Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 548693 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3870 dnia: 15.09.2021, 14:46 »
Bo to byłby cios w gospodarkę rybacką oraz konieczność zarybień.

Napisz do PZW z takim pytaniem. Wiesz, co Ci odpiszą? "Że nie ma dowodów naukowych, by górne wymiary ochronne coś dały".
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3871 dnia: 15.09.2021, 14:55 »
Bo to byłby cios w gospodarkę rybacką oraz konieczność zarybień.

Napisz do PZW z takim pytaniem. Wiesz, co Ci odpiszą? "Że nie ma dowodów naukowych, by górne wymiary ochronne coś dały".
Właśnie napisałem do nich (6 raz) z prośbą utworzenia wody no kill i wprowadzenia górnych wymiarów ochronnych...
Ciekawe co tym razem za wymówkę wymyślą
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3872 dnia: 15.09.2021, 16:13 »
Bo to byłby cios w gospodarkę rybacką oraz konieczność zarybień.

Napisz do PZW z takim pytaniem. Wiesz, co Ci odpiszą? "Że nie ma dowodów naukowych, by górne wymiary ochronne coś dały".
Właśnie napisałem do nich (6 raz) z prośbą utworzenia wody no kill i wprowadzenia górnych wymiarów ochronnych...
Ciekawe co tym razem za wymówkę wymyślą
Proszę Pana żadne koło PZW nie ma władzy i możliwości wprowadzenia wymiarów ochronnych czy robienia zbiorników No Kill. Wnioski takie były skladane do zarządu Okręgu przez nasze Koło jak i przez Kaliski Klub bo Spinningowy. Zostały jednak odrzucone. Co gorsze obowiązujący wymiar górny dla karpia został też zniesiony przez pozew sądowy jednego z wędkarzy naszego Okręgu. 19 września zapraszam na zebranie sprawozdawczo wyborcze Koła gdzie takie wnioski można kierować, będzie miał Pan możliwość osobiście sformułować wniosek, który zostanie podjęty pod głosowanie, jeżeli przejdzie będzie kierowany do Władz Okręgu PZW Kalisz. Tyle co może zrobić w temacie same Koło. Pozdrawiam i mam nadzieję na obecność na zebraniu.

Świetnie okręg Kalisz, brawo...
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3873 dnia: 15.09.2021, 16:25 »
Widzisz? Jak zwykle w kole za darmo pracują, chcą coś zmieniać, a na górze sqr... wszystko uwalają. Do tego pewne osobniki do śmierci będą walczyć, by w wodzie czasem coś nie przeżyło. Oni po prostu nie mogą wtedy spać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3874 dnia: 15.09.2021, 16:49 »
Teraz pytam, dlaczego PZW nie wprowadzi górnych wymiarów ochronnych?!!!!!!!!!!!!!!

Ciekawostką za to jest to, że zgodnie z operatem przygotowanym przez PZW zarybia się np. sumem zbiorniki do tego nieprzystosowane albo zarybia się karpiem zbiorniki, które następnie uznaje się za takie, które należy chronić przed eutrofizacją. Jest to taka trochę, jakby to powiedzieć, radziecka logika, jak w pewnym dowcipie: Plan wykonany, ale nie można nic kupić. Wszędzie kolejki, ale kraj na progu dobrobytu. Kraj na progu dobrobytu, ale wszyscy niezadowoleni itd.
Naprawdę powalające są te częste argumenty płynące z okręgów PZW, które to okręgi same sobie sporządzają operaty rybackie, że okręgi PZW są zobowiązane zapisami umów użytkownika obwodu rybackiego. No są, ale te umowy wynikają z tego co tam sobie PZW wpisze do operatu rybackiego, który stanowi załącznik do takiej umowy. I państwo jedynie sprawdza (w teorii sprawdza, bo praktyka jest różna), czy PZW wywiązuje się z zapisów, które sam zaproponował, że będzie je realizował. To jest takie tłumaczenie, że państwo np. nie pozwala mieć więcej ryb w zbiorniku, gdy tymczasem to my sobie tam ustaliliśmy "limity" tych ryb oraz gatunki. Łatwiej jest więc zrzucić winę na państwo, niż na siebie samego, że np. przewala się bezsensownie masę pieniędzy wędkarzy.   

Chcesz oficjalne stanowisko jednego z okręgów PZW, które to stanowisko podziela większość zarządzających PZW ? Proszę  bardzo. Tak się w PZW systemowo "chroni" drapieżnika.

