Autor Wątek: Feeder Fans - Zestaw sztyc na zawody  (Przeczytany 3024 razy)

Offline Marcin Cichosz

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Feeder Fans - Zestaw sztyc na zawody
« dnia: 06.04.2021, 11:20 »
Zestaw sztyc na zawody

Nie ma co ściemniać. Wybór sztycy podbieraka to zawsze bardzo trudny wybór dla większości wędkarzy.
Jest kilka podstawowych rzeczy jakie my wędkarze bierzemy pod wzgląd gdy szykujemy się do wyboru tej właściwej, a ja postaram się je przedstawić i po trochu omówić, ponieważ bardzo często dostaję różne pytania co do konkretnych modeli sztyc z Prestona.

Użytkownicy sztyc dzielą się według mnie na tych, którzy wymagają aby była ona mocna, mało uginająca się i w miarę gruba oraz na tych, dla których powyższe nie mają aż takiego znaczenia. Ja osobiście jestem mega elastyczny w tym temacie. Moimi pierwszymi jakie posiadałem z oferty Preston Innovations były stare serie Competition czy Absolute zarówno Carp jaki i Match. Żadna z tych sztyc nie była super sztywna a ja po prostu przyzwyczaiłem się do tego typu podbieraków. Na początku miałem spore zawahania, bo każda z nich była dość, jak to mówi mój kumpel – „spolegliwa”, natomiast bardzo szybko okazywało się, iż mimo rodzaju pracy jaką prezentują przy podbieraniu ryb są nadal bardzo mocne i wytrzymałe.

Teraz mam na swoim wyposażeniu dwie sztyce. Ba! Zawsze miałem dwie sztyce ponieważ często biorę udział w zawodach i lubię być zabezpieczony na wypadek gdyby coś poszło nie tak….Lubię też podczas zawodów na jedną z nich założyć mniejszy kosz do szybkiego działania bo łatwo się takim manewruje, a na drugą kolosalny kosz na ewentualne duże ryby.

Jedną z moich sztyc jest Preston Response Carp Handle 4m a drugą jest Response XS 4m. Jak zauważyliście obie to sztyce karpiowe. Ja wybrałem takie mimo tego, że często łowię również mniejsze ryby niż karpie. Ta pierwsza jest sztycą, która należy do gamy tych cieńszych biorąc pod uwagą jej średnicę. Używam jej głównie do wędkowania na klasyczny feeder, kiedy moim celem są leszczyki, płocie, karasie lub inne mniejsze sztuki. Wybieram ją wtedy ponieważ po założeniu do niej kosza w rozmiarze 16 cali jest bardzo wygodna do manewrowania i szybka, ale nawet trochę nie boi się dużych przyłowów. Natomiast druga – Response XS 4m – to już mocny zawodnik. Jest dużo sztywniejsza, ale nie „pałowata” bo takie potrafią pęknąć gdy są zbyt twarde, a jej średnica zapewnia już pewniejszy szeroki chwyt, pozostając nadal bardzo lekką. Gdy jadę na komercję, lub nad wodę, na której często łowi się karpie to jest mój wybór nr 1. Zauważyłem również, że przy karpiach około 2 kg potrafię unieść ją przy końcu bez chwytania na samą obręcz kosza a ona nadal pozostaje praktycznie nieugięta. Ma ona również podwójny gwint – to znaczy, na połowie składów nasadowych jest nasadka z gwintem. Dzięki temu możemy mieć w razie potrzeby krótki podbierak o długości 2,7m. Ale przyznaję się, iż nigdy nie stosuję takiej długości.

Przemyślcie sobie, jaki rodzaj sztycy jest dla Was najbardziej potrzebny. Jakie ryby łowicie, czego oczekujecie od sztycy i jaki ma być na niej chwyt. Natomiast jeśli potrzebujecie tak jak ja kompletu, to serdecznie polecam powyższy zestaw.

Marcin Cichosz


















Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Feeder Fans - Zestaw sztyc na zawody
« Odpowiedź #1 dnia: 06.04.2021, 12:53 »
Fajny opis, ale gdzieś umknoł dosyć ważny aspekt Nasadowa czy Teleskopowa ? Z tego co widze to nasadowa która moim zdaniem jest bardzie praktyczna ( mozna skracać długość), sztywniejsza i lzejsza od teleskopowej. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Marcin Cichosz

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 598
  • Reputacja: 430
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Fans
    • Galeria
    • Feeder Fans
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder Fans - Zestaw sztyc na zawody
« Odpowiedź #2 dnia: 06.04.2021, 15:29 »
Nasadowa, nasadowa. Zapomniałem, że istnieją teleskopy 8) :P