Autor Wątek: Metoda - spostrzeżenia i wnioski  (Przeczytany 57018 razy)

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #195 dnia: 05.05.2021, 15:29 »
Mówimy tutaj o żyłce która nie tonie i napina się w wyniku naporu wiatru, to że nigdy nie będzie w linii prostej to oczywiste.


Pozdrawiam Łukasz

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #196 dnia: 05.05.2021, 16:42 »
Wybrzuszenia  boczne żyłki  podczas lotu obciążenia wywołuje wiatr i bezpośrednio nie zależą one od obciążenia. Wynikają z tego, że wiatr powoduje szybsze wysnuwanie żyłki z kołowrotka niż wynika to z prędkości lotu obciążenia. Pozwalają na to małe opory wysnuwania się żyłki z wędki.

Łuk w wodzie przy opadzie obciążenia powstanie zawsze. Będzie mniejszy lub większy, niezależnie czy wpadająca żyłka ma już luz czy nie.
Po opadnięciu obciążenia na dno wszelkie łuki i luzy wynikające z tego co zaszło w powietrzu i w wodzie możemy usunąć lub przynajmniej bardzo ograniczyć napinając umiejętnie kołowrotkiem żyłkę tak aby nie ruszyć podajnika oraz doprowadzić do stanu, że będzie praktycznie prosta pomiędzy szczytówką, a obciążeniem na dnie.

Mam już gotowy artykuł, który zapowiadałem w innym wątku dotyczący między innymi powyższych spraw i wkrótce go na forum umieszczę.

 :)
Marian

Offline PawelCh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #197 dnia: 28.09.2021, 22:24 »
Cześć wszystkim,
jestem początkującym wędkarzem i chciałbym podpytać bardziej doświadczonych wędkarzy o poradę (wędkuję tylko na komercji jak na razie... ) :)

Często w filmach YT oraz na forum spotykam się ze stwierdzeniem "trzeba szukać ryby", szczególnie teraz jak zaczyna się jesień.
Czy możecie podzielić się waszymi przemyśleniami w tej materii ?

Mam na myśli sytuację, gdzie przeprowadziłem gruntowanie, wytypowałem sobie dwie linie i zaczynam wędkować.. Niestety nic się nie dzieje ani na jednej ani na drugiej. Zmieniam waftersy, nic nie idzie...Zmieniam zawartość podajnika, powiedzmy, że zaczynam od samej zanęty, później mix 50/50 , później sam pelet i niestety nadal nic...

Oglądałem na filmach Przemka Solskiego, że jak nic się nie dzieje po kilku rzutach, to żeby wydłużać czas pomiędzy kolejnymi rzutami i ta taktyk sprawdza mi się dość dobrze, ale zawsze gdzieś jest granica :)

Po jakim czasie podejmujecie decyzję o zmianie łowiska i jak to u Was wygląda ?


Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #198 dnia: 28.09.2021, 23:12 »
Hej kolego już to gdzieś pisałem na forum i dużo innych osób też. Po pierwsze obserwacja jedziesz na ryby popatrz na wodę gdzie coś się dzieje są spławy ryb lub widzisz ich ruch, obserwuj wodę nawet i pół godziny zanim wybierzesz miejsce. Ja w tym sezonie zauważyłem że dystans nawet 50m robi różnicę, i szybciej polowisz w miejscu gdzie ryba jest niż ją zwabisz do siebie pluskiem podajnika. Ale to tylko moja skromna opinia.

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #199 dnia: 29.09.2021, 00:05 »
Spróbuj zacząć wędkować np od 25 metra i wydłużaj się co
kilka rzutów o metr, w końcu powinno zaskoczyć. Podnęć sobie łowisko na początku za pomocą szklanki ja nęce zanętą + kukurydza + pellet 6mm. Między czasie podzucaj sobie co jakiś czas miejsce gdzieś pod nogami np przy pobliskiej trzcinie kilka metrów od brzegu , ja wrzucam kukurydzę i grubszy pellet. I jak długa linia nie wypali to spróbuj pod nogami. Ja też na początku mojej przygody zaliczyłem 2 blanki na moim łowisku, teraz na tyle znam Ryby na nim że poniżej 10 karpi na zasiadke przeważnie nie schodzę i ludzie pytają jak to robisz,  musisz obserwować, analizować zachowania ryb, i wyciągać wnioski, jestem pewien że za jakiś czas będziesz tam odławiał regularnie

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 181
  • Reputacja: 139
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #200 dnia: 29.09.2021, 09:42 »
Jeśli w wodzie pływa ryba(inni łowią) to zanęć 5-10 podajników, przerzucaj co 5 min zestaw. Daj czas aż ryba się wkręci. Po 30 minutach powinno się coś dziać. Gdy po godzinie nie będzie nawet ocierki to możesz się wydłużyć o 5-10m, osobiście czasem czekam i dwie godziny jeśli mam pewnoś, że ryba przyjdzie. Użyj sprawdzonego towaru, a nie wynalazków polecanych przez naganiaczy. Pellet skretting, zanęta sonu, przynęty Ringers, pikantna kiełbasa od sonu, kukurydza. Haczyk max 12. Staraj się siadać na miejscach, na których ktoś wcześniej połowił. Szukaj głębszej wody.  Łów precyzyjnie. Obserwuj tych co mają wyniki.

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 852
  • Reputacja: 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #201 dnia: 29.09.2021, 10:47 »
Spróbuj łowić na dwie wędki jeśli pozwala na to regulamin i stosuj dwie różne taktyki, jedna na grubo, druga ze sporadycznym neceniem. Pozwala to lepiej sie dostosowac do lowiska i warunków na danej wodzie.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 503
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #202 dnia: 31.07.2022, 19:36 »
Odgrzewam kotleta ;) Tak z perspektywy czasu łowienia na method feeder na jakie szczegóły zwracacie uwagę, które pozwalają na zwiększenie skuteczności łowienia na metodę?
Marcin

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #203 dnia: 31.07.2022, 19:42 »
Dobrze domoczony towar i łowienie w punkt, szczególnie to drugie poprawia wynik.

Offline mdziam78

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 241
  • Reputacja: 18
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #204 dnia: 31.07.2022, 19:48 »
Mam problem z wyborem miejsca wędkowania, tzn dno schodzi stopniowo 2-4m głębokości tworząc półki co kilka metrów. Na której półce powinienem łowić? Ciepło to płycej a zimno głębiej czy zupełnie nie tak?
dzięki
MDD

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 503
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #205 dnia: 29.12.2022, 09:43 »
Używał ktoś może pellety 6 mm lub 8 mm Skretting, Coppens albo Aller Aqua na włos jako przynętę do łowienia na metodę? Jak efekty, doświadczenia?
Marcin

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #206 dnia: 29.12.2022, 09:46 »
Używał ktoś może pellety 6 mm lub 8 mm Skretting, Coppens albo Aller Aqua na włos jako przynętę do łowienia na metodę? Jak efekty, doświadczenia?
Na AA czarnego 8mm łowię jesiotry, zakładam równieź do bombki na włos i karpie pobierają, jasne Skrettingi podobnie, ale nie zauważyłem tu specjalnie przewagi nad dumbelsami.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 241
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #207 dnia: 29.12.2022, 09:55 »
Używał ktoś może pellety 6 mm lub 8 mm Skretting, Coppens albo Aller Aqua na włos jako przynętę do łowienia na metodę? Jak efekty, doświadczenia?

Często o wiele lepsze niż pellety haczykowe, u mnie podstawa na każdej zasiadce. Warto kupić po kilogramie, wystarczy spokojnie na sezon do zakładania n metodę. Najlepiej sprawdzał się Skretting i Aller Best w moim przypadku.
Plum

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #208 dnia: 09.10.2023, 21:07 »
Jakie macie spostrzeżenia co do nęcenia wstępnego? W weekend zrobiłem sobie 2 linie, obie były w jednej osi łowiska oddalone od siebie jakieś 15-17m. Do jednego miejsca zanęciłem 7 koszyków bait up M Prestona (kukurydza, pellet 8mm, pellet 2mm ten co szedł do podajnika i zanęty trochę), na bagnet żółty wafters jak kuku, a potem różne kombinacje. Drugie miejsce zero nęcenia, w obu podajnikach to samo-czapka z zanęty i pellet 2mm. Wyniki bez nęcenia lepsze zarówno ilościowo, jak i ryba grubsza. Trochę mnie to zdziwiło i zaciekawiło. upatrywałem się najpierw przyczyny w zbyt szybkim przerzucaniu zestawu w zanęconym polu, niestety wydłużanie nawet do 20min nie dawało oczekiwanego efektu.
W ub tygodniu na "wannie z rybami" zrobiłem podobnie i z podobnym wynikiem.
Dotychczasowe połowy odbywały się bez nęcenia, tzn inaczej, na początku łowienia zawsze dorzucałem po 3-4 ziarna pelletu lub kuku do podajnika koło waftersa. Na wyniki nie narzekałem.
Zatem powstaje pytanie-nęcić pod metodę czy nie nęcić? :) Albo inaczej-cóż to daje? Czas na spostrzeżenia i wnioski właściwy, ryba wsuwa przygotowując się do zimy, nie kaprysi jak w upały-zanęcenie powinno bić na głowę pole nie nęcone, tak podpowiada rozum, a praktyka swoje...

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Metoda - spostrzeżenia i wnioski
« Odpowiedź #209 dnia: 09.10.2023, 21:40 »
No to wbiję Ci klina.
Pojechałem na głęboką gliniankę z dnem ciemnym i gliniastym.
Zanęciłem małym spombem linię o długości 15 m w odległości 65 m. Głębokość w miejscu łowienia 5,8 m. Mieszanka kuku gotowana z konopią około 1,5 l w 2 turach.
Łowisko dla mnie jest trudne.
Ryby łowiłem tylko na kuku - 2 ziarna na zestaw który leżał conajmniej 30 min.
Na drugi łowiłem na waffersy chyba 10 kombinacji przerzuciłem w cyklach 10 min.
Łowiłem w lini nęcenia na obu zestawach z tą samą zanętą…