Autor Wątek: Osmo sklep  (Przeczytany 8136 razy)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #30 dnia: 25.09.2022, 15:22 »
Zwyczajnie robie zimną kalkulację z perspektywy zwykłego kowalskiego i zastanawiam się co kolejny taki sklep będzie miał do zaoferowania, żeby wybrać go spośród konkurencji.

Ile masz piekarni? Ile motoryzacyjnych? Ile skleów online z koszulkami, giftami, perfumami i innymi towarami-każdy z tych sklepów działa. Wracając na tory wędkarskie-co będzie miał do zaoferowania? Wystarczy średnia rynkowa cena, czasami jakaś promka "po kosztach" i fajna miła obsługa, klientów nie będzie brakowało. Jak dołożą otoczkę w postaci teamu, organizacji czy dotowania jakichś zawodów-będzie bomba. Grunt to dobre prowadzenie takiego sklepiku z głową i poszanowanie klienta. Biznes jak każdy inny i jak wszędzie, jedni plajtują, twierdząc, że się nie opłaci, inni mają się świetnie. Nie trzeba być w pierwszym roku THE BEST OF THE YEAR, cięcie kosztów i umiejętny rozwój to również sztuka biznesowa, nie trzeba od razu walić kasy w reklamę fb i google by być na pierwszych miejscach w wyszukiwarkach, można postawić na wolniejszy rozwój, ale mniejszym kosztem. Końcowy zysk na koniec miesiąca może być lepszy, a zrobiony na mniejszej grupie. Duża grupa klientów bez umiejętnego zarządzania to bankowe kłopoty, sytuacja identyczna jak z obracaniem pieniędzmi-dlaczego wielu tych co wygrało 6 w totka roztrwoniło szmal? Bo nie potrafili nim zarządzać.

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #31 dnia: 25.09.2022, 16:05 »
Piekarni czy motoryzacyjnego nie porównywałbym do sklepu wędkarskiego. Wędkarstwo nie jest pierwszą potrzeba w cięższych czasach, ludzie na samym początku rezygnują z dodatkowych kosztów, czyli większych nakładów na hobby. Logiczny ciąg. Nie ma co tu dokładać, bo to jest fakt przy naszej obecnej sytuacji ekonomicznej. Możesz się z tym bić, ale chyba nie ma sensu bić się z faktami. Jest jakaś szansa, że to odpali, ale na pewno nie jakąś nie wiadomo jaka.
Plum

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #32 dnia: 25.09.2022, 16:39 »
Piekarni czy motoryzacyjnego nie porównywałbym do sklepu wędkarskiego. Wędkarstwo nie jest pierwszą potrzeba w cięższych czasach, ludzie na samym początku rezygnują z dodatkowych kosztów, czyli większych nakładów na hobby. Logiczny ciąg. Nie ma co tu dokładać, bo to jest fakt przy naszej obecnej sytuacji ekonomicznej. Możesz się z tym bić, ale chyba nie ma sensu bić się z faktami. Jest jakaś szansa, że to odpali, ale na pewno nie jakąś nie wiadomo jaka.

Ale nie bierzesz pod uwagę jednego-jako społeczeństwo jesteśmy bogatsi-i to też jest bezdyskusyjny fakt. Sklep typowo feederowy to tak naprawdę jedno z tańszych hobby, to nie lotnictwo, gdzie godzina lotu czy egzaminy kosztują krocie, to nawet nie karpiarstwo, gdzie potrzeba więcej droższego sprzętu (sondy, łódki,namioty, łóżka, i cały ekwipunek wędkarsko-biwakowy+szama dla ryb w ilościach na jedną zasiadkę w kg większy niż feederowca przeciętnego na sezon), rozmawiamy o stówkach do kilku tys, to dla wielu nie są pieniądze z których muszą rezygnować, nie popadajmy w skrajności. Wróć za 2 lata do mojego wpisu i napisz jak się kształtował rynek wędkarski, ja obstawiam na rozwój. Napisz również, czy Ty i Twoi feederowi koledzy zrezygnowaliście przez ten czas z hobby, czy jednak pokupiliście w tym czasie kolejne wędki, żyłki, kręcioły etc. Ja obstawiam to drugie. :thumbup: Mało tego, wbrew pozorom skurczenie rynku pracy, czy gorszej sytuacji ekonomicznej może mieć wręcz stymulujący wpływ na tego rodzaju hobby.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #33 dnia: 25.09.2022, 16:49 »
Ale nie bierzesz pod uwagę jednego-jako społeczeństwo jesteśmy bogatsi-i to też jest bezdyskusyjny fakt.
"Byliśmy" bogatsi, bo teraz mamy na rynku bessę.
I wszyscy za to zapłacimy.
Najgorzej to mają Ci co wzięli kredyt, bo są w niesamowitym dołku finansowym.

Sklepy wędkarskie i inne niesamowicie uratowało wprowadzenie VAT na zakupy na aliexpress. Ja nie pamiętam kiedy zamawiałem coś z ali, bo mi się po prostu nie opłaca. Do paczki poczta polska dolicza chyba 8,5 zł, więc dzisiaj nie ma sensu.
To dało spory boost dla polskich firm wędkarskich i nie tylko.


Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #34 dnia: 25.09.2022, 17:18 »
Ale nie bierzesz pod uwagę jednego-jako społeczeństwo jesteśmy bogatsi-i to też jest bezdyskusyjny fakt.
"Byliśmy" bogatsi, bo teraz mamy na rynku bessę.
I wszyscy za to zapłacimy.
Najgorzej to mają Ci co wzięli kredyt, bo są w niesamowitym dołku finansowym.

Sklepy wędkarskie i inne niesamowicie uratowało wprowadzenie VAT na zakupy na aliexpress. Ja nie pamiętam kiedy zamawiałem coś z ali, bo mi się po prostu nie opłaca. Do paczki poczta polska dolicza chyba 8,5 zł, więc dzisiaj nie ma sensu.
To dało spory boost dla polskich firm wędkarskich i nie tylko.

Czy byliśmy to się okaże za jakiś czas, wg mnie mimo bessy naród będzie się bogacił, będzie tylko rosło rozwarstwienie społeczne.
Najgorzej to nie mają Ci co wzięli kredyt, tylko Ci co wzięli nie zastanawiając się czy będzie ich stać na spłatę (podobnie jak kiedyś frankowicze), a już popłynęli Ci co wzięli w pandemię, gdzie stopy były bliskie zera a rzucili się na kreskę przewyższającą ich możliwości finansowe-i teraz płaczą.
Co do Ali-pełna zgoda i bardzo dobry ruch, bo skoro towar sprzedaje się na terenie kraju gdzie obowiązuje VAT to czemu ten miałby iść "bez"?

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #35 dnia: 25.09.2022, 18:55 »
Sory carl, ale porównywanie sklepu wędkarskiego do piekarni jest adekwatne jak porównanie hulajnogi elektrycznej do samochodu. Wypieki kosztują kilka zł i są poniekąd jedną z pierwszych potrzeb, gdyż zdecydowana większość je spożywa. Wędkarstwo i sprzęt za kilka set zł to nisza, której targetem jest pewna grupa osób - Znacznie mniejsza od tej co kupuje w piekarni. Ponadto piekarnie mogą konkurować ze sobą pod kątem wypieków - Inna receptura, inne nadzienia, inne rodzaje ciasta. Można tak wymieniać w nieskończoność.

A sklep wędkarski? Monopol na pewną grupę towarów, czyli np wyłączność do swoich przynęt. Cała reszta to powielanie towaru, który jest dostępny już gdzieś indziej. I tutaj wchodzi konkurencyjność pod kątem ceny, ale również i gwarancji (sprzęt nie kosztuje mało). Rynek wędkarski w Polsce jest na chwilę obecną na tyle mocno obstawiony, że zwyczajnie może być ciężko się przez to przebić.

