Autor Wątek: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą  (Przeczytany 4803 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« dnia: 26.10.2014, 19:46 »
Mam do Was pytanie... Jak robicie sobie zdjęcia z rybą?

Mam lustrzankę - ale nie wiem jak to zrobić aby złapała ostrość (łowie samemu zazwyczaj)... Nie wiem jak się do tego zabrać. Być może odpowiedzią będzie robienie zdjęć 'idioten -kamerą' z samowyzwalaczem? Ogólnie nie lubię męczyć ryb. Hol, odhaczanie, mierzenie i ważenie. To zabiera strasznie dużo czasu. Jeżeli jeszcze miałbym robić długie sesje zdjęciowe - ryby miałyby nie lada problem.
No i tego nie rozgryzłem - jak szybko i składnie zrobić sobie zdjęcie z rybą? Macie jakieś sugestie lub porady?
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #1 dnia: 26.10.2014, 20:45 »
Znalazłem coś takiego :)
"Większość aparatów zapamiętuje ostrość na przyciśniętym do połowy spuście. Jeśli zaś ustawiamy ją bez obiektu, tylko na samym tle, to aparat tak ją zapamięta. Niektóre modele wyposażone są w funkcję ciągłej korekcji ostrości, która daje nam to, że w ogóle nie musimy się o nią martwić. Ustawiamy kadr, następnie wciskamy spust do końca, a gdy wejdziemy w niego, aparat sam dostosuje ostrość do naszej postaci. Gorzej, gdy nasz sprzęt takiej funkcji nie ma. Wówczas trzeba postarać się o coś, co znalazłoby się w kadrze w zastępstwie, a czego później łatwo będzie się można pozbyć (np. odrzucić na bok). Można też kombinować inaczej ustawiając ostrość na jakiś fragment mebla itp. Warunek – musimy później znaleźć się dokładnie w tej samej odległości od obiektywu, w której znajdował się punkt pomiaru ostrości. Niektóre aparaty mają funkcję ręcznego ustawiania ostrości, to ułatwia zadanie, bo możemy na stałe nastawić ostrość na odpowiednią odległość i nie musimy kombinować.";).
Robert

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #2 dnia: 26.10.2014, 21:49 »
Ja użytkuję lustrzankę cyfrową Canona 350D. Z uwagi na gabaryty zabieram go tylko na wyprawy karpiowe. Kiedy łowię spławikiem lub na feedera, to pstrykam telefonem, bo tutaj jakichś wielkich okazów zwykle się nie łowi. Tak więc dlatego moje zdjęcia z połowów wagglerem i feederem są takie kiepskie :P

Ale wracając do tematu. Każda lustrzanka powinna mieć wyjście do modułu sterującego na kablu. Ja dokupiłem sobie taki wyzwalacz na kablu oryginalny z Canona. Oczywiście był on dość krótki, więc kupiłem odpowiedni kabel i zrobiłem sobie taki 4-metrowy.

Kabelek jest cieniutki. Ciągnę go sobie pod rękawem przy robieniu zdjęcia. Sam moduł sterujący mam zawinięty w prezerwatywę, żeby mi się nie brudził od ziemi i śluzu ryby. Trzymam kciukiem za rybą i naciskam najpierw do połowy, żeby ustawił ostrość i potem do końca. Aparat reaguje dźwiękami, wiec słychać dobrze.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #3 dnia: 27.10.2014, 05:44 »
Dobry patent... Mam ten moduł ale kabelek krótki - myślałem, że ma z 2 metry... No ale teraz wiem juz jak pokombinować! ;) Dzięki!

A ten kabel normalnie przeciąłeś i przedłużyłeś, czy rozkręcałeś moduł... Może jest jakiś kabel przedłużający? Nie jestem elektronikiem i nie mam lutownicy ani nic takiego...
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #4 dnia: 27.10.2014, 06:41 »
EOS Remote to aplikacja dla smartfonów z systemem Apple iOS lub Android. W połączeniu z aparatami EOS z wbudowaną funkcją Wi-Fi staje się zaawansowanym akcesorium, które mieści się w kieszeni. Aplikacja EOS Remote ułatwia fotografowanie i przeglądanie zdjęć.
http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/eos_remote.aspx
No to skoro Canon to ta aplikacja pomoże,jeżeli masz odpowiedni model. 
Robert

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #5 dnia: 27.10.2014, 07:45 »
Na zdjęciu widzę że jest to mały jack 3,5 to powinien wystarczyć zwykły przedłużacz do słuchawek .Jest tego pełno na Allegro i o różnej długości. ;)
Robert

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #6 dnia: 27.10.2014, 11:11 »
A ten kabel normalnie przeciąłeś i przedłużyłeś, czy rozkręcałeś moduł... Może jest jakiś kabel przedłużający? Nie jestem elektronikiem i nie mam lutownicy ani nic takiego...
Tak, przeciąłem. Ten moduł zacząłem stosować w 2003 roku. Wtedy jeszcze użytkowałem wcześniejszy model Canona 300D. W tamtym czasie w sklepach jeszcze nie było dostępnych przeróżnych przedłużaczy albo po prostu miałem taki kabel i szkoda mi było kupować nowego. Nie pamiętam. W każdym razie postanowiłem pobawić się z tym samemu.
Teraz zapewne - jak napisał s7 - można dostać różne przedłużki.
Ogólnie metoda sprawdza mi się bardzo dobrze i wiele eleganckich zdjęć nim wykonałem :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #7 dnia: 28.10.2014, 09:42 »
           Luk nadal nie wiem, jaki to model Canona posiadasz, ale jak jest to lustrzanka od 300D do 60D to może taki pilot za około 16 zł. znalazłem w ofercie EURO AGD   http://www.euro.com.pl/piloty-i-wezyki-spustowe/yongnuo-rc-6-do-canon.bhtml?from=dr&gclid=CNnAnaT3zsECFRMatAodRkQALQ#opis  ;)
Robert

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #8 dnia: 28.10.2014, 09:58 »
Mam Nikona 3200D i 'pilota' z kablem o długości jednego metra. Niestety wejście jest typowe dla tego typu rzeczy - nistandardowe ;)

Myślę, że i tak pomoże mi to mocno, bo może po ustawieniu aparatu i samowyzwalacza - nie muszę być przy samym aparacie. Będę teraz kombinował - musze mieć ekstra statyw. Duże ryby maja to do siebie, że pojawiają sie nieoczekiwanie lub wtedy jak trzeba zmykać z łowiska ;) Zobaczymy czy to zda egzamin... Widze też, że są piloty zdalnie sterowane - i to może być strzał w dziesiatkę...
Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #9 dnia: 28.10.2014, 10:05 »
No i znalazłem - za pięć  funtów zdalny pilot do Nikona... ;)  Już jedzie do mnie! :)
Lucjan

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak robić sobie dobre zdjęcia z rybą
« Odpowiedź #10 dnia: 01.11.2014, 15:15 »
5 funtów rewelka cena ;)
Krzysztof