Autor Wątek: Rekord Polski - leszcz  (Przeczytany 9186 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #30 dnia: 25.08.2021, 22:56 »
Jets wiele aspektów jeśli chodzi o Jeziorsko. Kormorany w strefie chronionej, coroczne wielkie spuszczanie wody, to co się dzieje przed tamą to tragedia. Zbiornik jest ogromny ale zaniedbywany z każdej strony.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #31 dnia: 26.08.2021, 06:32 »
Pamiętam kiedy w 2015 zakładałem  na forum temat pod tytułem " Maksymalne rozmiary leszcza " po 11 stronach dyskusji i opisach lechów gigantów oraz obietnic sfotografowania takiego widzimy rezultaty a dokładnie ich brak.
Od kąd pamiętam słyszę o metrowych lechach i to nie tylko z Dzierzna (niektórzy z rozmiarami idą jeszcze dalej ale tego chyba nie warto wspominać ). Najczęściej tego typu opowieści snują wędkarze którzy nie słyną z wyników. Zwykle zdjęcia brak a jeśli jest to ryba włożona jest w obiektyw i często zasłania łowce. O zdjęciu z miarką można pomarzyć. Sam mimo ,że złowiłem już tysiące lechów 60 + nie raz mając takiego w podbieraku nie wiem czy ma 65 czy 70 cm więc tym bardziej nie rozpoznamy tego na zdjęciu. Poniżej przykłady. Ile waszym zdaniem mają te lechy (poniżej 2 moje i jeden kolegi )- oczywiście mam zdjęcia z miarką dla weryfikacji ;)
1
2
3
Już nie mówię o cm podajcie w przybliżeniu który jest największy.
Porównując inne rekordy dajmy na to karpia 36,4 kg 110 cm - jest tak wyśróbowany ,że szczerze wątpię ,że większy karp może pływać na naturalnej wodzie w Polsce. Reszta rekordów również wydaje się wymaksowanych a jeśli zostaną pobite to nieznacznie. (Teoretycznie duży zapas ma sum i boleń ale to wyjątki) Dlaczego zatem tak wielu ludzi utrzymuje ,że łowią lechy po 30 cm dłuższe niż rekord Polski ?
Twierdzą ,że nie chcą narażać wody na presje ale jednocześnie chwalą się tym faktem na fb pisząc nazwę wody i wielkość ryby. Nie mówiąc ,że karpiami z danej wody chwalą się nagminie ale leszcz zrobił by różnicę ?
Jeden z najsłynniejszych "magików" z DD wrzucał na facebooka na grupie metod feeder polska lechy 80 cm i 6 kg. Po czym po 2 miesiącach pisał mi ,że w tym sezonie największego lecha miał 72 cm...
Nie upieram się ,że takich ryb nie ma . Powiem więcej wierzę ,że są i chciałbym żeby były. Ale pisanie o oficjalnym rekordzie ,że gdzieś łowi się większe bez wiarygodnych zdjęć jest śmieszne. To tak jak bym pisał o "Usain Bolt nie jest prawdziwym rekordzistą świata na 100m ja biegam regularnie poniżej 8 sekund. Tak to dlaczego nie wystartujesz i nie pobijesz tego rekordu ? No wiesz dbam o swoją prywatność chcę pozostać anonimowy" Tak widzę argument łowców metrowych lechów. Jeśli chcesz zachować wodę w tajemnicy to po co wspominasz o tym w dyskusjach ;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #32 dnia: 26.08.2021, 06:57 »
Bardzo trafne argumenty :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #33 dnia: 26.08.2021, 07:00 »
Tak jak Michał pisze

Co do porównania ryb, to największy wydaje mi się ten z drugiego zdjęcia, aczkolwiek zdjęcia często mogą być mylne...

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Maciek

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #35 dnia: 26.08.2021, 07:27 »
Zbyszku to fakty co piszesz. Ale ciężko znaleść zdjęcie z miarką większość tych zdjęć jest z opisem wagi.
https://www.drennantackle.com/huge-21lb-12oz-bream-for-james-crameri/
https://eng.agromassidayu.com/samij-bolshoj-lesh-v-mire-mozhno-li-najti-trofej-sejchas-page-158481
http://wetnets.blogspot.com/2012/04/british-bream-record-broken-again.html
Nie mówię o rekordach z przed lat bo wiadomo wtedy dostęp do aparatu fotograficznego był ograniczony. Ale dzisiaj ludzie promują się jak mogą. Na rybniku karpiarze często przed wniesieniem sprzętu na stanowisko wywieszają baner swojego sponsora.
Jeden z topowych youtuberów feederowych kiedy usłyszał odemnie ile wynosi rekord leszcza stwierdził ,że nagminnie łowi dłuższe na Wiśle. Więc mówię mu masz świetny sposób na promocje kanału i sklepu wystarczy 5 min cyknąć fotkę i nfo pujdzie w świat. To było 3 lata temu(oczywiście rekordu brak ) i takich przykładów mógłbym podawać całą masę.
W dzisiajszych czasach nawet jeśli byłbym sam i nie mam talentu do fotek nagrywam krótki film z ręki i nie ma wątpliwości:)
Dla ciekawych zdjęcie 1 - leszcz miał 59 cm nie wrzucam fotki na miarce bo ryb tej wielkości łowię mnóstwo
forka 2 72 cm
fotka 3 73 cm
Wielu ze znajmoych fotkę 3 wskazywało jako najmniejszego lecha a jest odwrotnie. (kolega ma 185 cm i duże łapy ja 171 cm więc już to powoduje dużą różnice w odbiorze) Do tego dochodzi kunszt fotografa itp dlatego ja nie wieżę na słowo :)
Swoją drogą Maćku w 2 linku który wrzuciłeś piszą o lechach na 16 kg- takiego to nawet nie potrafię sobie wyobrazić

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #36 dnia: 26.08.2021, 12:15 »
Zbyszku to fakty co piszesz. Ale ciężko znaleść zdjęcie z miarką większość tych zdjęć jest z opisem wagi.
https://www.drennantackle.com/huge-21lb-12oz-bream-for-james-crameri/
https://eng.agromassidayu.com/samij-bolshoj-lesh-v-mire-mozhno-li-najti-trofej-sejchas-page-158481
http://wetnets.blogspot.com/2012/04/british-bream-record-broken-again.html
Nie mówię o rekordach z przed lat bo wiadomo wtedy dostęp do aparatu fotograficznego był ograniczony. Ale dzisiaj ludzie promują się jak mogą. Na rybniku karpiarze często przed wniesieniem sprzętu na stanowisko wywieszają baner swojego sponsora.
Jeden z topowych youtuberów feederowych kiedy usłyszał odemnie ile wynosi rekord leszcza stwierdził ,że nagminnie łowi dłuższe na Wiśle. Więc mówię mu masz świetny sposób na promocje kanału i sklepu wystarczy 5 min cyknąć fotkę i nfo pujdzie w świat. To było 3 lata temu(oczywiście rekordu brak ) i takich przykładów mógłbym podawać całą masę.
W dzisiajszych czasach nawet jeśli byłbym sam i nie mam talentu do fotek nagrywam krótki film z ręki i nie ma wątpliwości:)
Dla ciekawych zdjęcie 1 - leszcz miał 59 cm nie wrzucam fotki na miarce bo ryb tej wielkości łowię mnóstwo
forka 2 72 cm
fotka 3 73 cm
Wielu ze znajmoych fotkę 3 wskazywało jako najmniejszego lecha a jest odwrotnie. (kolega ma 185 cm i duże łapy ja 171 cm więc już to powoduje dużą różnice w odbiorze) Do tego dochodzi kunszt fotografa itp dlatego ja nie wieżę na słowo :)
Swoją drogą Maćku w 2 linku który wrzuciłeś piszą o lechach na 16 kg- takiego to nawet nie potrafię sobie wyobrazić

Takie zdjęcia dobrze pokazują, co robi waga a długość. Jak wygląda spasiona ryba a jak długa żyletka i jakie to daje mylny obraz, która była większa na zdjęciu. Sam uganiając się z okoniami mam też nieraz mylne wrażenia. Na niektórych wodach 35+ wydaje się mniejsze od  nabitej 25.
https://ibb.co/1Rf3Rp4
https://ibb.co/0GrP7hf
Trochę inny kąt ułożenie łapy ryby tło. I ten pierwszy miał 37 cm drugi tylko 24. A który się wydaje mniejszy na zdjeciu grubas czy wyrostek.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #37 dnia: 26.08.2021, 12:23 »
Zbyszku to fakty co piszesz. Ale ciężko znaleść zdjęcie z miarką większość tych zdjęć jest z opisem wagi.
https://www.drennantackle.com/huge-21lb-12oz-bream-for-james-crameri/
https://eng.agromassidayu.com/samij-bolshoj-lesh-v-mire-mozhno-li-najti-trofej-sejchas-page-158481
http://wetnets.blogspot.com/2012/04/british-bream-record-broken-again.html
Nie mówię o rekordach z przed lat bo wiadomo wtedy dostęp do aparatu fotograficznego był ograniczony. Ale dzisiaj ludzie promują się jak mogą. Na rybniku karpiarze często przed wniesieniem sprzętu na stanowisko wywieszają baner swojego sponsora.
Jeden z topowych youtuberów feederowych kiedy usłyszał odemnie ile wynosi rekord leszcza stwierdził ,że nagminnie łowi dłuższe na Wiśle. Więc mówię mu masz świetny sposób na promocje kanału i sklepu wystarczy 5 min cyknąć fotkę i nfo pujdzie w świat. To było 3 lata temu(oczywiście rekordu brak ) i takich przykładów mógłbym podawać całą masę.
W dzisiajszych czasach nawet jeśli byłbym sam i nie mam talentu do fotek nagrywam krótki film z ręki i nie ma wątpliwości:)
Dla ciekawych zdjęcie 1 - leszcz miał 59 cm nie wrzucam fotki na miarce bo ryb tej wielkości łowię mnóstwo
forka 2 72 cm
fotka 3 73 cm
Wielu ze znajmoych fotkę 3 wskazywało jako najmniejszego lecha a jest odwrotnie. (kolega ma 185 cm i duże łapy ja 171 cm więc już to powoduje dużą różnice w odbiorze) Do tego dochodzi kunszt fotografa itp dlatego ja nie wieżę na słowo :)
Swoją drogą Maćku w 2 linku który wrzuciłeś piszą o lechach na 16 kg- takiego to nawet nie potrafię sobie wyobrazić

Linki wżuciłem jako ciekawostki... - moim zdaniem ciekawą wiedzą jak by nie było dysponują rybacy . Oni jak czeszą to najlepiej wiedzą do jakich rozmiarów w pl rosną lechy.

Co do poruszanej sytuacji wędkarskich youtuberów . Jak dla mnie cześć jak nie wiekszość to prostytucja wędkarska , za pare kilo wejdąw dupe z kulką na ryle...
A łowienie na lidera to juz na maxa rozjeb trzech , czterech - czyli patrz 8 kiji - jeb rola i wódz takiej watachy jedzie z miśkiem.... a czy on faktycznie ma role na swojej wędce , a czy łowi na to co reklamuje.... pytań wiele - a film jeden.
Maciek

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #38 dnia: 26.08.2021, 14:07 »
Leszcze łowię regularnie z 10 lat, mój rekord to 72 cm a waga hmmm myślę, że 3,4 kg - na Goczałkowicach gdzie łowię są chude żyletki.
Największego leszcza jakiego widziałem to 82 cm złowiony na zalewie kamieńskim przez mojego wujka w latach 80- 90tych-  ale do zalewu wchodzą ryby "morskie" które mają inne rozmiary,nie można ich porównywać do słodkowodnych zwłaszcza plotek leszczy jazi.
W mojej nęconej miejscówce bywam co drugi dzień, schemat łowionych ryb ich wielkość jest mniej więcej podobna
Leszcze 40-50 cm łowi się sporo 8-10 szt, do tego 2,3 sztuki 50- 60 (nie zawsze ale zazwyczaj), leszcze powyżej 60 cm na 6-8 godzinnej zasiadce, łowię jedną sztukę i to nie zawsze, bodajże raz czy ,2 razy zdarzyło mi się złowić 2 szt.
Leszcze 65-70 łowię jednego do 3 rocznie.
Opowieści oczywiście krążą o olbrzymich leszczach ale na własne oczy mało widziałem leszczy powyżej 60 cm - 90% wędkarzy łowi z marszu a dużego leszcza trzeba przyzwyczaić do żarcia jak karpia, inaczej złowienie go to przypadek.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 022
  • Reputacja: 404
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #39 dnia: 26.08.2021, 15:43 »
Leszcze łowię regularnie z 10 lat, mój rekord to 72 cm a waga hmmm myślę, że 3,4 kg - na Goczałkowicach gdzie łowię są chude żyletki.
Największego leszcza jakiego widziałem to 82 cm złowiony na zalewie kamieńskim przez mojego wujka w latach 80- 90tych-  ale do zalewu wchodzą ryby "morskie" które mają inne rozmiary,nie można ich porównywać do słodkowodnych zwłaszcza plotek leszczy jazi.
W mojej nęconej miejscówce bywam co drugi dzień, schemat łowionych ryb ich wielkość jest mniej więcej podobna
Leszcze 40-50 cm łowi się sporo 8-10 szt, do tego 2,3 sztuki 50- 60 (nie zawsze ale zazwyczaj), leszcze powyżej 60 cm na 6-8 godzinnej zasiadce, łowię jedną sztukę i to nie zawsze, bodajże raz czy ,2 razy zdarzyło mi się złowić 2 szt.
Leszcze 65-70 łowię jednego do 3 rocznie.
Opowieści oczywiście krążą o olbrzymich leszczach ale na własne oczy mało widziałem leszczy powyżej 60 cm - 90% wędkarzy łowi z marszu a dużego leszcza trzeba przyzwyczaić do żarcia jak karpia, inaczej złowienie go to przypadek.
Goczały - mimo ,że to największa woda na śląsku jeszcze nigdy tam nie byłem. Ciekawe jaki największy okaz tam pływa. Co do lechów mam bardzo podobne wnioski wraz z każdym cm drastycznie spada ilość łowionych ryb. Najsłabszym punktem mojego łowienieato czas zasiadek bo w jeden dzień złowić okaz to wielka loteria. Wiec w ramach możliwości będę starał się to zmienić.
N3su faktycznie z tych zdjęć  ciężko się zorientować co do faktycznych rozmiarów ryby. Dlatego tym bardziej jestem zdania ,że nie warto wierzyć na słowo szczególnie komuś kogo się nie zna osobiście.
Maćku a co do filmów wiadomo tam gdzie kasa wchodzi w grę to niektórzy potrafią zrobić wszystko byle by osiągnąć efekt. Dlatego oboje wiemy ,że na niektóre filmy trzeba brać dużą poprawkę.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Rekord Polski - leszcz
« Odpowiedź #40 dnia: 26.08.2021, 16:44 »
Myślę, że karpiowe podejście może być tu kluczem. Czyli kilkudniowa zasiadka z nęceniem.