Autor Wątek: Opony całoroczne  (Przeczytany 2652 razy)

Offline Lewapiks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 429
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Opony całoroczne
« dnia: 30.08.2021, 14:10 »
Witam, z powodu, że moje zimowe przebiegi są znikome i raczej tylko po mieście to przymierzam się do zakupu opon całorocznych. Nie wynika to z oszczędności tylko z wygody, nie chce mi się dwa razy w roku wymieniać, targać po garażach itp. itd. Jeśli używacie takich opon to napiszcie jakie macie doświadczenia i ewentualnie polećcie jakieś fajne wielosezonowce. Z góry dzięki.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 431
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #1 dnia: 30.08.2021, 14:36 »
Goodyear Vector 4 seasons, kupiłem na wiosnę i tyle mogę powiedzieć, że w lecie nie widzę różnicy z sezonówkami. Przy czym jakoś ekstremalnie ich nie testowałem :D, bo jeżdżę raczej spokojnie. Głównie miasto, trochę na ekspresówkach, jeden wypad do Białegostoku w mocnym deszczu. Sam jestem ciekaw, jak będzie zimą.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Lewapiks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 429
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #2 dnia: 30.08.2021, 14:47 »
Goodyear Vector 4 seasons, kupiłem na wiosnę i tyle mogę powiedzieć, że w lecie nie widzę różnicy z sezonówkami. Przy czym jakoś ekstremalnie ich nie testowałem :D, bo jeżdżę raczej spokojnie. Głównie miasto, trochę na ekspresówkach, jeden wypad do Białegostoku w mocnym deszczu. Sam jestem ciekaw, jak będzie zimą.

Konkret, dzięki.

Offline Marcinn

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • test
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #3 dnia: 30.08.2021, 15:06 »
Ja też w tym roku planuję kupić opony całoroczne. Jest wiele negatywnych opinii na ich temat ale ja wychodzę z założenia, że jak 18 letnie zimówki* dały radę tej zimy to wielosezon też da radę.

*Kupiłem auto z dodatkowym kompletem zimówek, nie były posieknięte, mają bieżnik to nie sprawdziłem nawet z którego są roku. Przy stałym napędzie quattro jeździło się normalnie. Po sprawdzeniu w tym roku daty produkcji włosy stanęły mi dęba na głowie, mają po 18 lat :facepalm:

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #4 dnia: 30.08.2021, 15:07 »
Mam caloroczne Matadory w busie juz 5 ty rok , zrobilem na nich okolo 70 tys , glownie autostrada i troche po miscie. Jak byly nowe to nie bylo roznicy z zimowkami . Jednak lato i slonce nie sluzy gumie i nie sa juz tak przyczepne jak kiedys, chociaz bieznika jeszcze sporo. Ogolnie polecam , nastepny tez bedzie wielosezon.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Lewapiks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 429
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #5 dnia: 30.08.2021, 15:28 »
Ja też w tym roku planuję kupić opony całoroczne. Jest wiele negatywnych opinii na ich temat ale ja wychodzę z założenia, że jak 18 letnie zimówki* dały radę tej zimy to wielosezon też da radę.

*Kupiłem auto z dodatkowym kompletem zimówek, nie były posieknięte, mają bieżnik to nie sprawdziłem nawet z którego są roku. Przy stałym napędzie quattro jeździło się normalnie. Po sprawdzeniu w tym roku daty produkcji włosy stanęły mi dęba na głowie, mają po 18 lat :facepalm:

Ja mam zupełnie odwrotne spostrzeżenia. Widzę, że coraz więcej ludzi jeździ na wielosezonach, a i opinie o nich bardziej przychylne i pozytywne.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #6 dnia: 30.08.2021, 17:23 »
Panowie,jeżeli macie zimy prawdziwe u siebie,to dajcie sobie spokój z wielosezonówką.
Ruszyć na śniegu ruszycie,gorzej z hamowaniem.
W firmie przerabiamy i crossclimaty i Vectory i weatherproofy. Na dużym śniegu tak sobie,na błocie pośniegowym tragedia.
Najtańsze zimowe semperity dużo lepsze niż premium wielosezon na śniegu.

Ale,na mokrą nawierzchnię,dobry wielosezon jest świetny.

Podsumuję to tak,wielosezony jedynie premium i tylko na małą ilość śniegu ,który krótko poleży.

