Autor Wątek: Idzie nowe...  (Przeczytany 13231 razy)

Chub

  • Gość
Idzie nowe...
« dnia: 15.01.2016, 21:05 »
"Załamanie na rynku walutowym przez decyzję S&P. Kurs euro po godzinie 19.30 wynosił blisko 4,50 zł., a kurs franka szwajcarskiego ponad 4,10 zł. Spadki wartości złotego sięgają prawie 10 groszy. To efekt decyzji agencji ratingowej S&P, która obcięła rating Polski. - To pierwsza taka sytuacja w historii - wyjaśnia Marek Zuber"

Obawiam się, że za chwilę coraz bardziej będziemy to odczuwać w cenach....

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #1 dnia: 15.01.2016, 21:07 »
Czytałem, teraz jesteśmy BBB+

Dobrze, że niektóre hurtownie są już po zakupach i może tego tak bardzo nie odczujemy w cenach sprzętu.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #2 dnia: 15.01.2016, 21:11 »
Wiem, a jeszcze muszę zamówić dwie paczki. Chyba to zrobię dziś .... ;)
;)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #3 dnia: 15.01.2016, 21:14 »
Taka decyzja niestety odbije się nie tylko na cenach sprzętu wędkarskiego :( swoją drogą to trochę chore, że jakaś agencja i jej subiektywna ocena ma tak ogromny wpływ na światową gospodarkę >:(
Pozdrawiam,
Maciek

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #4 dnia: 15.01.2016, 21:17 »
Aż dziw, że nasz  bank centralny nie interweniuje, widocznie "krótkoterminowo" "komuś" to na rękę - nam nie koniecznie.

Offline dfq

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 723
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KR
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #5 dnia: 15.01.2016, 21:28 »
Czytałem, teraz jesteśmy BBB+

Dobrze, że niektóre hurtownie są już po zakupach i może tego tak bardzo nie odczujemy w cenach sprzętu.

O ile kupujemy w kraju ;)

tak cos czułem przez skórę. Pare wiekszych zamówień zrobiłem na przełomie roku :)
Znów jestem

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #6 dnia: 16.01.2016, 09:55 »
Niestety ta decyzja nie bierze się znikąd. Działania rządu i obietnice wyborcze do realizacji których dochodzi mają swoje konsekwencje teraz, może się okazać, że populistyczne pomysły zamiast poprawić to pogorszą sytuację (nie ważne kto rządzi, nie chodzi mi tu o osądzanie jakiś partii a o ekonomię).
Chyba zbyt szybko tutaj obniżono nam ten rating, Polska w sumie sobie dobrze radzi... :o
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 234
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #7 dnia: 16.01.2016, 10:21 »
Bez obniżenia stóp co miało miejsce w czoraj rynek jest rozdygotany.
Nikt nie wie co bedzie za miesiac , a co dopiero za trzy miesiace.....
Obecnie kontracheci robiac biznes zakladaja bardzo duze granice bezpieczenstwa....
Sam to odczuwam dzialajac na rynku....
W sumie w koncu mamy nowa zmiane -a to slynne haslo dobra zmiana -okaze sie po czasie czy naprawde dobra zmiana nadeszla.....
Maciek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #8 dnia: 16.01.2016, 10:28 »
Całej Europie nie podoba się to co dzieje się w Polsce ale może to i dobrze ?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #9 dnia: 16.01.2016, 10:56 »
No niestety, pomysły z Trybunałem Konstytucyjnym czy oprocentowaniem banków są przyjemne dla ucha wyborcy może, ale nie dla ekonomistów koniecznie. PIS uchodzi za partię prawicową, ale propozycje ma populistyczne, pasujące do lewicy. Myślę, że 'biznes' nie lubi takiej nieprzewidywalności, mogli to lepiej jakoś rozegrać, byle się to nie pogłębiało. Jakoś PiS mnie nigdy nie przekonywał ekonomicznie, mam wrażenie,że nie mają bogatego zaplecza ludzkiego tutaj. Pamiętam program wyborczy 'tanie państwo', co kojarzyło mi się z Jaxonem :D Dzięki, wolałbym coś droższego jednak :)
Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #10 dnia: 16.01.2016, 11:09 »
Ja wiem , że TVN to nie jest zbyt prawdomówna telewizja ale to bardzo niepokojące - http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/polska-z-nizszym-ratingiem-zobacz-co-to-oznacza,611108.html


Niby minister wie lepiej i uspokaja ale ...   http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/szalamacha-s-p-bedzie-musiala-wycofac-sie-z-tej-decyzji,611192.html

Offline pankowaty

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 14
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #11 dnia: 16.01.2016, 11:33 »
Nie chciałbym się wypowiadać w kwestiach politycznych, chciałbym się natomiast odnieść do samych instytucji ratingowych. Są 3 liczące się instytucje tego typu: Fitch, Moody 's i S&P, wszystkie amerykańskie.  Co jakiś czas stają w ogniu krytyki za swoje oceny. Wymieniając kilka z pamięci:
- S&P,  tuż przed kryzysem 2008, dawał najwyższe ratingi instrumentom CDO,  czyli opakowanym długom,  mimo że zdaniem wielu już wtedy było wiadomo, że są to instrumenty śmieciowe.
- Po obniżeniu ratingu USA w 2011 roku podważano ich wiarygodność,  np. http://blogs.reuters.com/great-debate/2011/08/09/why-does-anyone-take-sp-seriously/
- w pewnym momencie europejscy politycy zaczęli zastanawiać się nad powołaniem Europejskiej agencji ratingowej,  zauważając zagrożenie,  jakie niesie ze sobą obecność na tym rynku jedynie podmiotów amerykańskich. W domyśle, te "obce" agencje mogą, poprzez swoje oceny, wpływać na wzrost gospodarczy, a pośrednio także i na politykę Europy.

