Autor Wątek: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton  (Przeczytany 19138 razy)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #15 dnia: 04.08.2020, 05:21 »
Mi się natomiast zdaje że skład pelletów na przestrzeni lat się zmienił i teraz producenci dają więcej kleju niż kiedyś i dla tego tak bardzo się to klei po zmieleniu.
Paweł

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #16 dnia: 05.08.2020, 09:21 »
Jest w tym sporo racji. Oleju jest mniej. Kiedyś po zarzuceniu podajnika z pelletem nad miejscem gdzie wpadł zaczynała się unosić plama z oleju. Teraz śladu nie ma.
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #17 dnia: 06.08.2020, 20:14 »
Wpadł ktoś kiedyś żeby dodawać ochotkę do mixu do metody ?
Paweł

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #18 dnia: 06.08.2020, 20:22 »
Ochotki nie próbowałem,ale pinkę martwą i białe kolorowe tak :beer:

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #19 dnia: 06.08.2020, 23:29 »
To bardzo działa np na karasie na Batorówce. Dodanie topionych białych do miksu i na hak z popupem prowokuje brania.
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #20 dnia: 28.08.2020, 16:51 »
Zaobserwowałem że ryby dobrze reagują na każdy zmielony pellet dobrej jakości nawet aler aqua. Nie ważne co zmieliłem coppens , screttings czy nawet ostatnio alleg aqua , ryby brały dobrze.
Dziś na mój mix aller aqua, coppens course , coppens red halibut i zanęta lorpio padło pod brzegiem 3 ładne karpie, 4 kg ,5 kg i 7 kg.
Problemem jest jak na razie tylko konsystencja, choć przy ostatnim miksie z alerem było ok, bo on tak bardzo nie klei.
Zmieliłem, zmieszałem i namoczyłem, potem zamroziłem, mix po rozmrożeniu jest ok , może i bez mrożenia by dało radę.
 Jak łowię to mam dwie mieszanki swoją i MMM, trzeba przyznać że największa ryba dnia karp 11 kg wzięła na mix MMM Dark, ale jak wcześniej pisałem na mój mix tez łowiłem. Obiecuję dalej kombinować hehe
Paweł

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #21 dnia: 05.09.2020, 19:48 »
Doszedłem co zrobić żeby mix się za bardzo nie kleił- trzeba zrobić mix na bazie zmielonego pelletu aler aqua master ( ciemny ). Mix się dobrze klei w sam raz, dziś łowiłem na niego i rybki ładnie reagowały na niego.
Mam pytanie do kolegów , przypuszcza ktoś może co za przyprawą czuć match method mix z sonu. Jest taka delikatna pikantna nuta , wącham i wącham i jakoś zidentyfikować tego nie mogę, pewnie to pilnie strzeżona tajemnica firmy ale może ktoś jest kucharzem zawodowym i ma lepszy węch jak ja i moja żona hehe. Soli bym dodał ale się trochę boję że ryby nie będą chciały wchodzić w słoną mieszankę.
Paweł

Offline Badzar

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 270
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #22 dnia: 05.09.2020, 20:33 »
Wpadł ktoś kiedyś żeby dodawać ochotkę do mixu do metody ?
W okresie zimowo wiosennym zdarzało mi się dodawać do mixu jokersa z bardzo dobrym skutkiem.
Pozdrawiam
Michał

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #23 dnia: 05.09.2020, 22:07 »
Zastosuj recepty sprawdzone przy tworzeniu zwykłych zanęt , bo wg mnie strasznie mitologizujesz proste sprawy.
Dobór spoistości i Konsystencja zanęty opiera się na podstawowej wiedzy o własnościach fizycznych poszczególnych składników.
Jeśli masz beton dodajesz separatora. Takim bezpiecznym jest mąka kukurydziana. Ale.. na początku klei potem separuje. Musisz trochę czasu odczekać.
Wogóle to najlepiej takie zachowanie zanęty testować nad czystym płynącym cieku wodnym. Wtedy wszystko staje się proste...
Masz kilka składników i mieszasz jak alchemik... potem takie rzeczy się czuje 8)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #24 dnia: 06.09.2020, 06:40 »
Konsystencja już jest dobra key_kr, nie przeczytałeś mojego postu dwa posty wyżej. Już doszedłem do konsystencji teraz pytam o przyprawy. Czym pachnie Match Metod Mix z sonu, czuć tam oprócz mączek i mielonych peletów jakąś przyprawę, jakąś pikantność ale nie mogę zidentyfikować co to, może ktoś się domyśla lub ma lepszy nos od mojego co to może być.
Może magi dosypię trochę w małym pudełeczku na próbę hehe
Paweł

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #25 dnia: 06.09.2020, 14:27 »
Ok, ale nie pochwaliłeś się jak to uzyskałeś? :)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #26 dnia: 06.09.2020, 15:21 »
Napisałem trzy  posty wyżej chyba Ci się czytać nie chce. Zmieliłem pelet aler aqua master 2 mm i na jego bazie zrobiłem mix. Pelet aler aqua master jest ciemny i nie za bardzo się klei, dosypałem match metod mix od sonu około 20 procent i mielony scretting około 10 %. Wczoraj miałem tylko swój mix  i na łowisku i 8 karpi wyciągnąłem największy 6 kg. Kolega łowił obok mnie i łowił karpie i karasie na MMM i daiwa Green bream, a ja na swój mix żadnego karasia same karpie. Wyszło na to że mielony aler aqua działa na karpie dobrze. Konsystencja jest dobra nie betonuje.
Paweł

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #27 dnia: 06.09.2020, 16:57 »
:beer: gratuluję wytrwałości ...to zmęczenie nie brak chęci do czytania

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #28 dnia: 06.09.2020, 18:28 »
Na nocy na rybach byłeś pewnie.
Paweł

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #29 dnia: 07.09.2020, 08:39 »
Napisałem trzy  posty wyżej chyba Ci się czytać nie chce. Zmieliłem pelet aler aqua master 2 mm i na jego bazie zrobiłem mix. Pelet aler aqua master jest ciemny i nie za bardzo się klei, dosypałem match metod mix od sonu około 20 procent i mielony scretting około 10 %. Wczoraj miałem tylko swój mix  i na łowisku i 8 karpi wyciągnąłem największy 6 kg. Kolega łowił obok mnie i łowił karpie i karasie na MMM i daiwa Green bream, a ja na swój mix żadnego karasia same karpie. Wyszło na to że mielony aler aqua działa na karpie dobrze. Konsystencja jest dobra nie betonuje.

Czyli jest postęp :bravo: Wg mnie jednak zbyt pochopnie wyciągasz pewne wnioski :) Po pierwsze - czy uważasz, że inne pellety po zmieleniu będą robić ci beton? Tutaj jest błąd przy robieniu tego miksu, bo ja mielę i mieszam różne pellety i niczego takiego nie mam. Nie walę sporej ilości wody od razy ale robię to stopniowo, miks przecieram przez sito i jest super. Beton powstaje tylko wtedy jak się mieszankę przemoczy. Wg mnie nie ma w pelletach żadnego kleju, który by miks betonował, jeżeli już coś jest - to może w dodatkach?

Kolejna sprawa to dana zanęta i jej oddziaływanie na poszczególne gatunki. Miałem wiele razy sytuację, że raz brał lin, raz karaś, innym razem sam leszcz lub brzana czy karp. Pomimo zróżnicowania gatunkowego, wpadał jeden. To mała szansa, że to sama mieszanka za to odpowiada, raczej jest to powodowane umiejscowieniem tych ryb w łowisku, sposobem podania mieszanki i tak dalej. Bo nie widzę tu za bardzo ścisłego związku. Ja mógłbym tak stwierdzić często, że dzięki zanęcie miałem dane gatunki, ale wiem, że tak nie jest lub był to tylko jeden z faktorów. Bo innym razem na podobne mieszanki miałem odwrotne spostrzeżenia :)

Wg mnie zanęty robione na mielonych pelletach zawsze będą działały, pytanie w jakim stopniu 8) Wiele jednak zależy od tego ile i jak nęcimy. Do tego to chyba normalne, że pellet przeznaczony do karmienia karpi, a więc specjalnie skomponowana mieszanka w tym kierunku, będzie dobrze oddziaływał na karpie 8) Nie ma innej możliwości, a jak ryba nie chce żerować, to po prostu dlatego, że nie chce.

Pamiętajmy, że w feederze w zdecydowanej większości przypadków zanęta ma 'eksplodować' z koszyka lub szybko obsypywać się z podajnika zaraz po dotarciu na dno aby były dobre wyniki. I tak mamy mieszankę przygotowywać, aby to się właśnie działo, zależnie od techniki miks ma być półsuchy lub wilgotny na tyle, by się lepił w foremce. Aby się lepił dobrze w foremce, powinien być przetarty przez sito. W ten sposób można powiedzieć, że wilgotność mieszanki do Metody musi być w pewnych ścisłych granicach. Jeżeli więc się coś klei i do tego jest beton, to wilgotność jest zbyt duża. I w zależności od tego jakie pellety mielisz, musisz się dopasować (niektóre piją więcej inne mniej wody). Założę się, że mieszankę która uważasz za 'batonującą' można odpowiednio nawilżyć, aby pracowała w prawidłowy sposób właśnie. Możesz też spróbować mielić ją mniej dokładnie. Ja mieliłem i Coppensa, i Skrettinga, do tego Allera i  Meusa i polskie pellety owocowe nie wiem od kogo (morwa), i zawsze miałem mieszankę co działała. Były pellety karpiowe low i high oil, halibutowe, pstrągowe (więcej tłuszczu), krylowe, kukurydziane, betainowe, mikro dla narybku (bogatsza mieszanka), plus gama owocowych. Jak coś się kleiło to dlatego, że dodałem zbyt dużo wody. Dlatego warto zostawić zawsze sobie trochę suchego miksu, aby taki błąd móc naprawić. Nie wierzę w cudowne właściwości danego pelletu jednej firmy i w to że inne są złe bo betonują.

To samo zresztą jest z pelletami z których się 'robi ciapa'. Po prostu są takie które potrzebują małą ilość wody, więc jak się doda jej odpowiednio mniej, nie będzie ciapy. Często jednak jest to wielkim zaskoczeniem, stąd ten efekt. MIałem kiedyś pewien pellet, który właśnie robił się ciapą, ale nauczyłem się go nawilżać bardzo delikatnie (atomizerem!) i wszystko było OK :)
Lucjan