Autor Wątek: Czy można używać przynęt feederowych do łowienia na spławik?  (Przeczytany 4139 razy)

Offline blvck_b3rry

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Kobieta
  • Wędkarka z Kujaw
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
  • Ulubione metody: method feeder
Witam! :fish:
To może być naprawdę głupie pytanie, ale odważyłam się. Znam wędkowanie od tego sezonu i nauczyłam się tylko spławika.
Co się stanie w hipotetycznej sytuacji - Czy można używać dumbelsów, waftersów, kulek proteinowych przy łowieniu na zwykły haczyk i spławik? Nie wiem czy są to twarde przynęty, w ogóle wiem tylko że są używane do feedera na włos.
Czy jest to możliwe bez włosa?
Pozdrawiam, blvck_berry.
staram się!

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
W niektórych przypadkach jest to możliwe. Trzeba założyć gumkę (na przykład taką: https://sklepdrapieznik.pl/gumki-do-zakladania-przynetrozwieracze/29483-gumki-korum-mega-bands-6mm.html) i jeśli przynęta ma odpowiedni kształt, będzie się w niej trzymać.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Łowię na dumbelsy zakładane na gumkę w kilku leśnych malutkich zbiornikach gdzie rzut z gruntu daje 90% pewności że zestaw utknie w zaczepie. Trzeba tylko uważać bo brania są zupełnie inne niż standardowe. Najczęściej jest to taki strzał po którym trzeba łapać wędkę żeby nie wpadła do wody. A ryby wcale nie jakieś giganty bo najczęściej karasie 30-35cm. Twoje pytanie wcale nie jest głupie, gdyby ludzie nie kombinowali to do dziś byśmy łowili na spławik z korka od butelki po winie i haczyk ze szpilki :D Jeszcze do niedawna łowienie na kulki proteinowe kojarzyło się z gościem co zajeżdza nad wodę  dostawczakiem, wyładowuje kilkanaście wiader ziaren, zanęt, kulek zanętowych, wrzuca cały ten kram do wody i czeka tydzień na branie. A dziś 2-3 pudełka kulek, feeder, pudełko pelletu i się łowi.
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline blvck_b3rry

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Kobieta
  • Wędkarka z Kujaw
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
  • Ulubione metody: method feeder
@robson nie miałam pojęcia, że jest takie rozwiązanie, bardzo dziękuję
@Mariusz Wu
Super! :)
Czyli da się!
Blisko mnie ktoś łowi na feeder, może ryby będą już zaznajomione z tymi przynętami. Nie mogę się doczekać wyjazdu nad wodę. Mam nadzieję, że w sklepie wędkarskim będą te gumki i nie będę musiała zamawiać z internetu.
staram się!

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Witam! :fish:
To może być naprawdę głupie pytanie, ale odważyłam się. Znam wędkowanie od tego sezonu i nauczyłam się tylko spławika.
Co się stanie w hipotetycznej sytuacji - Czy można używać dumbelsów, waftersów, kulek proteinowych przy łowieniu na zwykły haczyk i spławik? Nie wiem czy są to twarde przynęty, w ogóle wiem tylko że są używane do feedera na włos.
Czy jest to możliwe bez włosa?
Pozdrawiam, blvck_berry.

Włos niczemu nie przeszkadza. Możesz kupić haczyki z włosem albo zawiązać sama. Białe robaki na klipsie, kukurydza albo czerwony robak na włosie.

https://undercarp.pl/produkt/klips-bialych-robakow/

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Witam! :fish:
Czy można używać dumbelsów, waftersów, kulek proteinowych przy łowieniu na zwykły haczyk i spławik? Nie wiem czy są to twarde przynęty, w ogóle wiem tylko że są używane do feedera na włos.
Czy jest to możliwe bez włosa?
Pozdrawiam, blvck_berry.
To są twarde przynęty i na haczyk ich nie nadziejesz a nawet jakby się udało to ryby nie zatniesz.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby łowić na spławik z haczykiem w włosem. Możesz kupić gotowe przypony z włosem w prawie każdym sklepie wędkarskim, jeśli nie czujesz się na siłach zawiązać taki przypon sama. Do gumek będziesz potrzebować rozwieracza, bo mokrą ręką ciężko naciągnąć gumkę na dumbelsa/pellet. Coś takiego https://sklepdrapieznik.pl/rozwieracze-typu-bait-bander/23074-rozwieracz-do-gumek-lateksowych-jaxon-ac-pc048.html?fast_search=fs. Do pusch-stopa potrzebna igła, którą kupisz za grosze albo dostaniesz w gratisie do przyponów, np. https://sklepdrapieznik.pl/haczyki-z-przyponami-z-wlosem/25453-przypony-browning-feeder-leader-method-push-stop-barbed-10cm-roz-16.html?fast_search=fs.
Kulek na spławik bym nie stosował, raczej mniejsze dumbelsy, waftersy albo pellety w rozmiarach 4 - 6, max 8 mm.
Na początek spróbowałbym przyponów z gumką + rozwieracz albo gumki na haczyk + rozwieracz, bo gumki są uniwersalne dla powyższych przynęt . Robson podlinkował trochę duzy rozmiar. Szukałbym czegoś takiego https://sklepdrapieznik.pl/gumki-do-zakladania-przynetrozwieracze/29482-gumki-korum-mega-bands-4mm.html ale sklep stacjonarny może ich nie mieć.
Z przynęt to na początek coś za grosze od Lorpio https://sklepdrapieznik.pl/4500-przynety-lorpio. Powinny być dostępne w większości stacjonarnych sklepach wędkarskich. Małe paczuszki w niewielkiej cenie. Nie kupuj kulek (nie założysz na gumkę) ani pop-up - bez sensu do sławika. Najlepiej pellety 6 mm. Albo lepiej jakieś inne mniejsze dumbelsy/waftersy w rozmiarach 4-6 mm ale w większych opakowaniach i na początek zapłacisz więcej.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Zgadza się, rozmiarem z mojego linka się nie sugeruj, to tylko przykład jak w ogóle gumka wygląda. Ta akurat to gruby kaliber pod przynęty na klenie.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Witaj !
Z mojej strony mogę polecić bagnety w długościach 10 mm i 18-20 mm.Nie są drogie. Ja, preferuję te dłuższe. Możesz, nabić z 5-6 białych, pinkę, czerwonego pociętego( dobrze jak będzie miał 1-1,5 cm aby nie zasłaniał całkiem haka, aby się nie kręcił przy ostrzu haka i się nie nabił, też z 4-5 kawałków), małą kulkę, pop-up-a, waftersa, ryż, kukurydzę, expanderki...itp. W tym wypadku nie założysz pelletu, chyba, że będzie miękki to nabijesz (namoczony) Haki z oczkiem, bo to włos. Najlepiej jak sama powiążesz sobie długości włosa. Haki, na początek 12-14 (małe). W pogotowiu haki większe od 10 nawet do 6.
Firma bagnetów nie ma znaczenia, oby były cienkie i lekkie. Może być Mistrall, Udercarp, Robinson, etc. Mają mieć dwa zadziory i  bardzo ważne aby oczko było do końca zamknięte. Zwróć na to uwagę, o ile się podejmiesz zakupu. Można samemu je docisnąć kombinerkami, szczypcami. Przy łowieniu na feeder, robaki przeważnie spadają przy ściąganiu zestawu między trawami itd.
Przy spławiku nie będzie takiego problemu choć może się zdarzyć.
Po założeniu pop-up-a, ryżu itp..przynęt podnoszonych, wrzuć do wiadra lub wody taki przypon z przynętą i zobacz czy się za mocno nie podnosi, wtedy zmień śrucinę sygnalizacyjną(przesuń bliżej haka). Pokombinuj.

Połamania.

Zdjęcie poglądowe:





 


...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Dynamite Baits ma coś takiego jak Slow-Sinking Nuggets. To są przynęty o konsystencji plastelino-pianki. Je da się spokojnie nadziać na haczyk jak ciasto, ale będą na nim znacznie dłużej się trzymać.
Możesz najpierw tak spróbować, w ogóle bez włosa.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Expanderki też może nabić na hak... Mostek, idziemy dalej... co tam na hak.. :P
 Jest jeszcze jeden sposób. Może założyć na hak sprężynkę, kolec do wkręcania przynęt i zablokować kawałkiem gumki.
Tylko tutaj, jest mniej możliwości. Bagnety mają więcej zastosować do przynęt.
Dziewczyna łowi liny :)
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Łuki,
Nie kombinuj. Dziewczyna dopiero zaczęła łowić i zaczęła od spławika. Bagnety 10 mm + do spławika to trochą przesada. Max. to 7 mm a pup-up do spławika to zupełne nieporozumienie.
Pomysł Michała jest jakiś, były też kiedyś miękkie pellety od Sonu S-Pellets, nadające się do założenia na hak ale u mnie się nie sprawdzały.
Chciałem przekonać koleżankę do stosowania przyponu z włosem do spławika i stąd mój poprzedni post.
Myślę, że do spławika to haczyk z włosem 16 - 14. Może być mniejszy, niż w przypadku zakładania przynęty na hak, bo jest goły i ma lepsze właściwości zaczepiania się o rybi pysk.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Sama zdecyduje. Napisałem co może wykorzystać.  Długość bagnetu nie ma znaczenia...chodzi o odpowiednie położenie przynęty na dnie lub nad dnem. Z bagnetem ma więcej możliwości. Na haku 16 nie założy 5 białych lub kawałków czerwonych.
Pytanie było: czy można używać przynęt feederowych.
 Odpowiadam, tak !  Tylko trzeba trochę pokombinować.

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Polecam gumki Mikado 3 mm oraz Guru 2 mm. Spokojnie założysz na nie przynętę 8 mm a i 10 mm dadzą radę. Im mniejsza gumka, tym mniej ją widać na na przynęcie.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline blvck_b3rry

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Kobieta
  • Wędkarka z Kujaw
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
  • Ulubione metody: method feeder
Byłam w wędkarskim i mam rozwieracz Matrix z gumkami (nie wiem jaki rozmiar, dobrał mi to sprzedawca), do tego mam dumbells wafters method feeder minis 6mm fluo. 
Widziałam w innym sklepie haczyki z gumką. Czy muszę to tak zawiązać jak jest w gotowcach? Co teraz? Myślałam żeby to po prostu przymocować na haczyku.

staram się!

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Są różne opcje. Możesz zwyczajnie zaczepić na haczyku - jak tu: https://sklepdrapieznik.pl/2879-large_default/gumki-do-pelletu-drennan-latex-pellet-bands-medium-srednie.jpg.

 Jeśli masz gumkę z dwoma oczkami (szersze właściwe i mniejsze - jak w tym linku, który podałem na początku), to "przebijasz" haczykiem to mniejsze, przynęta w większym. Możesz też zawiązać "na włos", tak jak jest w gotowcach.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.