Autor Wątek: Rozłożenie śrucin  (Przeczytany 2980 razy)

Offline Rafi97

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Rozłożenie śrucin
« dnia: 22.07.2021, 21:16 »
Drodzy Koledzy,

Ostatnio zainteresowałem się bardzo matchówką. Jako niedoświadczony wędkarz w tej metodzie, mam kilka pytań odnośnie przede a mianowicie :

1) W jaki sposób rozmieścić śruciny oraz w jakich rozmiarach mają one być? Stosuję spławik 4+4 g na wody stojące, na zakończeniu przyponu (krętlika) daję śrucinkę 0,25 g, ok. 50 cm wyżej umieszczam 0,60g i 50 cm dalej zaciskam 3 x 1g. Niestety ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, ponieważ zestaw bardzo często lubi mi się poplątać.

2) Jakie wagglery stosować na wody stojące i z lekkim uciągiem (np. kanały)?

Dziękuje za wasze wypociny :)

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #1 dnia: 22.07.2021, 21:25 »
Na jakich glebokościach łowisz, spławik ma stałe, czy przelotowo?
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 084
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #2 dnia: 22.07.2021, 21:50 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #3 dnia: 22.07.2021, 22:49 »
Przy dystansie < 20 m i głębokości < 2.5 m najlepsze są montowane na stałe wagglery Drennana, zwłaszcza typu loaded, czyli dociążone, które zwykle nie potrzebują więcej niż 0.4 - 0.6 g dodatkowego obciążenia. Do tego typu spławików (gramatura w granicach 3 - 4 g) najczęściej stosuje się śruciny/stotze w rozmiarze 10 - 6 (0.04 - 0.1 g), których rozłożenie zależy od tego, co chcemy osiągnąć (łowienie z powolnego opadu, łowienie z dna zakotwiczonym zestawem przegruntowanym etc.).

Początkującym zalecamy właśnie metodę klasycznego wagglera w angielskim stylu, a nie "odległościowe" łowienie ciężkimi zestawami przelotowymi. Jak łowić klasycznym wagglerem - to pokazano na rozlicznych filmikach zamieszczonych np. w tym wątku:

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=12737.0

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #4 dnia: 22.07.2021, 23:57 »
Ja dowiązuje odcinek fluorocarbonu około 80 cm o grubości 0,23mm (taki akurat mam) i ani razu mi się nie splątał zestaw.
Taki zestaw również daje przewagę podczas łowienia w zaczepach jak roślinność podwodna.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #5 dnia: 23.07.2021, 12:07 »
Dziękuje za wasze wypociny :)

Wypada mieć trochę szacunku do ludzi których pytasz o poradę.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #6 dnia: 23.07.2021, 12:20 »
Tutaj też fajnie zasady są wyłożone:


Offline TD1916

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #7 dnia: 14.12.2021, 10:14 »
Witam mam pytanie co zrobić żeby przyneta na koncu haczyka nie wypływała do góry tylko pozostała w dolnej partii wody ( przyneta chleb ), czy dołożenie śruciny na koncu przyponu rozwiąże ten problem?

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #8 dnia: 14.12.2021, 10:18 »
Witam mam pytanie co zrobić żeby przyneta na koncu haczyka nie wypływała do góry tylko pozostała w dolnej partii wody ( przyneta chleb ), czy dołożenie śruciny na koncu przyponu rozwiąże ten problem?

Haczyk z grubszego drutu chyba jest lepszym pomysłem :) Nie jestem żadnym specem od spławika ale zasada jest jedna - im zestaw prostszy tym lepszy.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #9 dnia: 14.12.2021, 10:41 »
Witam mam pytanie co zrobić żeby przyneta na koncu haczyka nie wypływała do góry tylko pozostała w dolnej partii wody ( przyneta chleb ), czy dołożenie śruciny na koncu przyponu rozwiąże ten problem?

Zwiększenie rozmiaru śruciny sygnalizacyjnej/przesunięcie jej w kierunku haczyka/przesunięcie w dół obciążenia głównego.
Kuba

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 370
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #10 dnia: 14.12.2021, 10:59 »
Chleb nasiąknie, to nie będzie wypływał. Możesz go leciutko zmoczyć przed zarzutem, ale tak z wyczuciem, żeby potem nie spadał przy uderzeniu w wodę. Jak się nie sprawdzi, to tak jak napisał kolega ŁYSY0312.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #11 dnia: 14.01.2023, 14:21 »
Podczepię się pod wątek. Pany, w jaki sposób najlepiej rozłożyć śruciny i gdzie najlepiej umieścić śrucinę sygnalizacyjną podczas zimowego łowienia białorybu na wodzie stojącej na delikatny spławik przelotowy na głębokości 4 - 4,5m? Chodzi o podejście, które najlepiej i najszybciej będzie sygnalizowalo branie zimą i pozwoli na skuteczne zacięcie.

Obecnie śrucinę sygnalizacyjną zakładam zaraz za krętlikiem (patrząc od strony haczyka na zestaw) i w odległości ok. 30 cm za śruciną sygnalizacyjną obciążenie główne.
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2023, 20:30 »
Podczepię się pod wątek. Pany, w jaki sposób najlepiej rozłożyć śruciny i gdzie najlepiej umieścić śrucinę sygnalizacyjną podczas zimowego łowienia białorybu na wodzie stojącej na delikatny spławik przelotowy na głębokości 4 - 4,5m? Chodzi o podejście, które najlepiej i najszybciej będzie sygnalizowalo branie zimą i pozwoli na skuteczne zacięcie.

Obecnie śrucinę sygnalizacyjną zakładam zaraz za krętlikiem (patrząc od strony haczyka na zestaw) i w odległości ok. 30 cm za śruciną sygnalizacyjną obciążenie główne.
Hop-siup.
Marcin

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Rozłożenie śrucin
« Odpowiedź #13 dnia: 14.01.2023, 21:04 »
Rolę śruciny sygnalizacyjnej i wpływ jej umieszczenia na czułość zestawu masz opisane przykładowo pod adresem:
Zestawy spławikowe przegruntowane – dryfowanie, tory żyłki, czułości (splawikigrunt.pl)

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=20763.0

 :)
Marian