Obniżenie ratingu Polski na pewno nie jest dobre. Ale nie jest też tak, że rating ten obniżyła instytucja, co do której wiarygodności nie ma zastrzeżeń.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #12 dnia: 16.01.2016, 11:46 »
Nie chcę porównywać partii ani analizować programów wyborczych czy ich sluszności. Odnosząc się natomiast do tego co się dzieje, przyznam, że nie jestem zdziwiony. PO - mimo swoich błędów, afer i innych duperel było partią stosunkowo przewidywalną. Z punktu widzenia ekonomii - bezpieczną. PiS jest natomiast partią, gdzie tak na prawdę nikt z nas nie wie, co jutro im przyjdzie do głowy. Mają pełną władzę, dążą do jeszcze większej kontroli, to siłą rzeczy nie jest dobre w ekonomii, to jest zawsze duże ryzyko. Może być lepiej ale też może być gorzej. Dlatego mnie ta sytuacja wcale nie dziwi i liczę się z tym, że złotówka będzie szła w dół. I teraz czy mnie, człowiekowi, który w miarę dobrze zarabia (jak na polskie realia) się coś polepszy za ich rządów? Wychodzi na to, że nie. Bo nie dostanę 500 zł, nie dostanie ich nawet matka, która wychowuje samotnie dziecko i zarabia najniższą krajową. Nie wprowadzają póki co wyższej kwoty wolnej od podatku. Słyszę o tym, że zabierają bankom, które by wyrównać sobie straty - zabiorą mnie. Słyszę o podwyżkach produktów. Słyszę o tym, że euro, funt i inne waluty idą w górę - co w perspektywie zakupów w UK jest dla mnie kolejnym obciążeniem. Dla mnie to nie niespodzianki. A o polityce nauczyłem się jednnego - każdy obiecuje przed wyborami. Potem jak dorwią się do koryta to zaczynają swoje rozgrywki, obsadzanie stanowisk i dzielą się wpływami. Tak, żeby każdy mógł ukręcić swoje lody.
Grzegorz

Splot

  • Gość
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #13 dnia: 16.01.2016, 11:47 »


Nie chciałbym się wypowiadać w kwestiach politycznych, chciałbym się natomiast odnieść do samych instytucji ratingowych. Są 3 liczące się instytucje tego typu: Fitch, Moody 's i S&P, wszystkie amerykańskie.  Co jakiś czas stają w ogniu krytyki za swoje oceny. Wymieniając kilka z pamięci:
- S&P,  tuż przed kryzysem 2008, dawał najwyższe ratingi instrumentom CDO,  czyli opakowanym długom,  mimo że zdaniem wielu już wtedy było wiadomo, że są to instrumenty śmieciowe.
- Po obniżeniu ratingu USA w 2011 roku podważano ich wiarygodność,  np. http://blogs.reuters.com/great-debate/2011/08/09/why-does-anyone-take-sp-seriously/
- w pewnym momencie europejscy politycy zaczęli zastanawiać się nad powołaniem Europejskiej agencji ratingowej,  zauważając zagrożenie,  jakie niesie ze sobą obecność na tym rynku jedynie podmiotów amerykańskich. W domyśle, te "obce" agencje mogą, poprzez swoje oceny, wpływać na wzrost gospodarczy, a pośrednio także i na politykę Europy.

Obniżenie ratingu Polski na pewno nie jest dobre. Ale nie jest też tak, że rating ten obniżyła instytucja, co do której wiarygodności nie ma zastrzeżeń.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Dobrze napisane. Irlandia Francja i pewnie jeszcze połowa Europy miała z tymi instytucjami problem. Nie my pierwsi i ostatni. Nasz kraj i tak jest bankrutem od kilku lat, więc ja akurat- może to dziwne zabrzmi ale jestem spokojny

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka


Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Idzie nowe...
« Odpowiedź #14 dnia: 16.01.2016, 14:48 »
Pis wziął 30 mln zł kredytu na kampanię wyborczą, Duda tez coś tam zapozyczył. Jak myślicie skąd to oddadzą ? Ze swoich kieszeni ? Czy z naszych ? ;-€
Tanie państwo :) Kiedyś było dwóch wiceministrów w MKiDN. Pis ma ich pięciu. Plus gabinety oczywiście...
Zanim ludzie zrozumieją co się dzieje, co wybrali, będzie za późno.
Dziękuję wyborcom Pis za nowy kurs franka i euro. Brawo.

Pozdrowienia
Czarek FKM