SPRZĘT i AKCESORIA > Rękodzieło

Naprawa pękniętej sztycy podbieraka

(1/5) > >>

Tomba:
Kupiłem sobie teleskopową sztycę Atome 4 m do wciągania karpi z komercji ze skarpy ok 2 m. Nie chciałem ich przeciągać po żwirowej skarpie ale przenieść je nad nią. Niestety sztyca nie wytrzymała i i pękła wzdłużnie na ok. 20 cm. Może też, choć małe prawdopodobieństwo, że ją nadepnąłem. Tak czy inaczej pęknięci8e było.
Do naprawy zastosowałem sposób, który z powodzeniem stosuję do naprawy rozwarstwionych szczytówek. Użyłem cienkiej plecionki. Pierwsze zwoje ścisłe, potem rzadsze, naprężenie cały czas dość mocne. Na koniec znowu bardziej ścisłe zwoje. Po wykonaniu omotki pokrycie jej dwuskładnikowym klejem epoxy, np. jakiś Dragon. Na koniec lekkie ogrzanie kleju nad gazem, żeby się ładnie rozpłynął i utworzył równą powłokę. Dzisiaj były testy nad wodą. Sztyca pracuje jak nowa.

Zdjęcie jest słabe, w rzeczywistości wygląda to lepiej ale pokazuje  z grubsza o co chodzi.


Do rozwarstwionych szczytówek można zamiast cienkiej plecionki użyć nici omotkowej. I można użyć szybko wiążących żywic dwuskładnikowych. Proces jest krótszy i do wygładzenia warstwy żywicy wystarczy zapalniczka.

Myślę też, że ten sposób można użyć do prowizoryczniej naprawy blanku wędki, podobnie uszkodzonego. To jednak nie przywróci poprzedniej pracy kija.

Tomba:
I trochę lepsze zdjęcie zrobione za dnia

hakon:
Fajne. Dzięki za wpis. Mam nadzieje, że się nie przyda. :beer: :beer:

Mario8:
Odgrzewam , nie będę zakładał nowego wątku .
Mam sztycę nasadową 4 składy i 2 skład patrząc od strony kosza pękł na długości 2 cm .
Czy jest sens to naprawiać ? Jeśli tak to co proponujecie .
Myślę nad 3 opcjami , omotka z nici i lakier , żywica i mata szklana , taśma izolacyjna , jest jeszcze 4 , trytytki ( taki żarcik ) .

Fisherman:
Ja próbowałem naprawić kupiłem żywicę epoksydową dwu składnikową i do tego bo miałem pod ręką dałem siatkę gipsową budowlaną. Mimo kilku warstw wyginało się. Koniec końców kupiłem nową sztycę.
Temat się przewalał na forum i za pewne reszta powie to samo, efekt nie będzie raczej zadowalający.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej