czy przygotować zestaw pod grunt albo pod opad - a może na łowienie w toni. ;)

Trochę lektury https://pl.wikipedia.org/wiki/Typologia_rybacka_jezior

Doświadczeni wędkarze decydują co chcą łowić na podstawie charakterystyki zbiornika i wywiadu na brzegu. Kiedy wiesz jakie ryby chcesz łowić wybierasz metodę połowu. Miejscówkę wybieram na podstawie tego co chcę łowić i najlepiej pod wiatr. Gruntuje i szukam spadku dna, półki, uskoku albo łowię w pobliżu grążeli jeśli występują.