Autor Wątek: My Wędkarze możemy mieć wspaniałe pomysły stosując jedną z trzech metod:  (Przeczytany 4058 razy)

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
1.   ODKRYJ coś, co już istniało, lecz o istnieniu, czego nikt nie wiedział. Dla przykładu wymieńmy odkryte przez Newtona prawa grawitacji, odkrycie nowych substancji, nowych cząsteczek, metod opartych na nowych zasadach. Ta metoda jest najtrudniejsza, ale uczyni cię sławnym i bogatym.
2.   WYMYŚL coś, co przedtem nie istniało. Wynalazek jest nowym sposobem ułożenia rzeczy już znanych, czymś, co jest nowe i inne. Przykład: wynalazek Aleksandra Bella, czyli telefon. Oczywiście, że twój wynalazek nie musi być rewolucyjny na miarę telefonu, radia, telewizji czy silnika spalinowego. Wystarczy, że rozejrzysz się dokoła, a uświadomisz sobie, że każdą rzecz, produkt, metoda, to wynalazek. Wykorzystując swoją wyobraźnię, możesz wynaleźć wiele rzeczy. Edison miał tysiące pomysłów, ale opatentował „tylko” 1093. MYŚL.
3.   ZMODYFIKUJ coś, co już istnieje. Nie musisz tego zmieniać całkowicie w całkowicie inny produkt, materiał lub metodę. Wystarczy, że coś ulepszysz.

ZAPAMIĘTAJ: żeby coś wynaleźć, potrzeba ci tylko tego, byś wyobraził sobie nowe ułożenie rzeczy już istniejących, które zmieni je w coś, co będzie nowe i inne.

Wszystko czeka na kogoś (na CIEBIE), kto rzuci POMYSŁ jakiejś modyfikacji i zmiany.

61 Magicznych Pytań
Ulepszyć można dosłownie wszystko.
Ponadto samo ulepszanie nie jest rzeczą trudną. My wędkarze szczególnie potrzebujemy nowych pomysłów. Jak więc to robić? Zadaj pytanie, a następnie odpowiedz sobie na podstawie Tych Magicznych Pytań…

1.   Co chcesz ulepszyć? Jaką rzecz, przedmiot, produkt, organizację, plan, metodę?
2.   Na czym polega problem? Jaki jest cel?
3.   Jaka jest obecna sytuacja? Jakie są warunki?
4.   Kto to spowodował lub, co było przyczyną? Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Jak?
5.   Co można, powinno się lub należy z tym zrobić?
6.   Kto powinien się tym zająć? Ty sam? A może powinieneś zwrócić się o pomoc do innych?
7.   Dlaczego potrzebne jest ulepszenie? Kiedy?
8.   Jak według ciebie powinno się ulepszyć dany przedmiot, plan, produkt, metodę... Zapisz swoje pomysły natychmiast zanim rozważysz dalsze pytania – ZAPALNIKI POMYSŁÓW.
9.   Czy to, co chcesz ulepszyć można uczynić lepszym lub bardziej pożądanym poprzez uczynienie tego większym? Powiększenie ulepszyło wiele począwszy od opakowań, a kończąc na budynkach, okrętach, liczbach wyborców itd. Myśl w kategoriach wielkości.
10.   Może ma być mniejsze? Miniaturyzacja umożliwiła rozwój elektroniki np. komputery, zegarki, telewizory, telefony itd., także zmniejszenie wydatków. Myśl w kategoriach miniaturyzacji.
11.   Może ma być większe? Wybory wygrywa się powiększając liczbę swych zwolenników. Różne organizacje są ailne, gdyż są większe, mają więcej członków. Reklama zależy od liczby czytelników – przyszłych nabywców.
12.   Czy możesz ulepszyć zmniejszając liczby? Zmniejszając liczby, można często polepszyć jakość, wyeliminować straty, polepszyć wydajność, zredukować koszty. Rozważ uproszczenie rzeczy poprzez zmniejszenie liczby (części, opakowań, operacji itp.).
13.   Czy to, co pragniesz ulepszyć, może zyskać na tym, że będzie połączone z czymś innym? Istnieje nieskończenie wiele możliwości ulepszenia poprzez łączenie. Przykładami są choćby pralko-suszarka, chłodziarko-zamrażarka, telefon kom., -aparat fotograficzny, roboty kuchenne itd.
14.   Czy możesz dodać coś, co polepszy wartość? (tunning). Zwykła tania wędka, ale zmień rękojeść na korkowy, dodaj przelotki markowe i …
15.   Czy możesz coś wyeliminować, by polepszyć wydajność, zmniejszyć koszty, cokolwiek uprościć?
16.   Czy możesz daną rzecz ulepszyć zwiększając szybkość? Zwiększając szybkość powiększasz produktywność i zazwyczaj redukujesz nakłady (przesyłanie informacji w Internecie, szybsze samochody, ergonomia produkcji itd).
17.   Czy możesz polepszyć jakość, bezpieczeństwo, zmniejszyć odrzuty, zredukować wyposażenie lub stresy pracownika przez zmniejszenie szybkości?
18.   Czy możesz zmniejszyć nudę przez rotację pracy?
19.   Jak można polepszyć kontrolę? (Liczniki, kamery i noktowizory itp.). Technologia kontroli daje wiele możliwości.
20.   Czy daną rzecz można ulepszyć czyniąc ją bardziej miękką? Np. włókna, które dzięki temu zyskały popularność. Gumy i masy plastyczne, kleje.
21.   Czy można daną rzecz ulepszyć czyniąc ją twardszą? Twarde stopy metali, narzędzia skrawające, materiały wykończeniowe itd., to tylko niektóre przykłady.
22.   Czy to, co pragniesz ulepszyć, możesz uczynić łatwiejszym do zdobycia, wykorzystania, zastosowania? Jednym ze sposobów zwiększania zainteresowania czyni rzecz pożądaną. Stwórz pożądanie. Gazeta „FAKT” reklamuje 1000 adresów firm zatrudniających bezrobotnych. Mądre? WZROŚNIE NAKŁAD?
23.   Jak można daną rzecz uprościć? Ja uczynić ją mniej skomplikowaną, a dzięki temu bardziej poszukiwaną i tańszą?
24.   Jakie poprawki należy koniecznie wprowadzić? Większość ulepszeń polega na poprawieniu istniejących warunków.
25.   Czy można zmienić lub ulepszyć barwę? Barwa może nie tylko upiększać, ale wywiera wpływ na psychikę. Psychologia barw jest polem o nieograniczonych zasobach działania..
26.   Czy możesz zmienić lub ulepszyć materiał? Rozmaitość materiałów daje możliwość ulepszania dosłownie wszystkiego. Szukaj nowych i lepszych materiałów. Szukaj też nowych kombinacji materiałów.
27.   Jakie zmiany polepszą wydajność, jakość, produkt itp.? Jakie zmiany zredukują koszty, straty, nakład pracy? Metody pracy stale się zmieniają. W tym celu musisz nie tylko wysuwać propozycje, lecz przede wszystkim musisz czynić to pierwszy!
28.   Jakim zmianom należy poddać personel? (Zwiększyć go? Zmniejszyć? Jakie programy uwzględnić nauczania, motywacji?).
29.   Jak możesz poprawić własny plan? Należy sprawdzić za pomocą tych pytań. Prawie każdy plan, można ulepszyć na 10 różnych sposobów a to dzięki dokonywaniu szczegółowych przeglądów.
30.   Jakie zmiany czasowe poprawiłyby wydajność i stosunki między pracownikami? Czy zmiany czasowe mogłyby polepszyć wykorzystanie sprzętu? Np. komputera, piły mechanicznej, szlifierki zamiast pilnika itd.
31.   Jak możesz lepiej podzielić plan czasowy, funkcje pracowników, operacje, obciążenie pracą?
32.   Jak możesz pomnożyć wyniki? Dodawanie jest dobre, ale mnożenie szybciej wzbogaca> Przykład: narkomańska siatka upłynniania narkotyków, Amway, marketing przez sieć itp.
33.   Jak powiększyć pożądane cechy, żeby były jeszcze bardziej interesujące? Można zminimalizować wytwarzanie znacznie zwiększając cenę jak Wiski.
34.   Czy daną rzecz można ulepszyć zmieniając jej kształt? Tysiące produktów zyskało swą odrębność, skuteczność i zainteresowanie ze strony nabywców. Porównaj wtyczki TV antenowe wcześniej i teraz. A przecież funkcja ta sama.
35.   Jakie cechy należałoby zachować? W fakcie, że coś staje się zbyt nowe i zbyt inne istnieje pewne niebezpieczeństwo.
36.   Co można z korzyścią odrzucić? Jakże często może nas zdziwić ilość niepotrzebnych rzeczy i metod, których odrzucenie przyśpieszy działanie. Np. redukcja niepotrzebnych etatów, zmniejszenie operacji na linii produkcyjnej, zmiana technologii np ze spawania na zgrzewanie lub klejenie.
37.   Czy powinieneś ustanowić konkretne granicę? Konkretne, ustalone wcześniej granice stanowią często korzystną i konieczną kontrolę, o której nie wolno zapominać. Choćby ustalenie zasad, regulaminu, sposobu postępowania w danej sprawie co pozwoli działać automatycznie.
38.   Jak to, co pragniesz ulepszyć można zmodyfikować? Często drastyczne zmiany nie są potrzebne, konieczne ani pożądane. Ale małe modyfikacje mogą przynieść sensacyjne wyniki. Podobnie jak z zabezpieczeniem umów, nie opowiadanie o sposobie załatwienia sprawy, itd.
39.   Jak możesz zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć niebezpieczeństwo? W ten sposób przemawiasz do najbardziej prymitywnych i potężnych pragnień ludzkich – do pragnienia poczucia bezpieczeństwa. Przykładem są towarzystwa ubezpieczeniowe, montaż alarmów, zabezpieczeń przeciwpożarowych, łożenie na Policję i służby ochroniarskie, które robią karierę.
40.   Jak to, co chcesz ulepszyć, można powiązać lub (i) połączyć z czymś o już ustalonym poziomie pożądania? Oferty wiązane i przedsięwzięcia kooperacyjne nieznanej firmy ze znaną można wykorzystać dla wzajemnych korzyści ( Mc Donald, KFC i inne).
41.   Jak możesz ulepszyć wygląd? Ludzi, organizacje, produkty i rzeczy ocenia się na podstawie wyglądu. Często wygląd nadmiernie wpływa na osąd, ale tak właśnie jest i jeżeli nie będziesz brać tego pod uwagę, będziesz działał na swoją niekorzyść.
42.   W jaki sposób możesz zwiększyć aktywność? Wiadomo: działanie przemawia głośniej niż słowa. Działanie przyciąga uwagę, zwiększa zainteresowanie. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Tak więc zwiększaj aktywność.
43.   Czy możesz zaoferować lub ulepszyć gwarancję, zapewnić brak defektów i strat, wyeliminował lub zminimalizować dług? Czy dawanym gwarancjom możesz nadać mocy poprzez świadectwa? Certyfikaty, listy polecające…
44.   Czy to, co chcesz ulepszyć, może zyskać dzięki zwiększeniu czystości lub zmniejszeniu zanieczyszczeń?
45.   Czy może w czymś pomóc jakaś zmiana? Np. podwyższanie, obniżenie, usztywnienie, uelastycznienie, wzmocnienie, oczyszczenie, odwrócenie, obrócenie, zmiana cyklu, kondensacja, rozszerzenie, nałożenie czegoś na coś, oscylowanie, wibrowanie, wirowanie, wyciszenie, nadanie opływowych kształtów, automatyzacja, samoregulacja, komputeryzacja, izolacja, zaciśnięcie, rozluźnienie.
46.   Czy to, co chcesz ulepszyć, może zyskać, gdyby uczynić to lżejszym, a może cięższym?
47.   Czy możesz uczynić tą rzecz wygodniejszą? Czy możesz poprawić dystrybucję, zaopatrzenie?
48.   Czy możesz powiększyć szczęście, radość, zabawę? Czy możesz powiększyć komfort, samopoczucie, odpoczynek?
49.   Czy widzisz możliwości w łączeniu, nadawaniu przywilejów, tworzeniu serii? Np. pomysł z dyplomami, podziękowaniami, listami gratulacyjnymi, wysyłaniu zdjęć-widokówek itd.
50.   Czy można ulepszyć obsługę, naprawy? Czy można sprawić by stały się szybsze, łatwiejsze, mniej kosztowne? Przykład: składany komputer z elementów scalonych – płytek, wymiana zespołu a nie czasochłonne szukanie zepsutej części.
51.   Czy daną rzecz można uczynić modniejszą? Style, wzory, mody szybko się zmieniają. Wyprzedzaj te zmiany lub dotrzymuj im kroku.
52.   Czy możesz to ulepszyć wywierając lepsze wrażenie? Kłamstwa prasy, innych mediów, pisma opowieści (trochę prawdy, reszta fantazja) itd.
53.   Czy istnieją jakieś możliwości w prostszych warunkach, prostszym finansowaniu? Rabat uzależniony od płatności gotówką, ilości zakupów pokrewnych, płatności natychmiastowej?
54.   Czy to, co chcesz ulepszyć możesz skojarzyć z łatwym do zapamiętania symbolem? Wiadomo, czynnikiem zapamiętywania jest skojarzenie. >VIP<, Pajacyk, Nicea + dodatek, Z Wartą, warto – slogan, Brak strat, oszczędności, lub zysk – gwarantowane (sugestia), modelka koło samochodu (pożądanie) itd.
55.   Czy możesz dokonać ulepszeń w nazwie, naklejce, znaku firmowym, opakowaniu, wzorze?
56.   Czy to, co chcesz ulepszyć można polecać nabywcom drogą prezentacji lub przekonywającego świadectwa? Prezentacje w hotelu pościeli, garnków jest skuteczniejsze i dużo tańsze niż w telewizji, gdzie nie przekażesz istoty a zapłacisz słono i ludzie tego nie oglądają.
57.   Czy dana rzecz może bardziej oszczędzać czas? Może również wysiłek lub pieniądze? Właśnie moje usługi biurowe.
58.   Czy mógłbyś skuteczniej wykorzystywać egzemplarze okazowe? Czy można w jakiś sposób zastosować proste instrumenty ekonomiczne w postaci zniżek, bodźców? Popatrz na fotografie wielkich ryb z ich łowcami, zabytkowe unikaty.
59.   Czy mógłbyś z korzyścią dodać wartość ekstra, nadprogramową cechę, dodatkowy składnik, chwytliwy sekret? Paczka dla rodziny pracownika na święta z obciętej pensji, widokówka z życzeniami do jego żony, dzieci, dodatkowa usługa widniejąca na rachunku, rabat również odnotowany.
60.   Czy proponowane przez ciebie ulepszenia zwiększą produkcję? Czy zredukują koszty, polepszą jakość, zwiększą sprzedaż? Czy powiększą dochód, zwiększą zyski lub poprawią poczucie bezpieczeństwa?
61.   Czy twoje ulepszenie:

- Da ludziom więcej tego, czego oni chcą lub/i
- Mniej tego, czego oni nie chcą?

Oto ostateczny sprawdzian zmian. On właśnie określa sukces lub niepowodzenie. Ulepszać można dosłownie wszystko i nie jest to rzeczą trudną. Wyobraź sobie dosłownie wszystko, rozważ każdą możliwość, może właśnie ostatnie stanie się skutecznym ZAPALNIKIEM.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

elvis77

  • Gość
Gdzieś już o tym czytałem. Szef mi dał jakąś książkę do czytania.
Sam to stosuje w naszej firmie (nie ja tylko szef),skutecznie niszczy to co przez kilkadziesiąt lat budował. Próbuje wymyślić koło. A to czego dokonuje to"kwadratura koła". Nie docierają do niego żadne,ale to żadne argumenty. Zbyt dosłownie przyjął te przykazania do wiadomości. Ta książka jest dla niego niczym Biblia.
Swego czasu wraz ze swoim kolegą inżynierem (obaj panowie są już wiekowi)postanowili zbudować Perpetuum Mobile (wahadło Newtona plus coś tak jeszcze).
Zaangażowali do tego projektu jakiś obserwatorów z" NASA". Były wywiady w radio i....kupa wstydu. Na szczęście to było dawno temu (mnie jeszcze w tej firmie nie było) i nie musiałem w tym brać udziału.
Do dzisiaj jak opowiadają mi starsi koledzy o tych eksperymentach to mi ciarki po plecach przechodzą. Brrrrr
Facet ma obsesję,żeby wszystko zmienić,poprawić,bo roducent zrobił to źle. A najgorsze jest to,że wszystko w ten sposób niszczy,a winę zwala na innych.
Sam mam na sumieniu kilka patentów. Kilka też nowych rzeczy popełniłem,ale wynikające z raczej z braku dostępu do oryginałów lub na potrzeby chwili.

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Danielu. Tekst (po przeróbkach na moje własne kopyto) jest z Kopmayera. To z książki chyba lata 90 te, kiedy zaczynałem z "wędkarskimi wynalazkami" i biznesem.
Mi to pomogło i nadal stosuję pomysły, które podałem.
To, że szefowi Twojemu coś nie wychodzi nie ma takiego znaczenia jak to, że winą za niepowodzenia obciąża podwładnych. Biznesu nie prowadzi szef (choć to jego własność), ale dobrany zespół. 
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Dobry tekst na zimę ;). Thanks.
;)

elvis77

  • Gość
Zasadniczo zgadzam się z tym. Mój opis pokazuje do czego doprowadza nadinterpretacja,nie zrozumienie lub zbyt dosłowne przyjmowanie pewnych informacji.
A mój boss to bardzo ciekawy przypadek kliniczny. Skłócił wszystkich w firmie,bo jak wiadomo wtedy jeden na drugiego będzie mu donosił,a tym samym jeden drugiego sabotuje,podkłada świnie,a widząc,że robi coś źle nic mu nie powie tylko się cieszy,bo się będzie mógł na czyjejś krzywdzie lansować,a firma cierpi. Z kim ja muszę pracować.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Gdzieś już o tym czytałem. Szef mi dał jakąś książkę do czytania.
Sam to stosuje w naszej firmie (nie ja tylko szef),skutecznie niszczy to co przez kilkadziesiąt lat budował. Próbuje wymyślić koło. A to czego dokonuje to"kwadratura koła". Nie docierają do niego żadne,ale to żadne argumenty. Zbyt dosłownie przyjął te przykazania do wiadomości. Ta książka jest dla niego niczym Biblia.
(......)
Facet ma obsesję,żeby wszystko zmienić,poprawić,bo roducent zrobił to źle. A najgorsze jest to,że wszystko w ten sposób niszczy,a winę zwala na innych.
Sam mam na sumieniu kilka patentów. Kilka też nowych rzeczy popełniłem,ale wynikające z raczej z braku dostępu do oryginałów lub na potrzeby chwili.


Albo pracujemy w tej samej firmie, albo mój szef ma klona, albo Twój szef ma klona ;D

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Musicie mieć świadomość Koledzy, że w Polsce jest mało kapitalistów, którzy właściwie postępują ze swoimi pracownikami, którzy o swoich pracowników dbają (pracownik, to jego biznes i zysk - zysk obopólny).
W Polsce przeważnie są bandyci, którzy kiedyś z ramienia partii i ówcześnie zajmowanego stanowiska przeważnie dyrektorskiego przejęli za grosze majątki wypracowane przez naszych dziadków, rodziców czy przez nas. To nie są przedsiębiorcy tylko bandyci.
(Oczywiście nie znam Waszych szefów i nie wiem kim są... "ale po zachowaniu ich poznacie").
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław