Autor Wątek: Kolor przynęty  (Przeczytany 10949 razy)

elvis77

  • Gość
Odp: Kolor przynęty
« Odpowiedź #30 dnia: 13.10.2015, 23:38 »
Dzięki. Przeczytałem w całości. Bardzo ciekawe spostrzeżenia i zpewnością pomocne. Jednak dotyczą głównie drapieżników,a te są prowokowane przede wszystkim poprzez ruch.
Badania nie dotyczą ryb spokojnego żeru. A te bez wątpienia opierają się na węchu i kolorze,a kształt i ruch są uzupełnieniem,w przeciwieństwie do drapieżników,gdzie właśnie ruch przynęty  jest  najważniejszy,a reszta jest dopełnieniem. Właśnie w przypadku suma widać tę zasadniczą różnicę.
Ryby spokojnego żeru pobierają nieruchomy pokarm w przeciwieństwie do drapieżników. Są oczywiście wyjątki zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Jak chociażby połowy drapieżników na nieruchomego trupka czy a drugiej strony jak widzi ryba przynętę bardzo często zagrzebaną w mule.
Brak badań nad zachowaniem białorybu i dodatkowo w nocy budzi moje wątpliwości co do tego czy można właśnie tą  grupę "podpiąć"pod te wyniki zamieszczone wyżej.
Co do drapieżników kolor ma wpływ na zachowanie ryb,ale w przypadku białorybu już nie tak jednoznacznie.
Choć można część tych wniosków właśnie wykorzystać w przypadku łapania na większej głębokości,przy mętnej wodzie lub wręcz przeciwnie krystalicznie czystej i dość płytko, uwzględniając oczywiście ilość światła białego(dzień,noc,słonecznie,pochmurno)
Reasumując:
Drapieżnik to ruch+kolor+kształt
Białoryb to zapach(smak)+kolor+ kształt

Wreszcie coś ciekawszego niż Irś czy Pzw.
Mateo,może masz jakąś nową zagadkę?

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolor przynęty
« Odpowiedź #31 dnia: 14.10.2015, 00:53 »
Ja też raczej więcej nie wymyślę na ten temat :)
W nocy łowi się na głębokiej wodzie karpie na kulki brązowe, które dodatkowo po kilkunastu godzinach leżenia mogą być pokryte warstwą mułu i też są brania. Ryba grzebie w dnie i zawsze coś tam do pyska weźmie :) Może nawet coś, co nie ma jakiegoś intensywnego aromatu.

Niestety, zagadki nie mam żadnej. Zbyt długo nie byłem na rybach chyba :(
Nieźle chłodem zawiało. Nie wiem czy już podlodówki mam szykować?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor przynęty
« Odpowiedź #32 dnia: 14.10.2015, 16:19 »

Drapieżnik to ruch+kolor+kształt
Białoryb to zapach(smak)+kolor+ kształt

Wreszcie coś ciekawszego niż Irś czy Pzw.

Dobre podsumowanie! :thumbup:
Arek