Autor Wątek: Sposób na węgorza  (Przeczytany 70582 razy)

Offline dario0023

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 4
Sposób na węgorza
« dnia: 09.03.2015, 18:57 »
U mnie na zbiorniku występuje podobno ładny wegorz i w tym sezonie chciał bym spróbować ową rybę złapać.
Podstawą to zestaw gruntowy specjalny haczyk i co jeszcze by się przydało?
Czy warto nęcić węgorza?

Offline CinQ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 0
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #1 dnia: 09.03.2015, 19:28 »
ja jak poluję na "wegorka" używam gruntówki i spławik na gruncie zakładam filet z uklei a na spławik zakładam 4-7 dendroben i w miare często przerzucam zestaw dodatkowo nakłuwam filet atraktorem o zapachu krwi

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #2 dnia: 09.03.2015, 19:58 »
A umnie sprawdza sie stara sprawdzona szkola
swierza krew trzeba miec dojscie do rzezni lub ubojni wlewasz do litrowego sloja w zakretce dwie male dziurki słój obciazasz spuszczasz nalepiej na stoku przy starym korycie rzeki np na zaporowce
lub jakis kanalek
przywiazujesz do niego sznurek na koncu bojke i masz markera
zestaw koszyk zanetowy do srodka gompke moczysz ja w tej samej krwi co masz w sloju
przypon a na haku klasyka czerwone , rosowka, lub mala ukleja
sposob na lodz
Maciek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #3 dnia: 09.03.2015, 20:12 »
Nocna zasiadka na odpowiedniej miejscówce. Przynęta mocno aromatyczna. Może być dipowana ukleja, może być pęczek rosówek.
Najlepiej zrobić wywiad u miejscowych speców, jeśli to możliwe.
Czytałem gdzieś-kiedyś, że można nęcić rosówkami, ale nie potwierdziłem tego doświadczeniem.
Znajomy spec od węgorza w tydzień (łowiąc co noc) wyciągnął ze trzy węgorze i był bardzo happy, więc łatwo nie jest. Węgorz to mocno wymierający gatunek w Polsce niestety.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #4 dnia: 09.03.2015, 20:19 »
Na węgorza nie potrzeba żadnego specjalnego haka... Ogólnie nie lubie udzielać rad w momencie kiedy domyslam się, że ryba ma zostać zabita.

Warto wiedzieć, że węgorz jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w Polsce jest tylko dlatego, że się nim zarybia. A zarybia gdyż bez węgorza rybacy pójdą z torbami, bez tej ryby nie zwiążą końca z końcem. Byc może wkrótce wprowadzony zostanie zakaz połowu larw węgorza - i okazac się może, że o te rybę będzie znacznie trudniej. Warto miec to na uwadze.

Żadna ryba nie połyka tak przynęty jak węgorz - dlatego lepiej stosowac zwykłe haki. Jeżeli złowi się rybe niewymiarowa ma ona szansę na przeżycie - z połkniętym hakiem wielozadziorowym jest już gorzej... Maciek podał dobry sposób na zwabienie węgorza. Mając na haku rosówkę, filecik z uklei - lub włos z połówką uklei lub ogonem płotki  - mozna złowić i węgorza i sandacza, trafić może się też i szczupak.
Na pewno warto nęcić. Węgorz lubi pellety - i czesto korzysta z karpiowej 'stołówki'... Polecam siekać uklejkę lub kilka i dodać do miksu z pelletami, siekaną dendrobeną, białymi... Pozwoli to na szybsze zwabienie węgorza.

Lucjan

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #5 dnia: 09.03.2015, 20:29 »
Niestety masz racje Luk. Węgorz ma największy problem z C&R, a dokładnie z jej brakiem :(  Tym bardziej, że mamy straszną lipę z węgorzem. Ja węgorza ostatnio jadłem kilkanaście lat temu i mam z nim problem. Z jednej strony jest pyszny, a drugiej... no strasznie go mało w naszych wodach. Żal go zjadać.

W mojej okolicy ostatnio jedno jezioro (prywatny dzierżawca, pozwolenia ekstremalnie drogie) zarybili toną węgorza. Po czym ich nadworny łowca zaczął się wypowiadać o walorach smakowych tej ryby w domyśle dając znak, że skończy na patelni.

Mi tej ryby szkoda, zwłaszcza, że Chińczycy położyli na nią łapę dość mocno.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #6 dnia: 09.03.2015, 20:44 »
Chińczycy kupuja larwy i je hodują w sztucznych warunkach. U nas w Polsce natomiast węgorz jest juz bardzo rzadki. Okazy po 3 kilo to juz 'rzadka rzadkość', lowi się sznurówki z zarybień głównie. W latach 70 Polska stała się liderem jeżeli chodzi o węgorza. Po upadku komuny zaczęto odławiac ten gatunek, w takim stopniu, że teraz trudno o niego niestety. Rybacy łowia jak popadnie i ile wlezie, nie maja żadnego umiaru. Na Mazurach obstawiają sieciami wszystko, nawet przepusty, ujścia kanałów... Wędkarze natomiast wegorzowi nie chca 'popuścić' ze względu na jego walory smakowe. Nie wrózy to dobrze temu gatunkowi niestety.

Jeżeli sie go zabiera, to przynajmniej warto zrobić tyle, aby niewymiarowe ryby miały szansę na przeżycie... Stąd moja prośba o uzywanie zwykłych haków, jak np. Drennan Specimen z mikrozadziorem - nr 4 lub 6.
Lucjan

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #7 dnia: 09.03.2015, 20:53 »
Artykuł, który pokazałem kilka dni temu, w sprawie przekrętu u ichtiologów dotyczył głównie węgorza.
Badania skupiały się na wyhodowaniu sztucznego narybku tej ryby. W pewnym momencie w świat poszła plotka, że się udało. Nie wiadomo kto to zrobił, ale nie było mocnego sygnału dementującego te info.
Informacja o tym rzekomym sukcesie, to był światowy hit w kręgach ichtiologów. Gdyby się udało w rzeczywistości, to moglibyśmy byc dumni z polskiej nauki bardzo. Niestety, nie wyszło.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline CinQ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 0
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #8 dnia: 09.03.2015, 20:55 »
ja osobiście nie łowie już tej ryby z powodów jak pisali koledzy wyżej jeżeli zdarza mi się jako przyłów i ma głęboko hak odrazu odcinam haczyk z przyponem  nie biorę go do ręki nawet.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #9 dnia: 09.03.2015, 21:43 »
Gdy jeszcze było sporo węgorza w Dzierżnie mieliśmy tam swoją tajną przynętę którą było mięsko z odwłoka raka . Zawsze złowiliśmy przynajmniej jednego mimo że nikt w naszym sąsiedztwie nie miał brania. Teraz na ślasku jest tak mało węgorza że bez sensu się na niego nastawiać
Wiem że jeśli nawet węgorz połknie haczyk głęboko to obcięcie przyponu daje mu szansę na przeżycie, ma bardzo mocne soki trawienne
Pozdrawiam - Gienek

Offline dario0023

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 4
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #10 dnia: 09.03.2015, 22:06 »
Panowie nie chciałem abyście przez ten post zrozumieli mnie w ten sposób że wegorz ma trafić na patelnie ryby wypuszczam a już na pewno te które są u schyłku wyginięcia.
Nigdy w życiu nie udało się mieć wegorza na kiju a słyszałem że to waleczna ryba.
Dziękuje ci Luk za informacje na temat haków na wegorza że mogą one uśmiercić rybę, zastosuje drenany takie jak poleciłeś

elvis77

  • Gość
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #11 dnia: 09.03.2015, 22:24 »
Swego czasu na jeziorze Firlej,tubylec mi opowiadał,że najlepiej węgorze biorą na filet z okonika. Okonie nie miały kiedyś wymiaru i przychodził do mnie jak widział,że łapałem po takie małe okonie. Ja mu dawałem kilka sztuk,a on mi zdradzał małe sekrety tego jeziora. Dzięki takiej współpracy mogłem cieszyć się udanymi wczasami. Piękne liny, karasie,płocie i krąpie(rekord krąpia około 40cm-pewnie jakąś hybryda z leszczem).

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #12 dnia: 10.03.2015, 05:46 »
Dario - nie chodzi mi o Ciebie, bardziej o informację z której korzystają osoby szukające sposobu na węgorza... ;D Łatwo taki wątek zlokalizować w dobrej wyszukiwarce jak Google.
Lucjan

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #13 dnia: 23.04.2015, 21:02 »
Chińczycy kupuja larwy i je hodują w sztucznych warunkach. U nas w Polsce natomiast węgorz jest juz bardzo rzadki. Okazy po 3 kilo to juz 'rzadka rzadkość', lowi się sznurówki z zarybień głównie. W latach 70 Polska stała się liderem jeżeli chodzi o węgorza. Po upadku komuny zaczęto odławiac ten gatunek, w takim stopniu, że teraz trudno o niego niestety. Rybacy łowia jak popadnie i ile wlezie, nie maja żadnego umiaru. Na Mazurach obstawiają sieciami wszystko, nawet przepusty, ujścia kanałów... Wędkarze natomiast wegorzowi nie chca 'popuścić' ze względu na jego walory smakowe. Nie wrózy to dobrze temu gatunkowi niestety.

Jeżeli sie go zabiera, to przynajmniej warto zrobić tyle, aby niewymiarowe ryby miały szansę na przeżycie... Stąd moja prośba o uzywanie zwykłych haków, jak np. Drennan Specimen z mikrozadziorem - nr 4 lub 6.


Kilka lat temu czytałem artykuł dlaczego nie ma węgorza u nas .Po pierwsze to odłowy.Po drugie Azjaci w latach  osiemdziesiątych rozsmakowali się w narybku (niestety) węgorza i ceny tego poszybowały kilkaset procent w górę . Nas ponoć nie było stać aby zarybiać tak drogą rybą  i nastąpił ,,niż demograficzny" w jej populacji.Dopiero ostatnie lata przyniosły zarybienia niewielkimi ilościami tej ryby.Sam nie jestem bez grzechu , czasami wybieram się na moje tajne jeziorko aby pozyskać tą rybę-jedną z nielicznych ,którą czasem zabieram do domu(może  łącznie 4-5 rybek rocznie traci życie przeze mnie) Co zaś do przynęty to jedynie sprawdza się u mnie rosówka lub pęczek dendrobeny, tym samym nęcę.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na węgorza
« Odpowiedź #14 dnia: 23.04.2015, 21:25 »
Ja już dawno nie nastawiałem się na węgorza.
Taktykę miałem taką, że jeśli łowiłem w zbiorniku, gdzie polowałem przy okazji na sandacza, to łowiłem dwoma wędkami na trupka. Jeden trup był duży, a drugi mały - z myślą o węgorzu właśnie.
Jeśli zaś sandacza się nie spodziewałem, to łowiłem na rosówki.
Dużą frajdę daje też łowienie węgorzy na spławik ze świetlikiem przegruntowanym zestawem. Często przy takim łowieniu i szybszym zacięciu udaje się wypiąć rybę z haczyka.
Pozdrawiam
Mateusz