Autor Wątek: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb  (Przeczytany 64569 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #30 dnia: 11.08.2022, 08:14 »
Mnie martwią wnioski wędkarzy, gdyż chcą 'ukarania sprawców', nie rozumiejąc, że to cały system jest do bani, że nie działa, że mamy jakieś  państwo z kartonu, które udaje, że coś robi. Należy dążyć do zmiany przepisów aby trucicielom groziły większe kary, do tego trzeba ich przede wszystkim umieć zlokalizować i 'złapać za rękę'. Nie da się tego robić wtedy, kiedy laboratorium bada przez tydzień próbki i niewiele z tego wynika. Polecam Wam pokombinować, czy uda się dany zakład zmusić do zapłacenia za odbudowę rzeki, jeśli nie udowodni się, że to oni odpowiadają za śnięcie ryb. Bo wpuszczenie ścieków nie oznacza, że to właśnie one zabiły ryby. Mając dobrego obrońcę można obalić wątpliwe dowody. Zreszta o czym mówimy, trucicieli wód się nie skazuje, na tym forum nie raz już dyskutowaliśmy o tym jak policja nie chciała się sprawami zajmować.

Ale najlepsze jest tu PZW. Otóż co jest najważniejsze w związku, co jest najbardziej wartościowe? Ryby, ryby i jeszcze raz ryby. Dlaczego nie ma straży związkowej, której zadaniem nie jest tylko sprawdzanie wędkarzy ale i umiejętne wykrywanie zanieczyszczeń? Przecież to logiczne, że można zahamować zrzut ścieków jak się ma jak, jak się wie, i zamiast np. 1000 litrów syfu może do rzeki dostać się 200. Przecież to nie jest do koorefki nędznej fizyka kwantowa aby mieć odpowiednie zbiorniki do pobierania próbek, gdzie strażnicy mogą szybko pobrać wodę z miejsca tuż za zrzutem i przed, co wyraźnie wskazuje co truło. Ważniejsze jest jednak aby był SSR, organizacja będąca częścią PSR, czyli coś obcego w PZW. NIe trzeba na nich wydawać wtedy kasy, dlatego nie ma ochrony wód z prawdziwego zdarzenia. Jest więcej na diety, chlanie wódy na różnego rodzaju imprezach przez działaczy, nagrody i inne fajerwerki. A potem pada rybostan i straty sa nie do odbudowania przez 5-10 lat :facepalm: Czy jest czymś z kosmosu aparat do napowietrzania wody, baseny do napełniania wodą aby przerzucać ryby dotknięte np. przyduchą, zatruciem (co powoduje brak tlenu)? Dżiz, w większości okręgów jest jeden ichtiolog zajmujący się wodami, których często jest około 100 lub więcej! Na co idzie kasa? Polecam zerknąć co ZG PZW sobie przegłosował już w obecnej kadencji...

W Anglii ich związek wędkarski utworzył specjalną komórkę do walki z trucicielami, którą stanowią prawnicy, walczący o odpowiednio wysokie odszkodowania. Na początku nie było może super, bo sprawy się ciągną długo, a firmy mają dobrych obrońców, ale jak popłynęła kasa to było jej sporo, często odszkodowania wynosiły ponad milion funtów za zatrucie odcinka małej rzeczki! NIestety, w Polsce władze związku prowadzą własną działalność gospodarczą jako ZG używając GR Suwałki do robienia kasiory z rybactwa, na które nie zgadza się żaden z szeregowych członków, i takimi pierdołami się nie zajmują. JEszcz ewędkarze sobie gotowi pomyśleć, że oni są tu dla nich ??? Szkoda gadać.

Takie klęski powinny służyć do tego, aby się uczyć na błędach i zapobiegać im w przyszłości. Nie widzę tego.

Lucjan

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #31 dnia: 11.08.2022, 09:16 »
Dokładnie miesiąc temu byłem w Głogowie i korzystając z urlopu połowiłem trochę na Odrze. W porównaniu z krakowskim odcinkiem Wisły, miałem wrażenie, że jestem na Trencie. Piękne leszcze, dużo klenia, trafiały się regularnie brzany. Drapieżnik też się pięknie spławiał.
Wyrazy współczucia dla wszystkich kolegów, którzy to łowisko mieli na co dzień dla siebie.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 409
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #32 dnia: 11.08.2022, 09:46 »
https://wyborcza.pl/7,177851,28778949,sniete-ryby-zasloniete-parawanem-z-dykty.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy
Sorry, że za paywallem, ale dobry cytat:
"Jaka instytucja w Polsce zajmuje się ochroną środowiska? Lista jest całkiem spora:
Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe, samorządy terytorialne, Wody Polskie, wojewodowie, minister klimatu i środowiska, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i  fundusz narodowy, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, czasami też policja i prokuratura, a w jakimś sensie nawet Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy na przykład Polski Związek Wędkarski. Idę o zakład, że nie wymieniłam wszystkich, pominiętych przepraszam.
"

To już wiadomo, dlaczego ta ochrona jest iluzją.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #33 dnia: 11.08.2022, 09:52 »
Od którrgo dokładnie miejsca jest to zatrucie?

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #34 dnia: 11.08.2022, 12:17 »
Mnie zastanawia jedno... jak w Wa-wie czajka miała awarię, "jedyna słuszna partia" mało się nie zesr... z troską o rzekę Wisłę, ZATRUCIE, zakazy kąpieli itp. itd. Jak w Odrze padają ryby, zwierzęta i ptactwo to jakoś trzeba było sprawę rozdmuchać, żeby ruszyła... jakie to smutne.

 
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #35 dnia: 11.08.2022, 12:23 »
Aż żal patrzeć

https://www.facebook.com/groups/feederstrefa/permalink/1458365104577183/?flite=scwspnss

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #36 dnia: 11.08.2022, 12:24 »
Nie oglądam tego. Jedynie dziękuję opatrzności, że to nie żadna woda blisko mnie.
Serdecznie współczuję chłopakom, którzy ostatnimi laty mogli się cieszyć coraz fajniejszymi wynikami na Odrze...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #37 dnia: 11.08.2022, 13:00 »
Mnie zastanawia jedno... jak w Wa-wie czajka miała awarię, "jedyna słuszna partia" mało się nie zesr... z troską o rzekę Wisłę, ZATRUCIE, zakazy kąpieli itp. itd. Jak w Odrze padają ryby, zwierzęta i ptactwo to jakoś trzeba było sprawę rozdmuchać, żeby ruszyła... jakie to smutne.

Bo Czajka to nic innego jak polityczna zagrywka. Nie udało się wsadzić swojego na stołek, a ścieki z Czajki dalej leją się do Wisły.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 863
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #38 dnia: 11.08.2022, 13:23 »
Serdecznie współczuję chłopakom, którzy ostatnimi laty mogli się cieszyć coraz fajniejszymi wynikami na Odrze...
Niektórzy wędkarze nawet nie doczekają odbudowy rybostanu, bo to zajmie dobre 15 lat, te leszcze, brzany po 70cm przecież to rośnie bardzo wolno.
Dzierżno uzależnia

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 342
  • Reputacja: 795
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #39 dnia: 11.08.2022, 13:25 »

Brak słów. Marzenia o brzanach mogę wsadzić między bajki >:O :'(.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #40 dnia: 11.08.2022, 13:33 »
Mnie zastanawia jedno... jak w Wa-wie czajka miała awarię, "jedyna słuszna partia" mało się nie zesr... z troską o rzekę Wisłę, ZATRUCIE, zakazy kąpieli itp. itd. Jak w Odrze padają ryby, zwierzęta i ptactwo to jakoś trzeba było sprawę rozdmuchać, żeby ruszyła... jakie to smutne.

Bo w Warszawie nie chodziło o Wisłę, ryby, przyrodę itp. tylko o to, aby Trzaskowskiemu przypi...lić - proste.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #41 dnia: 11.08.2022, 14:09 »
27 lipca byłem z ojcem na rybach na Odrze w okolicy Czernicy
https://maps.app.goo.gl/rxx9znHRy1dpDYfh

Od Oławy bo o niej się mówi było około 18 kilometrów w dół i rzeki. Zdziwiło mnie, że blisko brzegu pływało parę zdechłych jazgarzy. Pomyślałem, że może zaczęły brać tak jak kiedyś bywało (ostatnio dużo rzadziej widzę tą rybę) co może cieszyć bo zdaje się, że jazgarz ma dość spore wymagania tlenowe. Teraz mi się to składa do kupy - zaczęły padać jako pierwsze :'(

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 409
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #42 dnia: 11.08.2022, 14:20 »
27 lipca byłem z ojcem na rybach na Odrze w okolicy Czernicy
https://maps.app.goo.gl/rxx9znHRy1dpDYfh

Od Oławy bo o niej się mówi było około 18 kilometrów w dół i rzeki. Zdziwiło mnie, że blisko brzegu pływało parę zdechłych jazgarzy. Pomyślałem, że może zaczęły brać tak jak kiedyś bywało (ostatnio dużo rzadziej widzę tą rybę) co może cieszyć bo zdaje się, że jazgarz ma dość spore wymagania tlenowe. Teraz mi się to składa do kupy - zaczęły padać jako pierwsze :'(

A ja właśnie planowałem na koniec sierpnia wybrać się do ojca i pewnie byśmy w tamte rejony (Ratowice) się wypuścili. No ale po ptakach.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 409
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #43 dnia: 11.08.2022, 14:24 »
Bo w Warszawie nie chodziło o Wisłę, ryby, przyrodę itp. tylko o to, aby Trzaskowskiemu przypi...lić - proste.

Zwłaszcza, że awaria Czajki praktycznie nie spowodowała strat wśród ryb. A już w porównaniu z odrzańską masakrą to w ogóle nie ma o czym mówić.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tragedia nad Odrą. Zatruta rzeka i masa martwych ryb
« Odpowiedź #44 dnia: 11.08.2022, 15:07 »
Dokładnie. Ten mój post to raczej takie retoryczne " zastanawia mnie"...
W mafii śmieciowej kasa większa jak w dragach... tyle że o ile jakiś dealer to rozprowadza to żeby wziąć to gówno trzeba po nie sięgnąć... a tu syf ktoś wyrzucił bez naszej "zgody"... nie byłem w tej okolicy nie wiem jak tam jest z kąpieliskami (dzikimi plażami) ale nawet nie chcę myślę o zachłyśnięciu się wodą przez jakieś dziecko.

Ps. Rząd wysyła wojsko do usuwania skutków... woooow po takim czasie... pewnie trzeba było się zorientować jak to się społeczno-medialnie "kalkuluje"... >:O
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray