Autor Wątek: Metoda karpiowa - brak brań  (Przeczytany 2307 razy)

Offline karpik69

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Metoda karpiowa - brak brań
« dnia: 13.09.2021, 10:05 »
Siemanko.

Mam problem ze złowieniem ryby na zestaw karpiowy, gdy na metodę ( zestaw położony obok) ciągnę rybę za rybą.
Używam zestawu leadcore z rdzeniem.
Zanęcam przed łowieniem 1kg ziaren gotowanych + przy każdym przerzuceniu zestawu spora kiełbasa PVA ( kulki+pellet)

Przynęt używam też z górnej półki w większości tonących i waftersów.
Co może być przyczyną braku brań? Może zwiększyć ilość zanęty przed łowieniem lub przerzucić się na leadcore bez rdzenia, który podobno układa się bardziej naturalnie na dnie?
 
Łowisko no kill, także na brak ryb w wodzie zwalić winy nie mogę.

Czekam na wasze porady
Dzięki

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #1 dnia: 13.09.2021, 10:18 »
Kwestia jakie przynęty zakładasz. Zestaw karpiowy z założenia jest bardziej selektywny niż metoda.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 986
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #2 dnia: 13.09.2021, 10:25 »
Zawsze możesz podpiąć do karpiówki duży podajnik zamiast typowego zestawu karpiowego ;)


Pozdrawiam Łukasz

Offline Adam M

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zgorzelec
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #3 dnia: 13.09.2021, 11:06 »
Może zmniejsz rozmiar przynęty,jeżeli na metodę  masz małe przynęty za pewne i masz brania to sprawdź czy na zestawie  karpiowym też to zadziała
Pb: sum 205 cm, 70 kilo. Karp 94 cm, 21 kilo. Lin 54 cm, 3,5 kilo. Leszcz 70 cm, 5,5 kilo. Amur 8 kilo.

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 387
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #4 dnia: 13.09.2021, 11:27 »
Powodów może być wiele. Na moim łowisku najlepiej sprawdzają się np małe średnice kulek 6-8mm. Niejednokrotnie odławiałem rybę za rybą, gdzie typowi karpiarze obok na swoje mocarne kule mieli 1-2 ryby albo nic. Nie jest też powiedziane, że taka małą kulka nie jest selektywna. Okazy też reagują.

Musisz poznać i przetestowac łowisko.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #5 dnia: 13.09.2021, 11:38 »
Moim zdaniem: są takie wody tyle, szkoda się męczyć.

Moje podejście jest takie, że sposób prezentacji dostosowuję do łowiska i warunków atmosferycznych.
Lubię PVA, ale na niektórych miejscówkach nie działa i tyle.

A mam wodę, że 2 lata temu dobrałem taki skład PVA, że na 10 rzutów miałem 9 brań (karpie, amury do 12 kg, czasem lin 1-1,5 kg+ albo leszcze do 2 kg). Ale rok temu już to w ogóle nie działało. Eksperymenty ze składem zawartości kiełbaski nie pomogły.
;)

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #6 dnia: 13.09.2021, 13:07 »
Spróbuj samo pva, bez nęcenia i ponad zestawem popek 12mm.
Do worka wlej goo lub smart liquida.
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #7 dnia: 13.09.2021, 13:57 »
Nie jest też powiedziane, że taka małą kulka nie jest selektywna. Okazy też reagują.

Musisz poznać i przetestowac łowisko.
Małe przynęty nigdy nie będą selektywne. Jeśli w łowisku masz praktycznie same karpie i małą ilość drobnicy to sobie możesz i 4mm przynętę zakładać. Jeśli na danym zbiorniku wiekszosc łowi na małe przynęty a pokarmu naturalnego w postaci chociażby małży praktycznie nie ma to ryba będzie właśnie takie małe przynęty lepiej reagowała. Taka przynęta jak napisałeś na wodzie obfitującej w drobnicy nic nie działa. A swoją drogą ciężko jakaś przynętę nazwać selektywną, karp 2kg wciąga bez żadnego problemu kulkę 20mm.

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #8 dnia: 13.09.2021, 14:24 »
Według mnie metoda jest bardziej skuteczna bo przynęta jest przy zanęcie. Sam miałem tak że na karpiowe zestawy nic na metodę co chwilę wyjmowałem ryby. Zdejmij leadcore chociaż ja stosuje, tylko że bezrdzeniowy jak buduje swoje zestawy do metody i karpiowe. Możesz też na zestawie karpiowym dać ciężarek centryczny i skrócić przypon. Zrobić taka niby metodę z mała kiełbaską pva lub woreczkiem. Spróbuj co ci szkodzi i powodzenia w połowach :thumbup:

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #9 dnia: 13.09.2021, 14:50 »
Spróbuj solid bag.
"Methoda" karpiowa, tylko że o wiele wytrzymalsza, troszkę bardziej selektywna (drobnica nie pobierze), do stalkingu i quick bite idealna
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Swar89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #10 dnia: 13.09.2021, 18:45 »
Polecam zrobić zestaw jak ten z filmu: Bardzo skuteczny, prezentacja jak przy metodzie i można założyć większe przynęty.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #11 dnia: 13.09.2021, 20:19 »
Moja rada zamiast tych wymyślnych przynęt ,załóż na włos kukurydzę czy groch ,cieciorkę ,zestaw najprostszy bez kombinacji z bezpiecznym klipsem ,mała pva z pelletem i do boju ,nie nęcił bym za grubo przed łowieniem ;)

Offline Zembro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 841
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: C-nów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #12 dnia: 13.09.2021, 21:06 »
Ja łowię w zasadzie tylko w weekendy, krótkie 4-5 godzinne wypady. Jedna wędka na dużą metodę z pelletem w podajniku i waftersem na włosie, druga wędka klasycznie karpiowo z ciężarkiem na bezpiecznym klipsie i kukurydzą na włosie (3-4 ziarna) plus kiełbaska PVA z pelletem i kukurydzą. Zdarzało mi się, że jednego dnia  ryby brały tylko na waftersy, natomiast innego tylko kukurydza.

---------------
Paweł

-Paweł-

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #13 dnia: 13.09.2021, 22:33 »
Ja do karpiówki też używam podajników jednak typowo karpiowych. Z racji na to że wędki są postawione na coś dużego brania nie są tak częste, ale system jest skuteczny. Używam przypony z plecionką żadnych innych dodatków.




Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Metoda karpiowa - brak brań
« Odpowiedź #14 dnia: 14.09.2021, 20:11 »
Ja do karpiówki też używam podajników jednak typowo karpiowych. Z racji na to że wędki są postawione na coś dużego brania nie są tak częste, ale system jest skuteczny. Używam przypony z plecionką żadnych innych dodatków.

Bardzo często łowię w ten sposób, a ostatnio testowałem podobne podajniki, ale bardziej budżetowe - Mad Carp Method Classic (wersja duża 55g).

https://www.madcarp.eu/pl/produkt/koszyczek-method-classic-duzy-55gr/



Do zalet na pewno należy zaliczyć dużą ilość zabieranego towaru (wielkość dużej mandarynki) i sposób obklejania podajnika, możliwość stosowania większych przynęt (np. kulki, kilka ziaren) i cena. W okresie intensywnego żerowania ryb, koszyki te są dobrym sposobem na ciągłe podawanie sporych dawek zanęty/pelletu, szczególnie w łowiskach z dużą ilością średniej i dużej ryby, przy silnej konkurencji pokarmowej. Generalnie zasada jest taka, że cały czas nęcimy dużo, utrzymując głodne ryby w łowisku, bez potrzeby donęcania np.spombem (no chyba, że musimy dodatkowo sypać luźnymi ziarnami, pelletem, kulkami itp.). Zapewne w chłodnych porach roku ten typ nęcenia raczej się nie sprawdzi.

Są oczywiście i minusy tej konstrukcji (przynajmniej dla mnie). Są nimi brak systemu szybkiej wymiany czy demontażu podajnika na czas transportu wędek, kształt załadowanego koszyka nie pozwoli na dalekie rzuty, no i na koniec nie mamy 100% pewności, że na dnie nasza przynęta nie zostanie przygnieciona do dna, niwecząc odpowiednią prezentację. Jedno z żeber ma na górze wypustki, dzięki którym orientujemy się gdzie mamy umieścić przynętę (z lewej lub prawej strony tego żebra) aby uzyskać prawidłową prezentację - ale nie byłbym do końca tego pewny. Zauważyłem też, że kilka razy po wyciągnięciu zestawu z wody przynęta śmierdziała mułem, więc masa podajnika z towarem powodowała zapadanie się w cienkiej warstwie mułu, a tym samym zdecydowany spadek brań. Teoretycznie karpiom nie powinno to w ogóle przeszkadzać, ale regularne brania u kumpla dały mi do myślenia. Po 3 zasiadkach i tylko 2 braniach wróciłem do podajników Mikado Douglas XL i brania wróciły, bez żadnych zmian w taktyce. Przypuszczam, że głównym powodem jest charakterystyka łowiska, w którym łowiłem, ale w żadnym razie nie jest to wyrocznią dla innych akwenów, szczególnie, że spędziłem za mało godzin nad tą wodą, żeby wysnuwać dalekosiężne wnioski.





Podsumowując - moim zdaniem podajników tego typu, warto używać gdy:

- potrzebujemy ciągle podawać duże ilości towaru przy dobrym żerowaniu średnich i dużych ryb (utrzymanie stada w łowisku)
- chcemy podawać zanęty z grubymi frakcjami (kruszone kulki, ziarna, pellety)
- musimy używać większych przynęt nie mieszczących się w standardowych podajnikach (np. kulki, pellety, rosówki itp)
- łowimy na dość twardym dnie, pozbawionym warstwy mułu
- łowimy na małych i średnich dystansach.

To nie koniec testów w tym roku (również w innym łowisku/ach), a więc czas na wydawanie opinii jeszcze nadejdzie ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