Offline Cost

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 131
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Marki
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #7 dnia: 30.08.2021, 18:02 »
Jeździłem kilka lat na Nokian Weatherproof. Jeżdżę głównie po mieście i trochę ekspresówki. Dla mnie to był strzał w dziesiątkę. W zimę nie widziałem różnicy w stosunku do zimówek, latem może trochę głośniejsze. Ogólnie byłem zadowolony. Jak w obecnym aucie będę zmieniał opony to też wezmę wielosezonowe.

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #8 dnia: 30.08.2021, 18:09 »
Jeśli jeździ się mało i nie mieszka w górach to wielosezon ma sens.
Miałem kiedyś wielosezonowe w aucie służbowym i jak dla mnie zimą był dramat, a latem hałas.
Prywatnie mam dwa komplety kół, zima i lato .
I tego się będę trzymał :D

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #9 dnia: 30.08.2021, 18:22 »
Od trzech samochodów używam opon całorocznych, ale... jeżdżę do 10 tys. km rocznie (praca, ryby i urlopy) i u mnie w zasadzie zim nie ma. W poprzednim aucie miałem Barumy. Przez kilka lat jeżdżenia nie widziałem w nich zużycia - polecam.
Obecnie mam Nokiany chyba weatherproof, ale jeżdżę na nich dopiero rok.

Nie wiem, jakich rozmiarów opon potrzebujesz, ale zwróć uwagę na oznaczenie XL (eXtra Load) na oponie. Takie opony są mocniejsze i wytrzymalsze (do dostawczaków, małych busów, lekkich ciężarówek, SUV-ów), ale jednocześnie są bardziej twarde (mniejszy komfort jazdy) i może lekko głośniejsze od takich samych, ale bez oznaczenia XL. XL jest duży wybór i ich cena - od opon bez XL - jest niższa.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #10 dnia: 30.08.2021, 18:40 »
Obecnie w moim samochodzie i żony mamy po dwa komplety opon. Ale gdyby w którymś kończyły by się oba komplety naraz to kupiłbym całoroczne.
Robimy rocznie po 5 - 8 tys km a śniegu w ciągu całej zimy to u nas może przez 20 dni. Staram się wymieniać co pół roku, żeby zimówki też zdążyły się trochę zużyć zanim się zestarzeją. Jednak w górach lub w bardziej śnieżnych rejonach to pewnie zostałbym przy dwóch kompletach.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #11 dnia: 30.08.2021, 18:52 »
Napiszę krótko.
Panowie spróbujcie na śniegu hamować na oponach wielosezonowych i typowo zimowych. Przy ruszaniu i napędzie na jedną oś może wielkiej różnicy nie odczujecie, ale przy hamowaniu możecie bardzo się zdziwić. Od lat jeżdżę na dobrych oponach zimowych(auto ze stałym napędem 4x4)i nikt mnie nie namówi na opony całoroczne. Na śniegu inna jazda. Wychodzę z założenia, że bezpieczeństwo nie ma ceny.
Adam

Offline kolunio21

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tczew
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #12 dnia: 30.08.2021, 18:58 »
Śmigam od 3 sezonów na całorocznych kleber quadraxer 2 jak dla mnie spoko w zimę sobie radzą na autostradzie nie ma tragiedii. Szczerze mogę polecić

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #13 dnia: 30.08.2021, 19:32 »
Lepsze opony całoroczne niż 2 komplety i czekanie z wymianą na pierwszy śnieg. Ja wymiany robię w połowie października, jeśli nie ma jeszcze upałów i w połowie kwietnia. Ale co roku po pierwszym śniegu jadę do pracy ze średnią prędkością 35 km/h, przez tych, co z wymianą opon czekali właśnie na ten moment.
Jakbym mieszkał w Białymstoku, to nawet bym się nie zastanawiał ale w Poznaniu sumaryczny, roczny opad śniegu jest może z 50 cm.
Jak zimą jakiś czas leży śnieg to na mojej drodze osiedlowej, gdzie jest ograniczenie do 30 km/h a na głównej to może 2-3 razy w roku.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 959
  • Reputacja: 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opony całoroczne
« Odpowiedź #14 dnia: 30.08.2021, 19:48 »
Panowie, ustalmy jedno.
Na suchą nawierzchnię w zimie wielosezony będą pewnie ok, chociaż nigdy nie miałem. Różnica ogromna jest na śniegu i o to mi chodzi. Podczas ostatniej zimy jeździłem po torze (specjalnie nie odśnieżonym ) Mieliśmy auta na oponach letnich, wielosezonowych i zimowych. Polecam każdemu spróbować. Różnice kolosalne. U mnie na Podlasiu zimy są dłuższe i bardziej śnieżne więc jak dla mnie wybór jest oczywisty. Dwa komplety kół. :)
Adam