I tutaj jest meritum moich wcześniejszych wypowiedzi - Co nowy sklep miałby do zaoferowania, żeby akurat w nim kupić. I broń boże nikomu źle nie życzę. Po prostu zastanawia mnie ten fakt, szczególnie w dobie w jakiej żyjemy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #36 dnia: 25.09.2022, 19:33 »
Sory carl, ale porównywanie sklepu wędkarskiego do piekarni jest adekwatne jak porównanie hulajnogi elektrycznej do samochodu. Wypieki kosztują kilka zł i są poniekąd jedną z pierwszych potrzeb, gdyż zdecydowana większość je spożywa. Wędkarstwo i sprzęt za kilka set zł to nisza, której targetem jest pewna grupa osób - Znacznie mniejsza od tej co kupuje w piekarni. Ponadto piekarnie mogą konkurować ze sobą pod kątem wypieków - Inna receptura, inne nadzienia, inne rodzaje ciasta. Można tak wymieniać w nieskończoność.

A sklep wędkarski? Monopol na pewną grupę towarów, czyli np wyłączność do swoich przynęt. Cała reszta to powielanie towaru, który jest dostępny już gdzieś indziej. I tutaj wchodzi konkurencyjność pod kątem ceny, ale również i gwarancji (sprzęt nie kosztuje mało). Rynek wędkarski w Polsce jest na chwilę obecną na tyle mocno obstawiony, że zwyczajnie może być ciężko się przez to przebić.

I tutaj jest meritum moich wcześniejszych wypowiedzi - Co nowy sklep miałby do zaoferowania, żeby akurat w nim kupić. I broń boże nikomu źle nie życzę. Po prostu zastanawia mnie ten fakt, szczególnie w dobie w jakiej żyjemy.
Nie piekarnia to motoryzacyjny, identyko działanie sprzęt z hurtowni, marża i dalej w ludzi. Tak jak napisałem, sklep z akcesoriami feederowymi to wcale nie nisza skoro tysiące tak wędkują, a jest to tanie hobby o czym już pisałem. Jeszcze raz napiszę, życie zweryfikuje, wracamy tu za dwa lata by zobaczyć jak ma się rynek wędkarski, na moje - będzie progres :narybki: :fish:
A co może zaoferować już pisałem... poszanowanie klienta, tylko tyle i aż tyle.

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #37 dnia: 09.10.2022, 20:07 »
Otworzyli, szału nie ma, ceny takie jak wszędzie lub wyższe, nawet ich własne produkty kosztują tyle ile w innych sklepach :) Póki co, nie wiem czym mieliby się przebić. Życzę sukcesów mimo wszystko.
Plum

Offline KotKoi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 003
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #38 dnia: 09.10.2022, 20:23 »
A czy był?  Kiedykolwiek szał u nich? Nazwa sklepu zmieniona i co?

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #39 dnia: 09.10.2022, 21:08 »
A czy był?  Kiedykolwiek szał u nich? Nazwa sklepu zmieniona i co?

I tak jak zakładaliśmy.

Nic :)
Plum

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #40 dnia: 10.10.2022, 07:01 »
Panowie, przecież to rynek zweryfikuje? Jakiego szału oczekujecie? Wbrew pozorom walka cenowa to stąpanie po cienkim lodzie. Czas, czas, czas...dajmy czas. Osobiście jak będę potrzebował i cena będzie jak gdzie indziej - kupię od nich. Raz w imię solidarności wędkarskiej bo tworzą go pasjonaci, a dwa bo dzielą się wiedzą i młodzi adepci wędkarstwa mogą się sporo nauczyć a i sam sporo smaczków łapałem z filmów Dawida. Tak samo w poprzednim sklepie kupowałem bo Marciny czy Artur kręcili fajne, merytoryczne filmy. Mimo że cena jednakowa to wartość dodana była.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #41 dnia: 10.10.2022, 07:04 »
Przenoszę do wątku o sklepach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #42 dnia: 10.10.2022, 08:16 »
Panowie, przecież to rynek zweryfikuje? Jakiego szału oczekujecie? Wbrew pozorom walka cenowa to stąpanie po cienkim lodzie. Czas, czas, czas...dajmy czas. Osobiście jak będę potrzebował i cena będzie jak gdzie indziej - kupię od nich. Raz w imię solidarności wędkarskiej bo tworzą go pasjonaci, a dwa bo dzielą się wiedzą i młodzi adepci wędkarstwa mogą się sporo nauczyć a i sam sporo smaczków łapałem z filmów Dawida. Tak samo w poprzednim sklepie kupowałem bo Marciny czy Artur kręcili fajne, merytoryczne filmy. Mimo że cena jednakowa to wartość dodana była.

Czyli zakładasz, że sklep będzie bazował na fanach, może tak ;) Myślałem, że kryterium ceny lub solidnej obsługi klienta gra tu pierwsze skrzypce, a nie to, że ktoś robi filmy na YT i mi się podobają. W porządku też są ludzie, którzy prowadzą, powiadasz, to zobaczmy chociażby Dawida, jak w porządku to pewnie w dobrych cenach w sklepie pod jego szyldem będą przynęty "autorskie", a nie czekaj przecież to cena jak w każdym innym sklepie, czyli po prostu lepiej nabić sobie podwójną marżę. Taki ukłon w stronę "fanów" ;)  Wiem, że wolny rynek i te sprawy, ale zazwyczaj cena u teoretycznego "źródła" powinna być na korzyść, a tutaj nawet o tym nie pomyśleli i to przy otwarciu :)  Moim zdaniem nie widać tam impulsu, który ma przyciągać klienta.
Plum

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #43 dnia: 10.10.2022, 08:50 »
Czyli zakładasz, że sklep będzie bazował na fanach, może tak ;) Myślałem, że kryterium ceny lub solidnej obsługi klienta gra tu pierwsze skrzypce, a nie to, że ktoś robi filmy na YT i mi się podobają.
Odnośnie samego sklepu się nie wypowiadam, bo nigdy tam zakupów nie robiłem, ale co w tym dziwnego? Oglądasz filmy na YT, korzystasz z tej wiedzy, podoba Ci się to, dlaczego nie zrobić u nich zakupów? Lepsze to niż np. wpłacanie na Patronite. No chyba, że ktoś myśli, że robienie filmów na YT na takim poziomie i z taką regularnością ktoś robi dla zabicia wolnego czasu;p a Operatora i montażyste opłaca z własnej kieszeni :)
Różne są formy promocji sklepu, Górek też w dużej mierze bazuje na "fanach" co sam w jednym z wywiadów podkreślał, czy to złe? To właśnie jeden ze sposobów aby wybić się ponad milion podobnych sklepów, cenami można robić różnicę do pewnego momentu...

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Osmo sklep
« Odpowiedź #44 dnia: 10.10.2022, 09:12 »
Ja już bym wolał donację złożyć, z prostego względu, więcej pieniędzy fizycznie dostanie dana osoba (omijamy wypłaty, większość podatków itp.). Sklep jak dla mnie musi być konkurencyjny i tyle, może są ludzie, którzy się łapią na jakieś tam zażyłości youtubowe, w sklepie Górka też jest jednak asortyment, który się deko wybija. Czemu Drapieżnik jest tak popularny? Prosta sprawa, w okresach promocyjnych często najlepsze ceny na rynku, a tym co już siedzą dłużej rabat stały też pozwala wyciągnąć rzeczy w bardzo dobrych cenach. Dodatkowo usługi, które świadczą są ekspresowe i nie raz czytamy o tym, że załatwiają coś pomimo swoich obowiązków (jakąś część zamienną czy inną pierdołę) i tym właśnie klienta się kupuje na stałe. Do sklepu przychodzę po towar w jak najlepszej cenie i przy grubszych rzeczach, gdzie chce być pewny gwarancji po jak najlepszą obsługę klienta.
Plum