"Wprowadzenie górnego wymiaru dla gatunków drapieżnych nie znajduje uzasadnienia w ogólnych zasadach prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej. Każdy przypadek wprowadzenia górnego wymiaru, z jakim możemy zetknąć się w literaturze światowej, jest szczególnym przypadkiem, wynikającym z badań i analiz środowiskowych.Okręg zobowiązany jest prawodawstwem polskim oraz zapisami umów użytkownika obwodu rybackiego do prowadzenia racjonalnej, opartej o wiedzę, gospodarki rybacko-wędkarskiej. W sprawie wymiarów górnych wypowiedział się również Zarząd Główny PZW – Rada Naukowa – wskazując na konieczność prowadzenia szczegółowych badań ichtiofaunistycznych, które jednoznacznie określiłyby wysokość górnego wymiaru na danym akwenie – o ile taki wymiar miałby pozytywne oddziaływanie na populację danego gatunku w badanym ekosystemie. Wymiarów widełkowych nie można stosować zbiorowo. Muszą wynikać z badań dla poszczególnych akwenów i mieć uzasadnienie gospodarcze i ekologiczne. Wprowadzanie górnego wymiaru ochronnego może mieć więcej negatywnych następstw (m.in.zwiększona presja na osobniki poniżej tego wymiaru, eliminacja najcenniejszej części stada tarłowego, ograniczenie wzrostu populacji i ciągłości rekrutacji do poszczególnych roczników) niż pozytywnego oddziaływania na pulę genetyczną populacji."
 
"Górne wymiary nie mają uzasadnienia w teorii racjonalnej gospodarki rybackiej. Jednakże każdy przypadek winien być analizowany indywidualnie. Okoń o rozmiarach do 15 – 18 cm jest gatunkiem wszystkożernym, sprzyjającym eutrofizacji (podobnie jak płoć czy krąp). Okoń powyżej 35 cm jest
drapieżnikiem, rybożercą. Jego rola w ekosystemie wodnym jest wówczas jak najbardziej pozytywna. Teoretycznie należałoby wobec tego popierać obecność dużych okoni w obwodzie. Wniosek wydaje się iść w dobrym kierunku, jednakże jego realizacja możliwa byłaby tylko i wyłącznie po szerokich
konsultacjach ze środowiskiem naukowo-badawczym i badaniach (być może pilotażowym wdrożeniu na wybranym zbiorniku wodnym)."

W polskim systemie racjonalnej gospodarki rybackiej nawet okoń jest istotną przyczyną eutrofizacji polskich wód. Idę o zakład, że znalazłyby się stosowne naukowe badania z Olsztyna na ten temat. Nie tam jakieś spływające nawozy mineralne z pól, ścieki rolnicze, ścieki z miast, wody odpadowe z przemysłu, ale właśnie ...okonie, które należałoby wyeliminować odłowami regulacyjnymi.... oj przepraszam powszechnie nazywanymi w Polsce "odchwaszczającymi", aby móc właśnie skutecznie walczyć z eutrofizacją.   

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3875 dnia: 15.09.2021, 18:26 »
Masakra.
Pisać coś takiego:
"Wprowadzanie górnego wymiaru ochronnego może mieć więcej negatywnych następstw (m.in.zwiększona presja na osobniki poniżej tego wymiaru, eliminacja najcenniejszej części stada tarłowego, ograniczenie wzrostu populacji i ciągłości rekrutacji do poszczególnych roczników) niż pozytywnego oddziaływania na pulę genetyczną populacji."
w sytuacji gdy wszystko co się zahaczy, dostaje w łeb, niezależnie od rozmiaru i limitów...
I rozumiem, że jeśli okoń zje ślimaka, to sprzyja eutrofizacji, a jak innego okonia, czy narybek sandacza, to już nie. Okoń - wielki eutrofizator naszych wód. Bez badań, najlepiej finansowanych jakimś grantem, się nie obejdzie :facepalm: Będą ważyć proporcje okoniowych odchodów do pożeranego białorybu, w podziale na grupy wiekowe.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3876 dnia: 15.09.2021, 19:04 »
Teraz pytam, dlaczego PZW nie wprowadzi górnych wymiarów ochronnych?!!!!!!!!!!!!!!
Wprowadza, ale nie w każdym okręgu.
W moim wszystkie drapieżniki mają górny wymiar, o przepraszam, sum nie ma. Mało tego zostały wprowadzone surowsze limity zabierania ryb.
Władze bez problemu podeszły do zagadnienia, większy opór stawiali sami wędkarze. Na szczęście są jeszcze osoby, które potrafią patrzeć przyszłościowo i jak widać mają większą siłę perswazji. ;)
Adam

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3877 dnia: 15.09.2021, 20:25 »
U mnie znieśli górne wymiary.
Wkurwiłem się.
Poprosiłem jednego z forumowiczów o pomoc. Nazwijmy go, nie wiem, Arek.
Petycja się rozeszła, odbiła sporym echem. Nawet nie zdążyłem jej przedstawić do okręgu (który oczywiście miał do niej wgląd wcześniej) i górne wymiary na następny sezon wróciły.
Nie zawsze się da ale zawsze trzeba chcieć.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3878 dnia: 15.09.2021, 20:53 »
Piszecie o górnych wymiarach, a niektóre dolne też wołają o pomstę do nieba.
Na przykład 25cm dla lina - przecież to jeszcze dziecko... a według rybożerców z PZW - wziąć można.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3879 dnia: 15.09.2021, 20:53 »
U mnie znieśli górne wymiary.
Wkurwiłem się.
Poprosiłem jednego z forumowiczów o pomoc. Nazwijmy go, nie wiem, Arek.
Petycja się rozeszła, odbiła sporym echem. Nawet nie zdążyłem jej przedstawić do okręgu (który oczywiście miał do niej wgląd wcześniej) i górne wymiary na następny sezon wróciły.
Nie zawsze się da ale zawsze trzeba chcieć.
Problem w tym, teraz się dowiedziałem, że jest w okręgu taki gościu, JEDEN, który blokuje no kille i górne wymiary...
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3880 dnia: 15.09.2021, 20:54 »
Piszecie o górnych wymiarach, a niektóre dolne też wołają o pomstę do nieba.
Na przykład 25cm dla lina - przecież to jeszcze dziecko... a według rybożerców z PZW - wziąć można.
Karp 35cm...
Okoń 15...
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3881 dnia: 15.09.2021, 21:14 »
U mnie znieśli górne wymiary.
Wkurwiłem się.
Poprosiłem jednego z forumowiczów o pomoc. Nazwijmy go, nie wiem, Arek.
Petycja się rozeszła, odbiła sporym echem. Nawet nie zdążyłem jej przedstawić do okręgu (który oczywiście miał do niej wgląd wcześniej) i górne wymiary na następny sezon wróciły.
Nie zawsze się da ale zawsze trzeba chcieć.
Problem w tym, teraz się dowiedziałem, że jest w okręgu taki gościu, JEDEN, który blokuje no kille i górne wymiary...
Nie. Nie jest jeden.
Jest jeden skuteczny.
A ilu skutecznych jest za no kill?
Aktualnie sam zarybiam z własnych pieniędzy pewne starorzecze. Wszystko się da.
Mówili mi, że nie dam rady przywrócić górnych wymiarów. Mówili, że nie ma sensu.
Mówią, że nie poprawię rybostanu na jakimś tam starorzeczu. Nie ma sensu.

Słuchajmy siebie, nie innych, róbmy swoje. Szczególnie jeżeli jesteśmy przekonani, że robimy dobrze.

Czytaj posty Arka od deski do deski. Przynajmniej te o PZW. Pomyśl, napisz wniosek, jeden, drugi. Będziesz mądrzejszy niż 90% gości na tym zebraniu. Zaręczam.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3882 dnia: 15.09.2021, 21:37 »
Piszecie o górnych wymiarach, a niektóre dolne też wołają o pomstę do nieba.
Na przykład 25cm dla lina - przecież to jeszcze dziecko... a według rybożerców z PZW - wziąć można.
Karp 35cm...
Okoń 15...

Faktycznie straszną masz padake :/
U mnie jest tak

...ale pamiętam jak np. szczupak był najpierw od 40cm, a potem od 45cm. Z tego co widzę to u nas nie jest źle. Za jakiś czas pewnie zmniejszą wymiar suma.

A szczupaka u Ciebie od ilu można brać ?

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3883 dnia: 15.09.2021, 21:52 »
Piszecie o górnych wymiarach, a niektóre dolne też wołają o pomstę do nieba.
Na przykład 25cm dla lina - przecież to jeszcze dziecko... a według rybożerców z PZW - wziąć można.
Karp 35cm...
Okoń 15...

Faktycznie straszną masz padake :/
U mnie jest tak

...ale pamiętam jak np. szczupak był najpierw od 40cm, a potem od 45cm. Z tego co widzę to u nas nie jest źle. Za jakiś czas pewnie zmniejszą wymiar suma.

A szczupaka u Ciebie od ilu można brać ?
50 cm, ale widziałem jak zabierają i mniejsze, nie wiem jaki to ma cel
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #3884 dnia: 15.09.2021, 22:03 »
Piszecie o górnych wymiarach, a niektóre dolne też wołają o pomstę do nieba.
Na przykład 25cm dla lina - przecież to jeszcze dziecko... a według rybożerców z PZW - wziąć można.
Karp 35cm...
Okoń 15...

Faktycznie straszną masz padake :/
U mnie jest tak

...ale pamiętam jak np. szczupak był najpierw od 40cm, a potem od 45cm. Z tego co widzę to u nas nie jest źle. Za jakiś czas pewnie zmniejszą wymiar suma.

A szczupaka u Ciebie od ilu można brać ?
50 cm, ale widziałem jak zabierają i mniejsze, nie wiem jaki to ma cel

E, to nie tak źle. Tak z ciekawości poniżej wymiary sprzed 30 lat. Rok 1991 :P





Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale patrząc z perspektywy czasu to te stopniowe zwiększanie wymiarów miało sens. Szczupaka dalej bym podnosił, bo sporo jest u nas takich pistoletów ok.50cm. Mnie zawsze wkurza jak właśnie takie pistolety są zabierane.