Autor Wątek: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał  (Przeczytany 48449 razy)

Offline Armaros

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 2

Offline janus_z

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 8
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #121 dnia: 24.01.2020, 20:56 »
będę jeszcze próbował , na żyłce 0,35 wychodzi mi bez problemu bo jest duzo sztywniejsza

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #122 dnia: 24.01.2020, 22:20 »
Ja wiążę  na   żyłce bombkę 25g i tę bombkę przekładam przez plecionkę.  W ten sposób żyłka jest stale nieco napięta.  Myślę że to bardzo ułatwia zadanie. W domowych warunkach jakoś mi to idzie ale nad wodą to juz inna bajka bo mam marchwiane palce.   Jak urwę strzałówkę np po twardym zaczepie koszykiem to nastepną wiążę rosyjską "marchewką" . To bardzo łatwy i całkiem dobry węzeł, no i w nim także końcówka żyłki skierowana jest w stronę kołowrotka.
Wiesiek

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #123 dnia: 24.01.2020, 23:31 »
Ja dokręcam hamulec w kołowrotku , łapię plecionkę w zęby i jazda . Kilka sekund i po wszystkim ;)

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #124 dnia: 17.10.2022, 15:23 »
Odkopuję temat.

Mam wędkę Flagman Cast Master 3.90m do 150g + żyłka główna MS RANGE Pro LS Feeder Line 0,25mm,
Niestety przy rzucaniu koszykami 100g - 140g + towar zdarza się, że żyłka strzela i mam po zestawie.
Używam zestawów klasycznych ze skrętką.
Jaki polecacie w tym przypadku materiał na strzałówkę?
Myślę o fluorocarbonie 0,30mm, bo łowię w Odrze i zdarza się, że brzana mocno poobciera żyłkę o kamienie lub ewentualnie jakaś grubsza żyłka - jaka?
Na takim grubym fluorocarbonie da radę zrobić w miarę sensownie skrętkę?

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #125 dnia: 17.10.2022, 15:38 »
A fluo nie będzie zbyt sztywny jak na przedostatni odcinek zestawu??
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #126 dnia: 17.10.2022, 16:02 »
Ja używam plecionkę Mikado Octa Braid jako linkę główną i do tego strzałówkę (ok 15 m) z żyłki 0.3 mm. Nęcę spombem oraz szklankami 5x7 cm i nigdy nic mi się nie urwało. Fakt, że rzucam na niewielkie odległości (max 40 m), ale tak czy inaczej, nawet przy tak małym dystansie przeciążenia są znaczące. Jeśli się boisz, to możesz założyć strzałówkę z żyłki 0.35. Pamiętaj, że najważniejsza jest technika rzutu.

Fluorocarbon na strzałówkę to nie jest najlepszy pomysł, ponieważ jest sztywny i nie rozciąga się tak, jak żyłka, a co za tym idzie będzie słaba amortyzacja i ryby będą spadać. Właśnie z tego powodu mam strzałówkę z żyłki, ponieważ plecionka nie rozciąga się. Ja FC 0.3 mm mam założony na ostatnim elemencie (ok 50-70 cm) zestawu (podajnik). Jest sztywniejszy i wytrzymalszy od żyłki, dzięki czemu nie martwię się, że przetrze się o racicznice czy płetwy grzbietowe karpi. Oczywiście trzeba co jakiś czas sprawdzać ten odcinek, czy nadal jest w porządku. Tak samo ze strzałówką.

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale żyłka 0.25 powinna wytrzymać takie przeciążenia. Może źle zarzucasz - np. podczas hamowania zestawu zbyt mocno trzymasz wędkę i mocne szarpnięcie urywa zestaw. Ja po rzuceniu, wędkę trzymam jedną ręką, dzięki czemu nie ma takiego szarpnięcia, a co za tym idzie, wędka ładnie się kładzie i delikatnie hamuje zestaw.

Jest jeszcze jedna opcja - ktoś sprzedał Tobie starą, zleżałą żyłkę, która dużo straciła na wytrzymałości. Żyłka 0.25 powinna wytrzymać średnio ok 5 kg. Sprawdź, ile wytrzymuje Twoja.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #127 dnia: 17.10.2022, 16:16 »

Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale żyłka 0.25 powinna wytrzymać takie przeciążenia. Może źle zarzucasz - np. podczas hamowania zestawu zbyt mocno trzymasz wędkę i mocne szarpnięcie urywa zestaw. Ja po rzuceniu, wędkę trzymam jedną ręką, dzięki czemu nie ma takiego szarpnięcia, a co za tym idzie, wędka ładnie się kładzie i delikatnie hamuje zestaw.

Jest jeszcze jedna opcja - ktoś sprzedał Tobie starą, zleżałą żyłkę, która dużo straciła na wytrzymałości. Żyłka 0.25 powinna wytrzymać średnio ok 5 kg. Sprawdź, ile wytrzymuje Twoja.

Jakimi gramaturami koszyków rzucasz?

Żyłkę kupiłem w Drapieżniku, więc nie powinna byś stara.
Zerwanie żyłki następuje przy rzucie, w momencie jak trzymam jeszcze palcem żyłkę przy zamachu lub kiedy koszyk zaczyna lecieć; nigdy przy hamowaniu zestawu.
Przy koszykach 120g i 140g + towar przeciążenia na starcie wyrzutu są bardzo duże.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #128 dnia: 17.10.2022, 18:02 »
Żyłka 0,25 przy tak ciężkich koszykach i rzucaniu na duże odległości nie ma prawa wytrzymać. Więc się nie dziwię, że Ci strzela. Na małe odległości jeszcze ujdzie ale sam miałbym obawy, że jednak za którymś razem strzeli. Technika rzutu to jedno, ale to jednak nie wszystko. Przy robieniu wymachu przeciążenie jakie idzie na żyłkę jest na prawdę duże. Zdecydowanie lepiej by było gdybyś użył żyłkę od 0,30 w górę, najlepiej 0,35. Tylko wtedy przyłóż się do jakości węzła łączącego plecionkę z żyłką i najlepiej daj tej strzałówki minimum 10 metrów. Duży węzeł może uszkodzić przelotkę, a nawet całą szczytówkę. Dlaczego długa strzałówka? Bo gdy zastosujesz krótką to węzeł będzie przechodził przez przelotki w momencie gdy wędka będzie się najmocniej bujała podczas wyrzutu. Przy dłuższym przyponie wędka już nieco wyhamuje, przez co ryzyko uszkodzenia szczytówki będzie mniejsze.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Mariano

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #129 dnia: 17.10.2022, 18:08 »
Tu masz filmik ze specjalistą w łowieniu brzan na Odrze z ciężkimi zestawami.
Jest sporo o budowie zestawu :)
Fishing Team ZEUS

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #130 dnia: 17.10.2022, 18:30 »
Tu masz filmik ze specjalistą w łowieniu brzan na Odrze z ciężkimi zestawami.
Jest sporo o budowie zestawu :)

Oglądałem już ten filmik.
Rafał Reiter mówi na nim, że używa żyłek 0,25mm z dowiązanym na końcu ok. 1m odcinkiem fluorocarbonu.
Jemu jakoś żyłka nie strzela...

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #131 dnia: 17.10.2022, 18:48 »
A on łowi daleko? Nie ma problemu, żeby stosować cienkie żyłki, możesz uwiązać nawet 0,18 jak chcesz. Zresztą, jak chcesz mieć koniecznie cienką żyłkę to patrz na parametry, poszukaj tutaj jakie żyłki są oceniane jako najlepsze. Markowe, które dużo kosztują będą miały takie same parametry przy mniejszej średnicy jak grubsze ze średniej klasy. Ja bym szedł jednak w grubsze w przypadku stosowania ciężkich koszyków i to nawet w przypadku stosowania markowych. A co zrobisz to Twoja sprawa 😀
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #132 dnia: 17.10.2022, 18:56 »
Nie przesłuchałem całego,  ale on łowi średnio na 20 metrze. Do kija 120 g daje koszyk 150+towar, bo i tak rzuty są blisko.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #133 dnia: 17.10.2022, 19:11 »
Jakimi gramaturami koszyków rzucasz?

Szklanka 5x7 cm. Z towarem będzie ok 200 g. Wędka do 90 g.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przypon strzałowy do feedera - długość, grubość i materiał
« Odpowiedź #134 dnia: 17.10.2022, 19:54 »
Zresztą, jak chcesz mieć koniecznie cienką żyłkę to patrz na parametry, poszukaj tutaj jakie żyłki są oceniane jako najlepsze.
Ja bym szedł jednak w grubsze w przypadku stosowania ciężkich koszyków i to nawet w przypadku stosowania markowych. A co zrobisz to Twoja sprawa 😀

Nigdzie nie napisałem, że chcę cienką żyłkę...

Chociaż wiadomo, że w silnym nurcie cienka żyłka stawia mnieszy opór naporowi wody.
Dla mnie w tej chwili priorytetem jest nie zrywanie zestawów.
Może ktoś z forum łowi w szybkim nurcie takimi gramaturami koszyków i podzieli się opinią: jakiej średnicy żyłkę główną stosuje, czy stosuje strzałówkę i ewentualnie jaką.
Dystans do 40m.