Autor Wątek: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?  (Przeczytany 3355 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Witajcie.
Jako, że chciałbym zacząć samodzielnie robić przypony postanowiłem poprosić Was o pomoc zarówno w kwestii wiedzy jak i osprzętu.
Znalazłem w sprzedaży linkę w szpulach 5m Jaxon Micro Plus. Dostępne wersje 3/6//9/13kg.
Nigdzie nie mogę jednak znaleźć (lub źle szukam) jakiej poszczególne wersje są średnicy, a co za tym idzie jakie należy do nich dobrać średnice tulejek.
W miarę dobrą cenę za 50szt. tulejek mają Dam Effzet Crimp Sleeves. Ale... tu znowu oznaczenia które rozumiem tylko połowicznie.
Mianowicie występują w rozmiarach: 1/0.80 , 2/1.00 , 3/1.20. Jeśli mnie logika nie myli należy to rozumieć jako średnica zewnętrzna/wewnętrzna. Dobrze dedukuję?
Te DAM są warte uwagi?
Kolejna sprawa to krętliki i agrafki. Jak dobrać rozmiarowo, bo tak jak w rozmiarach haków tak i tutaj przyznam, że jeszcze mi się mieszają te oznaczenia i często czacha dymi jak muszę dobrać np wielkość haka do przynęty.
Jak mam w ręku to sobie poradzę, ale jak muszę zamawiać wysyłkowo to myli się oj myli.
No i chyba ostatnia sprawa. Zaciskarka do tulejek. Jaką polecicie nie drogą a wartą zakupu?

W chwili obecnej chcę zacząć robić przypony delikatne, tak pod okonia. Tak, wiem, zaraz się posypie lawina stwierdzeń że fluorokarbon itd.
Zdaję sobie sprawę, że używając stalki będę miał mniej brań ostrożnych okoni. Jednak miejsca na których łowię posiadają też populację szczupaka.
Sobie chcę oszczędzić utraty przynęt, szczupakom pływania z nimi w pyskach. Ot, takie mam podejście :-) Do tej pory używałem Dragon Surfstrand 3kg bo cieniutki.
Teraz chcę zacząć robić przypony sam. Na razie delikatne. Od maja już pod szczupaka.

Podpowiecie co kupić, jak z tymi średnicami i rozmiarami itd?


"Pomożecie ???" :P


PS. Jeśli coś z tego sprzętu wartego uwagi można dostać korzystnie cenowo na Aliexpress to prócz naszego rynku podrzućcie też coś od myfriendów :-)

Pozdrawiam.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 486
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2021, 01:20 »
Jaxon nie podaje średnicy linki nawet w katalogu. Być może to normalna praktyka dla takich produktów? Mają też w ofercie pasujące cybanty i podają średnicę zew i wew. Chyba prościej brać od jednego producenta którykolwiek by to nie był.

Sprawdź wielkość haka w mm i przyłóż linijkę do przynęty żeby łuk kolankowy był tam gdzie chcesz. Bez kupienia przynęty może być trudno ale nie jest niemożliwe.

W katalogu Kongera grafki i krętliki są rzeczywistej wielkości.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2021, 08:10 »
Bardzo dobry materiał na przypony. Stosuję do UL/L 3kg , spining/casting M/MH 9kg i 13kg wersję do H, jako przypony i dozbrojki oraz do deadbaitingu. Miękki, nie ma zbytnio tendencji do skręcania się po spotkaniu z zębami esoxów. Wbrew pozorom ta francusko brzmiąca firma (żaksą :P)  ma w swojej ofercie takie perełki. Linka na zabój przypomina materiał AFW i z tego samego kraju pochodzi. Na podorędziu, w torbie DB mam pod ręką 13kg. Orientacyjnie  średnica 0,33mm. Tulejki jakich używam to tylko i wyłącznie mosiądz. Zapomnij o aluminium i innych wynalazkach - pękają podczas zaciskania. Średnice wewnętrzne uzależnione od tego jak zaciskasz (u mnie 0,5 do 0,9mm). Ja robię to w sposób jak na foto; końcówką wracam jeszcze raz w tuleję - nie wystaje mi kawałek drutu, dodatkowy zacisk. Zaopatrz się w zapalniczkę typu palnik gazowy i micro obcinaczki elektryczne (do 1mm2). W miejscu gdzie chcesz uciąć grzejesz palnikiem do czerwonego i wtedy ucinasz. W przeciwnym razie drut się postrzępi i za Chiny ludowe nie wciśniesz go w tulejkę. Potrafi napsuć nerwów ten materiał, ale jak go opanujesz, to nie będziesz stosował innych.




Offline ObraFMI

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 275
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz
    • Próbnik
  • Lokalizacja: FMI
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2021, 08:22 »
A po co te tulejki?
Taką linkę po prostu wiążesz babskim węzłem- robię tak od lat.
Nie płacę Pazernym Zabójcom Wód.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2021, 22:28 »
Kolego garowy dzięki za fajny opis :-)
Jakie mikro obcinaczki masz na myśli?
Planuję zakup po jednaj szpulce z każdego dostępnego "rozmiaru" więc 3 , 6 , 9 i 13kg.
Czy dałbyś radę podać też średnicę pozostałych + pasujące tulejki?
Na teraz będę używał 3kg, ale od maja w ruch pójdzie reszta i chciałbym jednym zakupem oblecieć komplet szpulek i pasujących do nich tulejek.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 391
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #5 dnia: 05.01.2021, 22:41 »
Rozmiar tulejki zależy od tego ile razy będziesz przekładał linkę. Ja przekładam dwa razy i na końcach tulejek dodaje klej distal. Załóżmy, że średnica linki to 0,35mm przy podwójnym przełożeniu tulejka 0,8mm będzie idealna. Możesz próbować wiązać, ale bardzo łatwo będzie ci odkształcić linkę przy wiązaniu. Najlepszą linką na przypony jest plecionka tytanowa, jeśli nie masz zaczepów możesz na takich przypon wyjąć dziesiątki szczupaków i się nie odkształcić a do tego materiał ten jest bardzo miękki i cienki.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.01.2021, 10:01 »
Jakie mikro obcinaczki masz na myśli?
Ja używam Lindstrom 8141 lecz jak kupisz jakiekolwiek precyzyjne obcinaczki boczne , to też będą spoko
Czy dałbyś radę podać też średnicę pozostałych + pasujące tulejki?
Mam jeszcze 3 i 9 ale niestety w łajbie, w innej lokalizacji - musiałbyś zaczekać kilka dni.
Odnośnie tulejek to ciężko mi określić czy u wszystkich producentów są takie same średnice wewnętrzne vs zewnętrzne. Ja brałem trzy rozmiarówki, które w 100% pokrywają się z dostępnymi materiałami;  1,2(0,5), 1,4(0,65) i 1,6(0,85) tutaj https://pl.aliexpress.com/item/4000460824618.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4efc744fSWGvPN&algo_pvid=421df1dd-52ea-4f21-8518-548d3c6349c0&algo_expid=421df1dd-52ea-4f21-8518-548d3c6349c0-0&btsid=2100bdd716099231323335564eb4fb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.01.2021, 21:38 »
Czyli rozumiem, że wskazane na ali tulejki będą pasowały do tej linki jaxona w wersjach 3 , 9 i 13kg? Chce się upewnić :-)
Rozumiem, że do linki 6kg będzie coś pomiędzy 3 i 9kg pasowało jeśli chodzi o tulejki.
To może pociągnę Cię troszkę bardziej za język skoro używasz Ali , polecisz jakieś krętliki i agrafki z Ali?
Pozdrawiam.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.01.2021, 23:06 »
Tymi tulejkami zaciśniesz wszystkie dostępne przypony. Krętliki łożyskowane, brałem tu https://pl.aliexpress.com/item/32839196366.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.73c35c0fcqoufB

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.01.2021, 23:18 »
Czy krętliki powinny być dobrane stricte podobnie do wytrzymałości przyponu?

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #10 dnia: 06.01.2021, 23:20 »
Dokładnie,tak aby nie zaburzały pracy przynęty.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 970
  • Reputacja: 55
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Samodzielne robienie przyponów - z czym to się je?
« Odpowiedź #11 dnia: 06.01.2021, 23:32 »
Czyli do linki 3kg malutki krętlik 24 o wytrzumałości 3kg i równie mała agrafka